zayıflama sorunu

Çok kiloluyum zayıflamak istiyorum ama yapamıyorum çok iştahlıyım bir de okul devreye girince hiç yapamıyorum kendime göre bir diyet de bulamıyorum yaş 16 boy 181 kilo 114

Merhabalar Ege Yılmaz;
Sağlıklı ve etkili kilo verebilmeniz için size özel, sizin rahatlıkla hayatınıza uyarlayabileceğiniz, okul ve sosyal hayatınızın da göz önüne alındığı bir beslenme programı hazırlanması gerekiyor. Yaşınız gereği size ilk önerim fiziksel aktivitenizi arttırmanız olacaktır. Bunun illa bir spor salonu ya da eğitmeniyle olmasıne ilk etapta gerek duymuyorum. Okulda ya da dışarıda arkadaşlarınızla basket, futbol gibi takım sporları yapmak, tempolu ve eğlenceli yürüyüşler yapmak, okula yürüyerek gitmek gibi etkinlikler de olabilir.
İştahlı olma konusunda daha detaylı bir inceleme yapılması gerekiyor. Kan tahlilleriniz ve günlük besin tüketiminiz değerlendirilmeli. Az su tüketiyorsanız, yüksek şekerli yüksek ve basit karbonhidratlı fast food, abur cubur, pilav, makarna glisemik indeksi yüksek besinleri sık tüketiyorsanız, az protein ve az yağ tüketiyorsanız ya da öğün atlıyorsanız iştah problemleri yaşıyor olabilirsiniz.
En çok acıktığınız saatleri gözlemlemeye çalışın. Mesela her ikindide açlık hissediyor ve birşeyler yemek istiyorsanız, o saatlere meyve +süt ya da sadece meyve ya da sadece süt, yoğurt, ayran ya da beyaz peynirli tost+ ayran gibi bir küçük ara öğün eklemeyi deneyebilirsiniz. Mesela öğlene doğru acıkıyorsanız da kahvaltınızı tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir.
Tüm bunların detaylıca değerlendirilip, sizin günlük almanız gereken miktarlarda bir beslenme programı hazırlanması için diyetisyenle çalışmanızı öneririm.
Sağlıklı ve mutlu günler dilerim...