Morarmayı Önlemek Mümkün Mü?

Morarmayı Önlemek Mümkün Mü?
Bazı insanların cildi diğerlerinden daha kolay morluk oluşturabilir gibi görünüyor ve bunun nedenini merak ediyor olabilirsiniz: Morarmayı önleyebilir miyiz?
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Ah! Bu duvar oraya nasıl geldi?

 

Bir noktada hepimiz başardık. Yanlışlıkla beklenmedik bir şekilde bir sehpaya ya da mutfak tezgahının bir köşesine çarpıyoruz. Anında oluşan ağrı zamanla azalabilirken, yepyeni, mavi renkli bir çürük ortaya çıktığında bir veya iki gün sonra hoş olmayan bir hatırlatmayla karşılaşabilirsiniz. Bazı insanların cildi diğerlerinden daha kolay morluk oluşturabilir gibi görünüyor ve bunun nedenini merak ediyor olabilirsiniz: Morarmayı önleyebilir miyiz?

 

Cevap hem evet hem hayır. Çürüklerin temel nedenlerini ve bunları en aza indirmek için neler yapabileceğinizi keşfetmek için okumaya devam edin.

 

Çürük Nedir?

 

Çoğu durumda, kılcal damarlar, cildinizin yüzeyine yakın bulunan küçük kan damarları hasara uğradığında bir çürük oluşur. Bu, çarpışma veya düşme gibi çeşitli travmalara bağlı olarak meydana gelebilir. Morarma, örneğin ilaç enjeksiyonları gibi prosedürlerin bir sonucu olabilir. Aspirin, antiplatelet ajanlar ve antikoagülan ilaçlar, balık yağı ve gingko gibi diyet takviyeleri gibi kanınızın düzgün pıhtılaşma yeteneğini azaltan bazı ilaçlar ve takviyeler de morarmaya neden olabilir. Yüzey düzeyinde, egzama, alerji ve astım gibi cilt durumlarını tedavi etmek için kullanılan topikal kortikosteroidler, cildi değişen derecelerde inceltebilir ve ayrıca morarmaya daha yatkın hale getirebilir.

 

Kılcal damarlar hasara uğradığında, kan sızdırırlar ve bu hem hassasiyete hem de siyah veya mavi görünüme neden olur. Zamanla, sızan kan vücudunuz tarafından emilir ve çürük kaybolur. Çoğu morarma, yanlışlıkla yaralanma olasılığınız olan kollarda ve bacaklarda olur, ancak vücudun herhangi bir kısmına darbe, morarmaya neden olabilir.

 

Çürükler Genellikle Ne Kadar Sürer?

 

Vücudunuzun çürüğü iyileştirmesi zaman alır ve iyileşme sürecini olduğu gibi gözlemleyebilirsiniz.

 

Bir şeye çarptığınızda, cildiniz biraz kırmızı görünebilir. Bu cildinizin altında biriken kandır. Bir veya iki gün içinde çürük mavi, mor veya hatta siyaha dönecektir. Vücudunuz sızan kanı emdiğinde çürükler renk değiştirir. Bu nedenle, çürükleri ilk kez fark ettiğinizde daha koyu renkler ve genellikle çürük ilk geliştikten sonra beş ila on gün arasında bir yerde daha açık yeşil ve sarı renkler göreceksiniz.

 

Cidden, Morarmayı Önleyebilir Miyim?

 

Neyse ki, bir morluğunuz varsa vücudunuzun iyileşme sürecini hızlandırmanın birkaç yolu vardır.

 

Çürüğünüz Bir Şeyle Doğrudan Temastan İse:

 

İlk olarak, gelişen çürüğün boyutunu azaltmak için soğuk bir kompres kullanın. Bir buz torbası, dondurulmuş sebze torbası, zarar görmüş kılcal damarlardan sızan kan miktarını azaltarak şişlik ve iltihaplanmayı da azaltacaktır.

 

Ne kullanırsanız kullanın, cildinize doğrudan temas etmesini önlemek için ince bir havlu veya bez kullandığınızdan emin olun. Kompresyonunuzu yaralı alanda 10 dakika bekletin ve sonraki iki gün boyunca bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.

 

İkincisi, kanın birikmesini önlemek için yükseklik kullanın. Bu, şişmeyi azaltmaya ve çürüğünüzün boyutunu en aza indirmeye yardımcı olabilir. Çürük bölgeyi kalbinizden daha yüksek olacak şekilde konumlandırmaya çalışın.

 

Çürüğünüz Özellikle Hassassa:

 

Asetaminofen gibi reçetesiz satılan ilaçlar, ağrınızı yönetmede yardımcı olabilir. Çürüğü azaltmaz veya daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmaz, ancak bununla ilişkili ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

 

Mümkünse çürük bölgeyi de dinlendirmeye çalışmalısınız. Çürük alanın ıslanmasına izin veren sıcak bir banyo rahatlatıcı ve faydalı olacaktır.

 

Çürüğünüz Bir Enjeksiyondan Geliyorsa:

 

Randevunuzdan yaklaşık beş ila yedi gün önce kan incelmesine neden olabilecek herhangi bir şey almaktan kaçının. Mümkünse ibuprofen, naproksen veya aspirin gibi reçetesiz satılan ilaçlardan kaçınılmalıdır. Enjeksiyon tipine bağlı olarak, doktorunuz daha ince kan ve morarmayı en aza indirmek için ek önerilere sahip olabilir.

 

Soğuk kompresler, enjeksiyon alanını dinlendirmek ve çürük bölgeyi yükseltmek de iyileşme sürecine yardımcı olacaktır. Oral arnika tabletleri gibi diğer takviyeler de yardımcı olabilir. Bazı insanlar ayrıca bromelain içeren ananas yemeyi tavsiye eder ve ayrıca morarmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Uyarı İşaretleri

 

Çoğu çürük ciddi olmasa da, bu durumlarda doktorunuza danışmalısınız:

 

  • Çürükte ve çevresinde çok acı verici bir şişlik yaşıyorsun.
  • Nedensiz çıkmış gibi görünen sık sık morarmalarınız var, özellikle sırtınızda, yüzünüzde görünen morarma.
  • Çürük üzerinde bir yumru fark ettiniz.
  • Başka bir yerde (burun, diş etleri veya idrar veya dışkıda) olağandışı ve anormal kanama yaşıyorsun.
  • Bunlar, trombositler veya kanın düzgün bir şekilde pıhtılaşmasına yardımcı olan bazı proteinlerle ilgili sorunların belirtileri olabilir.

 

 

Uzun Lafın Kısası

 

Çürüklerin çoğu ciddi değildir ve yaklaşık iki hafta içinde tamamen kaybolurlar. Morarmayı en aza indirmek için, yaralı bölgeyi yükseltmek ve darbeden hemen sonra buz uygulamak en iyisidir. Önleyici eylem, çürükleri önlemenin en iyi yoludur, bu nedenle ev eşyalarını düzenlemeyi ve vücudunuza zararlı olabilecek bir şey yapıyorsanız güvenlik ekipmanı kullanın.

 

Çürükleriniz hakkında sorularınız veya endişeleriniz varsa, en iyi tavsiye doktorunuzla konuşmaktır.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler