B12 Vitamini Açısından Zengin Besinler

B12 Vitamini vücudunuzda birçok rol oynar. Sinir hücrelerinizin işlevini destekler ve kırmızı kan hücresi oluşumu ve DNA sentezi için gereklidir.

B12 Vitamininin Bilimsel Olarak İspatlanmış Sağlık Faydaları

Aynı zamanda kobalamin olarak da bilinen B12 Vitamini, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu ancak üretemediği önemli bir vitamindir.

Hayvansal ürünlerde doğal olarak bulunur, ancak bazı gıdalara eklenir ve hap veya enjeksiyon olarak kullanılabilir.

B12 Vitamini vücudunuzda birçok rol oynar. Sinir hücrelerinizin normal işlevini destekler ve kırmızı kan hücresi oluşumu ve DNA sentezi için gereklidir.

Yetişkinlerin çoğu için, önerilen günlük alım miktarı 2.4 mikrogramdir, buna karşın hamile veya emziren kadınlar için daha yüksektir.

Yaş Miktar Hamileler
0 - 6 Ay 0.4 mikrogram
7 - 12 Ay 0.5 mikrogram

1 - 3 Yıl 0.9 mikrogram

4 - 8 Yıl 1.2 mikrogram

9 - 13 Yıl 1.8 mikrogram

14 + Yıl 2.4 mikrogram
2.6 mikrogram

B12 Vitamini, vücut enerjinizi artırarak, hafızanızı iyileştirerek ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olarak etkileyici şekillerde kullanabilir.

İşte hepsi bilime dayalı, B12 vitamini sağlık yararları.

1. B12 Vitamini, Kırmızı Kan Hücresi Oluşumunda Rol Oynar

B12 Vitamini, vücudunuzun kırmızı kan hücreleri üretmesine yardımcı olmada hayati bir rol oynar.

Düşük B12 vitamini düzeyleri, kırmızı kan hücresi oluşumunda bir azalmaya neden olur ve bunların düzgün şekilde gelişmesini önler ( 1 ).

Sağlıklı kırmızı kan hücreleri küçük ve yuvarlaktır. B12 vitamini eksikliği durumunda daha da büyür ve tipik olarak oval olurlar.

Bu daha büyük ve düzensiz şekil nedeniyle, kırmızı kan hücreleri kemik iliğinden kan dolaşımına uygun bir hızda hareket edemez ve bu da megaloblastik anemiye neden olur ( 1 ).

Anemik olduğunuzda, vücudunuzda hayati organlara oksijen taşımak için yeterli kırmızı kan hücresi yoktur. Bu, yorgunluk ve halsizlik gibi semptomlara neden olabilir.

2. Büyük Doğum Kusurlarını Önleyebilir

Yeterli B12 vitamini düzeyleri sağlıklı bir hamilelik için çok önemlidir.

Araştırmalar, bir fetüsün beyninin ve sinir sisteminin düzgün gelişimi içim, annenin yeterli B12 seviyesine ihtiyaç duyduğunu gösteriyor.

Gebeliğin başlangıç ​​evrelerinde B12 Vitamini eksikliği, nöral tüp defekti gibi doğum kusurları riskini artırabilir. Ayrıca, B12 vitamini eksikliği erken doğuma veya düşüklere neden bulunabilir ( 2 ).

Bir çalışmada, B12 vitamin düzeyi 250 mg / dL'nin altında olan kadınların, yeterli düzeyde olanlara kıyasla doğum kusurlu bir çocuğu doğurma ihtimalinin üç kat daha fazla olduğu bulundu ( 3 ).

B12 vitamini eksikliği olan ve 150 mg / dL'nin altındaki kan seviyelerde, 400 mg / dL'nin üzerinde olan kadınlara kıyasla, risk beş kat daha yüksekti ( 3 ).

3. Kemik Sağlığını Destekleyebilir ve Osteoporozu Önleyebilir

Yeterli miktarda B12 vitamini seviyesine sahip olmak kemik sağlığınızı destekleyebilir.

2500'den fazla erişkin üzerinde yapılan bir çalışma B12 vitamini eksikliği olan kişilerin de normal kemik mineral yoğunluğundan daha düşük olduğunu göstermiştir ( 4 ).

Mineral yoğunluğunun azaldığı kemikler zamanla hassas ve kırılgan hale gelebilir ve osteoporoz riskinin artmasına neden olur.

Diğer çalışmalar, özellikle kadınlarda düşük B12 vitamini düzeyleri ile zayıf kemik sağlığı ve osteoporoz arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir ( 5 , 6 , 7 ).

4. B12 Eksikliği Depresyon Belirtilerini Artırabilir

B12 Vitamini ruh halinizi iyileştirebilir.

B12 vitamininin ruh hali üzerindeki etkisi henüz tam olarak anlaşılmamıştır. Bununla birlikte, bu vitamin, ruh halinin düzenlenmesinden sorumlu bir kimyasal olan serotoninin sentezlenmesi ve metabolize edilmesinde hayati bir rol oynar.

Bu nedenle, B12 vitamini eksikliği, moral bozukluğu yaratabilecek serotonin üretimini azaltabilir.

Çalışmalar, bu vitaminin eksikliği olan kişilerde depresyon semptomlarını iyileştirmek için B12 vitamini takviyelerinin kullanımını desteklemektedir.

Depresyon ve vitamin B12 düzeyi düşük olan kişilerden yapılan bir çalışmada, hem antidepresanlar hem de B12 vitamini alanların, yalnızca antidepresanlarla tedavi edilenlere kıyasla daha iyi semptomlar gösterdiği bulunmuştur ( 8 ).

Başka bir çalışmada, B12 vitamini eksikliğinin ciddi depresyon riski ile ilişkili olduğu bulunmuştur ( 9 ).

Ek olarak, yüksek B12 vitamini düzeyleri daha iyi tedavi sonuçları ve majör depresif bozukluktan iyileşme ihtimalinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir ( 10 ).

B12 vitamini takviyesi, yetersizliği olan kişilerde ruh halini ve depresyonu iyileştirmeye yardımcı olsa da, araştırmalar şu anda normal B12 düzeyi olanlarda aynı etkiye sahip olduğunu önermemektedir.