Bir Epidemiyolog Coronavirüs, Karantinalar ve Yüz Maskeleri ile İlgili Soruları Yanıtlıyor

Bir Epidemiyolog Coronavirüs, Karantinalar ve Yüz Maskeleri ile İlgili Soruları Yanıtlıyor

Seyahat yasakları yüksek riskli ülkelere girişi sınırlandırıyor, sınırlar kapatılıyor ve insanlar haftalarca karantinada kalmaya zorlanıyor.

Tüm koronavirüs sorularınızın cevaplarını almak için bir epidemiyologla konuştuk.

Yeni koronavirüs hızla dünyaya yayıldıkça, sağlık görevlileri yayılmayı yönetmek ve salgının darbesini hafifletmek için acele ediyorlar. 

Seyahat yasakları yüksek riskli ülkelere girişi sınırlandırıyor, sınırlar kapatılıyor ve insanlar haftalarca karantinada kalmaya zorlanıyor.

SARS-CoV-2 adı verilen yeni koronavirüs, COVID-19 hastalığına neden olur.

Bu yeni muhafaza önlemleri COVID-19'u içermenin kesin bir yolu gibi görünebilir, ancak bulaşıcı hastalık uzmanları ne kadar etkili oldukları konusunda tereddüt ediyorlar.

İsveç'teki Umea Üniversitesi'nden yapılan yeni araştırmalar, Japonya'daki Diamond Princess yolcu gemisindeki karantinanın aslında koronavirüsün yolcuların gemiden çıkmasına izin verilenden daha yoğun yayılmasına neden olduğunu gösteriyor.

Enfeksiyon oranı gemide Çin anakarasındaki en riskli alanlardan yaklaşık 4 kat daha yüksekti. 

Bu arada, seyahat yasaklarının bir şey yapıp yapmadığına dair bazı kanıtlar var - bazıları sadece yayılmayı sadece birkaç gün veya hafta yavaşlatabilir, ancak nihayetinde yayılmayı önleyemediğinden şüpheleniyorlar.

Karantinaların ve seyahat yasaklarının işe yarayıp yaramadığını anlamak için Geffen Tıp Fakültesi'nin UCLA Fielding Halk Sağlığı ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü'nde epidemiyoloji profesörü olan Anne Rimoin ile konuştuk.

Japonya'daki kruvaziyer gemisinde olduğu gibi karantinalar neden geri tepebilir? Neden bulaşma riskini artırabilirler? 

Anne Rimoin: Karantinalar, bulaşıcı bir patojene maruz kalmış veya bulaşmış olan bireylerin hastalık geliştirme penceresinden çıkana kadar hareketlerini kısıtlayarak hastalık bulaşmasını önlemek için tasarlanmıştır. 

Herhangi bir karantinayı doğru bir şekilde yürütmek zordur ve alanın sınırlı olduğu ve insanların bu kadar yakın bölgelerde birlikte bulunduğu bir yolcu gemisinin gerçekleri, hastalığın yayılması için ideal bir durumdur.

Bir kitle karantinası, hasta olanları iyi olanlardan ayırt edemez ve izole edemezseniz, insanları daha büyük enfeksiyon riskine sokabilir.

Yüz maskeleri. İletimi nasıl etkilerler? Onlara ihtiyacımız var mı? 

Sıradan bir cerrahi yüz maskesi, viral partikülleri uzak tutmak için tasarlanmamıştır, bu nedenle yeni koronavirüs enfeksiyonuna karşı önemli bir koruma sağlama olasılığı düşüktür.

Bir hastaysanız ve hastalığın başkalarına yayılmasını önlemek istiyorsanız bir maske yararlıdır. Ancak hasta hissediyorsanız, halka açık alanlara gitmemek ve evde kalmak, bu bir seçenekse en iyisidir. 

N95 maskeleri, doğru şekilde kullanılırsa bu virüse karşı koruma sağlayabilir, ancak bu maskelerin uygunluk testinden geçirilmeleri gerekir ve uzun süre düzgün bir şekilde kullanılmaları zordur. Bu maskeler, enfeksiyon kapma riski en yüksek olan sağlık çalışanları için ayrılmalıdır.

Yüksek riskli bölgelere gidiş-geliş seyahat yasaklarınız nedir - gerçekten işe yarıyor mu?

Seyahat yasakları karmaşıktır ve çoğu zaman verimsizdir.

En yüksek riskli bölgelerden bir seyahat yasağının, bir salgının başlangıcında hastalığın yayılmasını yavaşlatması mümkündür, ancak birçok sağlık uzmanının belirttiği gibi, COVID-19 gibi bir hastalık ile seyahat yasakları özellikle etkili değildir. Bu durumda, cin zaten şişenin dışında. 

COVID-19'un hiç semptom göstermediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, birisi hasta olduğunu bilmeden yayılabilir.

Milyonlarca insan salgının farkına varılmadan önce haftalarca semptomlar veya hafif hastalık olmadan uluslararası seyahat ediyor. Bu noktada tüm dünyada vakalar var.

İnsanlar seyahat planlarını uluslararası veya yerel olarak iptal etmeli mi? 

Bu soruya herkese uyan tek bir cevap yok. Bu gerçekten bireye ve risk açısından ne kadar rahat olduklarına bağlıdır.

Bu virüs hakkında günlük olarak daha fazla şey öğreniyoruz ve riskler hakkındaki anlayışımız hızla gelişiyor. Seyahat, özellikle uluslararası olmak üzere önümüzdeki haftalar ve aylar boyunca daha stresli hale gelebilir. 

Tavsiyem: CDC seyahat web sitesini düzenli olarak kontrol edin ve COVID-19 ile ilgili değişiklikleri kapsayacak seyahat sigortası alın. Bu süre boyunca seyahat etmek sizi gerginleştirir ve planlarınızı değiştirme esnekliğiniz varsa, bu kötü bir fikir olmayabilir.

Birçok havayolu şirketi değişim ücretlerinden feragat eder, bu nedenle evde kalmayı tercih ediyorsanız seçeneklerinizi kontrol etmek için zaman ayırmaya değer olabilir.

Yayılmayı sınırlamanın en etkili yolu nedir veya farklı önlemlerin bir kombinasyonu mu? 

SARS-CoV-2'nin yayılmasını sınırlamak bir önlem kombinasyonuna dayanacaktır.

Birey için, günlük iyi hijyen uygulamaları COVID-19'un yayılmasını sınırlamanın anahtarıdır. Ellerinizi yıkayın, yüzünüze dokunmayın, cep telefonunuzu ve ortak yüzeylerinizi (tezgah üstü, uzaktan kumandalar, buzdolabı kolları) düzenli olarak dezenfekte edin, mümkünse hasta olan insanlardan kaçının.

Grip aşısı yaptığınızdan ve sağlıklı kalmak için elinizden gelenin en iyisini yaptığınızdan emin olun. Kesinlikle gerekli olmadıkça hastanelerden ve tıbbi tesislerden kaçınmak, COVID-19 ve influenza gibi diğer patojenlere maruziyeti azaltmak için iyi bir fikirdir.

Ayrıca hasta olduğunuzda evde kalarak ya da başkalarıyla temastan kaçınmak için elinizden geleni yaparak iyi bir halk sağlığı vatandaşı olmak hastalığın yayılmasını sınırlamaya yardımcı olacaktır.

Yayılmayı sınırlamaya yönelik toplum önlemleri, çok sayıda insanın toplanacağı olayların veya toplantıların iptalini içerebilir.

Okulların ve işletmelerin hepsi bir salgın hazırlık planı hazırlamak için çalışıyor olmalıdır. Okullar uzaktan eğitimi kullanabilir. İşletmelerin, mümkün olduğunca çalışanları tele-çalışma fırsatlarından yararlanmaya teşvik ederek kendi üzerlerine düşeni yapmaları gerekecektir. Uzaktan çalışmanın mümkün olmadığı durumlarda, işverenler hasta çalışanları mümkün olan en iyi şekilde destekleme konusunda üzerine düşünleri yapmalıdır. 

Sonuçta hepimiz bu işin içindeyiz ve hastalığın yayılmasını sınırlamak için elimizden gelenin en iyisini yapmak zorundayız. 

COVID-19 Belirtileri Varsa Ne Yapılmalıdır?
  • COVID-19'unuz varsa veya COVID-19'a neden olan virüse sahip olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, tıbbi yardım almalısınız. 
  • Birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcınız tarafından görülmesi de dahil olmak üzere, tıbbi bakım almak için çeşitli seçenekleriniz vardır. Hastaneye gitmeden önce, diğerlerini COVID-19'a neden olan virüse maruz kalmaktan korumak için, gerekli adımları atabilmeleri amacıyla önce doktorunuzu aramanız önerilir.
  • Tıbbi bir acil durumunuz varsa, 112’yi arayın. Operatöre COVID-19 olduğunu veya bu virüse neden olan şüpheye maruz kaldığınızı bildirin. Mümkünse, acil tıbbi hizmetler gelmeden önce bir yüz maskesi takın.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın