Yumurta Kaç Kalori

Yumurta Kaç Kalori

143 kcal 100 gram(g)
Miktar Birim
Glisemik Indeks (GI):
32 Düşük

Yağ Kitle İndeksini Biliyor Musun?

New Life B12 Plus 60 Tablet

Besinin Sağlık Puanı

Zayıflamak İçin:
Dengeli Beslenmek İçin:
Kilo Almak İçin:

İyi: "Yumurta" Protein, Vitamin D, Riboflavin (B2), Vitamin B12, Folat, Pantotenik Asit, Selenyum, Fosfor için iyi bir besin kaynağıdır.

Kötü: "Yumurta" yüksek Doymus Yağ A., Kolestrol nedeniyle dikkatli tüketilmelidir.

Besin Denge Skoru

42 Denge Skoru

Besin Denge Skoru için kullanılan besin yoğunlukları, gıdaların 1000 kalorili kısmında bulunan Günlük Değerlerinin yüzdelerinden elde edilir.

Daha yüksek Besin Denge Skoru için çabalamak iyi bir fikirdir, ancak bu sayıya takıntılı olmayın. Unutmayın ki bu puan gıdadaki 1.000 kaloride bulunan besin maddelerine dayanmaktadır. Tek bir günde, muhtemelen bu miktarın iki katını tüketmeniz olasıdır, bu yüzden diyetiniz için toplam Besin Denge Skoru 100'ün altında olsa bile tam olarak beslenmeniz mümkündür.

Tokluk Faktörü

2.54
2.54
0 5

Tokluk Faktörü hemen hemen her tür diyet veya gıda listesi ile birlikte kullanılabilir. Daha yüksek Tokluk Faktörü olan yiyecekleri seçerek, daha az kalori tüketme şansınızı artırırken, aynı zamanda açlığınızı en aza indirirsiniz. Tokluk Faktörü gıdanın 100 gramında bulunan kalori, protein, lif ve yağ miktarları üzerinden yapılan hesaplama ile oluşur ve 0 ile 5 arasında bir değer alır. Daha Fazla...

Yumurta Glisemik Indeksi

Glisemik Indeks (GI):
32 Düşük
Glisemik Yük (GL):
1 Yüksek

  • Glisemik indeks, gıdalara 0 ile 100 arasında verilen bir değerdir. Glisemik indeksin yüksek olması bu gıdanın kan şekerini hızlı yükselteceğini gösterir.
  • Çok tatlı ve şekerli yiyecekler yüksek Glisemik İndekslere sahip olsa da, patates veya beyaz ekmek gibi nişastalı yiyecekler baldan veya sofra şekerinden bile daha yüksek puan alır.
  • Vücudunuzun glisemik cevabı hem tüketilen karbohidratın türüne hem de miktarına bağlıdır. Bu durumu da Glisemik Yük iyi bir şekilde açıklar. Glisemik yükü hesaplamak için gıdada bulunan karbonhidrat miktarının glisemik indeks ile çarpıp 100'e bölün.

Glisemik Indeks (GI)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
56
69
100
Glisemik Yük (GL)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
10
19
100

Kalori Dağılımı

%2 %62 %36
Karbonhidrat Yağ Protein

(*) Bu gıdadaki kalorinin büyük bir kısmı Yağ'dan geliyor.

143 Kaloriyi Nasıl Yakarım?

Yumurta kaç kaloridir, 100 gram Yumurta içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir.


Yumurta Besin Değerleri ve Faydaları


Yumurtalar yüksek kaliteli proteinler, vitaminler, mineraller, iyi yağlar ve çeşitli iz elementler ile doludur.

Büyük bir yumurta şunları içerir :

  • 9 temel amino asitin tümü ile 5 gram yağ ve 7 gram protein içerir ve sadece 80 kalori enerji içerir.
  • Demir, fosfor, selenyum ve A, B12, B2 ve B5 vitaminleri bakımından zengindir.
  • Yaklaşık 113 mg kolin içerir, beyin için çok önemli bir besindir.

Diyetinize yumurtaları dahil etmeye karar verirseniz, sarısı yediğinizden emin olun, çünkü hemen hemen bütün besinleri içerir.


Şeker Hastasıyım Yumurta Tüketebilir Miyim?


Yumurta kandaki şeker seviyeleri hızlı arttıracak bir özelliğe sahip değildir.

Diyabetiniz varsa kolesterolünüzü izlemek önemlidir, çünkü diyabet kardiyovasküler hastalıklar için risk faktörüdür.

Büyük bir yumurta yaklaşık 200 mg kolesterol içerir, ancak bunun vücudu olumsuz yönde etkileyip etkilemediği tartışmalıdır.

Kan dolaşımındaki yüksek kolesterol düzeyleri de kardiyovasküler hastalık gelişme riskini arttırır. Ancak, kolesterolün besinler ile alınması, bir zamanlar sanıldığı gibi kan seviyeleri üzerinde derin bir etkiye sahip değildir. Bu nedenle, şeker hastalığı olan herkesin diğer kalp hastalığı risklerinin farkında olması ve bunların risklerini en aza indirilmesi önemlidir.

Şeker hastasıysanız ve kolesterolünüz yüksekse yumurta tüketimini haftada 3 adet ile sınırlandırmanız iyi olabilir. Ancak yumurta akını tüketebilirsiniz.


Yumurtanın Faydaları


Bütün bir yumurta yaklaşık 7 gram protein içerir. Yumurtalar ayrıca sinir ve kas sağlığını destekleyen mükemmel bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, vücuttaki sodyum seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur ve bu da kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirir.

Yumurta, lutein ve kolin gibi birçok besleyiciye sahiptir. Lutein sizi hastalığa karşı korur ve kolin beyin sağlığını iyileştirdiği biliniyor. Yumurta sarısı, sağlıklı saç, cilt ve tırnakların yanı sıra insülin üretimi için de önemli olan biotin içerir.

Serbest dolaşan tavuklardan elde edilen yumurtalar, omega-3 açısında daha zengindir ve bu da diyabetli insanlar için faydalı bir yağdır.

Bir büyük yumurta sadece yaklaşık 80 kaloriye ve 5 gram yağa sahiptir - sadece 1,6 gram doymuş yağdır. Yumurtalar çok yönlüdür ve zevkinize göre farklı şekillerde kolayca hazırlanabilir.

Domates, ıspanak veya diğer sebzelerde karıştırarak sağlıklı beslenmeyi daha da iyi hale getirebilirsiniz. İşte diyabet hastaları için daha iyi kahvaltı fikirleri.


Yumurta İçin Tavsiye Edilen Tüketim Miktarı Ne Kadardır?


Yumurta çok sağlıklı diye çok tüketeceğiniz anlamına gelmez. 

Abd Ulusal Sağlık Enstitüleri, normal kan kolesterolü olan ve hiçbir kalp hastalığı belirtisi olmayan sağlıklı erkeklerin ve kadınların haftada 4 yumurtadan fazlasını tüketmemesi gerektiğini bildirmektedir.

Kalp hastalığı veya şeker hastalığı olan bireyler kendilerini hafta 3 yumurta ile sınırlandırmalıdır.

Kolesterol içermeyen faydalar için, tariflerinizde tüm yumurta yerine sadece yumurta akı kullanın. Bir büyük yumurta yerine iki yumurta akı kullanarak yemeklerinizin eski lezzetini koruyabilirsiniz.Kahverengi vs Beyaz Yumurta Hangisi Daha Sağlıklı?


Bazı insanlar kahverengi yumurtaların daha sağlıklı veya daha doğal olduğuna inanırken, diğerleri beyaz yumurtaların daha temiz veya daha lezzetli olduğuna inanırlar.

Fakat kahverengi ve beyaz yumurtalar arasındaki fark sadece kabuk renginden ibaret mi? Besin değerleri açısından bir fark var mıdır?

Tavuk yumurtası farklı renklerde olabilir ve süpermarkette hem kahverengi hem de beyaz yumurta bulmak kolaydır.

Yumurtaların farklı renklere sahip olmasının nedeni nedir?

Cevap oldukça basit - yumurta rengi tavuğun cinsine bağlıdır. Örneğin, White Leghorn tavukları beyaz kabuklu yumurtalar iken Plymouth Rocks ve Rhode Island Reds kahverengi kabuklu yumurtalar yumurtlar.

Araucana, Ameraucana, Dongxiang ve Lushi gibi bazı tavuk ırkları mavi yumurta veya mavi-yeşil yumurtalar bile verir.

Hem kahverengi hem de beyaz yumurtalar sağlıklı ve besleyicidir. Tipik bir yumurta, ortalama 80 kalori ile beraber çok sayıda vitamin, mineral ve yüksek kaliteli protein içerir.

Bununla birlikte, bilim adamları kahverengi kabuklu olan yumurtaları, beyaz kabuklu olanlarla karşılaştırdı, herhangi bir fark olup olmadığını kontrol etmek amacıyla. Çeşitli araştırmalar, kabuk renginin yumurta kalitesi ve bileşimi üzerinde önemli bir etkisi olmadığını tespit etmiştir.

Bu, bir yumurtanın kabuğunun renginin ne kadar sağlıklı olduğu ile ilgili olmadığı anlamına gelir. Tek gerçek fark kabuktaki pigmenttir.

Ancak, diğer bazı faktörler yumurtanın besin içeriğini etkiler.

Tavuğun yaşadığı çevre önemli bir etkiye sahip olabilir. Örneğin, güneş ışığında dolaşmalarına izin verilen tavuklardan elde edilen yumurtalar, geleneksel olarak yetiştirilmiş bir tavuktan elde edilen yumurtalara oranla 3-4 kat daha fazla D vitamini içerirler. ( 1 )

Bir tavuğun yediği yem türü yumurtalarının besin içeriğini de etkileyebilir.

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir diyetle beslenen tavuklar normalden çok daha yüksek seviyede omega-3 yağ asitleri içeren yumurtalar verirler. Aynı etki, tavuklar D vitamini bakımından zengin yemleri yediklerinde D vitamini açısından zengin yumurtalar verdiğini ortaya koymuştur. ( 2 )


Kan Lekeli Yumurtaları Tüketmek Güvenli Mi?


Kan lekeleri, bazen yumurta sarısının yüzeyinde bulunan kan damlacıklarıdır.

Yumurta üreticileri onları bir kusur olarak görseler de, bazı tavuklarda yumurta atma döngüsü sırasında kan lekeleri doğal olarak oluşur.

Popüler inanışın aksine, bu yumurtanın döllendiğini göstermez.

Kan lekeleri, tavukların yumurtalıklarında küçük kan damarlarının yırtılmasının sonucu oluşur. Yumurtaların yumurtalıklardan dış dünyaya geçtiği tüp.

Bir tavuk yumurtalıkları küçük kan damarlarıyla doludur - bazen yumurta yumurtlama işlemi sırasında biri kırılır.

Leke sarıya bağlandığında, büyük olasılıkla yumurta folikülden salındığında yumurtalıkta meydana gelmiştir.

Folikül, birkaç kan damarı içeren sıvı dolu bir kesedir. Yumurtlama işlemi sırasında patlayabilir ve herhangi bir kan damarı kırılırsa, yumurta sarısına kan akabilir.


Yemek güvenli mi?

Kan lekeli bir yumurtayı yemekten endişe duymanız anlaşılabilir bir durumdur.

Bununla birlikte, ABD Tarım Bakanlığı  ve Yumurta Güvenliği Kurulu gibi kurumlara göre, kan lekesi olan yumurtalar, yumurta düzgün bir şekilde pişirildiği sürece yemek güvenlidir.  • 1 büyük Yumurta 80.08 kcal 56.00 Gram
  • 1 extra büyük Yumurta 92.95 kcal 65.00 Gram
Benzer Gıdalar

Diyetisyen Misin?

Harcanan Kalori Hesaplama

Sitene Ekle