Ateş Karıncası Sokması Tedavileri

Ateş Karıncası Sokması Tedavileri

Çocuklar ve evcil hayvanlar, ateş karıncası tehlikelerinden habersiz oldukları için daha fazla risk altındadırlar.

 

Ateş karıncaları dışarıda keyifli bir öğleden sonrayı kaşıntılı, yanan bir kabusa dönüşebilir. Bir ateş karıncasına yapılan bir saldırı tipik olarak anında, yoğun ağrıya neden olur. Ağrı, birkaç saatten birkaç güne kadar süren kaşıntı ve cilt tahrişine hızla yol açar.

Ateş karıncaları saldırdıklarında ısırmış gibi görünseler de, kullanılacak doğru terim acıdır. Sonuç olarak, bu makalede ısırık yerine sokmak kelimesini kullanacağız.

Çoğu insan için, ateş karıncası sokmaları bir rahatsızlıktan biraz daha fazlasıdır. Bununla birlikte, bazı sokmalar yoğun ağrı ve kaşıntıya sebebiyet verebilir.

Sokmalar, ateş karıncalarının zehirine alerjisi olan insanlar için hayatı tehdit edici olabilir. Tek bir acı, sadece birkaç dakika içinde anafilaksi semptomları üretebilir. İşte karıncalarla ilgili bilgiler, karınca özellikleri:

 

 

Ateş Karıncası  

Ateş karıncası terimi, birkaç karıncanın sokan türünü ifade eder. Sorunlara neden olan iki ithal tür:

Solenopsis İnvicta

Güney Amerika'da yaşayan Solenopsis invicta, Bunlar çoğunlukla güneydoğudadır. 1,5 cmden daha az uzunluğunda ve kırmızıdan kahverengiye kadar olan renk, genellikle kırmızı ithal ateş karıncası, kızıl karınca olarak bilinir.

Karıncalar nerede yaşar? Kırmızı ateş karıncaları yaklaşık 45 cm genişliğinde höyükler inşa eder. Bu höyükler genellikle çimenler, bahçe yatakları, araba yolları boyunca ve yiyeceklere hızlı erişime sahip diğer bölgelerde bulunur. Hem hayvanları hem de çok çeşitli meyve ve sebzeleri yerler.

Bu karıncalar zehirlerini avlarını sersemletmek için kullanırlar ve büyük grup ateş karıncalarının kaplumbağalar gibi çok daha büyük hayvanların hızla üstesinden gelmesini sağlarlar.

Solenopsis Richteri

Ayrıca Güney Amerika yerlisi olan Solenopsis richteri yaygın olarak siyah ithal ateş karıncası olarak bilinir. Kara ateş karıncaları, Texas, Mississippi ve Alabama dahil olmak üzere Körfez Kıyısı ve güneydoğusundaki birkaç ülkeye seyahat etti.

Kara ateş karıncaları da höyük yaparlar. Onlarınki kırmızı ateş karınca höyüklerinden çok daha büyük olma eğilimindedir ve genellikle birkaç metre boyundadır. Bu karıncalar boyut ve şekil bakımından kırmızı kuzenleriyle hemen hemen aynıdır, ancak kırmızımsı kahverengi yerine siyah veya koyu kahverengidir.

Her iki tür de saldırganca höyüklerini savunur, büyük gruplara davetsiz misafirleri ısırır. Sokmalar bahçıvanlar, oynayan çocuklar ve evcil hayvanlar arasında yaygındır. Karıncalar genellikle kurbanları höyükten ayrılana kadar saldırmaya devam ederler. Çoğu insan bir höyüğe bastıktan sonra bacakları ve ayakları üzerinden ısırılır.

Diğer birçok sokma ve ısırma böcek türünün aksine, karıncalar birden fazla kez sokabilir. Tek bir işçi karınca höyüğünü savunmaya çalışırken birden çok kez sokabilir.

Ateş Karınca Sokması Belirtileri

Ateş karıncası zehiri en az 46 proteinden oluşan bir karışımdır. Çoğu insanda sokmalar sadece küçük cilt tahrişi üretir.

Karınca ısırığı sivilceye benzeyebilir. Diğer böcek sokmalarının aksine, yaraları irin dolu kabarcıklardır.

Bununla birlikte, son zamanlarda yangın karınca zehirinin test edilmesi, zehirin sinir sistemini etkileyen zehir içerdiğini düşündürmektedir. Bu, bazı yangın karınca kurbanlarının, özellikle çok sayıda sokmayı aldıktan sonra, halüsinasyonları ve diğer benzer semptomları neden bildirdiklerini açıklayabilir.

Ateş karıncası sokması genellikle sokmadan hemen sonra yoğun bir kaşıntı veya yanma ağrısı ile başlar. Bu acı kısa ömürlüdür, birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürer. Daha sonra hafif veya yoğun olabilecek kaşıntı veya yanma gelir. Kaşıntı önümüzdeki birkaç gün içinde azalır. Çoğu sokma tedavi olmadan kendi kendine iyileşir.

Ateş karınca sokmaları, onları diğer böcek sokmalarından ayıran bir işaret üretir. Yaralar yuvarlak ve sivilce gibi görünebilen irin dolu kabarcıklardır.

Ateş karıncaları kurbanlarına gruplar halinde saldırmaya eğilimli olduklarından, sokmalar genellikle kümeler halinde oluşur. Kabarcıklar genellikle bir ateş karıncası saldırısından 20 dakika sonra hızlı bir şekilde ortaya çıkar.

 

 

Ateş Karıncası ve Karınca Sokmalarına Alerjik Reaksiyonlar

Yangın karınca sokmalarından sonra gelişen kabarcıklar alerjik reaksiyonlardır, ancak bazı insanlar daha şiddetli reaksiyonlar geliştirir. Sokmayı hemen çevreleyen alanlar şişebilir, yanabilir veya kaşınabilir.

Anafilaksi daha az yaygındır, ancak hayatı tehdit edici olabilir. Ateş karıncası zehirine karşı şiddetli alerjisi olan kişiler, ısırıldıktan sonra birkaç dakika içinde semptomlar geliştirir.

Aşağıdaki belirtiler acil tıbbi yardıma ihtiyaç duyar:

 

 • Nefes almada sorun
 • Baş dönmesi
 • Dilin veya boğazın şişmesi
 • Şiddetli kaşıntı
 • Bilinç kaybı

 

Tedavi edilmezse, bu alerjik reaksiyonlar vücudun şoka girmesine neden olabilir.

Ateş Karıncası Sokmaları İçin Ev İlaçları - Karınca Isırığı Tedavisi

Çoğu insan karınca ısırığı için tıbbi tedaviye ihtiyaç duymaz. Solunum normalse ve acı çeken kişinin ciddi bir karınca sokması alerjisi olduğu bilinmiyorsa, aşağıdaki ev ilaçları etkili olabilir:

 

 • Şişliği azaltmak için soğuk kompres uygulama - 20 dakika açık, 20 dakika kapalı
 • Kaşıntıyı hafifletmek için ciltte bir hidrokortizon kremi kullanarak.
 • Küçük, lokalize alerjik reaksiyonları ve kaşıntıyı yönetmek için bir antihistaminik almak
 • Karınca ısırması olan yere üçlü antibiyotik merhem sürmek, çizerek açılan sokmalarda enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olabilir
 • Kaşıntıyı azaltmak için yulaf ezmesi banyosu almak

 

Sokmaları kaşıma dürtüsüne direnmek önemlidir. Kaşıma kabarcıkları açabilir ve enfeksiyona neden olabilir.

Bu tedavilerin çoğu, hidrokortizon kremi, antihistamin ve üçlü antibiyotik merhem dahil olmak üzere, eczanelerden veya internet üzerinden satın alınabilirsiniz.

 

 

Ateş Karıncası Sokması İçin Tıbbi İlaçlar

Solunum güçlüğü, bilinç değişiklikleri, şişlik, benzer semptomlar, bir saat içinde sokma acil tıbbi bakım gerektirir. Epinefrin ile acil tedavi reaksiyonu tersine çevirebilir.

Ateş karıncalarına anafilaktik reaksiyondan sonra, bazı doktorlar bir EpiPen taşımayı tavsiye eder. Bu ev cihazları bir karınca soktuktan hemen sonra epinefrin enjekte eder. Başka bir alerjik reaksiyon durumunda veya tıbbi yardımın yakın olmadığı bir alanda reaksiyon meydana geldiğinde hayat kurtarıcı olabilirler.

Ateş karınca sokması belirtileri birkaç gün sonra kaybolmazsa, tıbbi tedavi gerekebilir. Bu, ciltte şişme, yoğun ağrı veya kızarıklık varsa da geçerlidir. Semptomların nedenine bağlı olarak, doktor hidrokortizon kremi veya hidrokortizon enjeksiyonları önerebilir. Enfekte sokmalar antibiyotik gerektirebilir.

Ateş Karıncası Sokmasını Önleme

Aşağıdaki adımlar ateş karınca sokmalarını önlemeye ve şiddetlerini azaltmaya yardımcı olabilir:

 

 • Biri karınca veya ateş karıncaları tarafından ısırılırsa, derhal bulunduğu bölgeden uzaklaşmalıdır.
 • Açık havada çalışırken kalın çorap ve bot gibi koruyucu giysiler giymek
 • Ateş karıncası höyüklerinin içinde veya çevresinde çalışmaktan kaçınma
 • Ateş karıncalarını caydırmak için tasarlanmış böcek kovucular kullanmak. Bir dizi ürün internet üzerinden satın alınabilir .

 

İnsanlar koruyucu kıyafet giyerken bile ateş karınca höyüklerinde durmamalıdır. Höyüklere bu şekilde saldırmak bir saldırıyı tetikleyebilir.

İç mekanlarda ateş karıncalarını kontrol etmek de önemlidir. Ateş karıncaları bazen kötü hava koşullarından kaçmak için içeri girerler. Ateş karıncaları iç mekandaysa, ev sahipleri bir haşere yönetimi şirketinden yardım almayı düşünmelidir.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlar İçin Alınabilecek Önlemler

Çocuklar ve evcil hayvanlar, ateş karıncası höyüklerinin tehlikelerinden habersiz oldukları için ateş karıncaları sokması için daha fazla risk altındadırlar. Evcil hayvanlar ayrıca bir ateş karıncası saldırısından sonra kürklerinde ateş karıncaları getirebilir ve bu da sahiplerini saldırı riskine sokabilir.

Ebeveynler çocuklarla ateş karıncalarının tehlikeleri hakkında konuşmalı ve onlara ateş karınca höyüklerinin nasıl göründüğünü göstermelidir. Çocuklar toprakla oynadıkları zaman ateş karıncaları saldırısına uğrarsa derhal üzerini silkeleyip oradan uzaklaşmak gerekir.

Görünür ateş karınca höyüklerinin kaldırılması ve ateş karıncalarının yaşadığı alanların kaplanması evcil hayvanların korunmasına yardımcı olabilir. Bir evcil hayvan ateş karıncaları tarafından saldırıya uğrarsa, karıncalardan uzaklaştırılmalıdır.

Sokma sırasında vücutta kalan karıncalar elle çıkarılmalı. Karıncalara su püskürtmek, çeneleri ile kilitlenmelerine neden olabilir. Bu, bir saldırı yaşayan bir hayvan için korkutucu olabilir.

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın