Çok Fazla Folik Asidin 4 Potansiyel Yan Etkisi

Çok Fazla Folik Asidin 4 Potansiyel Yan Etkisi
Folik asit takviyeleri genellikle güvenlidir ve yeterli folat seviyelerini korumak için uygun bir yol sağlar.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Folik asit, hücre ve DNA oluşumunda önemli rol oynayan bir B vitamini olan B9 vitamininin sentetik formudur. Sadece vitaminlerde ve bazı takviye edilmiş gıdalarda bulunur.

 

Tersine, gıdalarda doğal olarak meydana geldiğinde B9 vitamini folat olarak adlandırılır. Fasulye, portakal, kuşkonmaz, Brüksel lahanası, avokado ve yeşil yapraklıların hepsi folat içerir.

 

Bu vitamin için Referans Günlük Alım (RDI) çoğu yetişkin için 400 mcg'dir, ancak hamile ve emziren kadınlar sırasıyla 600 ve 500 mcg almalıdır ( 1 ).

 

Düşük kan folat seviyeleri, daha yüksek doğum kusuru, kalp hastalığı, inme ve hatta bazı kanserler gibi sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır (2 , 3 , 4 , 5 , 6 ).

 

Bununla birlikte, takviyelerden aşırı folik asit sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

 

İşte çok fazla folik asidin 4 potansiyel yan etkisi.

 

Aşırı Folik Asit Nasıl Gelişir?

 

Vücudunuz folat ve folik asidi farklı şekillerde parçalar ve emer.

 

Örneğin, gıdalardan aldığınız neredeyse tüm folatlar kan dolaşımınıza emilmeden önce parçalanır ve bağırsağınızda aktif formuna dönüştürülür (7 ).

 

Buna karşılık, takviye edilmiş gıdalardan veya takviyelerden aldığınız folik asidin çok daha küçük bir yüzdesi bağırsaklarınızdaki aktif formuna dönüşür (7 ).

 

Geri kalanı, yavaş ve etkili bir süreçte dönüştürmek için karaciğerinizin ve diğer dokularınızın yardımını gerektirir (8).

 

Bu nedenle, folik asit takviyeleri veya takviye edilmiş gıdalar, metabolizmamış folik asitin (UFA) kanınızda birikmesine neden olabilir - yüksek folatlı yiyecekler yediğinizde gerçekleşmeyen bir şeydir (9 , 10 ).

 

Bu, yüksek UFA düzeylerinin çeşitli sağlık sorunlarıyla bağlantılı olduğu için ilgilidir ( 1 ,11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , 17 ).

 

Özet: Vücudunuz parçalanır ve folatı folik asitten daha kolay emer. Aşırı folik asit alımı vücudunuzda UFA birikmesine neden olabilir ve bu da sağlık üzerinde zararlı etkilere yol açabilir.

 

1. B12 Vitamini Eksikliğini Maskeleyebilir

 

Yüksek folik asit alımı B12 vitamini eksikliğini maskeleyebilir.

 

Vücudunuz kırmızı kan hücreleri yapmak için B12 vitamini kullanır ve kalbinizin, beyninizin ve sinir sisteminizin en iyi şekilde çalışmasını sağlar ( 18 ).

 

Tedavi edilmediğinde, bu besin maddesindeki bir eksiklik beyninizin normal çalışma yeteneğini azaltabilir ve kalıcı sinir hasarına yol açabilir. Bu hasar tipik olarak geri döndürülemez, bu da B12 vitamini eksikliğinin gecikmiş teşhisini özellikle endişe verici hale getirir (18 ).

 

Vücudunuz folat ve B12 vitaminini çok benzer şekilde kullanır, yani her ikisinde de eksiklik benzer semptomlara neden olabilir.

 

Bazı kanıtlar, folik asit takviyelerinin, altta yatan bir B12 vitamini eksikliğinin fark edilmemesine neden olabilen, vitamin-B12'nin neden olduğu megaloblastik anemiyi maskeleyebileceğini göstermektedir (14 , 15).

 

Bu nedenle, zayıflık, yorgunluk, konsantre olma zorluğu ve nefes darlığı gibi semptomlar yaşayan insanlar B12 seviyelerini kontrol etmekten faydalanabilir.

 

Özet: Yüksek folik asit alımı, B12 vitamini eksikliğini maskeleyebilir. Buna karşılık, bu beyin ve sinir sistemi hasarı riskinizi artırabilir.

 

2. Yaşa Bağlı Zihinsel Gerilemeyi Hızlandırabilir

 

Aşırı folik asit alımı, özellikle düşük B12 vitamini seviyelerine sahip kişilerde yaşa bağlı zihinsel düşüşü hızlandırabilir.

 

60 yaşın üzerindeki sağlıklı insanlarda yapılan bir çalışma, yüksek folat seviyelerini düşük B12 seviyelerine sahip olanlarda zihinsel düşüşle ilişkilendirdi - ancak normal B12 seviyelerine sahip olanlarla değil (15 ).

 

Yüksek kan folatına sahip katılımcılar, doğal olarak folat açısından zengin gıdalar yiyerek değil, takviye edilmiş gıdalar ve takviyeler şeklinde yüksek seviyelerde folik asit alımı yoluyla seviyelerine ulaştılar.

 

Başka bir çalışma, yüksek folatlı ancak düşük B12 seviyelerine sahip kişilerin, normal kan parametrelerine sahip olanlardan daha fazla beyin fonksiyonu kaybı yaşamaktan 3,5 kat daha fazla olabileceğini düşündürmektedir (19 ).

 

Çalışma yazarları, folik asit takviyesinin düşük B12 seviyeleri olan yaşlı erişkinlerde ruh sağlığına zararlı olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

 

Ayrıca, diğer araştırmalar aşırı folik asit takviyelerinin kullanımını zihinsel düşüşe bağlamaktadır (20 ).

 

Güçlü sonuçlara varmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu unutmayın.

 

Özet: Yüksek folik asit alımı, özellikle düşük B12 vitamini seviyelerine sahip bireylerde yaşla ilişkili zihinsel düşüşü hızlandırabilir. Bununla birlikte, daha fazla araştırma gereklidir.

 

3. Çocuklarda Beyin Gelişimini Yavaşlatabilir

 

Hamilelik sırasında yeterli folat alımı, bebeğinizin beyin gelişimi için gereklidir ve malformasyon riskini azaltır (21 , 22 , 23 , 24 ).

 

Birçok kadın RDI'yı sadece yiyeceklerden alamadığı için, çocuk doğurma yaşındaki kadınlar genellikle folik asit takviyeleri almaya teşvik edilir ( 1 ).

 

Bununla birlikte, çok fazla folik asit almak çocuklarda insülin direncini artırabilir ve beyin gelişimini yavaşlatabilir.

 

Bir çalışmada, anneleri hamile iken günde 1.000 mcg'den fazla folik asit alan 4 ve 5 yaşındaki çocuklar- Tolerable Upper Intake Level (UL) 'de - beyin geliştirme testlerinde, günde 400-999 mcg alan annelerin çocuklarından daha düşük puan aldı (16 ).

 

Başka bir çalışmada, hamilelik sırasında daha yüksek kan folat seviyeleri, 9-13 yaş arası çocuklarda daha fazla insülin direnci riskine bağlandı (25 ).

 

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bir sağlık uzmanı tarafından tavsiye edilmedikçe hamilelik sırasında aşırı dozda folik asit dozlarından kaçınmak en iyisi olabilir.

 

Özet: Folik asit takviyeleri hamilelik sırasında folat seviyelerini arttırmanın pratik bir yoludur, ancak aşırı dozlar çocuklarda insülin direncini ve yavaş beyin gelişimini artırabilir.

 

4. Kanserin Yeniden Oluşma Olasılığını Artırabilir 

 

Folik asidin kanserdeki rolü iki yönlü görünmektedir.

 

Araştırmalar, sağlıklı hücreleri yeterli seviyelerde folik aside maruz bırakmanın, onları kanserli hale gelmesini önleyebileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, kanserli hücreleri vitaminlere maruz bırakmak onların büyümesine veya yayılmasına yardımcı olabilir (9 , 26 , 27).

 

Bununla birlikte, araştırma karışıktır. Birkaç çalışma folik asit takviyesi alan kişilerde kanser riskinde küçük bir artış olduğunu belirtmekle birlikte, çoğu çalışma hiçbir bağlantı bildirmemektedir (28 , 29 , 30 , 31 , 32 ).

 

Risk, kanserin türüne ve kişisel geçmişinize bağlı olabilir.

 

Örneğin, araştırmalar, daha önce günde 1.000 mcg'den fazla folik asit alan prostat veya kolorektal kanser teşhisi konan kişilerin % 1.7-6.4 daha yüksek kanser tekrarlama riskine sahip olduğunu göstermektedir (33 , 34 ).

 

Yine de daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 

Ve hatta olabilir - folat bakımından zengin gıdaların çok yeme kanser riskini artırdığı görünmüyor unutmayın yardım azaltmak (35 , 36 ).

 

Özet: Aşırı folik asit alımı, kanser hücrelerinin büyüme ve yayılma yeteneğini artırabilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu, kanser öyküsü olan insanlar için özellikle zararlı olabilir.

 

Önerilen Kullanım, Dozaj ve Olası Etkileşimler

 

Folik asit, multivitaminlerin, doğum öncesi takviyelerin ve B kompleks vitaminlerinin çoğunda bulunur, ancak bireysel bir takviye olarak da satılır. Bazı ülkelerde, bu vitaminlerde bazı gıdalar da takviye edilir.

 

Folik asit takviyeleri tipik olarak düşük kan folat seviyelerini önlemek veya tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca, hamile kadınlar veya hamile kalmayı planlayanlar genellikle doğum kusurları riskini azaltmak için alırlar ( 1 ).

 

Folat için RDI çoğu yetişkin için günde 400 mcg, hamilelik sırasında günde 600 mcg ve emzirme sırasında günde 500 mcg'dir. Ek dozajlar genellikle 400-800 mcg arasında değişir (1).

 

Folik asit takviyeleri reçetesiz satın alınabilir ve normal dozlarda alındığında genellikle güvenli kabul edilir (37).

 

Bununla birlikte, nöbetleri, romatoid artriti ve paraziter enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılanlar da dahil olmak üzere bazı reçeteli ilaçlarla etkileşime girebilirler. Bu nedenle, ilaç alan herkes folik asit almadan önce bir sağlık uzmanına danışmalıdır ( 1 ).

 

Özet: Folik asit takviyeleri, doğum kusurları riskini azaltmak ve aynı zamanda folat eksikliğini önlemek veya tedavi etmek için kullanılır. Genellikle güvenli kabul edilirler, ancak bazı reçeteli ilaçlarla etkileşime girebilirler.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Folik asit takviyeleri genellikle güvenlidir ve yeterli folat seviyelerini korumak için uygun bir yol sağlar.

 

Bununla birlikte, aşırı folik asit alımı, çocuklarda daha yavaş beyin gelişimi ve yaşlı erişkinlerde hızlandırılmış zihinsel düşüş de dahil olmak üzere çeşitli yan etkilere neden olabilir.

 

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, folat seviyelerinizi belirlemek ve ekin gerekli olup olmadığını görmek için sağlık uzmanınızla görüşebilirsiniz.

 

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler