Alerjiler İçin Evde Çözümler

Alerjiler İçin Evde Çözümler
Alerji belirtilerini evde azalmak için yapmanız gerekenleri listeledik.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Sizin bağışıklık sisteminiz bir yaşadığınız alerjik reaksiyon yaşadığınız zaman diğer insanları rahatsız etmeyen şeye tepki verebilir. Alerjik reaksiyonlara neden olan en büyük suçlular şunlardır:

 

 • polen
 • toz akarları
 • evcil hayvan kepeği
 • küf sporları
 • böcek sokmaları
 • gıda
 • ilaçlar

 

Alerjiler aşağıdaki gibi bir takım semptomlara neden olabilir. Alerji Belirtileri:

 

 • hapşırma
 • burun akması
 • kaşıntı
 • döküntüler
 • şişme
 • astım

 

Doktorlar genellikle alerjileri, genellikle ilaçları ve alerji atışlarını içeren çeşitli yaklaşımlarla tedavi eder. Bununla birlikte, düşünebileceğiniz alerjiler için doğal ve ev ilaçları vardır.

 

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

 • Bol sıvı tüketin
 • Buhar banyosu yapın yani sıcak suyu teneffüs edin
 • Sıcak bitki çayı için
 • Zencefil ve sarımsak tüketebilirsiniz

 

Alerjiler İçin En İyi Doğal İlaç

 

Alerjiler ilacı arıyorsanız eğer en iyi doğal çözüm, mümkün olduğunda kaçınmaktır. Hem doktorlar hem de doğal şifacılar alerjik reaksiyonunuza neden olan alerjenleri sınırlandırmanızı veya önlemenizi önerecektir.

 

Alerji çeşitleri değişiklik gösterdiği için siz kendi alerjenlerinize maruz kalmaktan kaçınmalısınız. Örneğin, bir sülfa ilacına karşı alerjik bir reaksiyonunuz varsa, doktorunuza alerjinizi bildirin. Muhtemelen ihtiyacınız olacaksa alternatif bir antibiyotik reçete ederler.

 

Alerji nasıl geçer? Bazı alerjenlerin önlenmesi zordur. Bu durumda, semptomlarınızı doktorunuzla görüştükten sonra, alerjilere bir alerjene maruz kalmanın sonuçlarıyla başa çıkmak için bir ev ilacı diyebileceğimiz ev çözümleri düşünebilirsiniz.


Alerjiler İçin Ev İlaçları - Alerji İlaçları

 

Tuzlu Suyla Burun Yıkama

 

2012 yılında yapılan 10 çalışmanın salin nazal irigasyonunun alerjik rinitli hem çocuklar hem de yetişkinler için yararlı olduğunu göstermiştir ki bunlar genellikle saman nezlesi olarak adlandırılmaktadır.

 

HEPA Filtreleri

 

Polen, toz ve evcil hayvan kepeği gibi havadaki tahriş edici maddeleri yakalayarak, yüksek verimli partikül hava (HEPA) filtreleri evinizdeki alerjenleri azaltır.

 

Öksürük Otu

 

2003 yılında yapılan inceleme, Çiçeği - olarak da bilinen Petasites HybriduS - için eşit ölçüde etkili olduğu bulunmuştur, gözlerde kaşıntıyı önlemektedir.

 

Bromelain

 

Bromelain, papaya ve ananasta bulunan bir enzimdir. Doğal şifacılar bromelainin şişmeyi azaltarak nefes almayı iyileştirmede etkili olduğunu düşünürler.

 

Akupunktur

 

2015 yılında yapılan bir inceleme 13 çalışmanın akupunkturunun mevsimsel ve çok yıllık alerjik rinit için olumlu sonuçlar verdiği sonucuna varıldı.

 

Probiyotikler

 

2015 yılında yapılan bir incelemede 23 çalışmanın, probiyotiklerin alerjik rinit semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

 

Bal

 

Kanıtlamak için bilimsel bir kanıt olmamasına rağmen, popüler bir teori yerel olarak üretilen balın yemesini önermektedir. Teoriye göre, alerjik reaksiyonunuzu zaman içinde arıların ballarını yapmak için bölgenizde topladıkları polenlere indireceksiniz.

 

Klimalar ve Nem Gidericiler

 

Havadaki nemi gidererek, klimalar ve nem gidericiler alerjileri olumsuz yönde etkileyebilecek küf oluşumunu sınırlayabilir.

 

Spirulina

 

2015 yılında yapılan bir çalışma mavi-yeşil bir alg olan diyet spirulininin alerjik rinite karşı antialerjik koruyucu etkiler gösterdiğini belirtti.

 

Isırgan Otu

 

Doğal şifa uygulayıcıları, alerji tedavisine yardımcı olmak için ısırgan otunu doğal bir antihistamin olarak önermektedir.

 

Kuersetin

 

Kuersetin, histamin salınımını stabilize ettiğine ve alerji semptomlarını kontrol etmeye yardımcı olduğuna inanan doğal şifa savunucularının gözdesi. Doğal olarak brokoli, karnabahar, yeşil çay ve narenciye meyvelerinde bulunur.

 

C Vitamini

 

2.000 miligram arasında C vitamini günlük histamin seviyeleri düşürmek için etkilidir.

 

Nane Esansiyel Yağı

 

1998 yılında yapılan çalışma nane yağı tedavisinin, bronşiyal astım ve alerjik rinit semptomlarını azaltan ve klinik çalışmaları gerektirecek kadar anti-inflamatuar etkiye sahip olduğunu gösterdi. Uçucu yağlar havaya yayılabilir, ancak topikal olarak uygulanırsa bir taşıyıcı yağ içinde seyreltilmelidir .

 

Okaliptüs Esansiyel Yağı

 

Doğal iyileşmenin savunucuları, alerji mevsimi boyunca her yıkama yüküne ilave ederek okaliptüs yağının antimikrobiyal bir ajan olarak kullanılmasını önermektedir.

 

Buhur Esansiyel Yağı

 

2016 çalışmasının sonuçlarına dayanarak, sığla yağı çok yıllık alerjik rinite karşı yardımcı olabilir. Bir taşıyıcı yağda seyreltebilir ve kulaklarınızın arkasında kullanabilir veya havaya dağıtarak teneffüs edebilirsiniz.


Alerjiler İçin Ev İlaçları Kullanırken Alınacak Önlemler

 

Şiddetli alerjik reaksiyonları veya anafilaksiyi tedavi etmek için aşağıdaki gibi semptomlarla tanımlanabilecek ev ilaçlarını kullanmayın :

 

 • nefes darlığı
 • akciğerlerde sıkılık
 • göğüs ağrıları
 • kan basıncı değişiklikleri
 • baş dönmesi
 • bayılma
 • döküntü
 • kusma

 

Bu belirtilerle karşılaşırsanız, derhal tıbbi yardım alın. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir.

 

Ayrıca, esansiyel yağların kullanılması risksiz değildir. Gıda ve İlaç İdaresi, uçucu yağların saflığını, kalitesini ve ambalajını denetlemez. Uçucu yağları belirtilen şekilde kullanmak ve kaliteli ürünler kullandığınızdan emin olmak önemlidir.

 

Taşıyıcı yağda karıştırılmış uçucu yağı önkolunuz gibi kırılmamış cilt üzerinde test edin. 24 saat içinde bir reaksiyonunuz yoksa, kullanımı güvenli olmalıdır. Özellikle alerjiye yatkınsanız, her yeni uçucu yağı test edin.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Alerjiler için ev ilaçlarının etkili olabileceğine dair bazı kanıtlar olsa da, denemeden önce bunları doktorunuzla tartışmak iyi bir fikirdir. Tam teşhis alın ve doktorunuzun sizin için ve kişisel durumunuz için en iyi olan önerilerini dinleyin. Alerji tedavisi için doktorunuz önce bir alerji testi isteyerek daha net sonuçlara ulaşmanızı sağlayacak ardından uygun tedaviyi uygulayacaktır.


Sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler