Migren Ağrısına Zencefil Nasıl Kullanılır?

Migren Ağrısına Zencefil Nasıl Kullanılır?
Zencefil, zerdeçal gibi, sağlığa olan sayısız faydası nedeniyle geniş bir kullanıcı kitlesi kazanmıştır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Zencefil, zerdeçal gibi, sağlığa olan sayısız faydası nedeniyle geniş bir kullanıcı kitlesi kazanmıştır.

 

Zencefil hazımsızlık, mide bulantısı gibi mide rahatsızlıkları için rahatlatıcı bir ilaç olarak bilinse de aslında en büyük faydasının baş ağrısını ve migreni rahatlatmak olduğu söylenebilir.

 

Migren için zencefil nasıl kullanılır? Zencefilin baş ağrısı semptomlarını hafifletmek için nasıl kullanılabileceğini ve en etkili kullanım şeklinin ne olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Zayıflamak için zayıflama ilacı, zayıflama kürleri, zayıflama çayları kesin çözüm değildir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve  mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)


Zencefil Migrene İyi Gelir Mi?

 

Zencefil, hem aromasından hem de sağlık yararlarından sorumlu olan doğal olarak oluşan bir yağ içerir. Bu yağdaki kimyasal bileşikler gingerolleri ve shogaollerdir. Zencefilol ve shogaol içeren bu yağ, iltihap önleyici ve ağrı giderici etkilere sahiptir. Bu bileşikler ayrıca migren ataklarıyla ilişkili iki semptom olan bulantı ve kusmanın tedavisinde etkilidir.

 

Zencefil özleri ayrıca migren ataklarıyla ilgili kimyasal bir haberci olan serotonini artırabilir. Beyninizdeki serotonin seviyelerini artırmak, iltihabı azaltarak ve kan damarlarını kısıtlayarak migreni durdurmaya yardımcı olabilir. Triptan adı verilen bir reçeteli ilaç sınıfı da migreni benzer şekilde tedavi eder.

 

Araştırmalar Ne Diyor?


Çeşitli klinik çalışmalar zencefilin migren hastalarında etkilerini test etmiştir. Bir 2018 çalışması, steroid olmayan bir antiinflamatuar ilaç olan ketoprofen ile 400 mg zencefil özü takviyesi almanın, migren semptomlarını tek başına ketoprofen almaktan daha iyi azalttığını buldu.

 

2014’de yapılan bir çalışma sadece 250 mg toz zencefilin migren semptomlarını reçeteli ilaç olan sumatriptan kadar azaldığını keşfetti.

 

Diğer araştırmalar, migren ilk başladığında dilin altına zencefil ve krizantem bitkisi içeren bir jel yerleştirmenin semptom gücünü ve süresini azaltabileceğini göstermektedir.

 

Migren Ağrısına Zencefil Nasıl Kullanılır? Baş Ağrısına En Etkili Zencefil Hangisidir?


Zencefil bitkisel hali de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde karşımıza çıkmaktadır:

 

 • Kapsüller
 • Tozlar
 • Yağlar
 • Çaylar
 • İçecekler
 • Pastiller

 

Şimdiye kadar sadece zencefil kapsülleri ve bir jel üzerinde çalışıldı ve migren hastalarına yardımcı olduğu gösterildi. Diğer formlar incelenmemiştir ancak denemeye değer olabilir.

 

Aldığınız zencefilin türü de durumunuza bağlı olabilir. Örneğin, migren belirtileriniz mide bulantısı ve kusmayı içeriyorsa, ağızdan zencefil kapsülü almak istemeyebilirsiniz. Bunun yerine, esansiyel yağı şakaklarınıza sürmeyi veya zencefil pastili emmeyi deneyebilirsiniz.

 

Baş ağrısı semptomlarını hafifletmek için zencefilin farklı yolları hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 

Zencefil Takviyesi Alın


Zencefilin migren için yararlı etkileri üzerine umut verici araştırmaların çoğu, zencefil özü veya kurutulmuş zencefil tozu içeren takviyeleri kullandı. Bu nedenle, zencefil takviyeleri, baş ağrısı ve migren semptomlarını hafifletmek için en olası zencefil türüdür.

 

Tipik bir doz, baş ağrısının ilk belirtisinde 550 mg'lık bir kapsüldür. Bu doz, bir veya iki kez tekrarlanabilir. Eczanelerde, gıda marketlerde ve internette zencefil takviyeleri bulabilirsiniz.

 

Yaygın olmasa da belirtilen dozların çok üstünde zencefil takviyesi alan bazı kişiler aşağıdaki yan etkiler ile karşılaşabilir:

 

 • mide ekşimesi
 • gaz
 • boğaz veya ağzın tahrişi
 • ishal

 

Bu yan etkiler, daha yüksek dozlar alındığında daha olasıdır.

 

 

Alnınıza Zencefil Yağı Uygulayın


Zencefil yağı ile cilde masaj yapmak sadece baş ağrısını azaltmaz. Romatizma ve sırt ağrısı olan kişilerin ağrılarını da azaltır.

 

Migren atağı ve baş ağrısı için birkaç damla seyreltilmiş zencefil yağını alnınıza uygulayın günde bir veya iki kez boynunuzun arkasına masaj yapmayı deneyin. Bu, kısa bir sürede rahatlığına alıştığınız bir ritüele dönüşecektir.

 

Yağdan gelen aromatik kokular migrende sıkça görülen bulantılarını da azaltacaktır. Bunun için pamuk bir beze bir damla zencefil yağı damlatıp solumayı deneyin. Ayrıca ılık bir küvete veya buhar makineniz varsa suyuna bir ila iki damla yağ eklemeyi deneyebilirsiniz.

 

Saf zencefil yağı eczanelerden, marketlerden temin edilebilir veya internetten online olarak satın alınabilir. Parfümlü veya zencefil kokulu yağlardan uzak durun bunların size yarardan çok zararı olacaktır. Cildinize uygulamadan önce, bir çorba kaşığı taşıyıcı yağın içine bir veya iki damla zencefil yağı koyarak yağı seyreltin. 

 

Zencefil ve zerdeçalın faydaları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).


Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)

Esansiyel Yağın Yan Etkileri ve Riskleri


İlk olarak seyreltmeden cilde asla zencefil yağı uygulamayın. Seyreltilmemiş yağ kullanmak ciltte tahrişe neden olabilir. Bazı durumlarda cilt tahrişi şiddetli olabilir.

Bazı insanlar, seyreltilmiş olsa bile zencefil yağı kullanırken cilt reaksiyonu yaşayabilir. Geçmişte uçucu bir yağa tepki verdiyseniz, yağla bir yama testi yaptığınızdan emin olun. Ayrıca, zencefil baharatına alerjiniz varsa, zencefil yağına da alerjiniz olabilir.

Uçucu Yağ Yama Testi Nasıl Yapılır?


Yama testi yapmak için şu adımları izleyin:

 1. İç ön kolunuza 1-2 damla seyreltilmiş yağ damlatın. Asla seyreltilmemiş yağ kullanmayın.
 2. Bölgeye bir bandaj uygulayın ve bekleyin.
 3. Herhangi bir tahriş hissederseniz, bandajı derhal çıkarın ve bölgeyi sabun ve suyla nazikçe yıkayın.
 4. 48 saat sonra herhangi bir reaksiyon olmazsa, seyreltilmiş yağı kullanmanız büyük olasılıkla güvenlidir.

Zencefilli Pastil Emmek


Zencefil pastilleri tipik olarak az miktarda zencefil tozu veya zencefil özleri içerir. Araştırmalar, zencefilin ameliyattan sonra, hamilelik veya diğer nedenlerden dolayı mide bulantısı semptomlarını azaltabileceğini gösteriyor. Migrenin neden olduğu mide bulantısı semptomlarını da ortadan kaldırabilir.

Zencefil pastilleri, hap almak, çay veya diğer sıvıları içmek istemediğinizde özellikle iyi bir seçimdir. Migren kriziniz ilk mide bulantısı hissettirmeye başladığında zencefilli pastili emmeyi deneyin.

Mide rahatsızlığını hafifletmek için tipik olarak günde iki ila üç kez bir ila iki pastil alınır. Ancak ürün ambalajı üzerindeki dozaj talimatına uyduğunuzdan emin olun.

Zencefilli pastilleri eczanelerde, marketlerde ve internette bulabilirsiniz.

Zencefil Pastili Yan Etkileri ve Riskleri


Zencefil pastili kullanan çoğu insanda pastilin herhangi bir yan etkisi yoktur, ancak bazı kişilerde mide bulantısı olabilir ya da ağız veya dilde tahriş, yanma veya uyuşma olabilir.

Nadiren, insanların zencefile alerjisi olabilir ve alerjik reaksiyon gösterebilir. Geçmişte zencefile alerjik reaksiyon yaşadıysanız zencefilli pastil kullanmayın.

Zencefilli Gazoz İç


Baş ağrısı veya migren atağı yaşıyorsanız, zencefilli gazoz içmeyi deneyin. Baş ağrınızı azaltabilir ve migrenle ilişkili mide rahatsızlığına yardımcı olabilir. Günde bir veya iki bardak içebilirsiniz.

Zencefilli gazoz satın alabilirsiniz, ancak etiketleri dikkatlice okuyun. Marketlerden satın alınan birçok marka, çok miktarda şeker ve az miktarda zencefil içerir. Evde zencefilli gazoz da yapabilirsiniz. Bunu yapmanın birçok yolu var. İşte bir yol:

 1. Bir tencerede 2 ila 4 bardak su kaynatın.
 2. Tatlandırmak için yarım fincan doğranmış veya rendelenmiş zencefili şeker veya bal gibi bir tatlandırıcı ile birlikte ekleyin.
 3. 5 ila 10 dakika pişirin, sonra süzün.
 4. Zencefil solüsyonunu karbonatlı suyla karıştırın. Taze misket limonu, limon, nane veya meyve suyuyla ilave lezzet ekleyebilirsiniz.

Zencefilli Gazozun Yan Etkileri ve Riskleri


Zencefilli gazoz içen çoğu kişi yan etki yaşamaz. Ancak bazı insanların özellikle çok fazla zencefilli gazoz tüketirlerse, hafif yan etkileri olabilir. Bunlar şunları içerir:

 • göğüste ağrılı yanma hissi
 • geğirme
 • ağız ve boğazda tahriş veya yanma hissi
 • ishal
 • kızarmış cilt
 • döküntü

Zencefil Çayı Demleyin


Zencefil çayı içmek, baş ağrısını yatıştırmanın veya migren atağının neden olduğu mide bulantısını azaltmanın başka bir lezzetli yoludur. Baş ağrınız ilk başladığında çayı içmeyi deneyin. Gerekirse, bir veya iki saat sonra bir bardak daha için.

Demlemeye hazır poşetler gıda marketlerinde mevcuttur veya internet üzerinden de alabilirsiniz. Ayrıca evde de hazırlayabilirsiniz. Migren için zencefil çayı nasıl yapılır?

 1. 4 bardak kaynar suya dilimlenmiş veya doğranmış zencefil ekleyin.
 2. 5 ila 10 dakika bekletin. Daha uzun süre demlemek ona daha güçlü bir tat verecektir.
 3. Ocaktan alın ve limon suyu, bal veya şekerle tatlandırın. Sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir.

Olası Yan Etkiler ve Riskler


Zencefilli gazoz gibi, zencefil çayı içmek de genellikle yan etkilere neden olmaz. Ancak aşağıdakiler dahil bazı yan etkiler olabilir:

 1. göğüste ağrılı yanma hissi
 2. gaz
 3. ağız ve boğazda tahriş veya yanma hissi
 4. ishal
 5. kızarmış cilt
 6. döküntü

Çayın daha güçlü bir tadı varsa veya çok miktarda tüketirseniz, bu yan etkiler daha olasıdır.

Yemeğe Zencefil Ekleyin


Bir öğüne zencefil eklemek, zencefilin anti-enflamatuar ve ağrı giderici etkilerinden yararlanabileceğiniz başka bir yoldur. Yemekleri tatlandırmak için yemeklere taze zencefil veya kurutulmuş zencefil tozu ekleyebilirsiniz, ancak tatlarının biraz farklı olduğunu unutmayın.

İlginç bir şekilde, taze ve kurutulmuş zencefilin kimyasal yapısı da biraz farklıdır, ancak her ikisi de iltihabı ve mide bulantısını azaltan bileşikler içerir.

Salatalarınıza taze zencefil eklemeyi veya sarımsaklı karidesle karıştırarak kızartmayı deneyin. Zencefil ayrıca tavuk çorbasına, ızgara somona ve hatta bazı kurabiyelere veya keklere lezzetli bir katkı olabilir.

Güne zencefil ile başlamak için Güne Zencefil ile Nasıl Başlanır? konu başlıklı blog yazımızıdaki bu sekiz ipucunu da deneyebilirsiniz.

Taze Zencefil Yan Etkileri ve Riskleri


Çok fazla tüketmediğiniz sürece ölçülü olarak zencefil tüketmek nadiren yan etkilere neden olur. Eğer çok tüketim yaparsanız, mide ekşimesi ve gaz semptomları ile mide rahatsızlığınız olabilir. Bazı insanların ağızda yanma hissi de olabilir.

Migrenle ilgili mide bulantınız varsa, yemek yemenin semptomlarınızı kötüleştirdiğini fark edebilirsiniz. Zencefilli gazoz içmek veya zencefilli pastil kullanmak gibi diğer seçenekler daha iyi bir seçim olabilir.

Uzun Lafın Kısası


Baş ağrısı için zencefil üzerine araştırmalar sınırlıdır ancak umut vericidir. En iyi kanıt zencefil takviyeleri içindir, ancak diğer formlar da baş ağrısını ve migrenle ilişkili mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Zencefil söz konusu olduğunda, daha fazlasını almak ille de daha iyi değildir. Çok fazla almak mide ekşimesi ve mide rahatsızlığı gibi hafif yan etkilerin görülme olasılığını artırır.

Baş ağrılarınızın daha sık veya şiddetli hale geldiğini fark ederseniz, mutlaka doktorunuza görünün. Doktorunuz belirtilerinizi değerlendirebilir ve en etkili tedaviyi önerebilir.

Ayrıca, aldığınız diğer ilaçlarla etkileşime girmediğinden emin olmak için zencefil almadan önce doktorunuzla veya eczacınızla konuşun. Zencefil, diğer kan sulandırıcılarla birlikte alındığında kanınızı sulandırabilir ve kanama riskinizi artırabilir.

Zencefilin migrene etkisi dışında baş ağrısına ne iyi gelir sorusunun başka cevaplarını merak ediyorsanız Baş Ağrısına Ne İyi Gelir? 9 Basit Püf Nokta konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Zayıflamak için zayıflama ilacı, zayıflama kürleri, zayıflama çayları kesin çözüm değildir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve  mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler