16/8 Aralıklı Oruç Nasıl Başlanır Faydaları Dezavantajları

16/8 Aralıklı Oruç Nasıl Başlanır Faydaları Dezavantajları

16/8 aralıklı açlık, sadece 8 saatlik bir pencerede yemek yemeyi ve kalan 16 saat boyunca aç kalmayı içerir.

Oruç binlerce yıldır uygulanmaktadır ve dünyadaki birçok farklı din ve kültürün temelini oluşturur.

Bugün, yeni oruç çeşitleri, eski pratiğe yeni bir bakış attı.

16/8 aralıklı oruç, en popüler oruç stillerinden biridir. Taraftarlar, kilo vermenin ve genel sağlığı iyileştirmenin kolay, rahat ve sürdürülebilir bir yol olduğunu iddia ediyorlar.

Bu makale 16/8 aralıklı açlığı, nasıl çalıştığını ve sizin için uygun olup olmadığını incelemektedir.

16/8 Aralıklı Oruç Nedir?

16/8 aralıklı açlık, yiyecek ve kalori içeren içecek tüketimini günde sekiz saat ayarlanmış bir pencereyle sınırlamayı ve kalan 16 saat boyunca yiyeceklerden uzak durmayı içerir.

Kişisel tercihlerinize bağlı olarak, bu döngü istediğiniz sıklıkta tekrarlanabilir - haftada bir veya iki kez, her gün.

16/8 aralıklı açlık, özellikle kilo vermek ve yağ yakmak isteyenler arasında son yıllarda popülaritesini artırdı .

Diğer diyetler sıklıkla katı kurallar ve düzenlemeler koyarken, 16/8 aralıklı oruç tutmak kolaydır. Minimum çabayla gerçek sonuçlar sağlayabilir.

Genellikle diğer birçok diyet planından daha az kısıtlayıcı ve daha esnek olarak kabul edilir. Hemen hemen her yaşam tarzına kolayca uyar.

Kilo kaybını arttırmaya ek olarak, 16/8 aralıklı açlığın kan şekeri kontrolünü iyileştirdiğine, beyin işlevini ve ömrünü artırdığına inanılıyor.

Özet: 16/8 aralıklı oruç, sadece gün boyunca sekiz saatlik bir pencerede yemek yemeyi ve kalan 16 saat boyunca oruç tutmayı içerir. Kilo kaybını destekleyebilir, kan şekeri geliştirebilir, beyin fonksiyonlarını artırabilir ve uzun ömürlü olabilir.


Aralıklı Oruç Nasıl Başlanır?

16/8 aralıklı açlık basit, güvenli ve sürdürülebilirdir.

Başlamak için, sekiz saatlik bir pencere seçerek başlayın ve yiyecek alımınızı o zaman aralığı ile sınırlandırın.

Pek çok insan öğlen ve akşam 8:00 arasında yemek yemeyi tercih ediyor. Çünkü bu, yalnızca geceleyin oruç tutmanız ve kahvaltıyı atlamanız gerektiği. Ancak gün boyunca birkaç atıştırmalıkla birlikte dengeli bir öğle ve akşam yemeği yiyebileceğiniz anlamına geliyor.

Diğerleri sabah 9 ile akşam 5 arasında yemek yemeyi tercih ediyorlar. Bu, sabah 9 civarında sağlıklı bir kahvaltı için öğlen saatlerinde normal bir öğle yemeği ve sabah erken saatlerde hafif bir akşam yemeği ya da akşam yemeğine başlamadan önce öğleden sonra hafif bir akşam yemeği için bolca zaman veriyor.

Ancak, zamanlamanıza en uygun zaman dilimini deneyebilir ve seçebilirsiniz.

Ne zaman yemek yemeseniz, kan şekeri seviyesini dengelemek ve açlığı kontrol altında tutmak için gün boyunca eşit aralıklarla yerleştirilmiş birkaç küçük öğün ve atıştırmalık yemeniz önerilir.

Ek olarak, diyetinizin sağlık üzerindeki potansiyel faydalarını en üst düzeye çıkarmak için, yeme süreleriniz boyunca besleyici tüm yiyecek ve içeceklere bağlı kalmak önemlidir.

Besin bakımından zengin yiyecekleri doldurmak diyetinizi tamamlamaya yardımcı olabilir. Bu rejimin sunabileceği ödülleri kazanmanıza izin verebilir.

Her öğünün dengesini, örneğin, çeşitli sağlıklı yiyeceklerin çeşitliliği ile deneyin:

  • Meyveler: Elma, muz, çilek, portakal, şeftali, armut vb.
  • Sebzeler: Brokoli, karnabahar, salatalık, yaprak yeşili, domates vb.
  • Kepekli tahıllar: Kinoa, pirinç, yulaf, arpa, karabuğday, vb.
  • Sağlıklı yağlar: Zeytinyağı, avokado ve Hindistan cevizi yağı
  • Protein kaynakları: Et, kümes hayvanları, balık, baklagiller, yumurta, kuru yemiş, tohum vs.

Su ve şekersiz çay ve kahve gibi kalori içermeyen içecekler içmek, oruç tutarken bile, iştahınızı suyunu çekerken kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Öte yandan, abur cuburlara sarılmak veya aşırı dozda tüketmek, 16/8 aralıklı açlık ile ilgili olumlu etkileri olumsuz etkileyebilir. Sağlığınıza zarar vermekten daha fazla zarar verebilir.

Özet: 16/8 aralıklı oruç tutmaya başlamak için, sekiz saatlik bir pencere seçin ve yiyecek alımınızı o zaman aralığı ile sınırlandırın. Yemeğiniz boyunca dengeli ve sağlıklı bir diyet yediğinizden emin olun.

16/8 Aralıklı Orucun Yararları

16/8 aralıklı oruç popüler bir diyettir. Çünkü uzun vadede takip etmesi kolay, esnek ve sürdürülebilirdir.

Ayrıca, her hafta yemek hazırlamak için harcayacağınız zaman ve para miktarını azaltabileceği için de uygundur.

Sağlık açısından, 16/8 aralıklı açlık, aşağıdakileri içeren uzun bir faydalar listesi ile ilişkilendirilmiştir :

  • Artmış kilo kaybı: Sadece günlük alımınızı birkaç saat ile sınırlandırmakla kalmaz, aynı zamanda günlük kalorileri azaltmanıza, metabolizmayı hızlandırıp  kilo kaybını artırabileceğinizi gösterir (1, 2).
  • Geliştirilmiş kan şekeri kontrolü: Aralıklı açlığın, açlık insülin seviyelerini % 31'e kadar düşürdüğü ve kan şekerini % 3-6 düşürdüğü ve potansiyel olarak diyabet riskinizi azalttığı bulunmuştur (2).
  • Geliştirilmiş uzun ömürlülük: İnsanlarda kanıtlar sınırlı olsa da, bazı hayvan çalışmaları aralıklı açlığın uzun ömürlü olabileceğini göstermiştir (3, 4 ).

Özet:16/8 aralıklı oruç takip etmek kolay, esnek ve kullanışlı. Hayvan ve insan çalışmaları, kilo kaybını artırabileceğini, kan şekeri seviyesini iyileştirdiğini, beyin işlevini geliştirdiğini ve ömrünü uzatabileceğini gösteriyor.


16/8 Aralıklı Oruç Dezavantajları

16/8 aralıklı açlık birçok sağlık yararıyla ilişkilendirilebilir. Ancak bazı dezavantajlarla birlikte gelir ve herkes için doğru olmayabilir.

Girişinizi günde sadece sekiz saat ile sınırlandırmak, bazı kişilerin oruç tutmak için harcadıkları zamanı telafi etmek amacıyla, yeme periyodlarında normalden daha fazla yemelerine neden olabilir.

Bu kilo alımı, sindirim problemleri ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının gelişmesine neden olabilir.

16/8 aralıklı açlık, ilk başladığınızda, açlık, zayıflık ve halsizlik gibi kısa vadeli olumsuz yan etkilere neden olabilir. Bunlar genellikle bir rutine girdiğinizde azalır.

Ek olarak, bazı araştırmalar, aralıklı açlığın erkekleri ve kadınları farklı şekilde etkileyebileceğini, hayvanlarda yapılan çalışmalarda kadınlarda doğurganlık ve üremeye müdahale edebileceğini bildiren hayvan çalışmaları olduğunu göstermektedir (5).

Bununla birlikte, aralıklı açlığın üreme sağlığı üzerindeki etkilerini değerlendirmek için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

Her durumda, kademeli olarak başladığınızdan ve herhangi bir kaygınız varsa, olumsuz belirtileriniz olursa doktorunuzu bırakmayı veya danışmayı düşündüğünüzden emin olun.

Özet: Günlük yiyecek alımını kısıtlamak, zayıflığa, açlığa, artan yiyecek tüketimine ve kilo alımına neden olabilir. Hayvan çalışmaları, aralıklı açlığın erkekleri ve kadınları farklı şekilde etkileyebileceğini ve hatta doğurganlığa müdahale edebileceğini göstermektedir.

16/8 Aralıklı Oruç Sizin için Uygun mu?

16/8 aralıklı oruç, besleyici bir diyet ve sağlıklı bir yaşam tarzı ile eşleştirildiğinde sağlığınızı iyileştirmenin sürdürülebilir, güvenli ve kolay bir yolu olabilir.

Bununla birlikte, tüm yiyecekler bakımından zengin, dengeli, çok yönlü bir diyetin yerine geçmemelidir. Söylemeye gerek yok, aralıklı oruç sizin için işe yaramazsa bile, hala sağlıklı olabilirsiniz.

16/8 aralıklı oruç tutmanın, çoğu sağlıklı yetişkin için genellikle güvenli olduğu düşünülmesine rağmen, özellikle altta yatan sağlık durumlarınız varsa, denemeden önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, şeker hastalığı, düşük tansiyon veya düzensiz yeme öyküsü varsa, bu anahtardır .

Gebe kalmaya çalışan veya hamile ya da emziren kadınlar için aralıklı açlık da önerilmez. Sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet ücreti yalnızca 49 liradır (Hadi Zayıfla!).

Oruç tutarken herhangi bir endişeniz varsa veya yan etki yaşıyorsanız, doktorunuza danışın. 

Uzun Lafın Kısası

16/8 aralıklı açlık, sadece 8 saatlik bir pencerede yemek yemeyi ve kalan 16 saat boyunca aç kalmayı içerir.

Kilo kaybını destekleyebilir ve kan şekeri, beyin fonksiyonu ve uzun ömürlülüğü artırabilir.

Yemeğiniz boyunca sağlıklı bir diyet yapın ve su veya şekersiz çay, kahve gibi kalorisiz içecekler alın.

Özellikle altta yatan herhangi bir sağlık durumunuz varsa, aralıklı oruç tutmadan önce doktorunuzla konuşmak en iyisidir.

Aralıklı oruç hakkında daha fazla bilgi almak için okumaya devam edebilirsiniz (Oku


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın