Bitter Çikolata Faydaları Beyin İşlevinizi Güçlendirir

Bitter Çikolata Faydaları Beyin İşlevinizi Güçlendirir
Kakaonun, özellikle kalp hastalıklarına karşı koruyucu, güçlü sağlık yararları sağlayabileceğine dair önemli kanıtlar var. Tabii ki bu, her gün dışarı çıkıp bolca çikolata tüketmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Hala kalori ile dolu ve yenilmesi kolay.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Bitter çikolata, sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilecek besinlerle yüklenmiştir.

 

Kakao ağacının tohumundan yapılmış, gezegendeki en iyi antioksidan kaynaklarından biridir.

 

Araştırmalar bitter çikolatanın sağlığınızı iyileştirdiğini ve kalp hastalığı riskini azalttığını gösteriyor.

 

Bu makale, bitter çikolata veya kakaonun bilim tarafından desteklenen 7 sağlık yararını gözden geçirmektedir. İşte karşınızda bitter çikolata faydaları:

 

1. Çok Besleyici

 

Yüksek kakao içerikli bitter çikolata satın alırsanız, aslında oldukça besleyicidir.

 

Uygun miktarda çözünür lif içerir ve minerallerle yüklenir.

 

% 70-85 kakao içeren 100 gram koyu çikolata bar ( 1 ):

 

  • 11 gram lif
  • Demir için RDI'nin % 67'si
  • Magnezyum için RDI % 58
  • Bakır için RDI % 89
  • Manganez için RDI'nin % 98'i

 

Ayrıca bol miktarda potasyum, fosfor, çinko ve selenyum içerir.

 

Tabii ki, 100 gram oldukça fazla miktarda ve günlük tüketmeniz gereken bir şey değil. Bütün bu besinler ayrıca 600 kalori ve orta miktarda şeker ile birlikte gelir.

 

Bu nedenle, bitter çikolata en iyi şekilde ölçülü tüketilir.

 

Kakao ve bitter çikolatanın yağ asidi profili de mükemmeldir. Yağlar çoğunlukla az miktarda çoklu doymamış yağ ile doymuş ve tekli doymamışlardır.

 

Aynı zamanda kafein ve teobromin gibi uyarıcılar içerir. Ancak kafein miktarı kahveye kıyasla çok küçük olduğu için sizi gece uyanık tutması pek mümkün değildir.

 

Özet: Kaliteli bitter çikolata lif, demir, magnezyum, bakır, manganez ve diğer birkaç mineral bakımından zengindir.

 

2. Güçlü Antioksidan Kaynağıdır

 

ORAC “oksijen radikal emme kapasitesi” anlamına gelir. Gıdaların antioksidan aktivitesinin bir ölçüsüdür.

 

Temel olarak, araştırmacılar bir gıda örneğine karşı bir demet serbest radikal (kötü) kurar ve gıdadaki antioksidanların radikalleri ne kadar iyi "etkisiz hale getirebileceğini" görürler.

 

ORAC değerlerinin biyolojik önemi sorgulanır. Çünkü test tüpünde ölçülür ve vücutta aynı etkiye sahip olmayabilir.

 

Ancak, çiğ, işlenmemiş kakao çekirdeklerinin test edilmiş en yüksek puan alan gıdalar arasında olduğunu belirtmekte fayda var.

 

Bitter çikolata, biyolojik olarak aktif olan ve antioksidanlar olarak işlev gören organik bileşiklerle yüklenir. Bunlar, diğerleri arasında polifenolleri, flavanolleri ve kateşinleri içerir.

 

Bir çalışma, kakao ve bitter çikolatanın yaban mersini ve acai meyveleri içeren test edilen diğer meyvelerden daha fazla antioksidan aktiviteye, polifenollere ve flavanollere sahip olduğunu göstermiştir ( 2 ).

 

Özet: Kakao ve bitter çikolata çok çeşitli güçlü antioksidanlara sahiptir. Aslında, diğer yiyeceklerden çok daha fazlasına sahiptirler.

 

3. Düşük Kan Basıncı Sağlar

 

Bitter çikolatadaki flavanoller, endoteli, arterlerin kaplamasını, nitrik oksit (NO) üretmesini uyarabilir (3 ).

 

NO'nun işlevlerinden biri, rahatlamak için arterlere sinyaller göndermektir. Bu, kan akışına direnci ve dolayısıyla kan basıncını azaltır.

 

Birçok kontrollü çalışma, kakao ve bitter çikolatanın kan akışını artırabileceğini ve kan basıncını düşürebildiğini göstermektedir, bununla birlikte etkiler genellikle hafiftir (4 , 5 , 6 , 7).

 

Ayrıca yüksek tansiyonu olan kişilerde yapılan bir çalışma hiçbir etki göstermedi (8 ).

 

Özet: Kakaodaki biyoaktif bileşikler, arterlerdeki kan akışını iyileştirebilir ve kan basıncında küçük ancak istatistiksel olarak anlamlı bir düşüşe neden olabilir.

 

4. HDL'yi Yükseltir ve LDL'yi Oksidasyondan korur

 

Bitter çikolata tüketmek, kalp hastalığı için birkaç önemli risk faktörünü iyileştirebilir.

 

Kontrollü bir çalışmada, kakao tozunun erkeklerde okside LDL kolesterolü önemli ölçüde azalttığı bulundu. Ayrıca HDL'yi arttırdı ve yüksek kolesterolü olanlarda toplam LDL'yi düşürdü (9 ).

 

Okside LDL, LDL'nin ("kötü" kolesterol) serbest radikallerle reaksiyona girdiği anlamına gelir.

 

Bu, LDL partikülünün kendisini reaktif hale getirir ve kalbinizdeki atardamarların astarı gibi diğer dokulara zarar verebilir.

 

Kakaonun okside LDL'yi düşürdüğü anlamlıdır. Kan dolaşımına giren ve lipoproteinleri oksidatif hasara karşı koruyan bol miktarda antioksidan içerir (10 , 11 , 12 ).

 

Bitter çikolata ayrıca, kalp hastalığı ve diyabet gibi birçok hastalık için ortak bir risk faktörü olan insülin direncini azaltabilir (13 , 14 ).

 

Özet: Bitter çikolata, hastalık için birkaç önemli risk faktörünü iyileştirir. HDL'yi arttırırken ve insülin duyarlılığını arttırırken LDL'nin oksidatif hasara duyarlılığını azaltır.

 

5. Bitter Çikolata Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir

 

Koyu çikolatadaki bileşikler, LDL'nin oksidasyonuna karşı oldukça koruyucu gibi görünmektedir.

 

Uzun vadede, bu arterlerde daha az kolesterol birikmesine neden olarak kalp hastalığı riskini azaltır.

 

Aslında, birkaç uzun süreli gözlemsel çalışma oldukça çarpıcı bir gelişme göstermektedir.

 

470 yaşlı erkeğin çalışmasında, kakaonun kalp hastalığından ölüm riskini 15 yıl boyunca % 50 oranında azalttığı bulundu (15 ).

 

Başka bir çalışma, haftada iki veya daha fazla kez çikolata yemenin, arterlerde kalsifiye plak oluşma riskini % 32 oranında azalttığını ortaya koydu. Çikolatanın daha az sıklıkla tüketilmesinin bir etkisi olmadı (16 ).

 

Yine bir başka çalışma, haftada 5 kereden fazla bitter çikolata yemenin kalp hastalığı riskini % 57 azalttığını göstermiştir (17 ).

 

Tabii ki, bu üç çalışma gözlemsel çalışmalardır. Bu nedenle riski azaltan çikolata olduğunu kanıtlayamazsınız.

 

Bununla birlikte, biyolojik işlem bilindiğinden (düşük tansiyon ve okside LDL), düzenli olarak bitter çikolata yemenin kalp hastalığı riskini azaltabileceği düşünülebilir.

 

Özet: Gözlemsel çalışmalar, en çok çikolata tüketenler arasında kalp hastalığı riskinde ciddi bir azalma olduğunu göstermektedir.

 

6. Cildinizi Güneşten Koruyabilir

 

Bitter çikolatadaki biyoaktif bileşikler de cildiniz için harika olabilir.

 

Flavonoller güneşin zararlarına karşı koruyabilir, cilde kan akışını iyileştirebilir, cilt yoğunluğunu ve nemlendirmesini artırabilir (18 ).

 

Minimal eritemal doz (MED) maruziyetten 24 saat sonra ciltte kızarıklığa neden olmak için gereken minimum UVB ışınlarının miktarıdır.

 

30 kişilik bir çalışmada MED, 12 hafta boyunca flavanollerde yüksek bitter çikolata içtikten sonra iki katından fazla artmıştır (19 ).

 

Bir plaj tatili planlıyorsanız, önceki haftalarda ve aylarda bitter çikolata yüklemeyi düşünün.

 

Özet: Çalışmalar, kakaodan gelen flavanollerin ciltteki kan akışını artırabildiğini ve güneşten zarar görmesini önlediğini göstermektedir.

 

7. Beyin İşlevini Geliştirebilir

 

İyi haber henüz bitmedi. Bitter çikolata da beyninizin işlevini artırabilir.

 

Sağlıklı gönüllülerin bir çalışması, beş gün boyunca yüksek flavanol kakao yemenin beyine kan akışını iyileştirdiğini gösterdi (20 ).

 

Kakao ayrıca zihinsel bozukluğu olan yaşlılarda bilişsel işlevi de artırabilir. Ayrıca sözel akıcılığı ve hastalık için çeşitli risk faktörlerini artırabilir (21 ).

 

Ek olarak, kakao, kafein ve teobromin gibi uyarıcı maddeler içerir. Bu, kısa vadede beyin fonksiyonlarını geliştirmesinin kilit bir nedeni olabilir (22 ).

 

Özet: Kakao veya bitter çikolata, kan akışını artırarak beyin işlevini iyileştirebilir. Ayrıca kafein ve teobromin gibi uyarıcılar içerir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kakaonun, özellikle kalp hastalıklarına karşı koruyucu, güçlü sağlık yararları sağlayabileceğine dair önemli kanıtlar var.

 

Tabi ki bu, her gün dışarı çıkıp bolca çikolata tüketmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Hala kalori ile dolu ve yenilmesi kolaydır.

 

Peki bitter çikolata ne kadar tüketilmeli ? Akşam yemeğinden sonra bir ya da iki tane yiyin ve gerçekten tadını çıkarmaya çalışın, bu yeterli olacaktır. Kalorisiz kakaonun faydalarını istiyorsanız, krema veya şekersiz sıcak bir kakao almayı düşünün.

 

Ayrıca piyasadaki çikolatanın çoğunun sağlıklı olmadığını unutmayın.

 

Kaliteli malzeme seçin  % 70 veya daha yüksek kakao içerikli bitter çikolata.

 

Bitter çikolatalar tipik olarak bir miktar şeker içerir. Ancak miktarlar genellikle küçüktür ve çikolata ne kadar koyu olursa, o kadar az şeker içerecektir.

 

Çikolata, sağlık açısından önemli faydalar sağlarken harika lezzetler sunan az sayıdaki gıdadan biridir.

 

Yerel marketlerde veya çevrim içi olarak bitter çikolata için alışveriş yapabilirsiniz.

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler