Yoğurt İshal Yapar Mı? Yoğurt İshali Keser Mi?

Yoğurt İshal Yapar Mı? Yoğurt İshali Keser Mi?
Yoğurt ishal yapar mı? Probiyotik açısından zengin yoğurtlar, gezgin ishali ve enfeksiyonlar, antibiyotikler, IBS ve Crohn hastalığının neden olduğu ishale karşı koruma sağlayabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Zayıflamak için zayıflama ilacı, zayıflama kürleri, zayıflama çayları kesin çözüm değildir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

İshal, birçok insanın yılda birkaç kez yaşadığı, yaygın ve genellikle kısa süreli bir durumdur.

 

24 saatlik bir süre içinde en az 3 gevşek veya sıvı dışkı ile bağırsak hareketlerinin sıklığında artış olarak tanımlanır (1).

 

İshale çeşitli faktörler neden olabilir ve yoğurt gibi bazı yiyecekler onu hafifletebilir veya kötüleştirebilir.

 

Yoğurt İshali Önlemeye Veya Tedavi Etmeye Yardımcı Olabilir

 

Bazı yoğurt türleri, ishali önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabilecek probiyotikler olarak da bilinen dost bakteriler içerir.

 


Yoğurt Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu? Yoğurt Diyeti İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Buraya Tıklayın.

 

Enfeksiyona Bağlı İshal

 

Araştırmalar, seyahate giden haftalarda probiyotik tüketmenin gezgin ishali riskinizi %15'e kadar azaltabileceğini göstermektedir (2, 3).

 

63 rastgele kontrollü çalışmanın gözden geçirilmesi ayrıca probiyotiklerin bakteriyel, viral veya paraziter enfeksiyonların neden olduğu ishalin süresini yaklaşık 25 saat kısaltabileceğini göstermektedir (4).

 

Aynı inceleme, probiyotik verilmeyenlere kıyasla, probiyotik verilenlerin ortalama olarak 4 gün veya daha fazla süren ishal yaşama olasılığının %59 daha düşük olduğunu ve günde daha az bağırsak hareketine sahip olduğunu göstermektedir.

 

Antibiyotiklere Bağlı İshal

 

Antibiyotikler, ishal için başka bir yaygın tetikleyicidir. Bağırsak bakterilerinizin dengesini bozarak zararlı, ishale neden olan bakterilerin çoğalmasına izin verirler.

 

İshalden Kurtulmak İçin 5 Yöntem! Daha Fazlası İçin Buraya Tıklayın.

 

Araştırmalar, antibiyotiklerin yanı sıra probiyotik almanın ishal riskinizi %51'e kadar azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtmektedir ( 5 ,6).

 

Bununla birlikte, etkinlikleri kısmen yaşınıza bağlı olabilir. Araştırmaya göre, probiyotikler en çok çocuklar ve genç yetişkinlerde etkili olabilir. Ancak 64 yaşın üzerindeki kişilerde daha az etkili olabilir (7, 8).

 

Diğer Durumlara Bağlı İshal

 

Son olarak, probiyotikler irritabl bağırsak sendromu (IBS) veya ülseratif kolit (UC) gibi sindirim bozukluklarının neden olduğu ishali azaltabilir (9, 10).

 

Özet: Bazı yoğurtlar, çeşitli ishal türlerini önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olduğu gösterilen faydalı bakteriler olan probiyotikler içerir.

 

Tüm Yoğurtlar Probiyotik İçerir Mi? 

 

Bakteriler, yoğurt dahil tüm fermente süt ürünlerinde doğal olarak bulunur.

 

Yoğurt yapmak için, şekeri laktik aside dönüştürmeye yardımcı olmak için süte belirli bakteri kültürleri eklenir. Bu fermantasyon süreci, yoğurdu belirleyen şeydir.

 


İshal Neden Olur ve Genellikle Ne Kadar Sürer? Öğrenmek İçin Buraya Tıklayın.

 

Probiyotik olarak kabul edilmek için bakterilerin canlı olması ve sağlık açısından faydalar sağlayabilmesi gerekir. Yoğurt yapmak için kullanılan başlangıç ​​bakteri kültürleri, genellikle sindirimden sağ çıkamadıkları ve bu nedenle vücudunuz üzerinde herhangi bir terapötik etki sağlamadıkları için probiyotik olarak kabul edilmezler. (11,12).

 

Bununla birlikte, bazı yoğurt üreticileri ürünlerinde ek, sindirime dayanıklı probiyotik türler içerir.

 

Bunlar arasında ishali önlemede veya tedavi etmede etkili olanlar arasında Bifidobacterium bifidum , Bifidobacterium lactis, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus rhamnosus ve Saccharomyces boulardii bulunur ( 13 ).

 

Probiyotikler Açısından Hangi Yoğurt Türleri Zengin Kabul Edilir?

 

Bağırsak yararları sağlamak için uzmanlar, bir yoğurdun iki gereksinimi karşılaması gerektiğini öne sürüyor ( 13 ):

 

Servis başına 10 milyardan fazla koloni oluşturan birim (CFU) probiyotik sağlar. İnsan bağırsağının asidik koşullarında hayatta kalabilen probiyotik suşlar içerir.

 

Yine de, birkaç yoğurt üreticisi, porsiyon başına CFU sayısını bir yana, hangi probiyotik suşları kullandıklarını listeliyor.

 

Dahası, araştırmalar, yoğurdun büyük bir kısmının etikette listelenmemiş türler içerdiğini göstermektedir. Ayrıca, ticari ürünlerin %33'e kadarı gerekenden daha az CFU sağlar (12).

 

Bu faktörler, yalnızca gıda etiketine göre doğru yoğurdu seçmeyi zorlaştırır.

 

Yine de bazı şirketler, CFU sayısını doğrulamak için ürünlerini üçüncü taraf laboratuvarlara analiz ettiriyor. Bu tür iki marka, her ikisi de porsiyon başına 40 milyardan fazla CFU paketleyen Nancy's ve White Mountain Foods'tur.

 

Nancy's ayrıca yulaf sütünden yapılan sütsüz , probiyotik açısından zengin bir yoğurt da sunuyor .

 

Üçüncü taraflarca test edilmiş probiyotik yoğurtları bulamazsanız, yukarıda listelenen türlerden birini sağlayan çok sayıda CFU içeren bir çeşit seçmeyi deneyin.

 

Özet: Yoğurtlar, çeşitli tür ve miktarlarda probiyotik içerebilir. İshali önlemeye yardımcı olmak için, yararlı probiyotik suşlara ve porsiyon başına en az 10 milyar CFU'ya sahip birini tercih edin. Mümkün olduğunca üçüncü taraflarca test edilmiş yoğurtları seçin.

 

Yoğurt Bazı Kişilerde İshale Neden Olabilir

 

Yoğurt, bireylerin üçte ikisinin sindiremediği bir süt şekeri olan laktoz içerir. Olan insanlar laktoz intoleransı yoğurt gibi laktoz açısından zengin gıdalar, yemeleri sonucu sık sık ishale neden olabilirler. (14, 15).

 


 

Bununla birlikte, bazı kanıtlar, probiyotik açısından zengin yiyeceklerin laktozu sindirmeyi kolaylaştırarak ishal gibi istenmeyen yan etkileri azalttığını göstermektedir (16, 17).

 

Bu nedenle, geleneksel sütlü yoğurt yedikten sonra ishal yaşıyorsanız, bir seçenek, onu probiyotik açısından zengin sütlü veya sütlü yoğurt çeşitleriyle değiştirmektir.

 

Yine de, laktoz intoleransınız olduğunu biliyorsanız, süt yoğurdundan tamamen kaçınmak en kolayı olabilir.

 

Özet: Laktoz intoleransı olan kişiler, sütlü yoğurt yedikten sonra ishal yaşayabilir. Sizin için durum buysa, bunun yerine bitki bazlı bir yoğurdu tercih edin.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Probiyotik açısından zengin yoğurtlar, gezgin ishali ve enfeksiyonlar, antibiyotikler, IBS ve Crohn hastalığının neden olduğu ishale karşı koruma sağlayabilir.

 

En güçlü etkiler için, porsiyon başına 10 milyar CFU veya daha fazlasını içeren bir yoğurdun yanı sıra probiyotik suşları olan Bifidobacterium bifidum , Bifidobacterium lactis, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus rhamnosus veya Saccharomyces boulardii seçin.

 

Bununla birlikte, laktoz intoleransınız varsa yoğurt ishale neden olabilir . Bu durumda, bunun yerine probiyotik açısından zengin bitki bazlı yoğurtları tercih edin.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler