Altınbaşak Çayı Nasıl Yapılır? Altınbaşak Faydaları

Altınbaşak Çayı Nasıl Yapılır? Altınbaşak Faydaları
Altınbaşak uzun zamandır geleneksel tıpta iltihap ve idrar koşullarını tedavi etmek için bitkisel çay veya diyet takviyesi olarak kullanılmaktadır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Altınbaşağı altın rengi sarı bir kır çiçeği olarak biliyor olabilirsiniz, ancak aynı zamanda bitkisel takviyeler ve çaylarda da popüler bir içeriktir.

 

Bitkinin Latince adı Solidago'dur, yani “sağlıklı yapmak ya da iyileşmek” anlamına gelir ve geleneksel bitkisel tıptaki kullanımını yansıtır.

 

Altınbaşak çoğunlukla idrar sağlığını iyileştirmek ve iltihabı azaltmak için bir takviye olarak kullanılır.

 

Bu makalede, altınbaşak için olası faydalar, dozaj bilgileri ve önlemler gözden geçirilmektedir.

 

Altınbaşak Nedir?

 

Altınbaşak Avrupa, Asya, Kuzey ve Güney Amerika'da yetişir. Yol kenarındaki hendeklerde, tarlalarda gelişir ve genellikle bir ot olarak kabul edilir.

 

Bitkinin sarı çiçekleri yaz sonu ve erken sonbaharda çiçek açar. Diğer bitkilerle kolayca çapraz tozlaşır, bu nedenle 100'den fazla farklı altınbaşak türü vardır. Bunların çoğunun benzer sağlık özelliklerine sahip olduğu düşünülmektedir.

 

Solidago virgaurea - bazen Avrupa altınbaşağı denir - muhtemelen sağlık yararları açısından en iyi çalışılan türdür. Bazı Avrupa ülkelerinde hem geleneksel Çin tıbbında hem de bitkisel tıpta kullanım alanları vardır (1 ).

 

Faydalarını elde etmek için, insanlar bitkinin yer üstünde büyüyen kısımlarını - özellikle çiçekler ve yapraklar - tüketir (2 ).

 

Altınbaşağı çay veya diyet takviyesi olarak da satın alabilirsiniz. Çay biraz acı bir tat bırakabilir ve çoğu insan bazıları hafifçe tatlandırılmasını tercih eder.

 

Özet: Solidago virgaurea sağlık amacıyla en sık kullanılan Altınbaşak türleridir. Çiçekleri, yaprakları çay ve diyet takviyeleri yapmak için kullanılır.

 

Bitki Bileşiklerinin Zengin Kaynağı

 

Altınbaşak, saponinler, quercetin ve kaempferol gibi flavonoid antioksidanlar da dahil olmak üzere birçok yararlı bitki bileşiği sağlar (3 ).

 

Saponinler birçok sağlık yararına bağlı bitki bileşikleridir. Özellikle Candida albicans gibi zararlı bakterilerin ve mayaların büyümesini inhibe etmede etkili olabilirler.

 

Candida albicans, vajinal mantar enfeksiyonlarına ve vücudun diğer bölgelerindeki enfeksiyonlara neden olabilen bir mantardır (4 ).

 

Saponinlerin ayrıca hayvan çalışmalarında antikanser ve antienflamatuar etkilere sahip olduğu gösterilmiştir (5 ).

 

Altınbaşaktaki flavonoid antioksidanlar quercetin ve kaempferol, hücrelerinizi serbest radikaller olarak adlandırılan kararsız moleküllerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olur (6 ).

 

Serbest radikal hasarı, kalp hastalığı ve kanser de dahil olmak üzere birçok kronik durumda bir faktördür (7 , 8 ).

 

Özellikle, altınbaşağın antioksidan aktivitesi, yeşil çay ve C vitaminden daha fazladır (1 , 9 , 10 , 11 ).

 

Altınbaşaktaki flavonoid antioksidanlar ve diğer bitki bileşikleri de anti-enflamatuar faydalara sahiptir.

 

Özet: Altınbaşak, antifungal etkileri olan saponinler, antioksidan ve antienflamatuar fonksiyonlara sahip flavonoidler dahil olmak üzere birçok değerli bitki bileşiği içerir.

 

Enflamasyonu Azaltabilir

 

Geleneksel tıpta, altınbaşak baş ağrısı, ağrı ve şişmeye katkıda bulunan iltihapla mücadele için kullanılmıştır (12 ).

 

Kemirgen çalışmalarında, takviye Phytodolordaki aspen ve dişbudak özleri ile birleştirilen altınbaşak özü, yaralanan dokuların şişmesini % 60 oranında azaltmıştır.

 

Ayrıca kemirgenlerde artrit ile ilişkili iltihabı % 12-45 oranında düşürdü, daha yüksek dozlarda daha fazla etki gösterdi (13 ).

 

Fitodolordaki altınbaşak insanlarda da test edilmiştir. 11 insan çalışmasının gözden geçirilmesinde, Phytodolor ile tedavi, sırt ağrısını ve diz artritini azaltmak için aspirin kadar eşit derecede etkiliydi (14 ).

 

Bu kısmen, güçlü antienflamatuar etkileri olan alttınbaşaktaki bir flavonoid antioksidan olan kuersetine bağlı olabilir (15 , 16 , 17 ).

 

Bununla birlikte, titrek kavak ağaçlarının kabuğu, test edilen bitkisel karışımın anti-enflamatuar faydalarına katkıda bulunan salisin, aspirin içindeki aktif bileşen, içerir.

 

Phytodolorun test tüpü araştırması, bunun en önemli ağrı rahatlamasını üreten tek bir bileşen yerine bileşenlerin kombinasyonu olduğunu göstermektedir. Böylece, altınbaşağın kendi başına ne kadar bir etkisi olduğu belirsizdir (18 ).

 

Enflamasyon ve ağrının tedavisindeki rolünü açıklığa kavuşturmak için sadece altınbaşağa odaklanan insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

 

Özet: Geleneksel tıpta, altınbaşak iltihap ve ağrı ile mücadelede kullanılmıştır. Hayvan ve insan çalışmaları da bu problemleri hafifletebileceğini gösteriyor, ancak sadece bitkisel bir karışımın parçası olarak test edildi.

 

Üriner Sistem Sağlığını Destekleyebilir

 

İlaçları denetleyen bir hükümet grubu olan Avrupa İlaç Ajansı (EMA), altınbaşağı küçük üriner problemler için standart tıbbi tedavilerin etkinliğini arttırmak için potansiyel olarak yararlı olarak kabul ediyor ( 19 ).

 

Bu, altınbaşağın idrar yolu enfeksiyonu (İYE) için antibiyotik gibi ilaçların etkinliğini destekleyebileceği veya artırabileceği anlamına gelir - ancak bitki bu tür rahatsızlıkların tedavisi için tek başına kullanılmamalıdır.

 

Test tüpü araştırması, altınbaşağın İYE'leri önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Yine de, ardıç meyvesi ve atkuyruğu otu dahil olmak üzere diğer otlar ile birleştirildiğinde daha etkili olabilir (20 ).

 

Bu nedenle, altınbaşak ve diğer otları içeren idrar sağlığı için bitkisel takviyeler görebilirsiniz.

 

Ek olarak, test tüpü çalışmaları, altınbaşak ekstraktın aşırı aktif mesaneye veya sık idrara çıkma duygusuna yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca idrar yollarının ağrılı spazmlarını azaltabilir (21 ).

 

Kronik aşırı aktif mesanesi olan 512 kişi günde 3 kez 425 mg kuru altınbaşak özü aldığında,% 96 idrar yapma aciliyetinde ve ağrılı idrara çıkmada iyileşme gördü.

 

Faydaları fark etmeden önce ekstrenin ne kadar süre alındığı belirsizdir ( 22 ).

 

Son olarak, EMA altınbaşağın idrar akışını arttırdığını not eder. Diüretik etkisi, potansiyel olarak zararlı bakterileri temizlemeye ve böbrek sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir (19).

 

Bu nedenle, bitki alırken genellikle bol su içilmesi tavsiye edilir.

 

Umut vaat ederken, altınbaşağın üriner sağlık amacıyla faydalarını doğrulamak için daha fazla insan çalışması gereklidir.

 

Özet: Ön kanıtlar, altınbaşağın aşırı aktif mesane ve idrar yolu enfeksiyonları dahil olmak üzere idrar sorunları için geleneksel tıbbi tedavileri geliştirebileceğini düşündürmektedir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Diğer Olası Sağlık Yararları

 

Birkaç çalışma altınbaşakları başka amaçlarla test etti, ancak bu alanlardaki etkinliğini doğrulamak için çok daha fazla araştırma gerekiyor.

 

Ön çalışmalar altınbaşakta şunlara baktı:

 

  • Ağırlık kontrolü: Test tüpü ve fare araştırması, altınbaşağın, yağ sentezini ve yağ hücrelerinin boyutunu kontrol eden genleri düzenleyerek obezite ile mücadele edebileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle, bitki bazı kilo kaybı çaylarında kullanılır (23 , 24 ).
  • Kanserin önlenmesi: Test tüpü araştırmasına göre, altınbaşak özü kanser hücrelerini öldürebilir. Ek olarak, bir fare çalışması, altınbaşak ekstrakt enjeksiyonlarının prostat kanseri tümörlerinin büyümesini bastırdığını bildirdi ( 2 ).
  • Kalp sağlığı: Kalp hasarı indüklemeden önce her hafta 5 hafta boyunca ağızdan altınbaşak ekstresi verilen fareler, kontrol grubuna kıyasla kalp hasarından sonra hasar için % 34 daha düşük bir kan işaretleyicisine sahipti (25 ).
  • Yaşlanma karşıtı: Bir test tüpü çalışması, altınbaşak ekstresinin eski, zayıf çalışan cilt hücrelerinin birikmesini geciktirdiğini buldu. Bu, erken cilt yaşlanmasını caydırma potansiyeli taşıyabilir (26 ).

 

Bu alanlarda insan araştırması eksikliği nedeniyle, altınbaşağın insanlarda aynı etkilere sahip olup olmayacağı bilinmemektedir.

 

Özet: Ön test tüpü ve hayvan araştırması, altınbaşağın kilo kontrolüne yardımcı olabileceğini, kanserle savaşan özelliklere sahip olabileceğini, kalp sağlığını destekleyebileceğini ve cilt yaşlanmasını yavaşlatabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, bu potansiyel faydalar insanlarda test edilmemiştir.

 

Formlar ve Dozaj

 

 

Altınbaşağı bitkisel çay, sıvı ekstratlar ve haplar şeklinde satın alabilirsiniz.

 

Sıvı ekstratlar daha kolay dozlama için damlalıklı şişelerde satılmaktadır. Kuru altınbaşak özleri içeren kapsüller ve tabletler, ardıç meyvesi gibi diğer bitkilerle karışımlarda daha yaygın olarak bulunur.

 

Dozlar henüz insan çalışmalarında iyi test edilmemiştir, ancak geleneksel ilaç dozları aşağıdakileri önermektedir ( 19 ):

 

  • Çay: 3‒5 gram kurutulmuş altınbaşak 237 ml kaynamış su. Örtün ve 10‒15 dakika bekletin, sonra süzün. Günde 4 defaya kadar için.
  • Sıvı ekstrakt: Günde 3 defaya kadar 0.5‒2 ml.
  • Kuru ekstrakt: 350‒450 mg günde 3 defaya kadar.

 

Bu önerilen miktarlar yetişkinler ve gençler içindir. Altınbaşak, güvenliği hakkında veri eksikliği nedeniyle genellikle 12 yaşın altındaki çocuklar için önerilmemektedir.

 

Altınbaşak belirli bir hastalık için kullanılıyorsa, genellikle 2-4 hafta kullanılmaya devam eder ( 19 ).

 

İlave dozaj kılavuzları ek paketlerde bulunabilir.

 

Özet: Altınbaşak, bitkisel çay, damlalıklı şişelerde sıvı ekstrakt, kapsül veya tablet olarak bulunur - genellikle diğer bitkilerle birlikte. Doz bilgisi, insan çalışmalarının eksikliği nedeniyle geleneksel tıbba dayanmaktadır.

 

Önlemler

 

Altınbaşak genel olarak büyük yan etkiler olmaksızın iyi tolere edilir. Bununla birlikte, bazı tıbbi durumları olan kişilerde alerjiler ve etkileşimler dahil olmak üzere dikkat etmeniz gereken birkaç önlem vardır ( 19 ).

 

Alerjiler

 


Altınbaşak bazen hava kaynaklı mevsimsel alerjilerle suçlanırken, ağır poleni rüzgarla kolayca seyahat etmediği için büyük bir suçlu değildir.

 

Yine de, özellikle çiçekçiler ve çiftçiler gibi bitki çevresinde çalışan kişilerde deri döküntüleri ve astım dahil olmak üzere bazı alerjik reaksiyonları tetikleyebilir.

 

Altınbaşak, yakup otu ve kadife çiçeği gibi ilgili bitkilere alerjiniz varsa reaksiyonları tetikleyebilir (27 , 28 ).

 

Dahası, bitkiyi ağızdan almak kaşıntılı bir deri döküntüsüne neden olabilir - bu nadirdir (29 ).

 

Ek olarak, altınbaşak yaprakları doğal bir kauçuk kaynağı olan lateks bakımından yüksektir. Bazı tıbbi muayene eldivenlerinde kullanılan latekse alerjisi olan kişiler, aynı zamanda altınbaşağa da alerjik olduklarını bulabilirler (30 ).

 

Tıbbi Durumlar

 

Herhangi bir ilaç alıyorsanız veya sağlık durumunuz varsa, altınbaşak ile takviye etmeden önce sağlık uzmanınıza danışın.

 

Altınbaşak diüretik bir etkiye sahip olabileceğinden, reçeteli diüretik ilaçlarıyla almamalısınız, çünkü bu çok fazla su kaybetmenize neden olabilir.

 

Aynı nedenlerden dolayı, bazı konjestif kalp yetmezliği ve böbrek hastalığı vakaları da dahil olmak üzere sıvı kısıtlaması gerektiren durumlarda altınbaşak tavsiye edilmez ( 19 ).

 

ABD merkezli Ulusal Böbrek Vakfı, diyalizde olanlar veya böbrek nakli olanlar da dahil olmak üzere böbrek hastalığının herhangi bir aşaması olan kişilerin altınbaşaktan kaçınmasını tavsiye eder.

 

Ek olarak, altınbaşak vücudunuzun sodyum üzerinde tutunmasına neden olabilir, bu da yüksek tansiyonu kötüleştirebilir (31 ).

 

Son olarak, bu koşullar altında güvenli olup olmadığını gösteren veriler olmadığından, hamileyseniz veya emziriyorsanız kullanmaktan kaçının ( 19 ).

 

Özet: Altınbaşak alerji durumları dışında genellikle iyi tolere edilir. Ayrıca, böbrek hastalığı veya belirli kalp rahatsızlıkları gibi tıbbi durumları olan kişilerin yanı sıra hamile veya emziren kadınlar almamalıdır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Altınbaşak uzun zamandır geleneksel tıpta iltihap ve idrar koşullarını tedavi etmek için bitkisel çay veya diyet takviyesi olarak kullanılmaktadır.

 

Ön test tüpü ve hayvan çalışmaları, altınbaşağın bu ve diğer koşullara yardımcı olabileceğini düşündürmektedir, ancak çok az insan çalışması kendi başına kullanıldığında faydalarını test etmiştir.

 

Altınbaşak araştırmaları sınırlı olduğundan, reçeteli ilaç yerine kullanmaktan kaçının ve geleneksel tedavilerle birleştirmeyi düşünüyorsanız doktorunuza danışın.

 

Altınbaşağın kilo kontrolü üzerindeki etkisi fare araştırmalarına dayanmaktadır ve insanlar üzerinde çalışma yapılmamıştır. Sağlıklı beslenmek, zayıflamak için türlü diyetler, çaylar ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Kilo kontrolünüzü sağlamak istiyorsanız, onaylı bir yolu takip ederek online diyet satın alıp sağlıklı bir beslenmeyle sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

 

 

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler