Aşırı Yemenizi Durdurmak İçin 23 Basit Yöntem

Aşırı Yemenizi Durdurmak İçin 23 Basit Yöntem

Birçok insan aşırı yemek yemeyle mücadele eder. Neyse ki, yeme alışkanlıklarını iyileştirmenin ve yeme bozukluklarının üstesinden gelmenin yolları vardır.

Bir oturuşta çok fazla yemek yemek veya gün boyunca çok fazla kalori almak, kırılması zor olabilecek alışılmış alışkanlıklardır.

Bazı insanlar bu davranışları kırılabilecek alışkanlıklar olarak görürken, diğerlerinde bir yeme bozukluğunu gösterebilirler.

Zamanla, çok fazla yemek yemek kilo alımına neden olabilir ve diyabet veya kalp hastalığı gibi kronik bir durum gelişme riskini artırabilir.

Bir yeme bozukluğunuz olup olmadığına bakılmaksızın, aşırı yemek yeme döngüsünü kırmak zor olabilir. Ancak, bazı teknikler yardımcı olabilir.

Aşağıdaki 23 ipucu, aşırı yemek yemeyi azaltmak için bir başlangıç ​​noktası sağlar.

1. Dikkat Dağıtıcı Şeylerden Kurtulun

İster bilgisayar başında öğle yemeğinde çalışın, isterse en sevdiğiniz TV şovunu izleyin dikkatinizi dağıtırken yemek yemek çoğu insan için sık görülen bir durumdur.

Bu alışkanlık zararsız gibi görünse de, aşırı yemek yemeye katkıda bulunabilir.

24 çalışmanın gözden geçirilmesi, bir öğün boyunca dikkatin dağılmasının insanların bu öğünde daha fazla kalori tüketmesine neden olduğunu buldu. Ayrıca, yemek yerken yemeklerine dikkat eden insanlarla karşılaştırıldığında, günün ilerleyen saatlerinde daha fazla yemek yemelerine neden oldu (1 ).

Özet: Telefonlar, bilgisayarlar ve dergiler gibi potansiyel dikkat dağıtmalarını kapatmak veya ortadan kaldırmak için çaba gösterin. Yemek zamanı boyunca yemeğinize odaklanmak aşırı yemek yemeyi önlemeye yardımcı olabilir.

2. Tetikleyici Gıdaları Bilin

Hangi yiyeceklerin fazla yemeyi tetikleyebileceğini ve bunlardan kaçınabileceğini saptamak, fazla yemek yeme şansını azaltmaya yardımcı olabilir.

Örneğin, dondurma bir tıkanıklığı veya aşırı yeme olayını tetikleyebilecekse, dondurucuda saklamayı bırakmak iyi bir fikirdir. Bir şeye erişmek ne kadar zorsa, o yemeği yemek o kadar az olasıdır.

Fıstık ezmeli dilimlenmiş elma, humus ve sebzeler veya ev yapımı iz karışımı gibi sağlıklı seçenekler hazırlamak, atıştırma sırasında daha iyi seçimleri teşvik edebilir.

Yararlı diğer bir ipucu, cips, şeker ve çerezler gibi sağlıksız atıştırmalık yiyeceklerin görüş alanından uzak tutulmasıdır;

Özet: Aşırı yemek yemeyi tetikleyen sağlıksız yiyecekleri tanımlayın. Onları evden uzakta veya gözlerden uzak tutun ve sağlıklı seçeneklerin kolayca erişilebilir olmasını sağlayın.

3. Tüm Favori Yiyeceklerinizi Yasaklamayın

En sevdiğiniz yiyeceklerin birçoğunu ortadan kaldıran kısıtlayıcı yeme düzenleri sizi mahrum hissetmenize neden olabilir. Potansiyel olarak yasak muamelelere maruz kalmanıza yol açabilir.

İşlenmemiş gıdaların tümüne konsantre olan diyetler her zaman en iyisidir. Ancak arada bir tedavi için yer açmak tamamen sağlıklıdır.

Bir kepçe dondurma, bir dilim pizza ya da bir parça çikolata yememeye yemin etmek çoğu insan için gerçekçi değildir.

Bununla birlikte, gıda bağımlılığı durumunda, kişinin tetikleyici gıdalardan kalıcı olarak uzak durması gerekebileceği belirtildi. Bu durumda, tatmin edici sağlıklı ikameler bulmak için iyi bir fikirdir.

Vücudunuza daha sağlıklı ve besleyici yiyecekler sunmaya odaklanırken, burada ve burada bir tedavinin tadını çıkarmanın özgürlüğünü kendinize verin.

Özet: Sürdürülebilir ve sağlıklı bir diyetin anahtarı, çoğu zaman işlenmemiş yiyecekleri yemeye odaklanırken, bir tedaviye de izin vermektir.

4. Porsiyonlarınıza Dikkat Edin 

Volumetrics, nişastası olmayan sebzeler gibi düşük kalorili, yüksek lifli gıdaları doldurmaya odaklanan bir yemektir.

Yemeklerden önce kalorisi düşük, lif ve suyu yüksek olan yiyecekleri tüketmek, tok olarak hissetmenize yardımcı olabilir. Bu da aşırı yemek yemeyi azaltabilir.

Hacimsel dostu yiyeceklerin örnekleri arasında greyfurt, salata yeşillikleri, brokoli, fasulye, domates ve düşük sodyumlu et suyu bulunur.

Öğle ve akşam yemeğinden önce büyük bir salata ya da düşük sodyumlu, et suyu bazlı çorba kasesi yemek, fazla yemek yemeyi önlemenin etkili bir yolu olabilir.

Özet: Yemeğin volumetrik yöntemini kullanın - sağlıklı, düşük kalorili, yüksek lifli gıdaları doldurun ve tam hissetmeye yardımcı olun.

5. Paketli Yemekleri Doğrudan Yemekten Kaçının

Torbadan cips yemek, kartondan dondurma veya doğrudan kutudan çıkarmak, porsiyon büyüklüğü olarak tavsiye edilenden daha fazla yiyecek tüketilmesine neden olabilir.

Bunun yerine, bir oturuşta tükettiğiniz kalori miktarını kontrol etmeye yardımcı olmak için bir tabakta veya bir kabın içinde tek bir porsiyon büyüklüğünü ayırın.

Gözünüzü normal bir kısmın farklı yiyecek türleri için nasıl görünmesi gerektiği konusunda eğitmek için ölçüm araçlarını kullanın.

Özet: Doğrudan paketten yemek yemek yerine, bir kaba koyun. Ortalama bir porsiyon olarak ne kadar yemeğin önerildiğini tespit etmek için gözünüzü eğitmeye yardımcı olacak uygun porsiyon boyutlarını ölçmeyi deneyin.

6. Stresinizi Azaltın

Stres aşırı yemeğe yol açabilir. Bu nedenle günlük yaşamınızdaki stres miktarını azaltmanın yollarını bulmak önemlidir.

Kronik stres, iştahı artıran bir hormon olan kortizol seviyelerini yükseltir. Çalışmalar, stresli olmanın aşırı yemeğe, açlığın artmasına, aşırı yeme ve kilo almaya yol açabileceğini göstermiştir (2 ).

Günlük stres seviyenizi azaltmanın birçok basit yolu vardır. Müzik dinlemeyi, bahçeciliği, egzersiz yapmayı veya yoga, meditasyon veya nefes alma tekniklerini pratik yapmayı düşünün.

Özet: Stres fazla yemeye yol açabilir. Bu nedenle günlük yaşamınızdaki stresi azaltmak, fazla yemek yemeyi azaltmak için önemli bir adımdır.

7. Lif Bakımından Zengin Yiyecekleri Tüketin

Fasulye, sebze, yulaf ve meyve gibi lif bakımından zengin yiyecekleri seçmek, vücudunuzun daha uzun süre memnun kalmasına yardımcı olabilir ve fazla ısınma dürtüsünü azaltabilir.

Örneğin, bir çalışma kahvaltı için lif yönünden zengin yulaf ezmesi yiyenlerin kahvaltıda mısır gevreği tüketenlere göre öğle yemeğinde daha dolgun ve daha az yediklerini buldu (4 ).

Fındıklı atıştırmak, salatanıza fasulye eklemek ve her öğünde sebze yemek tükettiğiniz yiyecek miktarını azaltmanıza yardımcı olabilir.

Özet: Vücudunuzun daha uzun süre memnun kalmasını sağlamak için diyetinize lif açısından zengin besinler ekleyin. Araştırmalar bunun fazla yemek dürtüsünü azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

8. Düzenli Yemek Yiyin

Kilo vermeye çalışırken birçok insan, aldıkları kalori miktarını azaltacağı umuduyla yemekleri kesiyor.

Bu, aralıklı oruç gibi bazı durumlarda çalışabilirken, öğünlerin kısıtlanması günün ilerleyen saatlerinde daha fazla yemenize neden olabilir.

Araştırmalar gün boyunca daha sık yemek yemenin açlığı ve genel yiyecek alımını azaltabileceğini göstermiştir (5 ).

Örneğin, bazı insanlar kalorileri sınırlandırmak, sadece akşam yemeğinde kendilerini fazla yemek bulmak için öğle yemeğini atlayabilirler. Ancak, dengeli bir öğle yemeği yemek gün içinde çok daha fazla yeme şansını azaltmaya yardımcı olabilir (6 ).

Özet: Öğün atlamak günün ilerleyen saatlerinde daha fazla yemenize neden olabilir. Bunun yerine, tüm yiyeceklerle yapılan dengeli yemekleri yiyerek vücudunuzu memnun hissetmeye odaklanın.

9. Yemek Günlüğü Tutun

Bir yemek günlüğünde veya mobil uygulamada ne yediğinizi takip etmek aşırı yemek yemeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Birçok çalışma, bir yiyecek günlüğü tutmak gibi kendi kendini izleyen teknikleri kullanmanın kilo kaybına yardımcı olabileceğini göstermiştir (7 ).

Ayrıca, bir yemek günlüğü kullanmak, aşırı yemeğe katkıda bulunan durumların ve duygusal tetikleyicilerin yanı sıra kanama yemeye neden olabilecek yiyecekleri belirlemeye yardımcı olabilir.

Özet: Çalışmalar, gıda alımınızı takip etmenin kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ayrıca alışkanlıklarınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

10. Benzer Düşünen Arkadaşlarınızla Yemek Yiyin

Yemek arkadaşlarınızın yemek seçenekleri, gıda alımınızı sizin düşündüğünüzden daha büyük bir etkiye sahip olabilir.

Çok sayıda araştırma, insanların yiyecek seçimlerinin, birlikte yedikleri insanların ağır bir şekilde etkilendiğini buldu.

İnsanlar, yemek arkadaşlarınınkine benzer porsiyonlar yeme eğiliminde olabilir. Bu yüzden fazla yiyen arkadaşlarla yemek de onların fazla yemek yemesine neden olabilir (8 ).

Ayrıca, araştırmalar, bir kişinin yemek ortağı yaptığı durumlarda sağlıksız seçenekler sipariş etme eğiliminde olduğunu göstermiştir (9 ).

Aileniz ve benzer sağlık hedeflerine sahip arkadaşlarınızla yemek yemeyi tercih etmeniz, yolda kalmanıza ve fazla yemek yeme şansınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.

Özet: Yemek yemeyi seçtiğiniz, yemek tercihlerinizi büyük ölçüde etkileyebilir. Ayrıca ılımlı porsiyonlarda sağlıklı yemekler yemek isteyen kişilerle de yemek yemeyi deneyin.

11. Protein Doldurun

Protein, vücudunuzun gün boyu tok kalmasına yardımcı olur. Fazla yemek yeme isteğini azaltabilir.

Örneğin, yüksek proteinli bir kahvaltı yapmanın günün açlığını ve atıştırmayı azalttığı gösterilmiştir (10 ).

Yumurta gibi protein yönünden zengin bir kahvaltı seçmek, açlığı uyaran bir hormon olan ghrelin seviyesini düşürme eğilimindedir (11 ).

Rutininize yoğurt gibi daha yüksek proteinli atıştırmalıklar eklemek, gün boyunca daha az yemenize ve açlığı kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir (12 ).

Özet: Protein yönünden zengin yiyecekleri yemek, açlığın ve isteklerin bozulmasına yardımcı olabilir. Güne yüksek proteinli bir kahvaltı ile başlamak, günün ilerleyen saatlerinde açlıkla savaşmanıza yardımcı olabilir.

12. Kan Şekeri Seviyenizi Sabitleyin

Yüksek glisemik indeksli beyaz ekmek, kurabiye, şeker ve diğer karbonhidratları yemek muhtemelen kan şekeri seviyesinin yükselmesine ve ardından hızla düşmesine neden olur.

Bu hızlı kan şekeri dalgalanmasının açlığı arttırdığı ve aşırı yemeye yol açabileceği gösterilmiştir (13 ).

Düşük glisemik indeksli yiyeceklerin seçilmesi, kan şekeri artışını önlemeye yardımcı olur ve aşırı yemeyi azaltabilir. Fasulye, yulaf ve kahverengi pirinç hepsi harika seçeneklerdir.

Özet: Kan şekeri seviyesini sabit tutmaya yardımcı olan yiyecekleri yiyin. Şeker ve beyaz ekmek gibi yüksek glisemik gıdalar kan şekeri artışına neden olabilir. Bu da aşırı yemeye yol açabilir. Bunun yerine, fasulye, yulaf ve kahverengi pirinç gibi yiyecekleri seçin.

13. Yavaşlayın

Çok hızlı yemek, fazla yemek yiyebilir ve zamanla kilo alımına neden olabilir.

Yavaş tempolu beslenme, doygunluğun artması ve açlığın azalması ile ilişkilidir. Aşırı yemek yemeyi kontrol etmek için yararlı bir araç olarak kullanılabilir (14 ).

Yiyecekleri iyice çiğnemek için zaman ayırmanın ayrıca genel yiyecek alımını azalttığı ve dolgunluk hissini arttırdığı gösterilmiştir (15 ).

Özet: Daha yavaş yemeye ve yiyecekleri iyice çiğnemeye odaklanmak, doygunluk belirtilerini tanımanıza ve fazla yemeyi azaltmanıza yardımcı olabilir.

14. Alkol Almayın

Alkol içmek iştahı uyararak aşırı yemek yemenize neden olabilir (16 , 17 ).

Bir oturuşta birkaç şişenin açılması açlığın artmasına neden olabilir.

Bir çalışma, haftada bir kereden fazla bir defada 4-5 içki içen üniversite öğrencilerinin, bir defada bir ila iki içki içen öğrencilere kıyasla, içtikten sonra fazla yemek yemelerinin daha muhtemel olduğunu bulmuştur (18 ).

Alkol tüketimini azaltmak, aşırı beslenmenizi azaltmak için iyi bir yol olabilir.

Özet: Çalışmalar bir oturuşta birkaç içki içmenin aşırı yemeğe yol açabileceğini göstermektedir. Bunun yerine, sadece bir veya iki içeceğe yapışın veya tamamen alkol almayı bırakın.

15. Önceden Planlayın

Açlık grevlerinde hazırlıksız olmak, fazla yemek yemeye yol açabilecek kötü yemek seçimleri yapma olasılığınızı artırabilir.

Son dakikada restoran veya şarküteri üzerinden yemek ve atıştırmalık satın almak, sağlıksız seçimler yapmayı ve daha fazla yeme olasılığını artırır.

Bunun yerine sağlıklı atıştırmalıkları elinizde tutun, ev yapımı öğle yemeği hazırlayın ve evde akşam yemeği hazırlamak için sağlıklı seçeneklerle buzdolabını stoklayın.

Bu stratejiler aşırı yemeğin azalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, evde daha fazla yemek yapmak paradan ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Özet: Ne kadar hazırlıklı olursanız, sağlıklı besleneceksiniz, fazla yemek yeme olasılığınız o kadar düşüktür. Buzdolabını ve kilerinizi sağlıklı ve dolgulu yiyeceklerle dolu tutun.

16. Şekerli İçecekleri Suyla Değiştirin.

Soda ve meyve suyu gibi şekerli içeceklerin içilmesi kilo alımına neden olabilir ve diyabet gibi bazı hastalıkların riskini artırabilir (19 ).

Çalışmalar, yemeklerle birlikte tatlandırılmış içeceklerin tüketilmesinin, aşırı yemek yemeyle de bağlantılı olabileceğini göstermiştir.

17 çalışmanın gözden geçirilmesi, yemeklerle şekerli içecekler içen yetişkinlerin, yemekle birlikte su tüketen yetişkinlere göre % 7.8 daha fazla yemek tükettiğini ortaya koydu (20 ).

Şekerli içeceklerin üzerinden su veya şekersiz seltzer seçmek aşırı ısınmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Özet: Şekerli içeceklerden kaçının. Şekerler artan diyabet ve diğer hastalıkların riski ile ilişkilendirilmişler ve aşırı yemek yemeye bağlı olabilirler. Bunun yerine su içebilirsiniz.

17. Kendinizi Kontrol Edin

Aç olmadığı halde aşırı yemek, daha derin bir şeyin olduğuna dair bir işaret olabilir.

Depresyon ve can sıkıntısı, fazla yemek yapma dürtüsüyle ilişkilendirilen iki ortak konudur (21 , 22).

Neyse ki, belirli eylemlerde bulunmak yardımcı olabilir. Örneğin, eğlenceli olan yeni bir etkinlik üstlenmeyi deneyin. Can sıkıntısını önlemeye yardımcı olabilir ve dürtülerden ısırganlıktan kaçınmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca, fazla yiyecin ne tetiklediğini düşünmek için biraz zaman harcamak, aranacak yardım türünü belirlemeye yardımcı olabilir. Eğer depresyon ve anksiyete katkıda bulunursa , bir zihinsel sağlık uzmanından uygun tedaviyi almak, fazla yemek yemeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Her insan farklıdır. Bu nedenle ihtiyaçlarınız için doğru tedavi planını bulmak önemlidir.

Özet: Aşırı beslenme bölümleri sırasındaki duyguları düşünün ve davranışların arkasındaki sorunları çözmek için yardım isteyin. Depresyon ve can sıkıntısı iki yaygın nedendir. Bir akıl sağlığı profesyoneli rehberlik sağlayabilir.

18. Diyet Mantalitesinden Çıkın

Fad diyetler muhtemelen uzun vadede fazla yemeyi bırakmanıza yardımcı olmaz. Kısa süreli, kısıtlayıcı diyetler hızlı kilo kaybına neden olabilirler. Ancak bunlar genellikle sürdürülemez ve sizi başarısızlığa uğratabilirler.

Bunun yerine, sağlığı ve sağlığı teşvik eden uzun vadeli yaşam tarzı değişiklikleri yapın. Yiyeceklerle dengeli bir ilişki kurmanın ve aşırı yemek yeme gibi alışkanlıkları önlemenin en iyi yolu.

Özet: Aşırı yemeğe engel olmak için çok az miktarda diyet yapmak yerine, vücudunuzu besleyen ve optimal sağlığa kavuşmasına yardımcı olan sürdürülebilir bir beslenme şekli bulun.

19. Eski Alışkanlıklardan Kurtulun

Alışkanlıklardan kurtulmak zor olabilir, özellikle de yiyecekleri içeriyorlarsa.

Birçok kişi, televizyon karşısında akşam yemeği yemek veya her gece bir kase dondurma yemek gibi rahat rutinlere giriyor.

Aşırı yemeğe yol açan sağlıksız davranışları, yeni sağlıklı alışkanlıklarla değiştirmek zaman alabilir. Ancak bu çabaya değer.

Örneğin, TV'nin önünde yemek masasında yemek yemek için oturun ve her gece yediğiniz dondurmayı sıcak bir bardak çay ile değiştirin. Bu değişimler zamanla sağlıklı alışkanlıklar haline gelecektir.

Özet: Sağlıksız alışkanlıkları belirleyin ve bunları yavaş yavaş yeni, daha olumlu davranışlarla değiştirin.

20. Sağlıklı Yağları Tüketin

Her ne kadar yüksek yağlı yiyecekler sıklıkla kilo alımı ve aşırı yeme ile ilişkili olsa da, sağlıklı yağ bakımından zengin yiyecekleri seçmek daha az tüketmenize yardımcı olabilir.

Bazı araştırmalar, yüksek oranda yağ içeren, düşük karbonhidratlı diyetler tüketen yetişkinlerin, öğünlerden 3-4 saat sonra daha az aç olduklarını ve karbonhidratı yüksek ve düşük yağlı diyet tüketenlere kıyasla zamanla daha fazla kilo kaybettiklerini göstermiştir (23 , 24 ).

Diyetinize avokado, fındık, tohum, fındık ezmesi ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar eklemek, yemeklerden sonra kendinizi daha memnun hissetmenize ve fazla yemeyi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Özet: Diyetinize daha sağlıklı yağ eklemeyi deneyin. Yapılan araştırmalar, öğünlerden sonra kendinizi daha iyi hissetmenize ve zamanla kilo vermenize yardımcı olabilir.

21. Hedeflerinizi Aklınızda Bulundurun

Kısa ve uzun vadeli hedefler koymak ve bunlara sık sık atıfta bulunmak, yolda kalmanıza ve fazla yemek yapma dürtüsünü azaltmanıza yardımcı olabilir.

Aşırı yemeğin üstesinden gelme nedenini ve aşırı yemek yemenin sağlık ve sağlıklı yaşam hedeflerinize ulaşmasını engellemenin ne olduğunu bilmek sizi yeni yeme alışkanlıkları oluşturma yolunda çalışmaya motive edebilir.

Motivasyonel alıntıları not almak ve yaşam alanınızın etrafındaki belirgin yerlere asmak, gün boyunca bir plana sadık kalmanıza ilham verebilir.

Özet: Kısa ve uzun süreli yemek yeme hedeflerini tanımlayın ve sık sık bunlara bakın. Evinizin çevresine motivasyonel teklifler koymak bile yararlı olabilir.

22. Gerekirse Yardım Alın

Aşırı yemek yemeyi, aşırı yeme davranışını (BED) ayırt etmek önemlidir .

Aşırı yeme bozukluğu (BED), ruhsal bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı ( DSM-5 ) tarafından bir psikiyatrik bozukluk olarak tanınır. Bu, BED olan birinin, üstesinden gelmek için bir tıp uzmanları ekibinden tedaviye ihtiyaç duyacağı anlamına gelir.

BED, aç olmamasına rağmen, çok hızlı bir şekilde rahatsızlık noktasına kadar çok miktarda yemek yeme bölümleriyle karakterizedir. Bir tıkanmadan sonra, kişi davranışı çevreleyen bir utanç veya suçluluk hissedebilir.

Dünya çapında milyonlarca insanı etkilemektedir ve Amerika Birleşik Devletleri'nde en yaygın yeme bozukluğudur (25 ).

BED olabileceğinizi düşünüyorsanız yardım almak önemlidir. Tedavi seçenekleri hakkında sağlık uzmanınızla konuşun.

Özet: Düzenli olarak büyük miktarlarda yiyeceğe tıkıyorsanız, kontrolden yoksunsanız ve suçluluk duygusuyla karşılaşıyorsanız, kanama yeme bozukluğu yaşayabilirsiniz ve profesyonel yardım almalısınız.

23. Dikkatli Yeme Alıştırması Yapın

Dikkatli yeme tekniklerini benimsemek aşırı yemek yemeyi önlemenin en iyi yollarından biridir.

Dikkatli yeme uygulaması, şu an odaklanmanın ve yiyecek tüketirken düşüncelerin, duyguların ve duyuların farkında olmanın önemini vurgulamaktadır.

Birçok çalışma, dikkatli yemenin, yeme davranışlarını, aşırı yemeyi ve duygusal yemeyi azaltmada etkili bir yol olduğunu göstermiştir (3 ).

Daha yavaş yemek, küçük ısırıkları almak, iyice çiğnemek, duyularının farkında olmak ve yiyecekleri takdir etmek, günlük bir rutinin içine dahil etmek için basit bir dikkat uygulamalarıdır.

Özet: Dikkatli yeme uygulamasının, yeme alışkanlıklarını azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Dikkatli yeme, yemek yerken düşüncelerinizin ve duyularınızın farkında olmaya odaklanır.

Uzun Lafın Kısası

Birçok insan aşırı yemek yemeyle mücadele eder.

Neyse ki, yeme alışkanlıklarını iyileştirmenin ve yeme bozukluklarının üstesinden gelmenin yolları vardır.

Psikologlar, doktorlar veya kayıtlı diyetisyenler gibi sağlık profesyonelleri de tekrar işe dönmenize yardımcı olmak için danışmanlık ve rehberlik sağlayabilir.

Aşırı yemek, bırakması zor bir alışkanlık olabilir.Fakat bunu başarabilirsiniz. Bu ipuçlarını yeni, sağlıklı bir rutin oluşturmaya yardımcı olmak için bir başlangıç ​​noktası olarak kullanın ve ihtiyacınız olursa profesyonel yardım aldığınızdan emin olun.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın