Zencefil Baş Ağrısı ve Migreni Tedavi Edebilir mi?

Zencefil Baş Ağrısı ve Migreni Tedavi Edebilir mi?

Zencefil hazımsızlık, mide bulantısı gibi mide rahatsızlıkları için rahatlatıcı bir ilaç olarak bilinse de aslında en büyük faydasının baş ağrısını ve migreni rahatlatmak olduğu söylenebilir.

Zencefilin baş ağrısı semptomlarını hafifletmek için nasıl kullanılabileceğini ve en etkili kullanım şeklinin ne olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Migren Tedavisinde Zencefil mi?

 

Zencefil hem lezzetli hem de çok sağlıklı bir baharat, besin ve çay türüdür. Kendine özel bir yağ içermektedir. Bu yağdaki kimyasal bileşikler gingerolleri ve shogaollerdir. Bunların güçlü antienflamatuvar ve ağrı kesici etkileri vardır. Bu bileşikler ayrıca bulantı ve kusma tedavisinde de kullanılır. Bunca faydası ile zencefil adeta migren tedavisi için birebir fayda göstermektedir.

Zencefil özü, migren atakları ile ilgili kimyasal bir haberci olan serotonini de artırabilir. Beyninizdeki serotonin düzeylerini artırmak kan damarlarının yollarını kısıtlayarak migreni durdurmaya yardımcı olacaktır. Çok güçlü reçeteli satılan triptan adı verilen ilaç içerdiği zencefille migreni tedavi eder.

 

Araştırmalar Ne Diyor?

 

Birçok klinik araştırma zencefilin migren hastaları üzerindeki etkilerini test etmiştir. 

2018’de yapılan çalışmada,migren ilacı olan ketoprofen ile 400 mg'lık bir zencefil ekstraktının tüketilmesinin migren semptomlarını tek başına ketoprofen almaktan daha iyi azalttığını tespit etti.

2014’de yapılan bir çalışma sadece 250 mg toz zencefilin migren semptomlarını reçeteli ilaç olan sumatriptan kadar azaldığını keşfetti.

Diğer araştırmalar migren başladığında dilin altına zencefil içeren baharatların konması baş ağrısının gücünü ve süresini azalttığını göstermektedir.

 

Baş Ağrısına En Etkili Zencefil Hangisidir?

 

Zencefil bitkisel hali de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde karşımıza gelir:

 

  • Kapsüller
  • Tozlar
  • Yağlar
  • Çay
  • İçecekler
  • Pastiller

 

Aldığınız zencefil türü sizin durumunuzla bağlantılı olacaktır. Örneğin migren semptomlarınız mide bulantısı ve kusma varsa ağızdan zencefilli kapsülü almak istemeyebilirsiniz. Bunun yerine uçucu yağını alıp vücudunuza uygulayabilirsiniz veya pastil şeklinde alıp dil altından emebilir bu şekilde faydasını görebilirsiniz.

Zencefilin baş ağrısı semptomlarını hafifletmek için kullanabileceği farklı yollar hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 

Zencefil Takviyesi Alın

 

Zencefilin migren için faydalı etkileriyl ilgili yapılan en başarılı araştırmalar zencefil özü veya kurutulmuş zencefil tozu içeren takviyeler ile yapıldı. Bu nedenle zencefil özü içeren takviyeler baş ağrısı ve migren semptomlarını hafifletmek için en iyi zencefil şekilleridir.

İlk baş ağrısı işaretinde tüketebileceğiniz tipik bir doz 550 mg kapsül. Bu doz günde bir veya iki kez alınabilir. Zencefil takviyelerine eczanelerden ulaşabilirsiniz.

Yaygın olmasa da belirtilen dozların çok üstünde zencefil takviyesi alan bazı kişiler aşağıdaki yan etkiler ile karşılaşabilir:

 

  • mide ekşimesi
  • gaz
  • boğaz veya ağzın tahrişi
  • ishal

 

Dediğim gibi bu yan etkiler yüksek dozlar alındığında karşılaşılabilecek sorunlardır

 

 

Alnınıza Zencefil Yağı Uygulayın

 

Zencefil yağı ile cilde masaj yapmak sadece baş ağrısını azaltmaz. Romatizma ve sırt ağrısı olan kişilerin ağrılarını da azaltır.

Migren atağı ve baş ağrısı için birkaç damla seyreltilmiş zencefil yağını alnınıza uygulayın günde bir veya iki kez boynunuzun arkasına masaj yapmayı deneyin. Bu, kısa bir sürede rahatlığına alıştığınız bir ritüele dönüşecektir.

Yağdan gelen aromatik kokular migrende sıkça görülen bulantılarını da azaltacaktır. Bunun için pamuk bir beze bir damla zencefil yağı damlatıp solumayı deneyin. Ayrıca ılık bir küvete veya buhar makineniz varsa suyuna bir ila iki damla yağ eklemeyi deneyebilirsiniz .

Saf zencefil yağı eczanelerde, marketlerde veya internetten olarak satın alınabilir. Parfümlü veya zencefil kokulu yağlardan uzak durun bunların size yarardan çok zararı olucaktır. 


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Zencefil, Zencefil Çayı, Zencefil Tozunun Faydaları ve Zencefil Zayıflatır Mı?

Zencefil en çok kökü için yetiştirilen, hamur işi ve pişirme işlemlerinde kullanılan çok özel inanılmaz faydalı bir bitkidir. Zencefil iltihabı azaltır, sindirimi düzenler ve iştahınızı bastırır. Bu özellikler sayesinde birçok...

Devamı →

Zayıflamayı Başarmış İnsanlardan Tavsiyeler

Zayıflamayı başaranların hikayelerini dinlediğimizde çok zor gibi gelemiyor bende yapabilirim diyoruz, ancak işin püf noktası süreklilik biz bunu kaçırıyoruz.

Devamı →

Uyguladığımız Diyet Neden Başarılı veya Başarısız Sonuçlar Veriyor

Diyet neden başarılı veya başarısız sonuçlar veriyor, hangi diyet daha başarılı bu çalışma tüm bu soruları katılımcılar ile cevaplıyor.

Devamı →

Basen Eritme: Basenlere Veda Etmenin 10 Efektif Yolu

Basenle vücut yağlarının depolandığı bölgelerden biridir, eğer sizde basenlerinizden memnun değilseniz bu basen eritme hareketlerini mutlaka deneyin.

Devamı →

Lahana Çorbası Diyeti İle Hızlı Zayıflama

Lahana çorbası diyeti kısa süreli kilo verme diyetidir. Adından da anlaşılacağı gibi, büyük miktarda lahana çorbası yemeyi önerir. Lahana çorbası diyeti hakkında her şey bu yazıda.

Devamı →

Dikkatli Yemek Diyete Yeni Başlayanlar İçin Bir Rehber

Dikkatli yeme, yeme alışkanlıklarınızı kontrol etmenize yardımcı olan bir tekniktir.Kilo kaybını arttırdığı, sürekli yeme isteğinizi azalttığı ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olduğunu göstermiştir.Bu makale, dikkat...

Devamı →

Kilo Vermeniz Durduysa Tekrar Hızlandırmanın 14 Basit Yolu

Kilo vermeye çalışan herkes ilk önce hızlı bir şekilde kilo verir sonra bir duraksama yaşarlar bu duraksamayı en hızlı geçmenin 14 yolu bu yazımızda...

Devamı →

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar ve Hamileliğin İlk Belirtileri

Tabii, henüz hamile değilsin. Ama bu yolda çabalamak istiyorsan, en iyi hamilelik sonucuna hazırlanmak için 1. hafta boyunca yapabileceğin birçok şey var. Öyleyse, bir bebeğiniz olması için size şans diliyoruz.

Devamı →

Güne Enerjik Başlamak İçin 6 En İyi Meyve Kombini

Bu meyve kombinasyonlarının tümü güçlüdür ve çeşitli sağlık yararları sağlar. Antioksidan ve iltihap karşıtı ilaçlardan muhteşem, parlak cilde ve güçlü bağışıklığa kadar, birçok faydası vardır.

Devamı →

Bel Ağrısı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bel ağrısını önlemenin birçok yolu vardır. Önleme tekniklerini bilmek, bel ağrınız varsa semptomlarının azaltılmasına da yardımcı olabilir.

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı