Açai Üzümlü Yoğurt Sağlıklı Mı?

Açai Üzümlü Yoğurt Sağlıklı Mı?

Acai kaseleri acai meyveleri ve genellikle ek meyvelerden yapılır, daha sonra meyve, fındık, tohumlar ve granola gibi malzemelerle doldurulur. Besin yoğun ve antioksidan bakımından zengin olmalarına rağmen, ticari çeşitler genellikle büyük porsiyon boyutlarında satılır ve ilave şeker ve kalorilerde yüksek olabilir.

Son yıllarda, acai kaseleri piyasadaki en hiper-up sağlık gıdalarından biri haline gelmiştir.

Orta ve Güney Amerika'da yetiştirilen meyveler olan püre acai meyvelerinden hazırlanırlar ve bir kase veya bardakta meyve, fındık, tohum veya granola ile doldurulmuş bir smoothie olarak servis edilirler.

Canlı renkleri, kremsi dokusu ve çok yönlülüğü ile bilinen acai kaseleri, antioksidan açısından zengin bir süper yiyecek olarak lanse edilir. Öte yandan, yemek kalori ve şeker eklenmiş olabilir ve bazıları sağlığınız söz konusu olduğunda faydadan daha fazla zarar verebileceğini iddia eder.

Bu makale, sağlıklı olup olmadıklarını belirlemek için acai kaselerinin faydalarına ve dezavantajlarına daha yakından bakmaktadır.

Yoğun Besin

Acai kasenizin beslenme profili, kullanılan içeriğe göre değişir.

Bununla birlikte, çoğu kase lif, antioksidan ve C vitamini, manganez ve potasyum gibi mikro besin maddelerinde yüksektir.

Referans için, 6 onsluk (170 gram) bir acai kasesi aşağıdaki besinleri içerebilir ( 1 ):

  • Kalori: 211
  • Yağ: 6 gram
  • Protein: 3 gram
  • Karbonhidrat: 35 gram
  • Şeker: 19 gram
  • Lif: 7 gram

Bununla birlikte, ticari çeşitler genellikle çok daha büyük porsiyonlarda bulunur ve seçtiğiniz porsiyonlara bağlı olarak tek bir porsiyonda 600 kalori ve 75 gram şeker içerebilir.

Acai meyvelerine ek olarak, acai kaseleri genellikle çilek, yaban mersini ve muz gibi diğer meyveleri içerir ( 2 , 3 , 4 ).

Bu meyveler, her ikisini de serbest radikaller olarak bilinen zararlı bileşiklerin neden olduğu oksidatif hasara karşı koruyan antioksidanlar olarak işlev gören harika bir C vitamini ve manganez kaynağıdır (5 , 6 ).

Onlar da yüksek konum potasyum, kan basıncı seviyelerini düzenler, yaşa bağlı kemik kaybı ve böbrek taşı gibi koşullara karşı koruyan önemli bir besin (7 ).

Özet: Besin profili kullanılan bileşenlere bağlı olarak değişmekle birlikte, çoğu acai kasesi lif, antioksidan ve C vitamini, manganez, potasyum gibi vitamin ve mineraller bakımından zengindir.

Antioksidan Bakımından Zengindir

Acai meyveleri, hücrelerinize zarar vermemek için serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olan antioksidanlar bakımından zengindir (8 ).

Test tüpü çalışmaları, acai çileklerinin, siyanidin 3-glukozit ve siyanidin 3-rutinosid gibi spesifik tipler de dahil olmak üzere antosiyaninler olarak bilinen bitki bileşiklerinde yüksek olduğunu göstermektedir (9 , 10 ).

Bir çalışmada, acai küspesi ve elma püresi tüketmek, 12 sağlıklı yetişkinde 24 saat içinde kandaki antioksidan düzeylerini arttırdı (11 ).

İnsan ve hayvan çalışmaları, acai meyvelerinin bu antioksidan içeriğinden dolayı daha düşük kolesterol seviyeleri, daha iyi beyin fonksiyonu ve azalmış kolon kanseri hücre büyümesi ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir (12 , 13 , 14 ).

Özet: Acai meyveleri antioksidan bakımından zengindir ve insan ve hayvan çalışmalarında çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

Şeker ve Kalorisi Yüksektir

Acai kaseleri genellikle meyve, fındık, tohum ve granola gibi ilave soslar içerir.

Bu malzemeler kendi başlarına besleyici olsa da, sağlıklı bir atıştırmalıkları düşük kalorili bir atıştırmalık haline getirmek kolaydır.

Ayrıca, mağazalardan ve restoranlardan satın alınan acai kaseleri, genellikle tek bir kasede iki ila üç porsiyon içeren büyük porsiyon boyutlarında satılmaktadır.

Her gün harcadığınızdan daha fazla kalori almak zaman içinde kilo alımına katkıda bulunabilir (15 ).

Dahası, ticari olarak hazırlanmış acai kaseleri şeker bakımından zengindir. Kilo alımına katkıda bulunmanın yanı sıra, çok fazla miktarda şeker tüketmek karaciğer problemleri, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gelişimini teşvik edebilir (16 ).

Diyet Rehberi, yaklaşık 48 gram şekere eşit olan 2.000 kalorilik bir diyet uygulayanlar için günlük eklenen şeker alımınızı 12 çay kaşığı ile sınırlandırmanızı önermez (17 ).

Sadece bir adet 6 ons (170 gram) acai kasesi, 11 gram ilave şeker veya toplam günlük sınırın yaklaşık % 23'ünü paketler ( 1 ).

Özet: Acai kaseleri - özellikle ticari olarak hazırlananlar - kilo alımı ve karaciğer problemleri, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi sağlık sorunlarına katkıda bulunabilecek kalori ve şeker bakımından zengindir.

Acai Üzümlü Yoğurt Nasıl Yapılır?

Acai kaselerinin birçok potansiyel sağlık yararından yararlanmanın en iyi yollarından biri kendi kaselerinizi yapmaktır.

Acai kaseniz için bir baz yapmak için şekersiz, dondurulmuş acai püresi veya acai tozunu biraz su veya sütle karıştırarak başlayın.

Ardından, dilimlenmiş meyve, kakao uçları veya Hindistan cevizi pulları gibi soslu seçeneklerinizi ekleyin. Ayrıca, kasenizin protein içeriğini artırmak ve daha uzun süre daha dolgun hissetmek için en sevdiğiniz fındık veya fındık ezmesini eklemeyi düşünün (18 ).

Bununla birlikte, kilo vermek istiyorsanız ölçülü hazırladığınızdan ve yüksek kalorili seçenekleri sınırladığınızdan emin olun.

Ayrıca, besin değerini daha da artırmak için lahana veya ıspanak gibi bazı yeşillikleri acai kasenizin tabanına karıştırmayı deneyebilirsiniz.

Son olarak, şeker, karbonhidrat ve kalori alımınızı kontrol altında tutmak için porsiyon boyutlarınızı izlemeyi unutmayın.

Özet: Kendi acai kasenizi evde yapmak potansiyel sağlık yararlarını en üst düzeye çıkarabilir. Porsiyon boyutlarınızı izlediğinizden emin olun.

Uzun Lafın Kısası

Acai kaseleri acai meyveleri ve genellikle ek meyvelerden yapılır, daha sonra meyve, fındık, tohumlar ve granola gibi malzemelerle doldurulur.

Besin yoğun ve antioksidan bakımından zengin olmalarına rağmen, ticari çeşitler genellikle büyük porsiyon boyutlarında satılır ve ilave şeker ve kalorilerde yüksek olabilir.

Kendi acai kasenizi evde yapmak, porsiyon boyutlarınızı denetlemenize yardımcı olabilir ve tabağınıza ne koyduğunuzu kontrol etmenin harika bir yoludur.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın