Yumurta İçin 13 Etkili Alternatif - Yumurta Yerine Geçen Besinler

Yumurta İçin 13 Etkili Alternatif - Yumurta Yerine Geçen Besinler
Yumurtalar, pişmiş ürünlerin genel yapısına, rengine, lezzetine ve kıvamına katkıda bulunur. Ne yazık ki, bazı insanlar yumurta yiyemez veya basitçe yememeyi seçebilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

 

 

Yumurtalar inanılmaz derecede sağlıklı ve çok yönlüdür, bu da onları birçokları için popüler bir gıda haline getirir.

 

Özellikle, hemen hemen her tarifin onları aradığı fırında yaygındırlar.

 

Ancak çeşitli nedenlerle, bazı insanlar yumurtalardan kaçınır. Neyse ki, bunun yerine kullanabileceğiniz birçok alternatif var.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak tıklayın (Diyetasistan ile Zayıflamaya Başla!)

 

Bu makale, yumurta alternatifleri olarak kullanılabilecek çeşitli bileşenleri araştırmaktadır. Diyette yumurta yerine ne yenilebilir? Yumurta yerine ne kullanılır? Yumurta yerine geçen besinler hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

 

Yumurtaları Değiştirmeniz Gerekebilecek Sebepler

 

Diyetinizde yumurta yerine başka bir şey kullanmanızın çeşitli nedenleri olabilir. Alerjiler ve diyet tercihleri ​​en yaygın olanlardan ikisidir.

 

Yumurta Alerjisi

 

Yumurta alerji nedir? Yumurta, bebeklerde ve küçük çocuklarda ikinci en yaygın gıda alerjisidir (1).

 

Bebeklerde yumurta alerjisi ne zaman geçer? Bir çalışma, çocukların % 50'sinin alerjiyi üç yaşına kadar aşacağını ve % 66'sının beş yaşına kadar aşacağını belirtti (2 ).

 

Yumurta alerjisi ne zaman geçer? Diğer çalışmalar, yumurta alerjisini aşmanın 16 yaşına kadar sürebileceğini gösteriyor (3 ).

 

Yumurtalara alerjisi olan çocukların çoğu, zamanla toleranslı hale gelirken, bazı bireyler tüm yaşamları boyunca alerjik kalırlar.

 

Yumurta alerjisi nasıl anlaşılır? Yumurta alerjisi nasıl olur? Yumurta alerjisi belirtileri hakkında daha fazla bilgi için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (yumurta).

 

Vegan Diyeti

 

Vegan nedir? Vegan ne demek? Bazı bireyler vegan diyetini takip eder ve et, süt, yumurta veya diğer hayvansal ürünleri yememeyi tercih eder.

 

Neden vegan olunur? Veganlar neden yumurta yemez? Veganlar, sağlık, çevresel kaygılar veya hayvan haklarıyla ilgili etik nedenler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle hayvansal ürünleri tüketmekten kaçınır.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenerek kilo vermek için vegan menünüze sadık kalırken zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Aklınızdaki sorular için whatsapp ve instagram üzerinden diyetisyenlerimizle iletişime geçebilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

  

Özet: Bazı kişilerin yumurta alerjileri nedeniyle yumurtalardan kaçınmaları gerekirken, diğerleri kişisel sağlık, çevresel veya etik nedenlerle onlardan kaçınır.


Yumurtalar Pişirme İşleminde Neden Kullanılır?

 

Yumurta ne işe yarar? Yumurta neye yarar? Yumurtalar pişirme işleminde çeşitli amaçlara hizmet eder. Pişmiş ürünlerin yapısına, rengine, lezzetine ve kıvamına aşağıdaki şekillerde katkıda bulunurlar:

 

  • Bağlama: Yumurta, malzemeleri birleştirmeye ve bir arada tutmaya yardımcı olur. Bu yiyeceklere yapısını verir ve parçalanmasını önler.
  • Mayalama: Yumurtalar yiyeceklerdeki hava boşluklarını yakalayarak ısıtma sırasında genişlemelerine neden olur. Bu, gıdaların kabarmasına yardımcı olur. Sufle, pasta gibi pişmiş ürünler verir ve hacimlerini ve hafifliğini, havadar dokularını birleştirir.
  • Nem: Yumurtalardan gelen sıvı bir tarifte diğer bileşenlere emilir, bu da bitmiş ürüne nem eklemeye yardımcı olur.
  • Lezzet ve görünüm: Yumurtalar, ısıya maruz kaldıklarında diğer bileşenlerin ve kahverenginin tatlarını taşımasına yardımcı olur. Pişmiş ürünlerin tadını geliştirmeye yardımcı olurlar ve altın-kahverengi görünümlerine katkıda bulunurlar

 

Özet: Yumurtalar fırında çeşitli amaçlara hizmet eder. Bunlar olmadan, pişmiş ürünler kuru, düz veya tatsız olabilir. Neyse ki, birçok yumurta alternatifi var.

 

1. Elma Püresi

 

Elma püresi nedir? Elma püresi, pişmiş elmalardan yapılan bir püredir.

 

Genellikle Hindistan cevizi ve tarçın gibi diğer baharatlarla tatlandırılır.

 

Yumurta yerine ne kullanabilirim? Dörtte bir fincan (yaklaşık 65 gram) elma püresi kullanmak, çoğu tarifte bir yumurtanın yerini alabilir.

 

Şekersiz elma sosu kullanmak en iyisidir. Tatlandırılmış bir çeşit kullanıyorsanız, tarifin kendisindeki şeker veya tatlandırıcı miktarını azaltmalısınız.

 

Özet: Şekersiz elma püresi, birçok tarifte yumurta için mükemmel bir alternatiftir. Bir yumurtayı değiştirmek için dördüncü bardak (yaklaşık 65 gram) kullanabilirsiniz.

 

2. Muz Püresi

 

Yumurta yerine muz, muz püresi yumurtaların yerine geçen bir başka popüler üründür.

 

Muzla pişirmenin tek dezavantajı, bitmiş ürününüzün hafif bir muz aromasına sahip olabilmesidir.

 

Kabak ve avokado gibi diğer meyve püreleri de işe yarar ve lezzeti fazla etkilemeyebilir.

 

Hangi meyveyi seçerseniz seçin, her yumurtayı dört fincan (65 gram) püre ile değiştirebilirsiniz.

 

Meyve püresi ile yapılan fırınlanmış ürünler kahverengileşmeyebilir, ancak çok yoğun ve nemli olacaklardır.

 

Bu ikame en iyi keklerde işe yarar.

 

Özet: Yumurtaları değiştirmek için muz püresi, kabak ve avokado gibi diğer meyveleri kullanabilirsiniz. Değiştirmek istediğiniz her yumurta için dört fincan (65 gram) meyve püresi kullanın.


3. Öğütülmüş Keten Tohumu veya Chia Tohumları

 

Keten tohumu ve chia tohumları, son derece besleyici olan küçük tohumlardır.

 

Omega-3 yağ asitleri, lif ve diğer benzersiz bitki bileşiklerinde yüksektir (4 , 5 , 6 , 7 ).

 

Tohumları evde kendiniz öğütebilir veya hazır öğütülmüş tohum satın alabilirsiniz.

 

Yumurta yerine keten tohumu, yumurta yerine chia tohumu bir yumurtayı değiştirmek için, tamamen emilene ve kıvamlaşana kadar 1 çorba kaşığı (7 gram) öğütülmüş chia veya keten tohumunu 3 çorba kaşığı (45 gram) su ile birlikte çırpın.

 

Bunu yapmak, pişmiş ürünlerin ağır ve yoğun olmasına neden olabilir. Ayrıca, daha lezzetli bir tat ile sonuçlanabilir, bu nedenle krep, waffle, kek, ekmek ve kurabiye gibi ürünlerde en iyi sonucu verir.

 

Özet: Öğütülmüş keten tohumu ve chia tohumları harika yumurta ikameleri yapar. 1 çorba kaşığı (7 gram) ya 3 çorba kaşığı (45 gram) su ile karıştırmak bir yumurtanın yerini alabilir.

 

4. Ticari Yumurta İkameleri

 

Yumurta yerine ne konur? Piyasada çeşitli ticari yumurta ikameleri vardır. Bunlar tipik olarak patates nişastası ve mayalama maddelerinden yapılır.

 

Yumurta ikameleri tüm pişmiş ürünler için uygundur ve bitmiş ürünün lezzetini etkilememelidir.

 

Her marka kendi talimatları ile birlikte gelir, ancak tipik olarak 1,5 çay kaşığı (10 gram) tozu bir yumurtayı değiştirmek için 2-3 çorba kaşığı (30-45 gram) ılık suyla birleştirirsiniz.

 

Özet: Çeşitli ticari yumurta ikameleri mevcuttur. Her yumurtayı değiştirmek için 1,5 çay kaşığı  (10 gram) tozu 2-3 çorba kaşığı (30-40 gram) suyla birleştirin.

 

5. İpeksi Tofu

 

Tofu nedir? Tofu, işlenmiş ve katı bloklara preslenmiş yoğunlaştırılmış soya sütüdür.

 

Tofunun dokusu su içeriğine göre değişir. Ne kadar çok su çıkarılırsa, tofu o kadar sıkılaşır.

 

İpeksi tofu yüksek bir su içeriğine sahiptir ve bu nedenle kıvamda daha yumuşaktır.

 

Bir yumurtayı değiştirmek için dört fincan (yaklaşık 60 gram)  ipeksi tofu püresi koyun.

 

İpeksi tofu nispeten tatsızdır, ancak pişmiş malları yoğun ve ağır hale getirebilir. Bu nedenle en iyi kek, kurabiye, hızlı ekmek ve keklerde kullanılır.

 

Özet: Silken tofu yumurtalar için harika bir alternatiftir, ancak daha ağır ve daha yoğun bir ürüne yol açabilir. Bir yumurtayı değiştirmek için dördüncü fincan (yaklaşık 60 gram) tofu püresi kullanın.
"Kilo vermek için hızlı kilo verdiren kürlerden hızlı kilo verdiren sporlara kadar birçok yol denedim ancak sonuç alamıyorum, kalıcı şekilde kilo vermek istiyorum." diyorsanız eğer profesyonel destek almak isteyebilirsiniz. Online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak için tıklayın (Zayıflamak Tek Tık Uzağınızda!).

 

6. Sirke ve Karbonat

 

Yumurta yerine sirke, 1 çay kaşığı (7 gram) karbonatın 1 çorba kaşığı (15 gram) sirke ile karıştırılması, çoğu tarifte bir yumurtanın yerini alabilir.

 

Elma sirkesi veya beyaz damıtılmış sirke en popüler seçimlerdir.

 

Birlikte karıştırıldığında, sirke ve karbonat, pişmiş malları hafif ve havadar hale getiren karbondioksit ve su üreten bir kimyasal reaksiyona başlar.

 

Bu ikame en iyi kekler için işe yarar.

 

Özet: 1 çay kaşığı (7 gram) karbonatın 1 çorba kaşığı (15 gram) sirke ile karıştırılması, çoğu tarifte bir yumurtanın yerini alabilir. Bu kombinasyon özellikle hafif ve havadar olması gereken pişmiş mallarda iyi çalışır.

 

7. Yoğurt veya Ayran

 

Yumurta yerine yoğurt, hem yoğurt hem de ayran, yumurta için iyi bir alternatiftir.

 

Aromalı yoğurt kullanmamak en iyisidir, çünkü aromalı ve şekerli çeşitler tarifinizin lezzetini değiştirebilir.

 

Yumurta yerine alternatif, değiştirilmesi gereken her yumurta için dört fincan (60 gram) yoğurt veya ayran kullanabilirsiniz.

 

Bu ikame en iyi kekler için işe yarar.

 

Özet: Bir yumurtayı değiştirmek için dört bardak (60 gram) sade yoğurt veya ayran kullanabilirsiniz. Bu ikameler özellikle keklerde işe yarar.


8. Ararot Tozu

 

Ararot nedir? Ararot nişastası Güney Amerika yumru bitkisidir. Nişasta bitkinin köklerinden çıkarılır ve bir toz, nişasta veya un olarak satılır.

 

Mısır nişastasına benzer ve pişirme ve çeşitli kişisel ve ev ürünlerinde kullanılır.

 

Bir yumurtanın yerine 2 yemek kaşığı (yaklaşık 18 gram) ararot tozu ve 3 yemek kaşığı (45 gram) su karışımı kullanılabilir.

 

Özet: Ararot tozu yumurtalar için harika bir alternatiftir. Bir yumurtayı değiştirmek için 2 yemek kaşığı (yaklaşık 18 gram) 3 yemek kaşığı (45 gram) suyla karıştırın.

 

9. Bakliyat Haşlama Suyu

 

Bakliyat haşlama suyu, kuru fasulye veya baklagillerden kalan sıvıdır.

 

Konserve nohut veya fasulyede bulunanla aynı sıvıdır.

 

Sıvı, çiğ yumurta akı ile çok benzer bir kıvama sahiptir, bu da birçok tarif için mükemmel bir ikame yapar.

 

Bir yumurtayı değiştirmek için 3 yemek kaşığı (45 gram) bakliyat haşlama suyu kullanabilirsiniz.

 

Bakliyat haşlama suyu, sadece beze, marshmallow, macaroons veya nugat gibi yumurta aklarını gerektiren tariflerde iyi bir alternatiftir.

 

Özet: Bakliyat haşlama suyu konserve baklagillerde bulunan sıvıdır. Bir çorba ya da bir yumurta akı yerine 3 yemek kaşığı (45 gram) kullanabilirsiniz.

 

10. Kuru Yemiş Ezmesi

 

Fıstık, kaju veya badem ezmesi gibi fındık ezmeleri de çoğu tarifte yumurta ikamesi için kullanılabilir.

 

Bir yumurta yerine 3 yemek kaşığı (60 gram) fındık yağı kullanın.

 

Bu, bitmiş ürünün lezzetini etkileyebilir ve en iyi keklerde, kreplerde ve kurabiyelerde kullanılır.

 

Ayrıca, her şey düzgün bir şekilde karışması için kremsi fındık ezmeleri kullandığınızdan emin olmalısınız.

 

Özet: Değiştirmek istediğiniz her yumurta için 3 yemek kaşığı (60 gram) fıstık, kaju veya badem yağı kullanabilirsiniz. Daha lezzetli sonuç alabilirsiniz.

 

11. Karbonatlı Su

 

Karbonatlı su büyük bir mayalama maddesi olarak işlev görür.

 

Karbonasyon, bitmiş ürünü hafif ve kabarık hale getirmeye yardımcı olan hava kabarcıklarını hapseder.

 

Her yumurtayı dört fincan (60 gram) karbonatlı su ile değiştirebilirsiniz.

 

Bu ikame kek için harika bir şekilde kullanılabilir.

 

Özet: Karbonatlı su, hafif ve kabarık olması gereken ürünlerde mükemmel bir yumurta ikamesi yapar. Her yumurtayı değiştirmek için dört fincan (60 gram) kullanın.

 

12. Agar-Agar veya Jelatin

 

Jelatin, yumurtaların yerini tutan jelleştirici bir maddedir.

 

Bununla birlikte, tipik olarak ineklerin kolajeninden türetilen bir hayvansal proteindir. Hayvansal ürünlerden kaçınırsanız, agar-agar, bir tür deniz yosunu veya yosundan elde edilen vegan bir alternatiftir.

 

Her ikisi de çoğu süpermarkette tatlandırılmamış tozlar olarak bulunabilir.

 

Bir yumurtayı değiştirmek için 1 çorba kaşığı (yaklaşık 9 gram) tatlandırılmamış jelatini 1 çorba kaşığı (15 gram) soğuk suda çözün. Ardından, 2 çorba kaşığı (30 gram) kaynar suya kıvamlaşana kadar karıştırın.

 

Alternatif olarak, bir yumurtayı değiştirmek için 1 çorba kaşığı (15 gram) suyla karıştırılmış 1 çorba kaşığı (9 gram) agar-agar tozu kullanabilirsiniz.

 

Bu değişikliklerin hiçbiri bitmiş ürünün lezzetini etkilememelidir, ancak biraz daha sert bir doku oluşturabilirler.

 

Özet: 1 çorba kaşığı (9 gram) jelatinin 3 çorba kaşığı (45 gram) suyla karıştırılması bir yumurtanın yerini alabilir. Ayrıca 1 yemek kaşığı (9 gram) agar-agar ile 1 yemek kaşığı (15 gram) su karıştırabilirsiniz.

 

13. Soya Lesitini

 

Soya lesitini nedir? Soya lesitini, soya fasulyesi yağının bir yan ürünüdür ve yumurtadakine benzer bağlayıcı özelliklere sahiptir.

 

İçeriği bir araya getirme ve tutma kabiliyeti nedeniyle ticari olarak hazırlanan gıdalara sıklıkla eklenir.

 

Ayrıca toz halinde satılmaktadır.

 

Yumurta yerine bağlayıcı olarak kullanabilirsiniz. Tarifinize 1 çorba kaşığı (14 gram) soya lesitin tozu eklemek bir yumurtanın yerini alabilir.

 

Özet: 1 yemek kaşığı (14 gram) soya lesitini çoğu tarifte bir tam yumurta veya bir yumurta sarısının yerini almak için kullanılabilir.


Bir Tarifte Yumurta Beyazı veya Sarısı Aranırsa?

 

Bu makalede paylaşılan bileşenler, tüm yumurtaların yerine geçmektedir, ancak bazı tarifler sadece yumurta akı veya yumurta sarısı gerektirir.

 

Her biri için en iyi yedekler:

 

  • Yumurta akı: Yumurta akı yerine ne kullanılabilir? Bakliyat haşlama suyu en iyi seçenektir. Değiştirmek istediğiniz her yumurta akı için 3 yemek kaşığı (45 gram) kullanın.
  • Yumurta sarısı: Yumurta sarısı yerine ne kullanılır? Soya lesitini harika bir alternatiftir. Her büyük yumurta sarısını 1 yemek kaşığı (14 gram) ile değiştirebilirsiniz.

 

Özet: Bakliyat haşlama suyu yumurta akı için harika bir alternatif iken, yumurta sarısı için en iyi alternatif soya lesitinidir.

10 kilo diyeti gibi kısıtlayıcı diyetler ve zayıflama kürleri ne kadar uygulanırsa uygulansın beslenme düzeni değiştirilmediği sürece verilen kilolar tekrar alınacaktır. Kalıcı şekilde kilo vermek ve kötü beslenme alışkanlığından kurtulmak için online diyetisyenlerin hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Sağlıklı Bedene Kavuş!).

 

Uzun Lafın Kısası

 

Yumurtalar, pişmiş ürünlerin genel yapısına, rengine, lezzetine ve kıvamına katkıda bulunur.

 

Ne yazık ki, bazı insanlar yumurta yiyemez veya basitçe yememeyi seçebilir. Neyse ki, hepsi aynı şekilde davranmasa da, bol miktarda yiyecek pişirme sırasında yumurtaların yerini alabilir.

 

Bazı yumurta alternatifleri ağır ve yoğun ürünler için daha iyidir, diğerleri hafif ve kabarık pişmiş ürünler için mükemmeldir.

 

Tariflerinizde istediğiniz doku ve lezzeti elde etmek için çeşitli yumurta alternatiflerini denemeniz gerekebilir.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak tıklayın (Diyetasistan ile Zayıflamaya Başla!)

 
Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler