Bir Diş Fırçasını Ne Kadar Süre Kullanmalıyım ve Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Bir Diş Fırçasını  Ne Kadar Süre Kullanmalıyım ve Ne Zaman Değiştirmeliyim?
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Birçoğumuz diş fırçalarımızın sonsuza kadar kullanılmadığını biliyoruz. Ancak, sevgili fırçalarımızın doğal ömürlerinin sonuna yaklaştıklarında bunu anlamak zor olabilir.


Üretici kılavuzlarına ve diş hekimi önerilerine göre, diş fırçanızın her 12 ila 16 haftada bir değiştirilmesi gerektiğini görünce şaşırabilirsiniz.


Ayrıca diş fırçanızı daha erken değiştirmeniz gerekebilecek durumlar da vardır. Bir diş fırçasını veya elektronik diş fırçası kafasını olması gerektiğinde değiştirmezseniz, diş sağlığınızı etkileyebilir ve enfeksiyonu yayabilir.


Diş Fırçalarını Ne Sıklıkla Değiştirmelisiniz?


Diş fırçanız, diş eti hastalığına, diş çürümesine ve ağız kokusuna neden olan bakterilere karşı ilk savunma hattınızdır.


Düz kıllar, temiz ve tutması kolay bir sap, ağzınızdaki daha küçük alanlarda gezinmek için en iyisidir. Yumuşak bir kıl fırçası, dişlerinizin tabanları etrafında toplanabilen eski yiyecekleri ve bakterileri etkili bir şekilde giderir.


Günde iki kez dişlerinizi fırçalamanın standart önerisini izlerseniz, dişlerinizi boşluklardan korumak için zaten adımlar atıyorsunuz demektir.


Her öğün arasında ve şekerli bir atıştırmalıktan sonra dişlerinizi fırçalamak, diş çürümelerini önleme konusunda proaktif olmak için atabileceğiniz ekstra bir adımdır.


Günde iki veya daha fazla fırçalama, manuel diş fırçası için hala standart kabul edilir. Bu kullanım oranında, fırçanızdaki kıllar düşmeye başlar ve yaklaşık 3 ay içinde bükülür.


Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri (CDC) de diş fırçanızı her 3 ila 4 ay veya yıpranmış gibi göründüğünde.


Diş fırçanızdaki kıllar sertliklerini kaybetmeye başladığında, diş fırçası neredeyse çöp kutusuna hazırdır. Gıda ve plakları bir kenara fırlatan kıllar olmadan diş fırçanız verimliliğini hızla kaybeder.


Elektrikli Diş Fırçası Kafasını Ne Sıklıkla Değiştirmelisiniz?


Elektrikli diş fırçası kafaları, hızlı bir şekilde dönerek veya titreşerek dişlerinizin yüzeyini temizler. Bu diş fırçası kafaları hala düzenli kullanımdan sonra giyebilen naylon kıllara sahiptir. Dahası, bu kıllar daha kısadır, yani daha hızlı yıpranabilirler.


Elektronik diş fırçanızdaki diş fırçası kafasını her 12 haftada bir veya daha erken değiştirmeyi planlayın. Bir fırça kafasına veda etme zamanının geldiğini bilmek için kıllarda aşınma ve yıpranma belirtilerine dikkat edin.


Diş Fırçanızı Değiştirmenin Diğer Nedenleri


Siz veya bir aile üyesi hastaysanız, diş fırçanızı ve evinizdeki herkesin diş fırçasını değiştirmek iyi bir fikirdir.


Strep boğaz gibi viral ve bakteriyel enfeksiyonlar özellikle endişe vericidir. Eski diş fırçanızı yenisiyle değiştirmek için iyi bir nedendir.


Çocuklar için diş fırçalarını her 3 ayda bir sık ​​sık değiştirmek isteyebilirsiniz, çünkü bunlar bir diş fırçası kafasında ezebilir veya kemirebilir.


Çocuğunuzun dişlerini fırçalarken, fırça kafalarını dişlerinin dışında başka bir yüzeye maruz bırakmadıklarından emin olmak için izlemeyi unutmayın.


Diş fırçanızı yanlışlıkla başka biri kullanıyorsa, ondan kurtulun. Üzgün ​​olmaktansa güvenli olmak daha iyidir ve herkesin ağzı sizinkinden farklı bakterileri barındırır.

 

Diş Fırçasına Nasıl Dikkat Edilir?


Diş fırçanızdan en iyi şekilde yararlanmak için, herhangi bir kişisel bakım veya hijyen aracına yaptığınız şekilde dikkat edin.


Diş fırçanızı başkasıyla, hatta yakın ailenizin üyeleriyle paylaşmayın. Diş fırçanız başka diş fırçalarıyla birlikte bir kapta saklanıyorsa, kafaların birbirine değmemesine dikkat edin.


Fırçaladıktan sonra, diş fırçanızı musluk suyuyla tamamen durulayın. Dezenfektan, gargara veya sıcak su kullanmanıza gerek yoktur. Bir diş fırçasını bu şekilde “sterilize etmeye” çalışmak aslında mikrop yaymasına sebebiyet verir.


Diş fırçanızı kullanımda değilken temiz tutmak için özel bir kapalı kaba da ihtiyacınız yoktur. Bu kapların bazıları küf oluşumunu teşvik edebilir veya bakterileri yayabilir.

 

Diş Fırçasının Önerilen Ömrünün Ötesinde Kullanılması Sonucu Oluşan Risk Faktörleri


Diş fırçanızı her kullandığınızda, naylon kıllar diş macununuzdaki suya ve kimyasallara maruz kalır. Bu, her kullanımda kılları biraz daha zayıf hale getirir. Kıllar bükülür ve “kıl parlaması” olarak bilinen yeni bir şekle bürünür.


2013 de yapılan bir çalışmada 40 günlük tutarlı kullanımdan sonra, kıl flaringinin diş fırçanızı daha az etkili hale getirmeye başladığını gösterdi. Kullanımın 40. gününde diş fırçalarını değiştirmeyen çalışma katılımcıları çok daha fazla plak birikimi yaşadı.


Aşınmış diş fırçası kafaları üzerine yapılmış en az iki çalışma, diş fırçalarının ve diş çürümesinin nedeni olan eski diş fırçalarının plak çıkarmada çok daha az etkili olduğunu doğruladı .


Uzun Lafın Kısası


Diş fırçanız önemli bir ağız hijyeni aracıdır. Diş fırçanızı korumak ve ömrünü uzatmak için sadece kendi diş fırçanızı kullanın, dik olarak saklayın ve kurumaya bırakın.


Ailenizdeki herkesin diş fırçalarını her 3 ila 4 ayda bir değiştirmeyi planlayın ve takvimi satın alma tarihinde işaretleyin, böylece tekrar değiştirmenin zamanı geldiğini hatırlayın.

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler