Zeytin Yaprağı Faydaları Nelerdir? Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Zeytin Yaprağı Ekstresi ve Korona

Zeytin Yaprağı Faydaları Nelerdir? Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Zeytin Yaprağı Ekstresi ve Korona
Zeytin yaprağı ekstresi, bir zeytin bitkisinin yapraklarından elde edilir. Oleuropein adı verilen aktif bir bileşen içerir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Zeytin yaprağı ekstresi, aşağıdaki terapötik özelliklere sahip doğal bir sağlık kaynağıdır:

 

 • mide koruyucu (sindirim sistemini korur)
 • nöroprotektif (merkezi sinir sistemini korur)
 • antimikrobiyal (mikroorganizma büyümesini engeller)
 • antikanser (kanser riskini azaltır)
 • anti-enflamatuar (iltihaplanma riskini azaltır)
 • antinosiseptif (ağrı uyaranlarını azaltır)
 • antioksidan (oksidasyonu veya hücre hasarını önler)

 

Bu özellikler, zeytin yaprağı ekstresinin kilo vermeye, kalp sağlığına ve uçuklara yardımcı olabileceği anlamına gelir. Zeytin yaprağı ekstresinin (zeytin yaprağı özütünün) size nasıl fayda sağlayabileceğini, dozaj bilgilerini ve daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin. Zeytin yaprağı ne işe yarar? Zeytin yaprağı çayı ne işe yarar? Zeytin yaprağı çayı nasıl yapılır?

 

Zayıflamak için zayıflama ilacı, zayıflama kürleri, zeytin yaprağı çayı gibi zayıflama çayları kesin çözüm değildir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve  mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz diyet listelerini uygun diyet ücreti ile satın alın (Diyetasistan ile Zayıfla!)

 

Zeytin Yaprağı Ekstresi Dozaj Kuralları


Zeytin yaprağı ekstraktı kullanımı: Günlük ek dozaj 500 ila 1.000 miligramdır. Miktarı günde birkaç doza bölebilirsiniz. Özütü ilk almaya başladığınızda daha küçük bir dozla başlayın ve vücudunuzun izin verdiği ölçüde dozu kademeli olarak artırın. Zeytin yaprağı ekstresi almak aşağıdakilere yardımcı olabilir:

 

Zeytin Yaprağı Ekstresi Faydası / Zeytin Yaprağı Ekstraktı Faydaları
 • ateroskleroz gibi kardiyovasküler riski azaltır
 • kan basıncını düşürür
 • tip 2 diyabeti tedavi etmeye yardımcı olur
 • kilo vermeyi destekler
 • serbest radikalleri yok eder
 • bağışıklığı artırır
 • uçuklarla savaşır
 • iltihabı azaltır
 • kanseri önler

 

Seçtiğiniz zeytin yaprağı ekstresi markasıyla birlikte gelen tüm talimatları dikkatlice okuyun ve takip edin. Kuvveti ve dozajları üreticiler arasında değişebilir.

 

Zeytin Yaprağı Ekstresi Faydaları / Zeytin Yaprağı Faydaları 

 

Zeytin yaprağı ekstresi, bir zeytin bitkisinin yapraklarından elde edilir. Oleuropein adı verilen aktif bir bileşen içerir. Bu besinin, zeytin yaprağı ekstraktının antienflamatuvar ve antioksidan özelliklerine katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

 

Akdeniz diyetinin kronik hastalıklarda, özellikle kardiyovasküler hastalıklarda bir azalma ile nasıl bağlantılı olduğunu duymuş olabilirsiniz. Bunun diyetteki zeytinyağı, yeşillik ve meyveye odaklanmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Yüzyıllardır Yunanistan, Fas ve Tunus gibi ülkelerde geleneksel ilaç olarak kullanılmıştır.

 

Akdeniz diyeti hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz Akdeniz Diyeti Nedir? Hakkında Her Şey ve Akdeniz Diyeti Kilo Vermenizi Sağlar Mı? konu başlıklı blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

 

İşte araştırmanın zeytin yaprağı ekstraktının bildirilen en büyük faydaları hakkında söyledikleri.


Uçuğu Tedavi Eder

 

Zeytin yaprağı faydalarından yaralanmak, uçuğu zeytin yaprağı ekstresi ile tedavi etmek için 1 ila 2 damlacığı bir pamuk topuna damlatın ve uçuğun üzerine koyun. Bir çalışma, zeytin yaprağı ekstraktının antiviral ve antimikrobiyal faktörlerinin, herpes virüsünün çevredeki hücreleri istila etme yeteneğini azalttığını buldu.

 

Beyni Alzheimer ve Parkinson'a Karşı Korur

 

Oleuropein'in ayrıca Alzheimer hastalığına karşı bir koruma sağladığı gösterilmiştir. Zeytin yaprağı özütünün antioksidan etkileri, Parkinson hastalığı ile ilişkili dopamin nöronlarının hasarını veya kaybını önlemeye de yardımcı olabilir.

 

Kalp Sağlığını İyileştirir

 

Araştırmacılar, zeytin yaprağı ekstraktının kalp hastalığı için en yüksek risk faktörü olan ateroskleroz veya arterlerin daralması üzerinde olumlu etkileri olabileceğine inanıyor. Yüksek LDL seviyeleri veya "kötü" kolesterol ve toplam kolesterol, bu hastalığı geliştirmek için risk faktörleridir. 2015 yılında yapılan bir hayvan çalışması, zeytin yaprağı ekstraktının kolesterol seviyeleri üzerindeki etkilerini değerlendirdi. Özü sekiz hafta boyunca alan farelerin, kolesterol seviyeleri önemli ölçüde düştü.

 

Kan Basıncını Düşürür


Zeytin yaprağı özütü, sistolik ve diyastolik kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. 2017 yılında yapılan bir araştırma, zeytin yaprağı özünün kan basıncını başarıyla düşürdüğünü buldu. Daha düşük bir tansiyon, inme ve kalp krizi riskinizi azaltabilir.

 

Tip 2 Diyabeti Tedavi Eder

 

Zeytin yaprağı ekstresi ve tip 2 diyabetin gözden geçirilmesi, zeytin yaprağı yağı ekstresinin hücrelerde insülin sekresyonunu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini buldu. Hayvan çalışmaları, zeytin yaprağı ekstresinin şunları yapabileceğini göstermiştir:

 

 • hiperglisemiyi azaltmak
 • hiperinsülinemiyi azaltmak (kanda çok fazla insülin)
 • kan şekerini, plazma malondialdehitini ve diğer oksidatif stres belirtilerini (vücuda zarar verebilecek serbest radikal dengesizliği) azaltmak
 • kolesterolü düşürmek
 • serum glikozunu düşürmek
 • serum insülinini artırmak

 

Bununla birlikte, insanlar üzerinde zeytin yaprağı ekstresini test eden daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bir insan çalışması, zeytin yaprağı ekstresi tabletleri alan kişilerin ortalama kan şekeri seviyelerini ve açlık plazma insülin seviyelerini düşürdüğünü buldu. Bununla birlikte, yemekten sonra insülin seviyeleri önemli ölçüde etkilenmedi.

 

Kilo Yönetimini Destekler


Kalp sağlığına faydaları ve tip 2 diyabet korumasının yanı sıra, zeytin yaprağı özünün kilo vermeye de yardımcı olabileceği mantıklıdır. 2014 yılında yapılan bir hayvan araştırması, zeytin yaprağı ekstraktının yüksek yağlı, diyet kaynaklı obeziteyi önlemedeki etkisini araştırdı. Zeytin yaprağı ekstresinin kilo alımını etkileyen genlerin ifadesini düzenleyerek obeziteyi önlediği düşünülmektedir. Ayrıca gıda alımını azaltmaya da yardımcı olabilir.

 

Zeytin yaprağı özütü gibi ekstratlardan çözüm beklemek yerine kilo vermek için sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atabilirsiniz. Diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun ücreti ile diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet listesi satın alın. (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

 

Kanser Riskini Azaltır

 

Bir hücre çalışmasında, zeytin yaprağı özlerinin kanserli hücre büyümesini durdurduğu gösterilmiştir. Araştırmacılar, özütün güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğunu öne sürüyorlar, ancak bu aynı zamanda zeytin yaprağı özleri ve bunların antikanser etkileri üzerine yapılan ilk çalışmalardan biri. Bu faydayı kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Zeytin Yaprağı Yan Etkileri

 

Zeytin yağrağı ekstratını kimler kullanamaz? Zeytin yaprağı çayını kimler içemez? Herhangi bir tansiyon ilacı veya kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız veya şeker hastalığınız varsa, zeytin yaprağı ekstresi almadan önce doktorunuza danışın. Ciddi solunum yolu alerjik reaksiyonları geliştirmek mümkündür.

 

Zeytin Yaprağı Ekstresi Korona / Koronavirüse Karşı Zeytin Yaprağı Çayı Kullanımı

 

Zeytin bitkisinin yaprakları oleuropein adı verilen aktif bir bileşen içerir. Bu etkin maddenin virüs ile mücadelede faydalı olduğunu yazının ilk bölümlerinde değinmiştik. Zeytin yaprağında bulunan bu maddenin faydaları sonrasında zeytin yaprağı çayı ve ekstratına karşı koronavirüs ile mücadelede yoğun ilgi başladı. 

 

Prof. Dr. Gülendam Tümen zeytin yaprağı çayı ve ekstratının Covid 19’a karşı korunmada ve savaşmada önemli bir etkin madde olduğunu ifade ederek “proflaktik özelliğe sahip öncelikle Covid’e yakalanmadan bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için kullanılması lazım. Çünkü virüsün virülansını, yani virüsün etkisini azaltan maddeler bunlar. Onun için hastalanmadan, yakalanmadan kullanmalıyız. Kovid bizi bulduğunda kullanmaya devam etmeliyiz. Çünkü, bir elimize literatür geçti. İspanya’da hastanelerde zeytin yaprağı içilmeye başlanmış hastalara. Bir yandan da gıdaların içine, diyetlerin içine zeytin yaprağı ekstresi koymaya başlamışlar. Bizim de İstanbul da 5 tane şehir hastanesinin başhekimleri ile yaptığımız toplantıda onlar da son bir aydır içirmeye başlamışlar gelen hastalarına. Bir ay olmasına rağmen dönüşler çok iyi olmuş.” şeklinde açıklamaları mevcuttur.

 

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? 


Zeytin yaprağı çayı nasıl hazırlanır? Zeytin yaprağı çayı nasıl demlenir? Zeytin yaprağını aktarlarda bulmanın yanı sıra kişi evde kendi kendine de kurutabilir. Kendi kendine kurutulma aşamasında ağaçlarda ilaçlama mevsiminin geçmesine önem verilmelidir. Bunun için Aralık ayı yani budamaya kadar olan süre uygun olacaktır.

 

1 bardak zeytin yaprağı çayı yapmak için, 1 buçuk 2 çay kaşığı kurutulmuş yaprak kullanmanız yeterli olacaktır. Çayınızı demleme usulü yapmanız tavsiye edilir. Yaprakların biraz ufalayarak kaynamış suya atın ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Ardından süzerek, zeytin yaprağı çayını tüketebilirsiniz. Gün içerisinde 3 bardak tüketmek yeterli olacaktır. (Ancak yan etki kısmında belirtildiği gibi doktorunuza danışmadan kullanmamanız önemlidir.)

 

Uzun Lafın Kısası

 

Zeytin yaprağı ekstresini denemeden önce doktorunuzla konuşun. Bazı değişikliklerin zaman içinde hemen göze çarpmayacak şekilde yavaş yavaş ve kademeli olabileceğini unutmayın. Zeytin yaprağı ekstresi ile hiçbir değişiklik de yaşamayabilirsiniz. Bu, her şeyi iyileştiren bir takviye değildir, ancak kilo verme, iyileştirilmiş sağlık ve güçlendirilmiş bağışıklık hedeflerinize yardımcı olabilir.

 

Sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak için günün diğer öğünleri ile uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!).

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler