Göreceli Yağ Kitle İndeksi

Göreceli yağ kitle indeksi hesaplama veya RFM relative fat mass index calculator ile vücut kitle indeksine benzer hesaplama ile sağlık durumunu gör.

Göreceli Yağ Kitle İndeksi (RFM = Relative Fat Mass İndex)

Vücut kitle indeksi (Body mass index  BMI), artık herkesin aşina olduğu bir hesaplama yöntemidir. BMI kişinin aşırı kilolu olup olmadığını anlamak için kullanılan en yaygın yöntem.

Ancak BMI özellikle çocuklar ve yaşlılar için verdiği sonuçlar tartışılıyor. Sonuç böyle olunca bilim insanları yeni arayışlara girişti ve bir alternatif bulduklarını düşünüyor: Relative Fat Mass index (RFM), yani göreceli yağ kitle indeksi.

Göreceli yağ kitle indeksi (RFM), hem cinsiyete göre hesaplama yapıyor hemde kilo yerine göbek çevresi ölçüsünü kullanıyor. Yani sadece bir mezure ile boyunuzu ve göbek çevrenizi ölçerek RFM hesaplamasını yapabilirsiniz.

BMI kilonuzun boyunuza oranı ile çalışırken, RFM’de bel çevrenizin boyunuza oranı kullanılıyor. Bilim insanları, bu yöntemle vücut yağ oranının sağlıklı bir seviyede olup olmadığını belirlemenin daha kolay ve daha güvenilir olduğunu belirtiyor.

Yukarıdaki Göreceli yağ kitle indeksi hesaplama aracında cinsiyeti, boy ve bel çevrenizin ölçüsünü girerek RFM değerinizi ve karşılığını görebilirsiniz.

 
Göbek çevreniz boyunuzun yarısından az olmalı. Boyunuz ölçüsünde esnemeyen bir ip alın ve ikiye katlayın. Bu ip bel çevrenizi dönüyorsa vücut yağ oranınız iyi demek eğer ipin uçları birbirine yetişmiyorsa vücudunuz fazla yağlı demek bu yağlardan kurtulmanın bir yolunu bulmalısınız. Özellikle bazı organların fazla yağlanmasının beraberinde birçok sağlık sorununu getirdiği bilim insanları tarafından ispatlanmıştır. Evet düzenli tartılmak kadar bel çevresini ölçmekte çok önemlidir ihmal etmeyin. Yöntem çok basit sadece bir ip ile vücut yağ oranınız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.