Yumurta Kaç Kalori

Yumurta Kaç Kalori

143 kcal 100 gram(g)
Miktar Birim
Glisemik Indeks (GI):
32 Düşük

Besinin Sağlık Puanı

Zayıflamak İçin:
Dengeli Beslenmek İçin:
Kilo Almak İçin:

İyi: "Yumurta" Protein, Vitamin D, Riboflavin (B2), Vitamin B12, Folat, Pantotenik Asit, Selenyum, Fosfor için iyi bir besin kaynağıdır.

Kötü: "Yumurta" yüksek Doymus Yağ A., Kolestrol nedeniyle dikkatli tüketilmelidir.

Besin Denge Skoru

42 Denge Skoru

Besin Denge Skoru için kullanılan besin yoğunlukları, gıdaların 1000 kalorili kısmında bulunan Günlük Değerlerinin yüzdelerinden elde edilir.

Daha yüksek Besin Denge Skoru için çabalamak iyi bir fikirdir, ancak bu sayıya takıntılı olmayın. Unutmayın ki bu puan gıdadaki 1.000 kaloride bulunan besin maddelerine dayanmaktadır. Tek bir günde, muhtemelen bu miktarın iki katını tüketmeniz olasıdır, bu yüzden diyetiniz için toplam Besin Denge Skoru 100'ün altında olsa bile tam olarak beslenmeniz mümkündür.

Tokluk Faktörü

2.54
2.54
0 5

Tokluk Faktörü hemen hemen her tür diyet veya gıda listesi ile birlikte kullanılabilir. Daha yüksek Tokluk Faktörü olan yiyecekleri seçerek, daha az kalori tüketme şansınızı artırırken, aynı zamanda açlığınızı en aza indirirsiniz. Tokluk Faktörü gıdanın 100 gramında bulunan kalori, protein, lif ve yağ miktarları üzerinden yapılan hesaplama ile oluşur ve 0 ile 5 arasında bir değer alır. Daha Fazla...

Yumurta Glisemik Indeksi

Glisemik Indeks (GI):
32 Düşük
Glisemik Yük (GL):
1 Yüksek

 • Glisemik indeks, gıdalara 0 ile 100 arasında verilen bir değerdir. Glisemik indeksin yüksek olması bu gıdanın kan şekerini hızlı yükselteceğini gösterir.
 • Çok tatlı ve şekerli yiyecekler yüksek Glisemik İndekslere sahip olsa da, patates veya beyaz ekmek gibi nişastalı yiyecekler baldan veya sofra şekerinden bile daha yüksek puan alır.
 • Vücudunuzun glisemik cevabı hem tüketilen karbohidratın türüne hem de miktarına bağlıdır. Bu durumu da Glisemik Yük iyi bir şekilde açıklar. Glisemik yükü hesaplamak için gıdada bulunan karbonhidrat miktarının glisemik indeks ile çarpıp 100'e bölün.

Glisemik Indeks (GI)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
56
69
100
Glisemik Yük (GL)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
10
19
100

Kalori Dağılımı

%2 %62 %36
Karbonhidrat Yağ Protein

(*) Bu gıdadaki kalorinin büyük bir kısmı Yağ'dan geliyor.

143 Kaloriyi Nasıl Yakarım?

Yumurta kaç kaloridir? 1 yumurta kaç kalori? Bir yumurta kaç kalori? 1 adet yumurta kaç kalori? Yumurta kalori, yumurta kalorisi, yumurta besin değeri nelerdir?


Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Yumurta Besin Değeri, Yumurta Kalori Ve Yumurta Faydaları

Yumurta kaç gramdır? Bir büyük yumurta yaklaşık 50 gramdır. Yumurta besin değeri açısından yüksek kaliteli proteinler, vitaminler, mineraller, iyi yağlar ve çeşitli elementler ile doludur.

Büyük bir yumurta besin değeri şunları içerir:

 • Yumurta protein değeri 9 temel amino asitin tümü ile 5 gram yağ ve 7 gram protein içerir ve sadece 80 kalori enerji içerir.
 • Demir, fosfor, selenyum ve A, B12, B2 ve B5 vitaminleri bakımından zengindir.
 • Yaklaşık 113 mg kolin içerir, beyin için çok önemli bir besindir.

Yumurta besin değerleri tablosundan yumurta karbonhidrat değeri gibi daha ayrıntılı besin değerlerini inceleyebilirsiniz. 


Diyetinize yumurtaları dahil etmeye karar verirseniz, sarısını yediğinizden emin olun, çünkü yumurtanın sarısının besin değerleri hemen hemen bütün besinleri içerir.


Yumurta denildiği zaman aklınıza gelecek ilk şeylerden biri de haşlanmış yumurta olacaktır. Bundan sonra aklınıza gelen gelen bir diğer şey “Haşlanmış yumurta sağlıklı mı?” sorusu olabilir. Haşlanmış yumurta dünyadaki en besleyici yiyecekler arasındadır.


Yumurtalar çok besleyici oldukları için "doğanın multivitamini" olarak bilinirler. Yumurta kaç kalori? 1 yumurta kaç kalori? 1 adet yumurta kaç kalori? Yumurta kalorisi. Bir orta boy haşlanmış yumurta kalori değeri 85.25 kalori olan haşlanmış yumurta birçok insanın eksik olduğu eşsiz antioksidanlar ve güçlü besin maddeleri içerirler. Haşlanmış yumurta besin değerlerinden biri de kolestroldür. Yumurtaların kolesterol bakımından yüksek olduğu doğrudur.


Haşlanmış yumurta kalori ve besin değeri dışında merak edilen diğer konular ve akla gelen sorular ‘Haşlanmış yumurta kaç dakikada olur?’, ‘Haşlanmış yumurta nasıl yapılır?’’, ‘Doğru yumurta haşlama süresi nasıl olmalı?’ gibi sorulardır.

Haşlanmış Yumurta Nasıl Yapılır? Yumurta Nasıl Haşlanır?

İhtiyacınız olan şey haşlayacağınız yumurta miktarına uygun bir kap, taze yumurtalar ve su.


Haşlanmış Yumurta Kaç Dakikada Olur? Yumurta Kaç Dakikada Kaynar? Rafadan Yumurta Nasıl Yapılır?

Yumurta kaç dk pişer? Yumurta kaç dakikada haşlanır? Haşlanmış yumurtanın kaç dk kaynatılacağı istediğiniz kıvama bağlı olarak değişmektedir.

 • Rafadan yumurta: Yumurtayı haşlayacağınız kabın içine su ekleyin. Yumurtaları koyup pişirmeye başlayın. Su kaynadıktan 3 dakika sonra yumurtalarınızı çıkarın. Çıkardığınız yumurtaların pişmeye devam etmemesi için soğuk suya koyun. Böylece daha fazla pişmez ve istediğiniz kıvamda kalmaya devam edecek. 
 • Kayısı yumurta: Kayısı yumurta için kaça kadar sayılır? Kayısı yumurta kıvamı için ise aynı adımları uyguladıktan sonra, yumurtanın 4-6 dakika arası kaynamasına izin verin ve sonra çıkarın. Yine pişirme işlemini durdurmak için soğuk su içerisine koyun. Hazır. 
 • Katı yumurta: Çok katı yumurta seviyorsanız 10, kayısı kıvamına yakın bir yumurta istiyorsanız 7 dakika pişirmeniz gerekmektedir. İkisini ortası için ise tam 8 dakika pişirmek yeterli olacaktır.

Haşlanmış yumurtanın besin değeri içeriğinden dolayı yumurta birçok diyet listesine eklenir. Fakat bazıları yumurtayı çok sevdiğinden olsa gerek sadece yumurta diyeti dahi yapmıştır. Yumurta diyeti hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edebilirsiniz (Oku).


Haşlanmış yumurta sağlıklı beslenme düzeninde vazgeçilmez gıdalardan biri olabilmektedir. Haşlanmış yumurta dışında da sayısız sağlıklı gıda bulunmaktadır. Bu sağlıklı gıdaları birbirleriyle uyum içerisinde nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Poşe yumurta nedir? Poşe yumurta ne demek? Poşe yumurta nasıl yapılır? Poşe yumurta, Doğu Karadeniz bölgesinin sevilen tariflerinden çılbır olarak da bilinir. Poşe yumurta tarifi, cilbir tarifi, çılbır yapımı için tıklayın. 

Yumurta nasıl haşlanır? Haşlanmış yumurta nasıl yapılır? Haşlanmış yumurta kalorisi için tıklayın.

Kıymalı yumurta nasıl yapılır? Kıymalı yuumrta yapımı, kıymalı yumurta kalorisi için tıklayın.

Sucuklu yumurta nasıl yapılır? Sucuklu yumurta tarifi, sucuklu yumurta yapımı ve sucuklu yumurta kalorisi için tıklayın.


Şeker Hastasıyım Yumurta Tüketebilir Miyim?

Yumurta kandaki şeker seviyeleri hızlı arttıracak bir özelliğe sahip değildir.


Diyabetiniz varsa kolesterolünüzü izlemek önemlidir, çünkü diyabet kardiyovasküler hastalıklar için risk faktörüdür.


Büyük 1 yumurta yaklaşık 200 mg kolesterol içerir, ancak bunun vücudu olumsuz yönde etkileyip etkilemediği tartışmalıdır.


Kan dolaşımındaki yüksek kolesterol düzeyleri de kardiyovasküler hastalık gelişme riskini arttırır. Ancak, kolesterolün besinler ile alınması, bir zamanlar sanıldığı gibi kan seviyeleri üzerinde derin bir etkiye sahip değildir. Bu nedenle, şeker hastalığı olan herkesin diğer kalp hastalığı risklerinin farkında olması ve bunların risklerini en aza indirilmesi önemlidir.


Şeker hastasıysanız ve kolesterolünüz yüksekse yumurta tüketimini haftada 3 adet ile sınırlandırmanız iyi olabilir. Ancak yumurta akını tüketebilirsiniz. (3 yumurta kaç kalori? 3 yumurta kalori: 240.24)


Kolesterolünün kan kolesterol seviyelerini yükseltmesi mantıklı görünse de genellikle çalışma şekli bu değildir. Karaciğeriniz normalde büyük miktarlarda kolesterol üretir, çünkü aslında kolesterol hücreleriniz için gereklidir. Haşlanmış yumurta besin değeri gibi daha yüksek miktarda yüksek kolesterol içeren yiyecekler yediğinizde karaciğeriniz daha az kolesterol üretmeye başlar. Tersine, yiyeceklerden az kolesterol aldığınızda, karaciğeriniz daha fazlasını üretir. Bu nedenle, kan kolesterol düzeyleri çoğu insanda gıdalardan daha fazla kolesterol aldıklarında önemli ölçüde fark oluşturmaz. Yumurta ve kolestrol ilişkisi hakkında daha fazla bilgi için blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).


Yumurta tüketimine verilen yanıt bireyler arasında değişmektedir: İnsanların %70'inde yumurta kolesterolü yükseltmezken diğer %30'da ("hiper cevaplayıcı" olarak adlandırılır), yumurta toplam ve LDL kolesterolü hafif yükseltebilir. Bütün bunların yanı sıra ailesel hiperkolesterolemi veya ApoE4 adı verilen bir gen varyantı gibi genetik bozukluğu olan kişiler, yumurtaları sınırlamak veya hiç tüketmemek isteyebilirler.


Yumurtanın Faydaları - Yumurta Kalori - Yumurta Protein

Yumurtada protein var mı? Bir yumurta kaç gram protein içerir? Bir yumurtada ne kadar protein var? Bütün bir yumurta yaklaşık 7 gram protein içerir. Yumurtalar ayrıca sinir ve kas sağlığını destekleyen mükemmel bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, vücuttaki sodyum seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur ve bu da kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirir.


Yumurtanın besin değeri, lutein ve kolin gibi birçok besleyici besin değerlerine sahiptir. Lutein sizi hastalığa karşı korur ve kolin beyin sağlığını iyileştirdiği biliniyor. Yumurta sarısı, sağlıklı saç, cilt ve tırnakların yanı sıra insülin üretimi için de önemli olan biotin içerir. Yumurta maskesini denemenizi öneririz.


Serbest dolaşan tavuklardan elde edilen yumurtalar, omega-3 açısında daha zengindir ve bu da diyabetli insanlar için faydalı bir yağdır.


1 yumurta kaç kalori? (Bir yumurta kaç kalori?) Bir büyük yumurta sadece yaklaşık 80 kaloriye ve 5 gram yağa sahiptir - sadece 1,6 gram doymuş yağdır. Yumurtalar çok yönlüdür ve zevkinize göre farklı şekillerde kolayca hazırlanabilir. Yumurta haşlama türevlerinin yapılışından yukarıda bahsetmiştik. Bunlardan ayrı yumurta tariflerine örnek olarak yumurta kapamayı deneyebilirsiniz.


Ayrıca domates, ıspanak veya diğer sebzelerde karıştırabilirsiniz, yumurta salatası yapabilirsiniz. Böylece sağlıklı beslenmeyi daha da lezzetli hale getirebilirsiniz. Hem diyabet hastaları için daha iyi kahvaltı fikirleri edinmiş olursunuz.

Yumurta İçin Tavsiye Edilen Tüketim Miktarı Ne Kadardır?

Yumurta çok sağlıklı diye çok tüketeceğiniz anlamına gelmez. 


Abd Ulusal Sağlık Enstitüleri, normal kan kolesterolü olan ve hiçbir kalp hastalığı belirtisi olmayan sağlıklı erkeklerin ve kadınların haftada 4 yumurtadan fazlasını tüketmemesi gerektiğini bildirmektedir.


Kalp hastalığı veya şeker hastalığı olan bireyler kendilerini hafta 3 yumurta ile sınırlandırmalıdır.


Kolesterol içermeyen faydalar için, tariflerinizde tüm yumurta yerine sadece yumurta akı kullanın. Bir büyük yumurta yerine iki yumurta akı kullanarak yemeklerinizin eski lezzetini koruyabilirsiniz.


Kahverengi vs Beyaz Yumurta Hangisi Daha Sağlıklı?

Bazı insanlar kahverengi yumurtaların daha sağlıklı veya daha doğal olduğuna inanırken, diğerleri beyaz yumurtaların daha temiz veya daha lezzetli olduğuna inanırlar.


Fakat kahverengi ve beyaz yumurtalar arasındaki fark sadece kabuk renginden ibaret mi? Besin değerleri açısından bir fark var mıdır?


Tavuk yumurtası farklı renklerde olabilir ve süpermarkette hem kahverengi hem de beyaz yumurta bulmak kolaydır. 


Yumurtaların Farklı Renklere Sahip Olmasının Nedeni Nedir?

Yumurta boyama yapıldığı için mi? Tabi ki hayır. Gerçek cevap oldukça basit. Yumurta rengi tavuğun cinsine bağlıdır. Örneğin, White Leghorn tavukları beyaz kabuklu yumurtalar iken Plymouth Rocks ve Rhode Island Reds kahverengi kabuklu yumurtalar yumurtlar.


Araucana, Ameraucana, Dongxiang ve Lushi gibi bazı tavuk ırkları mavi yumurta veya mavi-yeşil yumurtalar bile verir. Yumurta çeşitleri bu yüzden oldukça fazladır.


Hem kahverengi hem de beyaz yumurtalar sağlıklı ve besleyicidir. Tipik bir yumurta, ortalama 80 kalori ile beraber çok sayıda vitamin, mineral ve yüksek kaliteli protein içerir.


Bununla birlikte, bilim adamları kahverengi kabuklu olan yumurtaları, beyaz kabuklu olanlarla karşılaştırdı, herhangi bir fark olup olmadığını kontrol etmek amacıyla. Çeşitli araştırmalar, kabuk renginin yumurta kalitesi ve bileşimi üzerinde önemli bir etkisi olmadığını tespit etmiştir.


Bu, bir yumurtanın kabuğunun renginin ne kadar sağlıklı olduğu ile ilgili olmadığı anlamına gelir. Tek gerçek fark kabuktaki pigmenttir. Ancak, diğer bazı faktörler yumurtanın besin içeriğini etkiler.


Tavuğun yaşadığı çevre önemli bir etkiye sahip olabilir. Örneğin, güneş ışığında dolaşmalarına izin verilen tavuklardan elde edilen yumurtalar, geleneksel olarak yetiştirilmiş bir tavuktan elde edilen yumurtalara oranla 3-4 kat daha fazla D vitamini içerirler. ( 1 )


Bir tavuğun yediği yem türü yumurtalarının besin değerlerini de etkileyebilir.


Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir diyetle beslenen tavuklar normalden çok daha yüksek seviyede omega-3 yağ asitleri içeren yumurtalar verirler. Aynı etki, tavuklar D vitamini bakımından zengin yemleri yediklerinde D vitamini açısından zengin yumurtalar verdiğini ortaya koymuştur. ( 2 )

Kan Lekeli Yumurtaları Tüketmek Güvenli Mi?

Kan lekeleri, bazen yumurta sarısının yüzeyinde bulunan kan damlacıklarıdır.


Yumurta üreticileri onları bir kusur olarak görseler de, bazı tavuklarda yumurta atma döngüsü sırasında kan lekeleri doğal olarak oluşur.


Popüler inanışın aksine, bu yumurtanın döllendiğini göstermez.


Kan lekeleri, tavukların yumurtalıklarında küçük kan damarlarının yırtılmasının sonucu oluşur. Yumurtaların yumurtalıklardan dış dünyaya geçtiği tüp.


Bir tavuk yumurtalıkları küçük kan damarlarıyla doludur - bazen yumurta yumurtlama işlemi sırasında biri kırılır.


Leke sarıya bağlandığında, büyük olasılıkla yumurta folikülden salındığında yumurtalıkta meydana gelmiştir.


Folikül, birkaç kan damarı içeren sıvı dolu bir kesedir. Yumurtlama işlemi sırasında patlayabilir ve herhangi bir kan damarı kırılırsa, yumurta sarısına kan akabilir.


30'lu yumurta fiyatı 16.95 liradır. Ancak markasına ve boyutuna göre yumurta fiyatı değişebilir.15'li yumurta fiyatı, 12.50 liradır.


Yumurta Akı Maskesi Nedir? Yumurta Maskesi Nasıl Yapılır?

 • Yumurta akı maskesi nasıl yapılır? Yumurta akı maskesi yapmak için yumurtanın beyazını ayırın ve bir kaba alıp iyice çırpın. Daha sonra bir fırça yardımıyla yumurtayı yüzüne


Kan Lekeli Yumurtayı Yemek Güvenli Mi?

Kan lekeli bir yumurtayı yemekten endişe duymanız anlaşılabilir bir durumdur.


Bununla birlikte, ABD Tarım Bakanlığı  ve Yumurta Güvenliği Kurulu gibi kurumlara göre, kan lekesi olan yumurtalar, yumurta düzgün bir şekilde pişirildiği sürece yemek güvenlidir.


Yumurta kalorisi dışında yumurta tüketimi hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını blog yazılarımızda bulabilirsiniz.

 • Yumurtadaki protein miktarı ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz 'Günlük Alınması Gereken Protein Miktarını Kaç Yumurta Karşılar' konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).
 • Yumurta faydaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz 'Yumurta Yemenin Faydaları' konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).
 • Çiğ yumurta besin değeri dışında 'Çiğ Yumurta Yemek Güvenli Mi?' sorusunun cevabını öğrenmek istiyorsanız Çiğ Yumurta Yemek Güvenli Mi?' konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).
 • 1 büyük Yumurta 80.08 kcal 56.00 Gram
 • 1 extra büyük Yumurta 92.95 kcal 65.00 Gram
 • *Alerjen: Yumurta içerir.

Benzer Gıdalar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Harcanan Kalori Hesaplama

Sitene Ekle