Bektaşi Üzümü Faydaları Nelerdir?

Bektaşi Üzümü Faydaları Nelerdir?
Bektaşi üzümü, vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengin besleyici, düşük kalorili meyvelerdir. Bektaşi üzümü araştırmaları özellikle sınırlı olmakla birlikte, bu meyvelerdeki besinlerin çoğu önemli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

 

Bektaşi üzümü nedir? Bektaşi üzümü her biri yaklaşık 3-6 gram ağırlığında olan küçük sulu kimi zaman ekşi kimi zaman tatlı olan meyvelerdir. Bektaşi üzümü nerede bulunur? Bektaşi üzümü nerede satılır?  Bektaşi üzümünü nereden satın alabilirim? Bektaşi üzümünü her markette bulmak zordur. Ancak bektaşi üzümü satın almak istiyorsanız büyük marketlerde, online alışveriş sitelerinde ve organik meyve satan yerlerde bulabilmeniz mümkündür. Bektaşi üzümünün faydaları nelerdir? Son derece besleyici ve antioksidan açısından zengin olan bektaşi üzümü yüksek lif ve düşük kalori özelliği ile kilo vermek isteyen kişilerin tercih edebileceği bir meyvedir. Kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilir, beyninizi koruyabilir, antikanser etkileri sayesinde kanser riskinizi azaltabilir.

 

Bektaşi üzümü, birçok sağlık faydası sunan küçük, besleyici meyvelerdir.

 

Avrupa ve Amerikan çeşitleri - sırasıyla Ribes uva- crispa ve Ribes hirtellum - en yaygın türlerdir. Her ikisi de siyah, kırmızı ve beyaz kuş üzümü ile yakından ilişkilidir ( 1 ).

 

Bektaşi üzümü çalılarının meyveleri küçüktür, her biri yaklaşık 3-6 gram ağırlığındadır. Renkleri değişir ve yeşil, sarı-beyaz, pembe, kırmızı veya koyu mor olabilir. Lezzetleri mayhoştan tatlıya değişir ( 1 ).

 

Bektaşi üzümü sağlıklı bir diyet için mükemmel bir katkıdır.

 

1. Son Derece Besleyici

 

Bektaşi üzümü kalorisi ve yağ oranı düşüktür, ancak besin maddeleriyle doludur.

 

Sadece 1 bardak (150 gram) bektaşi üzümü içerir ( 2 , 3 ):

 

 • Kalori: 66
 • Protein: 1 gram
 • Yağ: 1 gramdan az
 • Karbonhidrat: 15 gram
 • Lif: 7 gram
 • C Vitamini: Günlük Değerin %46'sı (DV)
 • B5 Vitamini: DV'nin %9'u
 • B6 Vitamini: DV'nin %7'si
 • Bakır: DV'nin %12'si
 • Manganez: DV'nin %9'u
 • Potasyum: DV'nin %6'sı

C vitamini; sinir sisteminiz, bağışıklık sisteminiz ve cildiniz için güçlü bir antioksidandır ve hayati öneme sahiptir. Yağ asitleri oluşturmak için B5 vitamini gereklidir, vücudunuzdaki birçok enzimin ve hücrenin çalışması için ihtiyaç duyduğu B6 vitamini, yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur (4 , 5 , 6 , 7 ).

 

Bakır kalbiniz, kan damarlarınız, bağışıklık sisteminiz ve beyniniz için önemlidir. Bu arada, manganez metabolizmayı, kemik oluşumunu, üremesini ve bağışıklık yanıtını destekler, potasyum normal hücre fonksiyonu için gereklidir (8 , 9 , 10 ).

 

Özet: Bektaşi üzümü kalorisi ve yağ oranı düşüktür ancak diyet lifi, bakır, manganez, potasyum, C, B5 ve B6 vitaminleri bakımından zengindir.

 

2. Yüksek Lif ve Düşük Kalori

 

Bektaşi üzümü lif bakımından yüksektir, ancak enerjisi düşüktür, yani çok fazla kalori tüketmeden büyük bir porsiyon yiyebilirsiniz.

 

Aslında, 1 bardak (150 gram) bektaşi üzümü yemek, ortalama bir kişinin toplam günlük kalori ihtiyacının %3'ünden biraz fazlasına katkıda bulunur ve bu da onları besleyici, düşük kalorili bir atıştırmalık yapar ( 2 ).

 

Buna ek olarak, araştırmalar küçük taneli sulu meyve yemenin kilo kaybına ve genel olarak daha az kalori almanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor ( 11 , 12 ).

 

Örneğin, küçük bir araştırma, meyveleri atıştırmalık olarak yiyenlerin, tatlılardan aynı kaloriyi tüketenlere kıyasla bir sonraki öğünde 130 daha az kalori tükettiğini buldu (11 ).

 

Ayrıca bektaşi üzümü, çözünür ve çözünmeyen diyet lifi için mükemmel bir kaynaktır.

 

Bir bardak (150 gram) bektaşi üzümü DV lifinin %26'sını sağlar ve bu da alımınızı artırmak için harika bir yoldur ( 2 , 3 ).

 

Çözünmeyen lif dışkınıza hacim kazandırmaya yardımcı olur, çözünür lif ise bağırsaklarınızdaki yiyeceklerin hareketini yavaşlatmaya yardımcı olur, bu da açlığı azaltabilir ve doygunluk hislerini artırabilir (13 , 14 ).

 

Ek olarak, meyveden alınan diyet lifi, kan şekeri seviyelerinizi kontrol etmeye ve kan basıncı, kolesterol, belirli kanserler, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve obezite dahil kronik durumlar riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir (13 , 15 , 16 ).

 

Özet: Bektaşi üzümü kalorisi düşük ve obezite, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve bazı kanser türlerine karşı korunmaya yardımcı olan lif bakımından yüksektir.

 

3. Antioksidan Bakımından Zengindir

 

Antioksidanlar, serbest radikallerin etkileriyle savaşmaya yardımcı olan bileşiklerdir. Bunlar, hücresel hasara neden olan ve oksidatif stres olarak bilinen bir sürece yol açan reaktif moleküllerdir. Oksidatif stres birçok hastalık ve erken yaşlanma ile ilişkilidir (4 , 17 ).

 

Antioksidan bakımından zengin diyetlerin belirli kanser türleri, kalp hastalığı, tip 2 diyabet, yaşlanma riskinizi azalttığı ve beyninizi dejeneratif hastalıklardan koruduğu düşünülmektedir (4 , 18 , 19 , 20 , 21 ).

 

Bektaşi üzümü, C vitamini, az miktarda E vitamini ve bitki besinleri dahil olmak üzere mükemmel bir antioksidan kaynağıdır (22, 23).

 

Bitkiler sağlıklı kalmak, güneş hasarı ve böceklere karşı korunmak için bitkisel besinler üretir.

 

Bektaşi üzümündeki bazı bitkisel besinler ( 1 ,4 , 24 , 25 ):

 

 • Flavonoller: Bunlar kalp sağlığı ile bağlantılıdır ve inmeyi azaltan, kanserle savaşan ve antiviral etkilere sahip olabilir. Bektaşi üzümündeki ana tipler quercetin, myricetin, kaempferol ve isorhamnetindir (26 , 27 , 28 , 29 , 30 ).
 • Antosiyaninler: Bu bileşikler meyvedeki renkli pigmentlerdir. Göz ve idrar yolu sağlığı, gelişmiş hafıza, sağlıklı yaşlanma ve bazı kanser riskini düşürmeye etki eder (31 ,32).
 • Aromatik asitler: Bektaşi üzümü, bunlar arasında kafeik, klorojenik, kumarik, hidroksibenzoik ve ellagik asit bulunur.
 • Organik asitler: Meyvenin mayhoş tadından sorumludurlar. İnme ve Alzheimer hastalığı riskinizi azaltabilir ( 1 ,33 )

 

Özet: Bektaşi üzümü, beyninizi korumaya, yaşlanmaya, tip 2 diyabet, kanser ve kalp hastalığına karşı savaşmaya yardımcı olabilecek bitkisel besinler, E ve C vitaminleri gibi antioksidanlar açısından zengindir.

 

4. Kan Şekeri Kontrolüne Yardımcı Olabilir

 

Yüksek kan şekeri seviyeleri tip 2 diyabet, kalp hastalığı, inme, bunama ve diğer birçok hastalıkla bağlantılıdır (34 , 35 , 36 ).

 

Bektaşi üzümü kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilecek çeşitli özelliklere sahiptir.

 

İlk olarak, lifin yüksek olması, kan dolaşımına şekerin emilimini yavaşlatan kan şekeri seviyelerinde ani artışları önler ( 13 ).

 

Ayrıca, test tüpü çalışmaları bektaşi üzümü ekstresinin bir alfa-glukosidaz inhibitörü olduğunu ortaya koymaktadır. Bu, ince bağırsağınızdaki özel enzimlere bağlandığı ve şekerin bağırsağınızdan kan dolaşımınıza taşınmasını önlediği anlamına gelir ( 25 ).

 

Son olarak bektaşi üzümü, karbonhidrat emilimini yavaşlatabilecek ve nişastalı yemeklerden sonra kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilecek klorojenik asit içerir ( 25 ).

 

Bununla birlikte, umut verici sonuçlara rağmen, bektaşi üzümü kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkisi hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Bektaşi üzümü, daha fazla araştırma yapılması gerekmesine rağmen, şekerin kan dolaşımınıza emilimini yavaşlatmaya veya önlemeye yardımcı olabilecek lif ve klorojenik asit bakımından yüksektir.

 

5. Beyninizi Koruyabilir

 

Bazı dejeneratif beyin hastalıkları, hücrelerde aşırı miktarda demir ile bağlantılıdır.

 

Çok yüksek demir seviyeleri, hücrelere zarar veren moleküller olan serbest radikallerin oluşumunu teşvik edebilir. Beyin hücreleriniz demir açısından özellikle zengindir, bu da onları hasara karşı daha savunmasız hale getirir (33 ).

 

Bektaşi üzümü, 100 mg meyvede 11-14 mg sitrik asit sağlayan doğal bir organik asit kaynağıdır. Sitrik asit, hücrelerde demir birikmesini engeller ve düzenli olarak tüketildiklerinde Alzheimer ve inme gibi hastalık riskini azalttığı bulunmuştur ( 1 ,33 ).

 

Bektaşi üzümündeki antioksidanların ve bitki besleyicilerinin ayrıca beynin yaşa bağlı hastalıklarına fayda sağladığına ve inme riskinizi azalttığına inanılmaktadır. Yine de daha fazla araştırmaya ihtiyaç var (37 , 38 , 39 , 40 ).

 

Özet: Bektaşi üzümü, Alzheimer ve inme gibi yaşa bağlı beyin hastalıkları riskinde azalma ile bağlantılı olan sitrik asit, fenoller ve antioksidanlar bakımından zengindir.

 

6. Antikanser Etkileri Olabilir

 

Meyveler, bitkisel besinler ve antioksidanlar açısından zengin besinler, bazı kanser türlerinin riskinde azalma ile bağlantılıdır (41 , 42 , 43 , 44 ).

 

Bektaşi üzümünde bilinen antikanser maddelerin bazıları folat, fenolik bileşikler ve C ve E vitaminleridir (4 ).

 

Bu besin maddelerinin, kanser gelişimine yol açabilecek oksidatif stres ve iltihaplanmanın neden olduğu hasarı azalttığı, önlediği ve onardığı düşünülmektedir. (25).

 

Örneğin, test tüpü ve hayvan çalışmaları, antosiyaninlerin kanser hücrelerinin büyümesini inhibe ettiğini ve kolon, pankreas ve meme de dahil olmak üzere belirli kanser riskinizi azaltabileceğini göstermektedir ( 45 , 46 ).

 

Bununla birlikte, bektaşi üzerlerinin kanser üzerindeki etkilerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Bektaşi üzümü, belirli kanser türleri ile mücadele edebilecek ve riskinizi azaltabilecek antioksidanlar ve antosiyaninler gibi polifenoller bakımından zengindir.

 

7. Kalbiniz için İyi

 

Küçük taneli sulu meyveler gibi meyveler yemek, daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilidir (47 ).

 

Bektaşi üzümü, antioksidanlar ve potasyum dahil olmak üzere kalp sağlığını destekleyen birçok besin içerir.

 

Antioksidanlar kanınızdaki LDL (kötü) kolesterolün oksidasyonunu önleyerek kalp sağlığını iyileştirir, bu da kalp hastalığı riskinizi artırır (48 ).

 

Ek olarak, flavonoller ve antosiyaninler gibi bitkisel besinler kan basıncını düşürmeye ve kan damarı fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olur, bu da kalp hastalığı riskinizi azaltabilir (20 , 49 , 50 ).

 

Son olarak, iyi kan damarı sağlığı için potasyum gereklidir. Düzenli bir kalp atışı ve kan basıncının korunmasına yardımcı olur. Azalmış kalp hastalığı ve inme riski ile ilişkilidir (51 ).

 

Özet: Bektaşi üzümü, kalbinizin düzgün çalışmasına yardımcı olan ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilen kalp sağlığı için kullanılan antioksidanlar, polifenoller ve potasyum içerir.

 

8. Diyete Eklemek Kolay

 

Maksimum sağlık yararları için, çiğ bektaşi üzümü tadını çıkarmak en iyisidir.

 

Lezzetleri, biraz olgunlaşmamış üzümler gibi, oldukça ekşiden nispeten tatlıya değişir. Meyve ne kadar olgunlaşırsa o kadar tatlı olur.

 

Bazı bektaşi üzümleri çok mayhoştur. Bu yüzden onları taze yemek istiyorsanız daha tatlı çeşitleri arayın.

 

Meyveleri yemeden önce yıkayıp hazırlamalısınız. Çoğu insan, tadı biraz odunsu olabileceğinden meyvenin en altını ve üstünü kesmeyi tercih eder.

 

Hazırlandıktan sonra, bektaşi üzümünü kendi başına sağlıklı bir atıştırmalık olarak yiyebilirsiniz. Alternatif olarak, onları bir meyve salatasına ekleyin, tahıl veya yoğurt üzerinde süs olarak kullanın veya taze bir yaz salatası ile karıştırın.

 

Bektaşi üzümü, turta, komposto, reçel ve  pişmiş yemeklerde de kullanılır. Bununla birlikte, bu yemeklerin genellikle şeker içerdiğini ve yemek pişirmenin birçok antioksidanı ve faydalı bitki besleyicilerini yok ettiğini unutmayın.

 

Özet: Bektaşi üzümü en iyi şekilde taze olarak tüketilir ve kendi başlarına yenebilir. Tahıl, yoğurt, salata veya diğer çeşitli yemeklere eklenebilir. Pişmiş bektaşi üzümü, bazı besin maddeleri yok edileceğinden aynı sağlık yararlarına sahip olmayabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Bektaşi üzümü, vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengin besleyici, düşük kalorili meyvelerdir.

 

Bektaşi üzümü araştırmaları özellikle sınırlı olmakla birlikte, bu meyvelerdeki besinlerin çoğu önemli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

 

Bunlar düşük kan şekeri, kolesterol ve kan basıncı seviyelerinin yanı sıra kanser, diyabet, kalp hastalığı ve beynin yaşa bağlı hastalıkları riskini azaltır.

 

Bektaşi üzümü, diyetinize atıştırmalık veya yemeklere lezzetli bir katkı olarak dahil etmek için harika, sağlıklı bir meyvedir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler