Demir Açısından Zengin Gıdalar

Demir açısından zengin gıdalar hepsini tam olarak 285 gıdayı sizin için listeledik, anemi ve hamilelikte daha fazla demir ihtiyacı için bu besinleri tüketin.

Demir Açısından Zengin Gıdalar

Demir, vücudunuzda oksijeni taşımak ve kırmızı kan hücresi yapmak için temel işlevleri olan birkaç önemli fonksiyona hizmet eden bir mineraldir.

Demir almanız gereken önemli bir besin maddesidir. Önerilen günlük alım miktarı 18 mg'dır.

Demir eksikliği anemiye neden olabilir ve yorgunluk gibi semptomlara yol açabilir. Demir açısından zengin gıdalar tüketmeyen hamile kadınlar özellikle yüksek bir riski taşırlar.

Neyse ki, günlük demir ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olacak birçok iyi yiyecek seçeneği var.

Et veya balık yemiyorsanız, demir açısından zengin bitkileri tüketebilir ve bu yemeğinize bir C vitamini kaynağı ekleyerek demir emilimi arttırabileceğinizi unutmayın.

Gebelikte aneminin en yaygın suçlusu demir eksikliğidir. Hamile kadınların %15 ile %25'inde demir eksikliğine bağlı anemi görülmektedir. Bu tip bir anemide, vücutta yeterli demir bulunmadığında hemoglobin denen bir kan ürünü normal seviyesinin altına düşer.

Hamilelik sırasında, vücudunuz, büyüyen bebeğiniz için doğru beslenmeyi sağlamak için daha fazla çalışır. Kan hacmi yüzde 30 ila yüzde 40 artar . Kan ürünlerindeki bu artış, oksijen ve besin maddelerinin daha fazla taşınması anlamına gelir. Bu da daha fazla demir ihtiyacı demektir. Hamilelikte günlük demir ihtiyacı 27 miligramlar seviyesine çıkar.

Demir bakımından yüksek 285 gıdayı sizin için en yüksek demir oranından en düşüğe doğru sıraladık.