Yoğurt, Tam Yağlı Kaç Kalori

Yoğurt, Tam Yağlı Kaç Kalori

69 kcal 100 gram(g)
Miktar Birim
Glisemik Indeks (GI):
12 Düşük

Besinin Sağlık Puanı

Zayıflamak İçin:
Dengeli Beslenmek İçin:
Kilo Almak İçin:

İyi: "Yoğurt, Tam Yağlı" Protein, Vitamin D, Riboflavin (B2), Vitamin B12, Fosfor, Kalsiyum için iyi bir besin kaynağıdır.

Besin Denge Skoru

37 Denge Skoru

Besin Denge Skoru için kullanılan besin yoğunlukları, gıdaların 1000 kalorili kısmında bulunan Günlük Değerlerinin yüzdelerinden elde edilir.

Daha yüksek Besin Denge Skoru için çabalamak iyi bir fikirdir, ancak bu sayıya takıntılı olmayın. Unutmayın ki bu puan gıdadaki 1.000 kaloride bulunan besin maddelerine dayanmaktadır. Tek bir günde, muhtemelen bu miktarın iki katını tüketmeniz olasıdır, bu yüzden diyetiniz için toplam Besin Denge Skoru 100'ün altında olsa bile tam olarak beslenmeniz mümkündür.

Tokluk Faktörü

3.00
3.00
0 5

Tokluk Faktörü hemen hemen her tür diyet veya gıda listesi ile birlikte kullanılabilir. Daha yüksek Tokluk Faktörü olan yiyecekleri seçerek, daha az kalori tüketme şansınızı artırırken, aynı zamanda açlığınızı en aza indirirsiniz. Tokluk Faktörü gıdanın 100 gramında bulunan kalori, protein, lif ve yağ miktarları üzerinden yapılan hesaplama ile oluşur ve 0 ile 5 arasında bir değer alır. Daha Fazla...

Yoğurt, Tam Yağlı Glisemik Indeksi

Glisemik Indeks (GI):
12 Düşük
Glisemik Yük (GL):
1 Yüksek

 • Glisemik indeks, gıdalara 0 ile 100 arasında verilen bir değerdir. Glisemik indeksin yüksek olması bu gıdanın kan şekerini hızlı yükselteceğini gösterir.
 • Çok tatlı ve şekerli yiyecekler yüksek Glisemik İndekslere sahip olsa da, patates veya beyaz ekmek gibi nişastalı yiyecekler baldan veya sofra şekerinden bile daha yüksek puan alır.
 • Vücudunuzun glisemik cevabı hem tüketilen karbohidratın türüne hem de miktarına bağlıdır. Bu durumu da Glisemik Yük iyi bir şekilde açıklar. Glisemik yükü hesaplamak için gıdada bulunan karbonhidrat miktarının glisemik indeks ile çarpıp 100'e bölün.

Glisemik Indeks (GI)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
56
69
100
Glisemik Yük (GL)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
10
19
100

Kalori Dağılımı

%24 %49 %26
Karbonhidrat Yağ Protein

(*) Bu gıdadaki kalorinin büyük bir kısmı Yağ'dan geliyor.

69 Kaloriyi Nasıl Yakarım?

Yoğurt, Tam Yağlı kaç kaloridir? 1 yemek kaşığı, 1 kase, yarım kase ve 100 gram Yoğurt, Tam Yağlı içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir?


Yoğurt Tarihi, Yoğurt Nereden Geldi?


Yoğurt yüzlerce yıldır insanlar tarafından tüketilmektedir. Geleneksel Türk mutfağımızın ana gıdalarından biri olan yoğurt, aynı zamanda tüm dünyada da sağlıklı beslenme kültüründe kendine yer bulmaktadır. Yoğurdun tarihi çok eskiye dayanır, keşfi konusunda rivayet çoktur. Olası gerçek ise; bir zamanlar Orta Asya’da sürülerini besleyen atalarımız hayatlarını sürdürebilmek için sürülerin sütünü tüketmek zorunda kalmışlar ve zamanla sütü işlemeyi öğrenmişlerdir. Şu an “yoğurt” kelimesi tüm dünya lügatlarında Türkçe bir kelime olarak bildirilmektedir. Bu da olası yoğurt tarihi gerçeğini onaylamaktadır.


Yoğurt Yapımı, Yoğurt Nasıl Mayalanır?


Yoğurt, sütün bakteriyel fermantasyonu ile yapılan popüler bir süt ürünüdür. Yoğurt yapımı için kullanılan bakterilere sütte bulunan doğal şeker laktozu fermente eden "yoğurt kültürleri" denir. Bu işlem, yoğurtlara eşsiz lezzetini, dokusunu veren laktik asit üretir. Yoğurt her türlü sütten yapılabilir. Yağsız sütten yapılan çeşitler yağsız olarak kabul edilirken, tam yağlı sütten yapılan çeşitler tam yağlı olarak kabul edilir. Yoğurt yapımında geleneksel kullanımların yanı sıra yoğurt makinesi kullanımı da oldukça popülerleşmiştir. Yoğurt makinesi Tefal gibi birçok marka tarafından üretilmektedir. 

Ne yazık ki, çoğu ticari yoğurt markaları şeker ve yapay tatlar gibi ilave bileşenler içerir. Yoğurt zararlı mı? sorusu akla gelecek olursa şekerle tatlandırılmış yoğurt markaları sağlığınız için iyi değildir. Öte yandan sade, şekersiz yoğurt birçok sağlık yararı sunar.

Ev Usulü Yoğurt Mayalama Yapımı

Malzemeler

 • 500 ml.günlük süt 
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt (oda ısısında)

Püf Nokta: 
 1. Daha önce hazırladığınız ev yapımı usulü yoğurdu yoğurt mayası olarak yoğurt yapımında kullanabilirsiniz.
 2. "Mayalanan yoğurt dolapta kaç saat beklemeli?" diye soracak olursanız yoğurdunuzun bozulmadan saatlerce buzdolabında dinlenmesi kıvamını doğru oranda etkiler.
 3. Sütü olması gereken sıcaklıktan daha ılıkken mayalarsanız yoğurt tutmaz.

Ev Usulü Yoğurt Mayalama Nasıl Yapılır?


 1. Sütü çelik bir tencereye boşaltın, orta ateşte kaynamaya bırakın. Sütün üzeri köpük köpük kabarmaya başladığında tahta bir kaşıkla karıştırarak hava almasını sağlayın.
 2. Hava aldırma işlemindan sonrasında kaynama noktasına gelen sütü kısık ateşte 10-15 dakika kadar pişirmeye devam edin.
 3. Kaynayan sütü yoğurt mayalayacağınız kaba boşaltıp, sıcaklığının azalmasını ve ılınmasını bekleyin.
 4. Mayalanma işlemi için uygun sıcaklığı anlamak adına parmağınızın uç kısmını sütün içine daldırın. Parmağınız sütün ısısına kısa bir süre olsa da (10 saniye kadar) dayanmalı.
 5. Mayalama için kullanacağınız yoğurt mayasını, küçük bir kapta mayalanmayı bekleyen ılımış sütle az miktarda karıştırdıktan sonra kaba ekleyin ve tahta bir kaşıkla karıştırın.
 6. Sütün sulanmadan yoğunlaşması için öncelikle kabın üzerine tel bir süzgeç ya da hava alan pamuklu bir tülbent kapatın.
 7. Sonrasında sütün sıcaklığını koruması için temiz bir örtüyle kabınızı bohçalayın.
 8. Ortalama 6 saat sonrasında üzerini açtığınız yoğurdu, çok fazla hareket ettirmeden üzerini kapatıp buzdolabına yerleştirin.
 9. Bu aşamada mayalanan yoğurt kaç saat beklemeli sorusu akıllara gelecektir. Kıvamlı olması için mümkünse bir gün boyunca mayalanan yoğurdunuzu dinlendirin. 

Afiyet Olsun :)Yoğurt Faydası, Yoğurt Neye İyi Gelir?


Günlük yoğurt tüketmenin faydaları azımsanmayacak kadar fazladır. Aç karnına yoğurt yemenin faydaları ya da yatmadan önce yoğurt yemenin faydaları nedir diye sormadan önce yoğurdun esas faydalarını öğrenmekte fayda vardır. Genel yararlarını öğrendikten sonra kendi beslenme düzeninize uygun olarak aç karnına, yatmadan önce, öğünler arasında ya da öğünlerle birlikte tüketmek size kalmıştır. İşte yoğurt faydaları:

Önemli Besinler Açısından Zengin

Yoğurt vücudunuzun ihtiyacı olan hemen hemen her besini sağlar. Özellikle kalsiyum, B vitaminleri ve eser mineraller bakımından zengindir.

Protein Değeri Yüksek

Yoğurt, etkileyici bir miktarda protein sağlar.  Proteinin, enerji tüketiminizi veya gün boyunca yaktığınız kalori miktarını artırarak metabolizmayı desteklediği gösterilmiştir. 

Bazı Çeşitler Sindirim Sağlığına Fayda Sağlayabilir

Bazı yoğurt türleri, şişkinlik, ishal ve kabızlık gibi yaygın gastrointestinal bozuklukların semptomlarını azaltarak sindirim sağlığını artırabilecek probiyotikler içerir.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirebilir

Yoğurt, hepsi bağışıklık sağlığını artırabilecek ve bazı hastalıkları önleyebilecek probiyotikler, vitaminler ve mineraller sağlar.

Osteoporoza Karşı Koruyabilir

Yoğurt, kemik sağlığında önemli rol oynayan vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Düzenli olarak tüketilmesi osteoporoz riskini azaltabilir.

Kalp Sağlığına Fayda Sağlayabilir

Yağ içeriğinden bağımsız olarak, yoğurt, "iyi" HDL kolesterolü artırarak ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığına fayda sağlıyor gibi görünmektedir.

Kilo Yönetimini Teşvik Edebilir

Yoğurt protein bakımından zengindir, bu da genel olarak diyetinizi geliştirebilir. Bu yönlerin her ikisi de kilo yönetimine yardımcı olur.

Yoğurt faydaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz Yoğurdun Etkileyici Sağlık Faydaları adlı blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).


Genellikle sıklıkla kullanılan gramajlarda tam yağlı yoğurt kalori değerleri şu şekildedir:

Bir Kaşık Yoğurt Kaç Kalori?
 • 1 kaşık tam yağlı yoğurt 10.56 kaloridir.

100 Gram Yoğurt Kaç Kalori?
 • 100 gram yoğurt  69 kaloridir.

Bir Kase Yoğurt Kaç Kalori?
 • 1 kase yoğurt 172.50 kaloridir.

Bir Su Bardağı Yoğurt Kaç Kalori?
 • Bu sorunun cevabını kesin olarak verebilmek için bir su bardağı yoğurt kaç gram? sorusunun cevabını verebilmek gerekmektedir. Bir su bardağı yoğurt kullandığınız bardağın gramajına bağlı olarak değişmekle birlikte 1 su bardağı yoğurt genellikle 180 gramdır. Yani 1 su bardağı yoğurt 124.20 kaloridir.

200 Gram Yoğurt Kaç Kalori?
 • 200 gram yoğurt 138 kaloridir.

Yoğurt kalori hesaplaması yapmak istiyorsanız ve bu gramajların dışında bir tabak yoğurt kaç kalori? 2 kaşık, 3 kaşık, 4 kaşık yoğurt kaç kalori?, 500 gr yoğurt kaç kalori?, Bir bardak yoğurt kaç kalori?,  Bir porsiyon yoğurt kaç kalori?  gibi daha farklı gramajlardaki yoğurdun kalorisini merak ediyorsanız tek yapmanız gereken gramajını ‘yoğurt kaç kalori’ butonunda gramaj girmektir. 

Uzun Lafın Kısası

Yoğurt çok çeşitli kullanılan mükemmel bir besindir. Yoğurt çorbası, yoğurt tatlısı, yoğurtlu keklerin yanı sıra yoğurt kürü de yapabilirsiniz.( Yoğurtta olduğu gibi yoğurt çorbası nasıl yapılır ve yoğurt çorbası kalorisini de merak ediyorsanız yoğurt çorbası kalori sayfamızdan hem yoğurt çorbası kalorisini hem de yoğurt çorbası tarifini öğrenebilirsiniz.) Yoğurt besin açısından zengindir ve düzenli olarak tüketildiğinde sağlığınızı artırabilir. Sindirim sağlığı ve kilo kontrolünden faydalanırken, bazı hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Yoğurt, sağlıklı beslenme düzeninde vazgeçilmez gıdalardan biri olabilmektedir. Yoğurt dışında da sayısız sağlıklı gıda bulunmaktadır. Bu sağlıklı gıdaları birbirleriyle uyum içerisinde nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


 • 1 yemek kaşığı Yoğurt, Tam Yağlı 10.56 kcal 15.30 Gram
 • 1 Kase Yoğurt, Tam Yağlı 172.50 kcal 250.00 Gram
 • yarım kase Yoğurt, Tam Yağlı 86.25 kcal 125.00 Gram
 • *Alerjen: Yoğurt, Tam Yağlı içerir.

Benzer Gıdalar

Diyetisyen Misin?

Harcanan Kalori Hesaplama

Sitene Ekle