Kinoa Zayıflatır Mı?

Uzm. Dyt. Esra Sarıyer ekledi.
Kinoa Zayıflatır Mı?
Kinoa, Chenopodium quinoa, aslında 7000 yıldır var olan, son zamanlarda oldukça popüler olan tahıllardan biridir.

Kinoa, benzeri olan pirinç,mısır, sorgum, arpa ve çavdara göre daha fazla protein (ortalama %15) içermekte. Bunun yanı sıra, diyet lifi, Vitamin E, kalsiyum, demir, saponinler (tadını negatif etkiliyor, ama sağlığa faydaları var) fitosteroller gibi fitokimyasallar, antioksidanlar içermekte.

Kinoa kilo kaybı sağlar mı?

Bu konuda yapılan çalışmalarda, içerdiği saponinler sayesinde kilo alımını azalttığı görüşmüş, bazı çalışmalarda kilo kaybı olarak da nitelendirilmiş. Saponinlerin miktarları da kinoaların yetişme koşullarına bağlı değişebiliyor. 

BU ETKİYİ NASIL GÖSTERİYOR?

Birkaç ihtimal yer alıyor;

  • Bu etkisinin de bağırsak üzerindeki hızlandırıcı etkisinden kaynaklandığı da söylenmiş. 
  • Diğer bir ihtimal saponinlerin kinoaya verdiği tadın çok hoş olmaması ve besin alımını azaltması iddiası.
  • Diğer iddia ise; kolesistokinin gibi bağırsak hormonları üzerinde etki ederek tokluk hissini arttırması.
  • İçerdiği yüksek protein ve diyet lifi sayesinde tokluk hissini arttırması, sindirimi hızlandırması.

EN ÖNEMLİSİ İSE BU ÇALIŞMALAR HAYVANLAR ÜZERİNDE YAPILMIŞ.

Enerji ve besin ögesi değerleri neler?

100 g kinoa;

  • 368 kcal enerji
  • 64,16 g karbonhidrat
  • 7 g diyet lifi
  • 14,12 g protein içermekte.

Yüksek lifli olduğu iddia edilen popüler bir ürün. Fakat; benzeri olan çavdar ve arpa (yani daha geleneksel tahıllarımız) 2 katı daha fazla diyet lifi içeriyor. 

Sonuç olarak, kinoanın direkt kilo kaybı, yağ yakımı sağladığına dair insanlar üzerinde yapılmış bir çalışma yok. 

Fakat demin bahsettiğimiz mekanizmalardan dolayı dolaylı etki gösterebiliyor. Ama kilo vermek için illa ki kinoa tüketmek zorunda değilsiniz. Tadından hoslanmadıysanız, ücreti ekonominize uymuyorsa (devamlı satın almaktan bahsediyorum), geleneksel ve onun 2 katı lif içeren tahıllar olan arpa ve çavdarı da tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, kinoanın sağlık yararlarından faydalanmak için arada bir de olsa beslenmenize ekleyebilirsiniz. Ama unutmayın hiçbir besin size mucizevi kilo kaybı sağlamaz, sadece yardımcı olur. Afiyet olsun.

Uzm. Dyt. Esra Sarıyer

Uzm. Dyt. Esra Sarıyer

Aralık-1993 tarihinde İstanbul'da doğdum. İlkokul eğitimimi İstanbul-Beşiktaş Şair Nedim İlkokulunda tamamladım. 2011 yılında ise Asfa Ahmet Mithat Anadolu Lise'sinden mezun oldum. 2015 yılında, 4 senelik eğitimim sonucunda,İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden mezun oldum. Sonrasında, Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Yüksek Lisans eğitimi aldım ve 2017 yılında mezun oldum. Şuan Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde doktora yapmaktayım. 2016-2017 yılları arasında B-fit spor salonunda beslenme danışmanlığı verdim. Şuanda Uzman Diyetisyen olarak, kendimi geliştirmeye, beslenme ve diyet danışmanlığı vermeye, tarif geliştirme ve ürün incelemeleri yapmaya devam etmekteyim.

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Kinoa Nedir Nasıl Pişirilir Kinoa Tohumu Faydaları Nelerdir?

Kinoa zayıflatır mı, Kinoanın yararları nedir, Kinoa tohumu faydaları nelerdir, Kinoanın zararları var mı, Kinoa nedir? Bugün bu sorulara cevap arayacağız.

Devamı →

Kinoanın Kanıtlanmış 11 Sağlık Faydası

Kinoa lif bakımından zengindir, mineraller, antioksidanlar ve dokuz temel amino asidin tamamı, gezegendeki en sağlıklı ve en besleyici gıdalardan biridir.

Devamı →

Zencefil, Zencefil Çayı, Zencefil Tozunun Faydaları ve Zencefil Zayıflatır Mı?

Zencefil en çok kökü için yetiştirilen, hamur işi ve pişirme işlemlerinde kullanılan çok özel inanılmaz faydalı bir bitkidir. Zencefil iltihabı azaltır, sindirimi düzenler ve iştahınızı bastırır. Bu özellikler sayesinde birçok...

Devamı →

Elma Sirkesi Zayıflatır mı Elma Sirkesi Yapımı?

Her şey göz önünde bulundurulduğunda, ölçülü miktarda elma sirkesi tüketmenin kilo kaybını arttırdığı ve diğer bazı sağlık yararlarını da sağladığı görülüyor.

Devamı →

Spor Ne Zaman Yapılmalı? En İyi Zaman Sabah Mı Akşam Mı?

Spor ne zaman yapılırsa daha fazla yarar sağlar diye çokça sorular alıyoruz, tüm sorulara bilimsel araştırmalar ışığında cevaplar vermeye çalıştık.

Devamı →

Sağlığınız İçin Hangisi Daha İyi: Yürümek Mi Koşmak Mı?

Sağlığınız için yürümek mi, koşmak mı daha iyidir? Koşmak ve yürümek arasındaki fark nedir? Sorularını sizin için inceledik.

Devamı →

Sıfır Şeker Kola ve İçecekler Sağlıklı Mı? Coca-Cola Zero veya Pepsi Black!

Diyet kolalar, Coca Cola Zero ve Pepsi black gerçekten sıfır kalori içeriyorlar mı? Sağlık riskleri nelerdir? Kilo aldırır mı? Diyeti bozar mı?

Devamı →

Meyve Şekeri vs Beyaz Şeker: İkisi Arasında Fark Var Mı?

Meyvelerde de şeker var, tatlılarda da ben ihtiyacım olan şekeri tatlılardan alıyım diyenler olabilir size kötü bir haberim var öyle değil.

Devamı →

Hızlı Kilo Vermek Zararlı Mı?

Kilo vermeye çalışan herkes hızlıca bu fazlalıklardan kurtulmak ister. Ancak hızlı kilo vermek zararlı diye sıklıkla duyuyoruz. Peki gerçek ne...

Devamı →

Hızlı Yemek Yemenin Zararları Ve Kilo Aldırır Mı?

Hızlı yemek yemenin doğrudan obezite ile ilişkilendirildiğini biliyor musunuz? Hızlıca bir şeyler yemeği alışkanlık haline getirmek kilo almanıza neden olabilir.

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı