Armut Alerjiniz Var Mı? Armut Alerjisi Hakkında Her Şey

Armut Alerjiniz Var Mı? Armut Alerjisi Hakkında Her Şey
Armut alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla veya bir alerji uzmanıyla görüşün.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Armut Alerjisi Nedir?

 

Armut alerji yapar mı? Armut alerjik midir? Armut bazı doktorlar tarafından diğer meyve alerjisi olan hastalara yardım etmek için kullanılmış olsa da, çok nadir de olsa armut alerjisi yaşanması mümkündür.

 

Armut alerjileri, bağışıklık sisteminiz armutla etkileşime girdiğinde ve bazı proteinlerinin zararlı olduğunu algıladığında ortaya çıkar. Daha sonra alerjeni sisteminizden çıkarmak için vücudunuz boyunca başta histamin ve immünoglobulin E olmak üzere birkaç madde salgılar. Bu, alerjik reaksiyon olarak bilinir.

 

Armut bebege alerji yaparmi? Bebeklerde armut alerjisi, gıda alerjilerinin küçük çocukların (3 yaşın altında) yaklaşık yüzde 6 ila 8'ini ve yetişkinlerin yüzde 3'ünü etkilediğini buluyor.

 

Gıda alerjileri bazen gıda intoleransları ile karıştırılır. Hoşgörüsüzlük çok daha az ciddi bir durumdur ve bağışıklık sisteminizi kapsamaz. Semptomlar sindirim sorunları ile sınırlı olma eğilimindedir.

 

Gıda intoleransı ile az miktarda armut tüketmeye devam edebilirsiniz. Örneğin, laktoz intoleransı olan bazı kişiler, sindirimi kolaylaştırmak için bir laktaz enzim hapı alabildikleri için yine de düzenli olarak peynir tüketebilirler.

 

"İdeal kiloma ulaşmak istiyorum, ancak besin alerjilerim nedeniyle standart diyetlere uyum sağlayamıyorum." diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!).

 

Armut Alerjisi Belirtileri

 

Armutlara alerjik reaksiyonlar, meyvenin çok az miktarda varlığıyla tetiklenebilir. Reaksiyonların şiddeti değişebilir. Belirtiler şunları içerir:

 

 • yüzünüzün, dilinizin, dudaklarınızın veya boğazınızın şişmesi
 • kurdeşen ve egzama dahil kaşıntılı cilt
 • ağzınızda kaşıntı veya karıncalanma
 • hırıltılı solunum, sinüs tıkanıklığı veya nefes darlığı
 • mide bulantısı ya da kusma
 • ishal

 

Şiddetli armut alerjisi olan kişilerde anafilaksi olarak bilinen ve yaşamı tehdit edebilen bir reaksiyon da olabilir.

 

Siz veya tanıdığınız biri aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyorsa derhal tıbbi yardım almalısınız:

 

 • hava yollarının daralması
 • boğazın veya dilde nefes almanın zor olduğu noktaya kadar şişmesi
 • zayıf ve hızlı nabız
 • kişinin şoka girmesine neden olabilecek kan basıncında şiddetli düşüş
 • baş dönmesi
 • bilinç kaybı


Armut Alerjisi Tedavisi ve Önlenmesi

 

Armut alerjisi semptomları yaşıyorsanız, bunları hafifletmek için atabileceğiniz birkaç adım vardır:

 

 • Difenhidramin (Benadryl) gibi reçeteli veya reçetesiz satılan antihistamin ilaçlar, küçük reaksiyonlar için birkaç semptomu hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Daha şiddetli reaksiyonlar yaşama riskiniz varsa, doktorunuzla EpiPen veya Adrenaclick gibi bir acil durum epinefrin oto-enjektörü için reçete alma konusunda konuşun. Bu cihazlar hayat kurtaran, acil ilaç dozu sağlayabilir.

Armut alerjiniz olabileceğinizi düşünüyorsanız, reaksiyonu önlemenin en iyi yolu, içinde armut olan şeyleri yemekten veya içmekten kaçınmaktır. Bu, armut hazırlamak için kullanılmış bir yüzeyde hazırlanan diğer yiyecekleri de içerir.

 

Aşırı alerjiler için bir tıbbi uyarı bileziği takmayı düşünün, böylece beklenmedik bir şekilde bir reaksiyon tetiklendiğinde çevrenizdeki insanlar yardım edebilir.

 

Armut faydaları hakkında bilgi almak için tıklayın (armut faydası).

 

Polen Gıda Sendromu - Polen Gıda Alerjisi - Polen Besin Sendromu

 

Oral alerji sendromu olarak da bilinen polen-gıda sendromu (polen besin alerji sendromu, polen besin alerjisi), polende bulunan alerjenlerin çiğ meyvelerde (armut gibi), sebzelerde veya kuru yemişlerde bulunması durumunda ortaya çıkar.

 

Bağışıklık sisteminiz yemeğinizde potansiyel bir alerjenin (alerjiniz olan bir polene benzer) varlığını algıladığında, alerjenler çapraz reaksiyona girer ve bir reaksiyonu tetikler.

 

Polen Gıda Sendromunun Semptomları ve Tedavisi

 

Polen alerjisinde beslenme, polen gıda sendromu, gıda alerjisine benzer semptomlara sahiptir. Bununla birlikte, yiyecekler yutulduğunda veya çıkarıldığında hızla kaybolma eğilimindedirler.

 

Aşağıdaki belirtiler genellikle diliniz, dudaklarınız veya boğazınız gibi ağzınızın etrafındaki bir bölgeyle sınırlıdır:

 

 • kaşıntı
 • karıncalanma
 • şişme

 

Bir bardak su içmek veya bir parça ekmek yemek, yukarıdaki hislerden herhangi birini etkisiz hale getirmeye yardımcı olabilir.


Polen Gıda Sendromunun Risk Faktörleri

 

Belirli polen türlerine alerjiniz varsa, armut yerken polen gıda sendromu yaşama olasılığınız daha yüksektir. Bununla birlikte, herhangi bir reaksiyon göstermeden pişmiş armut tüketebilirsiniz. Bunun nedeni, yiyeceklerdeki proteinlerin ısıtıldığında değişmesidir.

 

Polen gıda sendromunun diğer risk faktörleri şunları içerir:

 

 • Huş ağacı polenine alerjisi var ise: Hus agaci alerji, Huş ağacı poleni alerjiniz varsa armut, elma, havuç, badem, fındık, kereviz, kivi, kiraz, şeftali veya eriklere tepki verebilirsiniz.
 • Yaşınız. Polen gıda sendromu genellikle küçük çocuklarda görülmez ve daha çok gençlerde veya genç yetişkinlerde görülür.
 • Kabuğunu tüketmek. Bir meyvenin kabuğunu tüketirken reaksiyonlar daha şiddetli olma eğilimindedir.

 

"Kilo vermek istiyorum ancak zayıflamak için uygulanan normal diyetlere besin alerjilerim nedeniyle uyum sağlayamıyorum." diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Uzun Lafın Kısası

 

Armut alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla veya bir alerji uzmanıyla görüşün. Alerjinizi test ederek doğrulayabilir ve gelecekte semptomlarınızla başa çıkmanın en iyi yolunu açıklayabilirler.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler