Ağda Sonrası Tahriş Nasıl Geçer? Ağda Sonrası Sivilce Önleme

Ağda Sonrası Tahriş Nasıl Geçer? Ağda Sonrası Sivilce Önleme

Birçok insan epilasyondan sonra folikülit (engebeli, sivilce benzeri bir döküntü) geliştirir . Genellikle iltihaptan kaynaklanır. Enflamasyon tipik olarak tedavi edilmeden kendi kendine gider.

Ağda sonrası sivilce veya ağda sonrası kızarıklık  yaşayabilmeniz olasıdır. Hatta bazen ağda sonrası iltihaplı sivilce oluşabilmektedir. Bu tarz ağda sonrası sorunlarından kurtulmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Ağda sonrası kızarıklık nasıl geçer? Soğuk duş alın, parfümlü kremlerden kaçının, bol giysiler giyinmeyi tercih edin. Aloe vera ile masaj yapabilirsiniz.

Tahrişler Normal mi?


Kesinlikle. Ağda gibi, tüyler zorla çıkarıldığında, çevredeki cilde strese neden olur. Birçok insan daha sonra hafif tahrişler ve iltihap gelişir. Bu genellikle birkaç gün içinde ortadan kalkmasına rağmen, tedavi iyileşmeyi hızlandırabilir ve gelecekteki tahrişleri önleyebilir.

Bu tahrişlerin neden oluştuğu, hızlı rahatlama için ipuçları, cilalamadan hemen sonra ve cilalar arasında ne yapılacağı ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Ağda püf noktaları. okumak için tıklayın.

Tahrişlerin Oluşmasına Ne Sebep Olur?


Birçok insan epilasyondan sonra folikülit (engebeli, sivilce benzeri bir döküntü) geliştirir. Genellikle iltihaptan kaynaklanır. Enflamasyon tipik olarak tedavi edilmeden kendi kendine gider.

Birkaç günden fazla süren beyaz veya sıvı tahrişleriniz varsa, folikülitiniz hafif bir enfeksiyonun sonucu olabilir . Bu genellikle evde tedavi edilebilir.

İlk iltihap azaldıktan en fazla bir hafta sonra ağdadan tahrişler gelişirse, batık tüylerin bir sonucu olabilir. Batık kıllar spesifik bir folikülit türüdür. Tüyler cildin yüzeyinden çıkmak yerine cilde geri döndüğünde oluşurlar.

Batık kıllar, akneye benzeyen küçük, yuvarlak tahrişleri veya püstüllere neden olur. Tüy tahrişler içinde görünebilir veya görünmeyebilir.

Batık kıllar sonunda yüzeyden kendi başlarına çıkabilse de, onları yüzeye getirmeye ve belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler vardır.

'Ev yapımı balmumu' İçin tıklayın.

Managing Dark Spots on the Skin After Waxing

Şişliği ve İltihabı Azaltmak İçin Hızlı İpuçları

Tahrişleri tek başına bırakmak genellikle en iyisidir, ancak kendi başlarına iyileşebilirler, şişme ve iltihabı azaltmak için deneyebileceğiniz birkaç şey vardır.

Ne Yapılmalı?


 • Bol kıyafetler giyin. Sıkı kumaşlar, hassas ciltlerde tahrişi artırabilir.
 • Etkilenen bölgeyi rahatlatmak için serin bir kompres uygulayın. Soğuk su altında temiz bir bez kullanarak bir buz torbası kullanabilir veya kendiniz bir kompres yapabilirsiniz. Sıkıştırmayı etkilenen bölgeye 20 dakikaya kadar uygulayın.
 • Batık tüylerin çıkarılmasına yardımcı olmak için sıcak bir kompres kullanın. Sıcak su altında temiz bir bez kullanarak bir ısıtma yastığı kullanabilir veya kendiniz bir kompres yapabilirsiniz. Sıkıştırmayı etkilenen bölgeye bir seferde 5 dakikaya kadar uygulayın.
 • Tahrişleri patlatmaktan kaçının. Bu sadece cildinize zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda dürtme ve prodding bakterilere neden olabilir ve enfeksiyon riskinizi artırabilir.

'Yüze ağda yapmanın yan etkileri' okumak için tıklayın.

Ağdadan Hemen Sonra ve Arasında Ne Yapmalı?

Ağda sonrası tahrişleri nasıl yöneteceğiniz ve önlediğiniz birkaç faktöre bağlıdır:

 • Nereye ağda yaptın
 • Ne zaman ağda yaptın
 • Cilt hassasiyeti

Profesyonel ağdalar elde ederseniz, uzmanınız size bölgeye özgü ayrıntılı bakım sonrası bilgileri sağlamalıdır. İşte bazı genel öneriler.

Ağdadan hemen sonra:

 • Tahriş ve hassasiyeti azaltmak için serin bir kompres uygulayın veya soğuk bir duş alın. Sıcak banyolardan veya duşlardan kaçının.
 • Sürtünmeyi ve tahrişi önlemek için bol oturan giysiler giyin.
 • Hassaslaşmış cildi tahriş edebilecek parfümlü ürünlerden, losyonlardan ve kremlerden kaçının.
 • Enflamasyonu azaltmak için ağdalı bölgeye reçetesiz kortizon kremi uygulayın.
 • Ağda sonrası 24 saat aşırı aktiviteden kaçının. Ter, taze ağdalı cildi tahriş edebilir.

Ağdadan bir ila iki gün sonra:

 • Sürtünmeyi azaltmak için bol oturan giysiler giymeye devam edin.
 • Parfümlü yağlardan ve kremlerden kaçınmaya devam edin. Cildi gerektiği gibi yatıştırmaya yardımcı olmak için aloe vera gibi hafif jeller uygulayabilirsiniz.

Ağdalar arasında:

 • Düzenli olarak temizleyin. Ölü deri ve diğer döküntüleri temizlemek gömülü tüylerin serbest kalmasına yardımcı olabilir ve ek batık tüyleri önleyebilir.

Yatıştırmak İçin Doğal Yöntemler


How to wax at home: our guide and the best products | The Independent

Kalan tahriş veya iltihapla uğraşıyorsanız, rahatlama bulmak için ev yapımı veya doğal ilaçları kullanabilirsiniz.

Mutfağınızda veya ecza dolabında bu DIY tedavileri için bir veya daha fazla içeriğe zaten sahip olabilirsiniz. Değilse, muhtemelen yerel eczanenizde bulabilirsiniz.

Şekerle Ovmak

Basit bir ev yapımı şeker ovma, tahrişi yatıştırmaya ve batık tüylerin oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir. Kendiniz yapmak için yarım bardak şekeri yarım bardak Hindistan cevizi veya zeytinyağı ile karıştırın. Etkilenen bölgeye az miktarda uygulayın ve dairesel bir hareketle hafifçe ovun.

Günlük eksfoliyasyonun cildiniz için çok sert olduğunu görebilirsiniz, bu yüzden başlamak için her gün pul pul dökün. Önceden yapılmış şeker fırçalayın

Aloe Vera

Bir aloe vera bitkiniz varsa, tadını çıkarmak için tek yapmanız gereken besleyici faydaları yaprağının bir parçasını kırıyor. Bitkinin özünü doğrudan etkilenen bölgeye sıkın ve iltihabı yatıştırmak için cildinize hafifçe masaj yapın.

Bunu günde üç defaya kadar yapabilirsiniz.

Çay Ağacı Esansiyel Yağı

Çay ağacı yağı da son zamanlarda cilalanmış cildi yatıştırır. Yağın ağdadan sonraki ilk iki gün içinde gözenekleri tıkama olasılığı daha yüksektir, bu nedenle bu ilacı kalan veya geç oluşturan tahriş için ayırın.

Çay ağacı esansiyel yağını cildinize uygulamadan önce zeytin veya Hindistan cevizi yağı gibi bir yağla seyreltmelisiniz. Her 1 damla çay ağacı yağı için 10 damla taşıyıcı yağ ekleyin. Kolunuzda seyreltilmiş çay ağacı yağı yaması ile alerjileri test edin. 24 saat içinde herhangi bir reaksiyon olmazsa, bunu kullanabilmeniz gerekir.

Seyreltilmiş çözeltiyi etkilenen bölgeye günde üç kez uygulayabilirsiniz.

Cadı Fındığı


Cadı fındığı. büzücü ve antiseptik özellikler içerir, sakinleşmeye ve döküntüleri önlemeye yardımcı olabilir. Bir pamuk pedini saf cadı fındığı ekstresine daldırın ve etkilenen bölgeye günde üç kez uygulayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi başka bir şeydir doğal antiseptik. Elma sirkesine pamuklu bir ped batırın ve iyileşmeyi hızlandırmak ve enfeksiyonu önlemek için iltihaplı bölgeye günde üç kez uygulayın. Elma sirkesi için alışveriş

Rahatlamak ve Pul Pul Olmamak İçin Yöntemler Reçetesiz (OTC) Ürünler


Tahriş olmuş cildi rahatlatmak ve tahrişlerin oluşmasını önlemeye yardımcı olmak için geleneksel güzellik ürünlerini de kullanabilirsiniz.

Kremler ve Jeller


 • Hidrokortizon kremi, iltihabı ve şişmeyi azaltan topikal bir steroiddir. Tahrişi yatıştırmak için ağda sonrası uygulanabilir.

 • Çay ağacı yağı içeren jel, iltihabı hafifletmeye ve enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Çay ağacı yağının aksine, jeller gözeneklerinizi tıkamaz ve ağdadan hemen sonra uygulanabilir.

 • Aloe vera bitkisinden elde edilen Aloe vera jeli de yatıştırıcı, nemlendirici ve antienflamatuar faydalara sahiptir.

Eksfoliyanlar ve Diğer Çözeltiler


 • Eksfoliye edici pedler, ölü cilt hücrelerini ve diğer kalıntıları aşırı ovma olmadan çıkarmayı kolaylaştırır. Geleneksel fırçalar, taze cilalanmış cilt üzerinde çok sert olabilir. 
 • Tend Skin, batık tüyleri ve tahrişleri azaltma kabiliyeti nedeniyle selamlanan kült klasik bir üründür.
 • PFB Vanish + Chromabright güzellik uzmanları arasında olmazsa olmazlardan. Kimyasal peeling, batık tüylerin önlenmesine yardımcı olur, ayrıca ağda ile ilgili hiperpigmentasyonu en aza indirir. 

Everything You Need To Know About A Face Wax

Tahriş Oluşumu Nasıl Önlenir


Rutin temizlik, peeling, balmumundan sonra tahrişlerin oluşmasını önlemenin en kolay ve etkili yoludur.

Ölü cilt hücrelerinin ve diğer döküntülerin birikmesini önlemek için en azından her gün hafif bir ovma veya peeling bezi kullandığınızdan emin olun.

Ağda yapmaya başladığınızda, randevularınızı sürdürmeniz önemlidir. Genellikle tüyünüzün doğal büyüme döngüsüne uyum sağlamak için dört ila altı hafta arayla yerleştirilirler.

Bu zaman çizelgesinin dışında bir randevu planlarsanız veya randevular arasında başka tüy giderme tekniklerini kullanırsanız, büyüme düzeninizi bozar. Bu, tahriş ve batık kıllar riskinizi artırır.

Randevunuz yaklaştıkça cildiniz hala tahriş olmuşsa, ağda uzmanınızı arayın. Yeniden planlamanız gerekip gerekmediğini belirleyebilirler.

Ayrıca adet döngünüze başlayıp başlamadığınızı kontrol etmelisiniz. Ağda bakım uzmanınız bu servisi hala yapabiliyor olsa da, bu süre zarfında cildiniz normalden daha hassas olabilir.

Diyet yemek listesi arıyor, sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın