Yüzünüze Dokunmayı Nasıl Durdurabilirsiniz?

Yüzünüze Dokunmayı Nasıl Durdurabilirsiniz?
Gözleriniz, burnunuz ve ağzınız, SARS-CoV-2 gibi bir virüsün vücuda girmesi için en kolay yollardır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

 • Virüsler yüzünüze dokunduğunuzda elinize geçer, ancak alışkanlığı önlemenize yardımcı olmak için yapabileceğiniz basit şeyler vardır.
 • Yüzünüze dokunmak grip veya soğuk virüsler ve yeni koronavirüs ile enfeksiyon riskini önemli ölçüde artırabilir.
 • Gözleriniz ve ağzınız, virüslerin vücudunuza kolayca girebileceği bölgelerdir.
 • Araştırmalar insanların bir saatte yüzlerine 16 defadan fazla dokunduğunu bulmuştur.
 • Yüzlerimize o kadar sık ​​dokunuyoruz ki, ellerimizi yıkamalar arasında yeniden kirletme olasılığı son derece yüksek.
 • Uzmanlar, eldiven giymenin yüzünüze sık sık dokunma alışkanlığını kırmanıza yardımcı olabileceğini söylüyor.

Hepimiz yapıyoruz. Yüzlerimize her gün sayısız kez dokunuyoruz. Kaşıntılı bir burun, yorgun gözler, ağzınızı elinizin arkasıyla silmek, altında bir neden olmadan yaptığımız herhangi bir şeydir.

 

Bununla birlikte, yüzünüze dokunmak grip veya soğuk virüslerle, özellikle de yeni koronavirüs ile enfeksiyon riskini önemli ölçüde artırabilir.

 

Ağzınız ve gözleriniz, virüslerin vücuda en kolay girebileceği bölgelerdir ve tek yapmanız gereken, zaten bir enfeksiyon taşıyan bir parmakla onlara dokunmaktır.

 

Bir Enfeksiyonu Yaymanın İki Yolu

 

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC)’ne göre SARS-CoV-2 olarak da adlandırılan yeni koronavirüs, diğer birçok solunum yolu enfeksiyonu gibi insandan insana bulaşır.

 

Bu, birileri hapşırıp başkalarının akciğerlerine soluduğunda üretilen solunum damlacıkları ve virüs bulaşmış bir yüzeye dokunarak ve o elinizi gözlerinize veya ağzınıza dokunmanarak yaymanıza sebep olur.

 

Açıkçası hasta olan bir kişinin etrafında olmaktan kolayca kaçınabilir veya maske kullanarak havadaki virüslere karşı önlemler alabiliriz, ancak bir yüzeydeyken virüsten kaçınmak neredeyse imkansızdır.

 

Yüzümüze Her Zaman Dokunuyoruz

 

Bu davranışı araştıran bilim adamları, insanların sürekli olarak yüzlerine dokunduğunu buluyor.

 

2008 yılında yapılan bir çalışma, 10 deneği 3 saat boyunca bir ofis ortamında tek başına gözlemlenmiştir. Araştırmacılar yüzlerine saatte ortalama 16 kez dokunduklarını keşfettiler.

 

Bir diğeri 2015  yılında yapılan bir çalışmadır. Avustralya'daki bir üniversitede 26 tıp öğrencisini saatte 23 kez yüzlerine dokunduklarını keşfetti. Yüze dokunuşlarının neredeyse yarısı, virüslerin ve bakterilerin vücudumuza girmesinin en kolay yolu olan ağız, burun veya gözleri içeriyordu.

 

Daha iyi bilmesi gereken tıp uzmanlarının bile, uygun el hijyenini gözlemlemede tutarsızken, 2 saat içinde yüzlerine ortalama 19 kez dokunduğu tespit edildi.

 

“Aktif olarak çalışırken, insanlar genellikle ayaklarını sallayacak, saçlarıyla oynayacak veya bu gibi durumlarda yüzlerine dokunacaklardır. Ne zaman bu tür faaliyetlere karşı en savunmasız olduğunuzu bilmenize ve toplantıda veya telefon görüşmesinde veya işte meşgulken farkında olmaya çalışmanıza yardımcı olur ”dedi . Psikiyatri ve uyku tıbbı ve kurucu çift kurul sertifikalı Dr. Alex Dimitriu Menlo Park

 

El Yıkama Önemli

 

Bu nedenle, ellerimizi yıkamak sık sık ve en az 20 saniye boyunca yıkamalıyız.

 

Ancak bu sadece yüzlerimize dokunmaktan kaçınırsak yardımcı olabilir, çünkü küçük ve potansiyel olarak ölümcül bir yolcuyu ne zaman aldığınızı bilmenin bir yolu yoktur.

 

CDC'ye göre, etkili el yıkama beş basit adımdan oluşur:

 

 • ıslatmak
 • sabunlamak
 • ovmak
 • durulamak
 • kurutmak

 

Bununla birlikte, yüzlerimize o kadar sık ​​dokunuyoruz ki, ellerimizi yıkamalar arasında yeniden kirletme olasılığı son derece yüksek. Tek yapmanız gereken bir kapı tokmağı veya benzer bir yüzeye dokunmaktır ve tekrar enfeksiyon tehlikesi altındasınız.

 

Dimitriu, “Bileğin etrafındaki yeni bir yüzük, mücevher ve hatta lastik bant, ellerin farkındalığını arttırmak ve ideal olarak yüzünüze dokunmamayı hatırlatmak için kullanılabilir” dedi. “Bununla birlikte, 'farklı' ve otomatik olmayan davranışları teşvik etmek için bir şeylerin farklı olması gerekir.”

 

Değiştirebileceğin Bir Alışkanlık

 

Illinois, Huntley'deki Northwestern Medicine Huntley Hastanesi'nde klinik psikolog olan PsyD Zachary Sikora, koronavirüs salgını sırasında yüzünüze dokunmaktan kaçınmak için aşağıdaki ipuçlarını sundu.

 

“Ellerinizi yüzünüzden uzak tutma niyetiniz konusunda dikkatli olun. Sadece kısa bir ara, ellerinizle ne yaptığınızdan daha fazla haberdar olmanıza yardımcı olabilir ”dedi.

 

Ayrıca, Post-it notları gibi hatırlatıcıları evinize veya ofisinize yerleştirmenize yardımcı olduğunu ekledi, böylece onları görebilir ve ellerinizi yüzünüzden uzak tutmak istediğinizi hatırlayabilirsiniz.

 

“Ellerini meşgul et. Evde televizyon izliyorsanız, çamaşırları katlamayı deneyin, posta yoluyla sıralayın veya ellerinizde bir şey tutun, ”dedi Sikora, ellerinizi yüzünüzden uzak tutmanızı hatırlattığı sürece bir dokunun bile yapacağını ekleyerek.

 

Ayrıca, ellerinizi yüzünüzden uzak tutmanızı hatırlatmak için kokulu bir el dezenfektanı veya kokulu bir el sabunu kullanmanızı tavsiye etti. Koku dikkatinizi ellerinizin bulunduğu yere çekecektir.

 

Bir toplantıdaysanız veya bir sınıfta oturuyorsanız, parmaklarınızı birbirine bağlamayı ve kucağınıza koymayı tavsiye etti.

 

Son olarak, alışkanlıkla yüzünüze dokunduğunuzu biliyorsanız, Sikora eldiven giymenin etkili bir fiziksel hatırlatma olabileceğini söyledi.

 

Sikora, “Halka açıkken ve büyük olasılıkla virüsü olan yüzeylere dokunarak maruz kalmanız durumunda eldiven giyebilirsiniz” dedi. “O zaman gideceğiniz yere vardığınızda onları kaldırın. Bu alışılmadık olabilir, ancak evde eldiven giymek de yüzünüze dokunma alışkanlığını kırmanıza yardımcı olabilir. ”

 

Uzun Lafın Kısası

 

Gözleriniz, burnunuz ve ağzınız, SARS-CoV-2 gibi bir virüsün vücuda girmesi için en kolay yollardır.

 

Tek yapmanız gereken, dokunduğunuz bir yüzeydeki hastalıkla temas ettikten sonra bu bölgelere elinizle dokunmaktır.

 

Ellerinizi ne sıklıkta yıkarsanız yıkın, sisteminize bir enfeksiyon bulaşmasını önlemek için yeterli değildir.

 

En iyi önleyici tedbir, yüzünüze mümkün olduğunca dokunmaktan kaçınmaktır.

 

Uzmanlar, bazı basit yöntemler kullanmanın bu alışkanlığı kırmanıza yardımcı olacağını söylüyor. Bunlar arasında ellerinizin nerede olduğunun farkındalığını artırmak için kokulu el sabunu veya dezenfektanı kullanmak, toplantılar sırasında ellerinizi kucağınızda tutmak yer alır.

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler