Zayıf Olmanın Sağlığa Etkileri ve Sağlıklı Kilo Almak

Zayıf Olmanın Sağlığa Etkileri ve Sağlıklı Kilo Almak
Doktorunuzun yardımıyla, yaşam tarzı değişiklikleri ve sağlıklı beslenme yoluyla normal bir vücut kitle indeksi elde edebilirsiniz.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Tıp dünyasında aşırı kilolu olmanın sağlık etkileri üzerine çok fazla odaklanıyorlar ama zayıf olmanın etkileri ne olacak? Düşük kilolu veya yetersiz beslenmeyle ilişkili bazı sağlık riskleri vardır.

 

Bu riskler şunları içerir:

 

 • yetersiz beslenme, vitamin eksiklikleri veya anemi
 • çok az D vitamini ve kalsiyumdan osteoporoz
 • azalmış bağışıklık fonksiyonu
 • ameliyattan kaynaklanan komplikasyon riski arttı
 • düzensiz adet döngülerinden kaynaklanan doğurganlık sorunları
 • büyüme ve gelişme sorunları, özellikle çocuklarda ve gençlerde

 

Bu düşük kilolu olma riskleri ve kilolu olup olmadığınızı nasıl tespit edeceğiniz, hangi belirtileri yaşayabileceğiniz ve nasıl yardım bulabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 

Düşük Kilolu Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

 

Sizin vücut kitle indeksi (BMI) siz ve doktor eğer sen zayıf belirlenmesine yardımcı olabilir. BMI, boyunuza ve kilonuza göre vücut yağınızın bir tahminidir.

 

BMI aralığı      Ağırlık durumu

18.5'in altında       normalden hafif

18,5-24,9               normal

25-29,9               kilolu

30 veya üstü       aşırı şişman

 

Sadece BMI kullanarak sağlığınızı belirlemede bazı sınırlamalar vardır.

 

 • Sporcuların kas yapıları olabilir. Kas yağdan daha ağır olduğundan, BMI bu bireyler için vücut yağını artırır.
 • Yaşlı yetişkinler kas kaybetmiş olabilir. Bu durumda, BMI vücut yağını hafife alabilir.

 


Yetersiz Beslenme

 

Düşük kiloluysanız, vücudunuzu besleyecek temel besinlere sahip yeterince sağlıklı yiyecekler yemiyor olabilirsiniz. Bu yetersiz beslenmeye neden olabilir. Zamanla, yetersiz beslenme sağlığınızı sizin veya çevrenizdekiler tarafından fark edilebilecek bir dizi farklı şekilde etkileyebilir.

 

Belirtileriniz şunları içerebilir:

 

 • yorgun ya da enerjisi tükenmiş hissetmek
 • sık sık hastalanmak veya hastalıklarla mücadele etmekte zorluk çekmek
 • kadınlarda düzensiz veya atlanmış adet dönemleri olması
 • saç incelmesi veya kaybı, kuru cilt veya diş sorunları yaşamak

Bir çalışma Japonya'da zayıf olma arzusu olan zayıf kilolu kadınların beslenme alışkanlıklarını, bu arzu olmadan zayıf kilolu kadınlarla karşılaştırdı. Zayıf olma arzusu olan zayıf kilolu kadınların, bu arzusu olmayan kilolu kadınlardan daha az sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olduklarını buldular.

 

Düşük kiloluysanız, düşük BMI'niz dengesiz bir diyetten veya besin emilimini etkileyen altta yatan bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, yetersiz beslenmeniz daha olası olabilir. Yetersiz beslenme ayrıca anemiye veya esansiyel vitaminlerin eksikliğine yol açabilir. Anemi, besinlerin malabsorpsiyonundan da kaynaklanabilir.

 

Azalan Bağışıklık Fonksiyonu

 

Son inceleme çalışmaların çoğunda enfeksiyonların artması ve zayıf olması arasında bir bağlantı bulunmuştur. Araştırmacılar, bunun düşük kilolu olmanın bir sonucu olup olmadığını veya düşük kilolu olmanın altında yatan nedenleri daha fazla yapıp yapmadığını belirlemede zorluk yaşadıklarını belirtti. Örneğin, yetersiz beslenme, bağışıklık fonksiyonunun azalmasına neden olabilir ve ayrıca insanların zayıf olmasına neden olabilir. Kilo ve bağışıklık fonksiyonu arasındaki bağlantıyı tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Artan Cerrahi Komplikasyon Riski

 

Bir çalışma, total diz protezi ameliyatı geçiren zayıf kilolu kişilerin, ameliyat sonrası kilo almayanlara göre enfeksiyon gelişme olasılığının daha yüksek olduğunu kanıtladı. Bunun nedenlerini belirleyemeseler de, zayıf kilolu insanların yanı sıra normal BMI'lı insanları da iyileştiremediğine inanıyorlar. Ayrıca düşük kilolu grubun preoperatif hemoglobin değerinin de düşük olduğunu bulmuşlardır. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bulgular düşük kilolu olmanın yaraları iyileştirme yeteneğinizi etkileyebileceğini düşündürmektedir.

 

Bir başka çalışmada, toplam kalça protezi ameliyatı olan zayıf kilolu kişilerde normal kilolu insanlara kıyasla artan komplikasyonlar bulundu. Koroner bypass cerrahisi ve akciğer nakli sonrası komplikasyonlar da zayıf olan insanlar için daha yüksek görünmektedir. Araştırmacılar ayrıca düşük VKİ ile alt ekstremite bypass cerrahisini takiben ilk yıl içinde postoperatif ölüm insidanslarını artırdılar .

 

Osteoporoz

 

Düşük vücut ağırlığı, düşük kemik mineral yoğunluğu (BMD) ve osteoporoz riskinizi artırabilir. Bir çalışma 1.767 premenopozal kadında BMD'ye baktı ve BMI 18.5 veya daha düşük olan kadınların yüzde 24'ünün düşük BMD'ye sahip olduğunu buldu. BMI 18.5'ten yüksek olan katılımcıların sadece yüzde 9.4'ünde düşük BMD vardı. Çalışma sonuçları düşük kilolu olmanın osteoporoz riskini arttırdığını göstermektedir.

 

Kısırlık

 

Düşük VKİ'li kadınlar, adet sıvısı ve diğer adet döngüsü işlev bozuklukları olmayan amenore için yüksek risk altındadır. Düzensiz veya kaçırılmış adet döngüleri, anovülasyonun bir göstergesi olabilir veya yumurtlamadığınız anlamına gelebilir. Kronik anovülasyon infertiliteye neden olabilir.

 

Gebe kalmaya çalışıyorsanız ve zayıfsanız, doktorunuzla konuşun. Düzenli olarak ovulasyon yapıp yapmadığınızı görmek için basit bir kan testi yapabilirler. Ayrıca diğer kısırlık belirtilerini de test edebilirler.

 

Doktorunuz hamile kalmadan önce sağlıklı bir kiloya ulaşmanızı önerebilir. Hamileyken zayıf olmak bebeğiniz için risk oluşturabilir. Bu nedenle hamilelik sırasında sağlıklı bir kiloyu korumak önemlidir.

 

Gelişimsel Gecikmeler

 

Düşük kilolu çocuklarda, özellikle beyin hızla geliştiğinde 3 yaşın altındaki çocuklarda gelişimsel gecikmeler görülebilir. Beynin düzgün gelişmesi için besin maddelerine ihtiyacı vardır. Düşük kilolu çocuklar yetersiz beslenme ve malabsorpsiyon nedeniyle önemli besin maddelerini kaçırıyor olabilir. Bu, beynin gelişimini etkileyebilir ve gelişimsel kilometre taşlarında gecikmelere yol açabilir.

 

Çocuğunuzun çocuk doktoru, iyi ziyaret randevularında çocuğunuzun büyümesini planlayacaktır. Bu ölçümleri, çocuğunuzun yaşlarındaki diğer çocuklar için ortalama büyüme ile nasıl karşılaştırdığını ve çocuğunuzun yüzdelerinin zaman içinde nasıl değiştiğini görmek için kullanırlar. Çocuğunuzun büyüme yüzdesi azalırsa, bu beklenen hızda kilo almadıklarına dair bir uyarı işareti olabilir. Örneğin, çocuğunuz 12 aylık randevusunda 45. yüzdelik dilimde ve 15 aylık randevusunda 35. yüzdelik dilimdeyse, doktorları kilo alımlarından endişe edebilir.

 

Çocuğunuzun çocuk doktoru da düzenli ziyaretler sırasında gelişimsel kilometre taşları hakkında soru soracaktır. Tüm çocukların aynı anda kilometre taşlarına çarpmadığını unutmayın. Bunun yerine, doktorlar çocuğunuzun onları belirli bir zaman aralığında vurup vurmadığını görmek ister. Örneğin, bazı çocuklar ilk adımlarını bir yaşın altındayken atarken, diğerleri ilk yıllarına birkaç ay kalana kadar yürümeye başlamaz. Daha sonra yürümeyi veya konuşmayı öğrenmek, çocuğunuzun diğer kilometre taşlarına geç kalmadığı sürece bir sorun olduğunu göstermez.

 

Yardım Aramak

 

Düşük kilolu olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, birinci basamak doktorunuzdan veya diyetisyeninizden randevu alın. Doktorunuz tıbbi geçmişinizi inceleyebilir ve zayıf beslenme veya kilo kaybına yol açabilecek sorunları tanımlamaya yardımcı olabilir.

 

Randevunuzdan önce kendinize şunu sormak isteyebilirsiniz:

 

 • Son zamanlarda hastalandım mı? Başka hangi belirtiler yaşadım?
 • Yemek atlıyor muyum yoksa çoğunlukla küçük atıştırmalıklar mı yiyorum?
 • Stresli veya depresif miyim, iştahımı yitirmeme neden oldu mu?
 • Şu anda kilo vermeye mi çalışıyorum?
 • Yemek yemek bana daha iyi kontrol duygusu vermez mi?

 

Bu soruların cevaplarını doktorunuzla paylaşın. Doktorunuz altta yatan herhangi bir ciddi tıbbi sorunu göz ardı ederse, bir hedef ağırlık belirleyebilirsiniz. Oradan, sağlıklı beslenme ve diğer uygun tedavilerle bu kiloya ulaşmanıza yardımcı olacak bir plan hazırlayabilirsiniz.


Uzun Lafın Kısası

 

Doktorunuzun yardımıyla, yaşam tarzı değişiklikleri ve sağlıklı beslenme yoluyla normal bir vücut kitle indeksi elde edebilirsiniz. Doktorunuz ayrıca besin yoğun gıdalara, psikolojik sorunlara, altta yatan sağlık koşullarına, ilaç yan etkilerine, zayıf veya yetersiz beslenmeye katkıda bulunan diğer durumlara sınırlı erişim için çözümlerde gezinmenize yardımcı olabilir.

 

Sonraki Adımlar - Sağlıklı Kilo Almanın Yolları

 

Diyetinize ve yaşam tarzınıza birkaç ince ayar yaparak, sağlıklı kilo alabilir ve zayıf olmanın olumsuz sağlık etkilerinden kaçınabilirsiniz.

 

 • Daha küçük, daha sık yemek yemeyi deneyin. Rutine daha fazla atıştırmalık ekleyin.
 • Kepekli tahıllar, meyveler, sebzeler, süt ürünleri, fındık ve tohumlar ve yağsız proteinler gibi besin açısından zengin gıdalara sadık kalın.
 • Ne içtiğinize ve ne zaman içtiğinize daha fazla dikkat edin. Smoothies diyet soda, kahve ve diğer içeceklerden daha iyi bir seçimdir. Onları meyve, sebze ve süt ürünleri ile doldurabilirsiniz.
 • İçecekler iştahınızı azaltırsa, yemek yedikten sonra 30 dakika boyunca saklamayı düşünün.
 • Ana yemeklere sos olarak peynir, fındık ve tohum gibi şeyler ekleyerek yemeklerinizde daha fazla kalori alın.
 • Egzersiz yapmaya başlayın. Vücudunuza kas ekleyerek kilo alabilirsiniz. Egzersiz yapmak da iştahınızı arttırmaya yardımcı olabilir.

Sağlıklı beslenmek, kilo almak ve zayıflamak için türlü diyetler, zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için veya kilo almak için, sağlıklı bir bedene kavuşmak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayabilirsiniz (Online Diyet Hizmeti).

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler