Yumurta Dondurulur Mu? Yumurta Dondurmak

Yumurta Dondurulur Mu? Yumurta Dondurmak

Çiğ yumurtalar asla kabuklarında dondurulmamalıdır, ancak çırpılmış bütün yumurtaların dondurulması gıda israfını azaltmanın güvenli ve etkili bir yoludur.

 

İster kahvaltı için kendi başlarına pişirilsin, ister kek hamuru için çırpılmış olsun, yumurtalar birçok evde çok yönlü bir temel maddedir.

Yumurta ne kadar dayanır? Yumurta buzdolabında kaç gün kalır? Bir karton yumurta 3-5 hafta buzdolabında saklanabilirken, bozulmaya başlamadan kullanamayacaklarınızı dondurmanın güvenli olup olmadığını merak edebilirsiniz ( 1 ).

Ya da belki bir kek yapmak için sadece yumurta akı kullanıyorsunuz ve yumurta sarısının boşa gitmesini istemiyorsunuz.

Bu makale hangi tür yumurtaların güvenli bir şekilde dondurulabileceğini ve bunu en iyi nasıl yapacağınızı ele almaktadır.

 

Çiğ yumurta yenir mi? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Çiğ Yumurta Yemek Güvenli Mi?).

 

Yumurta Dondurulur Mu?

 

Yumurta dondurulur mu? Sadece bazı yumurta türleri dondurulabilir.

Hem Gıda ve İlaç İdaresi'ne (FDA) hem de ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanına (HHS) göre, çiğ yumurtaları asla kabuklarında dondurmamalısınız ( 1 ,2 ).

Çiğ yumurta dondurulur mu? Çiğ yumurtalar dondurulduğunda, içerideki sıvı genişler ve bu da kabukların çatlamasına neden olabilir. Sonuç olarak, yumurtanın içeriği bozulabilir ve bakteriyel kontaminasyon riski olabilir ( 3 ,4 ).

Ek olarak, çiğ, kabuklu yumurtaların dondurulması, yumurta sarısı kalınlaştıkça jel benzeri olduğu için dokuyu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu, çözüldükten sonra pişirme işlemlerinde kullanılmalarını zorlaştırabilir.

Haşlanmış katı veya rafadan yumurtaların dondurulması da tavsiye edilmez, çünkü yumurta beyazları çözüldüğünde lastiğimsi ve sulu olabilir.

Bununla birlikte, aşağıdaki yumurta türleri iyi sonuçlarla güvenli bir şekilde dondurulabilir ( 1 ):

 

  • çiğ yumurta beyazı
  • çiğ yumurta sarıları
  • kabuktan çıkarılmış ve çırpılmış çiğ yumurta
  • pişmiş güveç veya kiş gibi karışık yumurta yemekleri

 

Özet: Güvenlik kaygıları ve dokudaki olumsuz değişiklikler nedeniyle haşlanmış veya çiğ, kabuklu yumurtaların dondurulması önerilmez. Dondurabileceğiniz yumurta türleri arasında çırpılmış bütün çiğ yumurta, çiğ yumurta beyazı, çiğ yumurta sarısı ve pişmiş yumurta yemekleri bulunur.

Hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücretiyle makro ve  mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını satın alabilirsiniz (Erteleme, Hemen Zayıfla!)

 

Donma Yumurta Akını ve Yumurta Sarısını Nasıl Etkiler?

 

Yumurtalar, her ikisi de donmaya farklı tepki veren iki parçadan oluşur - yumurta sarısı ve beyazı.

 

Doku

 

Çoğunlukla su ve protein içeren çiğ yumurta beyazlarının dondurulması ve çözülmesi, pişirildikten sonra belirgin doku değişikliklerine neden olmaz.

Bununla birlikte, dondurma, yumurta akının köpürme yeteneğini artırabilir - pandispanya gibi hafif pişmiş ürünler oluşturmak için kullanılan önemli bir özellik ( 5 ).

Bir çalışma, yumurta beyazlarının dondurulmasının bazı proteinlerinin denatüre olmasına veya şeklini kaybetmesine neden olduğunu buldu. Sonuç olarak, dondurulmuş ve sonra çözdürülen yumurta beyazları daha fazla köpürme özelliklerine sahipti (6 ).

Buna karşılık, çiğ yumurta sarısı donduğunda, kalın, jel benzeri bir kıvam geliştirirler. Buna jelleşme denir ve araştırmalar bunun yumurta sarısında oluşan buz kristallerinin bir sonucu olduğunu göstermektedir (7 , 8 ).

Bununla birlikte, yumurta sarısı hala dondurulabilir. Donmadan önce bunlara şeker veya tuz ilave edilmesinin, bu jelleşmeyi önleyerek çözülmüş ve pişmiş yumurta sarısı dokusunu iyileştirdiği gösterilmiştir (7 ).

Yumurta sarısı dondurmadan önce yumurta akı ile birleştirildiğinde iyi dondurulur. Ortaya çıkan doku, çırpılmış yumurta, pişmiş ürünler ve güveç gibi yemekler yapmak için iyidir.

 

Lezzet

 

Dondurmanın çiğ veya pişmiş yumurtaların lezzetini etkilemesi olası olmasa da çeşitli işleme yöntemleri sırasında eklenen herhangi bir bileşen buna neden olabilir.

Örneğin, çiğ yumurta sarısı donmadan önce şeker veya tuz ile karıştırılıp karıştırılmadıklarına bağlı olarak hafif tatlı veya tuzlu olabilir.

Ayrıca, ticari olarak dondurulmuş yumurta ürünleri, tadı etkileyebilecek koruyucu maddeler veya başka bileşenler de içerebilir. Lezzet konusunda endişeleriniz varsa, satın almadan önce dondurulmuş yumurta ürününün bileşen listesini okuduğunuzdan emin olun.

Özet: Yumurta akının dondurulması tat veya dokuda gözle görülür bir değişikliğe neden olmaz. Yumurta sarısı dondurulduğunda jel benzeri bir doku alır. Bundan kaçınmak için, yumurta sarısı donmadan önce tuz, şeker veya yumurta akı ile birleştirilmelidir.

 

Farklı Yumurta Türleri Nasıl Dondurulur?

 

Çiğ yumurtaları kabuklarında dondurmanız tavsiye edilmese de çiğ yumurta sarısı ve beyazlarını - ayrı veya karışık olarak - yine de dondurabilirsiniz. Ayrıca, güveç ve kiş gibi pişmiş yumurta yemeklerini de güvenle dondurabilirsiniz.

Çiğ yumurtalar 12 aya kadar dondurulabilirken, pişmiş yumurta yemekleri 2-3 ay içinde çözülmeli ve tekrar ısıtılmalıdır ( 1 , 2 ).

 

Tüm Yumurtalar

 

 

Çiğ yumurta dondurucuda nasıl saklanır? Tüm yumurtaları dondurmak için, her yumurtayı bir karıştırma kabına kırarak başlayın, ardından sarısı ve beyazlar tamamen birleştirilene kadar çırpın.

Karışımı dondurucuda saklaması güvenli bir kaba dökün. Çözdürme ve pişirme için her yumurtayı ayrı ayrı dondurmak en kolay yoldur.

Gıda güvenliği ve rahatlığı amacıyla, her bir kabı dondurmadan önce içerdiği yumurtaların tarih ve sayısı ile etiketleyin.

 

Yumurta Beyazı

 

Yumurtaları kırarak ve ayırarak başlayın.

Sarısını bir kaseye koyun ve her yumurtanın beyazını bir buz küpü kabına veya başka bir küçük dondurmak için güvenlikli kaba dökün.

Kabı, eklenen beyazların tarih ve sayısı ile etiketleyin.

 

Yumurta Sarısı

 

 

Yumurta sarısını dondurmak için, yumurtaları kırıp ayırarak, yumurta aklarını bir kaba ve yumurta sarısını küçük bir kaseye yerleştirerek başlayın.

Sarısı tamamen karışana ve sıvı olana kadar yavaşça çırpın.

Her 4 yumurta sarısı için, çırpılmış yumurta sarısına 1/4 çay kaşığı tuz veya 1/2 çay kaşığı toz şeker ekleyin. Harmanlamak için iyice karıştırın.

Karışımı dondurucu için güvenli bir kaba dökün. Tuz veya şekerin eklenip eklenmediğine dikkat ederek kullanılan yumurta sarılarını, tarih ve sayısı ile etiketleyin.

 

Pişmiş Yumurta Yemekleri

 

 

Güveç veya kiş gibi pişmiş yumurta yemeklerini dondurmak için, pişmiş yemeği oda sıcaklığına soğutun. Bakteri üremesini önlemek için, pişmiş tabağı 2 saat içinde 5 °C'ye soğutmak önemlidir (2 ).

Soğuduktan sonra güveçleri sıkıca oturan bir kapakla örtün ve dondurucunuza yerleştirin.

Ayrı porsiyonları da dondurabilirsiniz. Dilimlenmiş parçalar sadece daha hızlı soğumakla kalmaz aynı zamanda yeniden ısıtılması da daha kolay olur.

Bunu yapmak için, her bir porsiyonu plastik sargıya sarın ve donmuş katı olana kadar dondurucudaki bir fırın tepsisine yerleştirin. Dondurulduktan sonra, ayrı ayrı sarılmış porsiyonları dondurucu güvenli, fermuarlı bir torbaya aktarın ve dondurucunuzda saklayın.

Güveçler için, soğutulduktan sonra dondurucuya uygun bir torbada veya kapta kolayca dondurulabilen ayrı ayrı servisler için çörek tepsisinde pişirmeyi düşünün.

Özet: Çiğ bütün yumurtalar sarısı ve beyazı birlikte çırparak dondurulabilir. Yumurta akı ve sarısı ayrı ayrı ayrılabilir ve dondurulabilir. Çiğ yumurtalar 1 yıla kadar dondurulabilirken, pişmiş yumurta yemekleri sadece 2-3 aya kadar dondurulmalıdır.

Yumurta, sağlıklı beslenme düzeninde vazgeçilmez gıdalardan biri olabilmektedir. Yumurta dışında da sayısız sağlıklı gıda bulunmaktadır. Bu sağlıklı gıdaları birbirleriyle uyum içerisinde nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)

 

Dondurulmuş Yumurtaların Çözülmesi ve Kullanılması 

 

Hem çiğ hem de pişmiş yumurtalar çözülmeli ve sonra gıda kaynaklı hastalık riskini azaltmak için yemeden önce tam olarak 71 °C'ye kadar pişirilmelidir (2 ).

Donmuş yumurta nasıl çözülür? Çözdürmek için, dondurulmuş çiğ veya pişmiş yumurtaları bir gece buzdolabına koyun. Kapalı bir kapta saklanırsa, çiğ yumurtalar soğuk akan su altında çözülebilir. Çiğ yumurtalar, yumurta sarısı ve yumurta akı, çözdüğünüz gün pişirilmelidir.

Dondurulmuş çiğ yumurta kullanmanın bazı yolları şunlardır:

 

  • onları peynir ve sebze ile karıştırmak
  • onları güveçte kullanma
  • onları bir kiş ya da frittata haline getirmek
  • bunları kurabiye, kek gibi pişmiş ürünler yapmak için kullanma

 

Pişmiş yumurta yemekleri için, çözülmüş kişi tekrar ısıtın. Bununla birlikte, porsiyonlar ayrı ayrı dondurulmuşsa, gece boyunca çözdürülebilir ve daha sonra mikrodalgada yeniden ısıtılabilir.

Özet: Gıda kaynaklı hastalık riskini azaltmak için dondurulmuş yumurtalar buzdolabında çözülmeli ve 71 ° C iç sıcaklığa kadar pişirilmelidir. Çözülmüş çiğ yumurtalar çeşitli lezzetli ve tatlı tariflerde kullanılabilir.

 

Yumurta faydaları hakkında bilgi edinmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Yumurta Yemenin Faydaları).

 

Uzun Lafın Kısası

 

Çiğ yumurtalar asla kabuklarında dondurulmamalıdır, ancak çırpılmış bütün yumurtaların dondurulması gıda israfını azaltmanın güvenli ve etkili bir yoludur.

Ek olarak, beyazları ve sarısını ayrı ayrı dondurmak, bunlardan sadece birini gerektiren tarifler için uygun bir çözümdür.

Sarısı dondurulmadan önce çırpılması gerektiği göz önüne alındığında, dondurulmuş yumurtalar en iyi pişmiş yumurta, kiş veya pişmiş ürünler gibi yemeklerde kullanılır.

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak amacıyla yumurta ve diğer sağlıklı gıdaları dengeli bir beslenme programı ile birleştirmek için online diyet fırsatlarından faydalanabilirsiniz. Online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın