Dünyadan 15 Eşsiz Yeni Yıl Yemeği

Dünyadan 15 Eşsiz Yeni Yıl Yemeği

Birçok kültür tatil sezonunu farklı nedenlerle kutlar. İster Noel, ister Hanuka, ister Yeni Yıl olsun, yemek dünyadaki kutlamalarda merkezi bir rol oynar.

Yemek, tatil mevsiminin temel taşıdır. Anıları, kültürel gelenekleri ve harika lezzetleri paylaşmak için arkadaşlarınızı ve ailenizi bir araya getirir.

İncirli pudingten meyveli keke kadar birçok yiyecek tatil tezahüratına neden olabilir - ya da ağzınızda kötü bir tat olabilir. Yaşadığınız yere bağlı olarak, bazılarının tatil bayramının normal bir parçası olarak kabul edilen yiyecekler, diğerleri için düpedüz tuhaf görünebilir.

İşte dünya çapında 15 eşsiz tatil yemeği.

1. Bûche de Noël (Fransa)

Yule log olarak da bilinen bûche de Noël, Fransa'da Noel sezonunda servis edilen tatlı bir tatlıdır.

Birçok varyasyon olmasına rağmen, en yaygın türlerinden biri ağır krema, kakao tozu, yumurta, şeker ve vanilya özü ile yapılır. Genellikle pudra şekeri ve meyve ile dekore edilmiştir.

B deche de Noël, Yule günlüğü olarak bilinen özel olarak seçilmiş bir kütüğü kesme ve yakma geleneğini hatırlar. Bu putperest gelenek, yüzyıllar önce Hristiyan bayramına tanıtıldı.

Çoğu, bu tatlıyı Noel Arifesi (24 Aralık) ve Yeni Yıl (1 Ocak) arasında geçirir.

Recette bûche de noël à la ganache au thé - Cuisine / Madame Figaro


2. Shuba (Rusya)

Çoğu ülke 25 Aralık'ta Noel'i kutlarken, Rusya bu tatili 7 Ocak'ta Ortodoks Julian takvimine göre kutlayan az sayıdaki ülkeden biri.

Halk arasında “kürk manto altında ringa balığı” olarak bilinen shuba, Rusya'da tatil sezonunda servis edilen popüler bir yemek. Ana malzemeleri salamura ringa balığı, sert haşlanmış yumurta, mayonez ve havuç, pancar, patates ve soğan gibi rendelenmiş sebzeleri içerir.

Yemeğin adı genellikle mayonez veya ılık kışlık montu andıran pancar süslemesinden oluşan üst katmanından geliyor.

Bu alışılmadık bir yemek gibi görünse de mükemmel bir protein, potasyum, antioksidanlar ve A ve B vitaminleri kaynağıdır ( 1 , 2 , 3 ).

Shuba (Fur Coat Salad) - Momsdish

3. Yebeg wot (Etiyopya)

Etiyopya'nın ulusal yemeği olan doro wat'a (tavuk güveç) benzer şekilde, yebeg wot, tatil sezonunda servis edilen popüler bir kuzu yahnisidir.

Tatillerden haftalar önce çiftçiler kuzuları yüksek kalorili bir diyetle beslerler. Bu, soğan, domates, sarımsak, kibbeh (Etiyopya tereyağı), berberi baharat karışımı ve çeşitli baharatlardan yapılan bir güveçte eklenen yağlı, yumuşak ete yol açar.

Çoğu, popüler bir gözleme olan injera ile yebeg wot servis eder.

Bu yemek zengin bir protein, karbonhidrat ve antioksidan kaynağıdır.

Ethiopian Lamb Stew (Beg Wot) | afra cooking

4. Baharatlı Sıcak Çikolata (Peru)

En iyi sıcak çikolatayı nasıl yapacağınızı bildiğinizi düşünüyorsanız, Peru'nun baharatlı sıcak çikolatasını denemek isteyebilirsiniz.

Bu tekme ile kremsi sıcak çikolata, çikolata, yoğunlaştırılmış, buharlaştırılmış süt ve tarçın, biber tozu, karanfil ve Hindistan cevizi gibi baharatların bir kombinasyonu ile yapılır.

Aslında, bu içecek o kadar popüler ki, insanların paneton olarak bilinen popüler bir pasta ile baharatlı sıcak çikolata toplayıp servis ettiği la Chocolatadas olarak bilinen kendi etkinliğine sahip.

5. Kıymalı Börek (İngiltere)

Kıyma veya Noel turtası olarak da bilinen kıyma turtası oldukça popüler ve tarihi bir tatil tatlısıdır.

İsmine rağmen, çoğu modern kıyma börek etsizdir. Geleneksel olarak kıyma börek, kıyılmış sığır eti veya koyun eti, süet, kurutulmuş meyve ve baharatlardan yapılmıştır.

Bununla birlikte, günümüzde çoğu çeşit, sadece hamur hamuru, kurutulmuş elma ve kuru üzüm, damıtılmış alkollü içecekler, bitkisel kısalma ve Hindistan cevizi, karanfil ve tarçın içeren bir baharat karışımından oluşur.

İlginç bir şekilde, turtaların çoğu günümüzde servis edilmesine rağmen, bir öğütücüyü temsil etmek için uzunca bir şekilde şekillendirilmişlerdir.6. Bibingka (Filipinler)

Tatil sezonunda, bibingka Filipinler'de yaygın bir kahvaltı ürünüdür.

Bibingka, pirinç unu veya yapışkan pirinç, Hindistan cevizi sütü, şeker ve muz yapraklarına sarılıp pişirilmiş sudan oluşur. Yumurta, peynir ve Hindistan cevizi gevreği bazen garnitür olarak eklenir.

Bu yemek genellikle kahvaltıda veya Simbáng Gabi'den sonra servis edilir - dokuz günlük Filipinli Katolik kitleleri Noel'e götürür.

Aslında, kilise çalışanlarının bibingka ve puto bumbong olarak bilinen buğulanmış pirinç keki gibi diğer popüler tatlıları satın almaları için kilisenin dışında yiyecek istasyonları kurulması yaygındır. Pek çok kişi bu ikramların bir fincan sıcak çay veya kahve ile tadını çıkarır .

Merienda Series - Bibingka Galapong - Savvy Nana

7. Tereyağlı Tart (Kanada)

Tipik bir Kanada diyetinin tipik bir ABD diyetine benzer olmasına rağmen, kendine özgü klasik davranışları vardır.

Tereyağı turtaları çoğu tatillerde, ama çoğunlukla Şükran Günü ve Noel döneminde servis edilen Kanadalı bir tatlıdır.

Tereyağı, şeker, akçaağaç veya mısır şurubu, yumurta ve bazen ceviz ve kuru üzümden yapılan tatlı bir dolgu ile küçük hamur işleridir. En üst düzey lezzet için bu turtaların tadını bir fincan kahve ile çıkarın.

 8. Latkeler (İsrail)

Hanuka döneminde latkeler çoğu yemek tabağında lezzetli bir temel oluşturur. İbranice'de, yemek levivot olarak bilinir.

Sıcak yağda kızartıldığında, lateksler, Yahudi dini hukukunun merkezi kaynağı olan bir metne göre menora'yı sadece 1 gün için yeterli yağ olmasına rağmen 8 gün boyunca yakan yağın simgesidir.

En basit malzemelerden yapılmış, kıyılmış patates ve soğan, yumurta, ekmek kırıntıları veya hamursuz ekmek ile lateks yapabilirsiniz. Kızartma yağında kızartın ve kendinize lezzetli lokantalar verin.

Diğer popüler Hanuka muameleleri sufganiyot (jöleli çörekler), challah (örgülü ekmek) ve dana eti etini içerir.

9. Hangikjöt (İzlanda)

Noel döneminde servis edilen hangikjöt, İzlanda'daki en popüler tatil yiyeceklerinden biridir.

“Asılı et” e dönüşür ve füme kuzu veya koyun eti içerir. İsmi, dumanlı, tuzlu bir lezzet geliştirmek için haftalarca sigara içilen bir tütsülenmiş et asma geleneksel uygulamasından kaynaklanmaktadır.

Hangikjöt, genellikle yeşil fasulye, beyaz bir beşamel sosunda kaplanmış patates ve kırmızı lahana turşusu ile servis edilir.

How to make home-made Icelandic flatkökur | Icelandmag

10. Bahn chung (Vietnam)

Bahn chung, Tết (Vietnam Yeni Yılı) sırasında sevilen bir pirinç kekidir.

Bu yemek yapışkan pirinç , domuz eti, maş fasulyesi, yeşil soğan, balık sosu ve tuz ve biber gibi baharatlar kullanılarak yapılır.

Harika lezzetine ek olarak, gelecek yıl atalara ve dualara haraç ödemek için aile sunaklarının önüne yerleştirilir.

11. Pasteller (Porto Riko)

Pastel, Porto Riko'da klasik bir Noel yemeğidir.

Pastel yapmak zaman ve sabır gerektirir. Pastellerin iç kısmı, öğütülmüş eti ve bir adobo harmanlanmış baharat sosu karışımından oluşur. Dış kısım rendelenmiş yeşil muz, yautía ve baharatlardan yapılan özel bir masa hamuru kullanılarak yapılır.

Hamur birkaç saat bekletildikten sonra, masa muz yapraklarına yerleştirilir, domuz eti doldurulur ve sarılır.

Geleneksel Puertorican pastelleri sıcak suda kaynatılır ve lezzetli bir tatil ziyafeti için pirinç, et, balık, güvercin bezelye ve acı sosla servis edilir.

12. Eggnog (Amerika Birleşik Devletleri)

Eggnog, dünya çapında bir tatil terapisi değildir. Aslında, ABD ve Kanada’da daha çok eğleniliyor.

Bu içecek süt, krema, çırpılmış yumurta akı, yumurta sarısı ve şekerden yapılır kremsi ve pürüzsüz bir doku elde edilir.

13. Kutia (Ukrayna)

Kutia, Ukrayna Ortodoks Kilisesi üyeleri arasında popüler olan geleneksel bir Noel Arifesi yemeğidir. Julian takviminin bir parçası olarak, Noel Arifesi 6 Ocak'a düşer.

Bu, genellikle 12 havariyi anmak için 12 çeşit bir vejetaryen ziyafeti olan Sviata Vecheria'nın bir parçası olarak sunulan ilk yemek.

Pişmiş buğday meyveleri, haşhaş tohumu, kurutulmuş meyve ve baldan yapılan bu yemek, bu Ukraynalı bayramın önemli bir odak noktası olan beslenmeyle doludur. Aslında, bu yemek yemek için o kadar önemlidir ki, tüm konukların en az bir kaşık içmesi beklenir.

Ancak, kazmadan önce gökyüzündeki ilk yıldız görünene kadar beklemek alışılmış bir şeydir.

Kutia Wigilijna (Polish Christmas Cooked Wheat Pudding)

14. Janssons Frestelse (İsveç)

Jansson'un Günahı olarak da bilinen bu güveç çanağı, sardalye gibi küçük, yağlı bir balık olan patates, soğan, krema, ekmek kırıntıları ve haşlamalardan yapılır.

Genellikle “Yule sofra” ya da “Noel sofra” anlamına gelen “julbord” olarak bilinen bir smorgasbord eşliğinde. Pişirilmiş jambon, köfte, balık, haşlanmış patates, peynir ve çeşitli pişmiş sebzeler gibi yiyeceklerin tadını çıkarır.

Adının kökeni tartışmalı, birçoğu Pelle Janzon olarak bilinen popüler bir opera sanatçısı olduğunu düşünüyor.

15. Yılbaşı Pastası (Global)

Noel pastası dünya çapında popüler bir tatlıdır.

Un, yumurta, şeker, baharat, şekerlenmiş kiraz, kurutulmuş meyve ve brendiden oluşan bir meyveli kek türüdür. Geleneksel Noel pastası, pastayı brendi ile her 2 haftada bir yavaş yavaş "beslemek" için yeterli zaman sağlamak üzere en az 2 ay önce yapılır. Sonunda, bir badem ezmesi buzlanma ile tepesinde.

Çoğunlukla İngiliz tatlısı olarak bilinmesine rağmen, pek çok ülke tatil sezonunda Noel pastası servisi yapmaktadır. Aslında, Güney Koreliler güzel, sanatsal Noel pastası süsleriyle tanınırlar.

Uzun Lafın Kısası

Birçok kültür tatil sezonunu farklı nedenlerle kutlar. İster Noel, ister Hanuka, ister Yeni Yıl olsun, yemek dünyadaki kutlamalarda merkezi bir rol oynar.

Baharatlı ana yemeklerden tatlı tatlılara kadar her kültür bu neşeli sezona eşsiz bir dokunuş getiriyor.

Hemen köşeyi dönünce tatillerde, getirecekleri lezzetli yemeklerin ve hatıraların tadını çıkarmayı unutmayın.


Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın