Zayıf Çocuklar Nasıl Kilo Alır?

Uzm. Dyt. Esra Sarıyer ekledi.
Zayıf Çocuklar Nasıl Kilo Alır?
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Bazı çocuklar ise; sağlıksız bir zayıflığa sahiptir. Bunun altında yatan nedenler ise az ve eksik beslenmenin yanı sıra, sağlık ve duygusal sorunlara da işaret edebilmektedir.

Çocuğunuzun zayıf olduğunu tespit etmek için göz kararı değil, doktor ve diyetisyen ile beraber değerlendirilmesi gerekir. 

Peki zayıfsa beslenmesi nasıl olmalı?

  • En önemlisi öğün ve atıştırmalıkların enerji ve besin ögesi açısından zengin olması. Altını çiziyorum bu BESİNLERİ ŞEKER VE EKLENTİ ŞURUPLAR İLE BOŞ KALORİLER İLE DOLDURMAK DEĞİL. Yani bir çocuk zayıf diye çikolata, şeker, kraker ile kilo aldırmamalısınız.
  • Kilo alımı için en iyi protein ve enerji kaynakları; yumurta, fıstık ve fındık ezmesi, kurubaklagil çorbaları, humus, süt, yoğurt ve peynirlerdir.
  • Tam tahıllı ekmek ve makarnalar, püre, fırında patates yemekleri iyi karbonhidrat kaynaklarıdır.
  • Eklenti kalori ve sağlıklı gelişim için yemek ve içecekleri su yerine süt katabilirsiniz. 
  • Fındık, fıstık gibi yağlı tohumlar, avokado, çocuğunuz için iyi yağ kaynaklarıdır. Tahıl, salata, makarna, pilav ve sebzelere bu tohumları eklemeye çalışın.
  • Saydığım sağlıklı besin ögesi kaynaklarını karıştırarak tarifler geliştirin.
  • Çocuklarınızın fazla sıvı tüketmediğinden emin olun. Mide hacimleri küçük olduğundan; çorba, su, meyve suyu fazla tüketildiğinde başka birşey yemeye yer kalmıyor ve hemen doymuş gibi hissediyorlar.
  • Sebze, et, tavuk, balıkları zeytinyağı/fındıkyağ/kanola yağda soteleyebilirsiniz.
  • Meyve yedirmek ve içeceklerin kalorisini arttırmanın en iyi yolu smoothie yapmak. Sevdiği meyve, kurumeyve, sebze ve tahıl çeşitlerini karıştırıp (tat için bal, pekmez da eklenebilir) çocuğunuzun sevdiği ve değişik tatlar oluşturabilirsiniz. Çocuğunuzla beraber yaparsanız hem daha eğlenceli hem de daha yaratıcı sonuçlar elde edersiniz.
  • Genel olarak besleyici değeri daha yüksek ve daha kalorili sağlıklı besinler ve tarifler geliştirmeye çalışın. Süt/yoğurtlara evde hazırladığınız bol kuru meyveli, fındık fıstıklı granolalar ekleyin. Meyveli dondurmalar, meyveli çörekler/kekler yapın. Okula giderken yanına sağlıklı ve gözünü korkutmayacak, gerçekten yiyebileceği porsiyonlarda atıştırmalıklar verin. 

Hem damak zevkine hem de gözüne hitap eden sunumlar hazırlayın, yaparken çocuğunuzu da dahil edin. Bu sayede çocuğunuz için yemek de eğlenceli ve heyecanla beklediği bir ritüel haline gelir. 

Uzm. Dyt. Esra Sarıyer

Uzm. Dyt. Esra Sarıyer

Aralık-1993 tarihinde İstanbul'da doğdum. İlkokul eğitimimi İstanbul-Beşiktaş Şair Nedim İlkokulunda tamamladım. 2011 yılında ise Asfa Ahmet Mithat Anadolu Lise'sinden mezun oldum. 2015 yılında, 4 senelik eğitimim sonucunda,İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden mezun oldum. Sonrasında, Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Yüksek Lisans eğitimi aldım ve 2017 yılında mezun oldum. Şuan Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde doktora yapmaktayım. 2016-2017 yılları arasında B-fit spor salonunda beslenme danışmanlığı verdim. Şuanda Uzman Diyetisyen olarak, kendimi geliştirmeye, beslenme ve diyet danışmanlığı vermeye, tarif geliştirme ve ürün incelemeleri yapmaya devam etmekteyim.

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Sevda celik 06 Ekim 2019

Benim cocugum 8 yasinda kilo almiyor yiyor ams almiyor
Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler