Yeşil Çayın Faydaları Ve Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Yeşil Çayın Faydaları Ve Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Yeşil çayın faydaları kilo kaybının ötesine uzandığını unutmayın. Ayrıca çeşitli nedenlerden dolayı da sağlıklıdır.

Yeşil çay, gezegendeki en sağlıklı içeceklerden biridir.

Sağlığınıza fayda sağlayabilecek antioksidanlar ve çeşitli bitki bileşikleri ile doludur.

Hatta bazı insanlar yeşil çayın yağ yakımını artırabileceğini ve kilo vermenize yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Bu makale yeşil çayı ve kilo vermeyi içeren kanıtları incelemektedir.

Yağ Kaybetmenize Yardımcı Olabilecek Maddeler İçerir

Çay yaprakları birçok faydalı bileşik içerir.

Yeşil çayın bileşiklerinden biri kafeindir. Bir fincan yeşil çay, bir fincan kahveden (100–200 mg) çok daha az kafein (24–40 mg) içermesine rağmen, hala hafif bir etkiye sahip olacak kadar içerir.

Kafein, yağ yakımına yardımcı olduğu ve çok sayıda çalışmada egzersiz performansını artırdığı bilinen bir uyarıcıdır (1, 2 ).

Ancak, yeşil çay gerçekten de antioksidan içeriğinde parlar. Araştırmalar bir bardak yeşil çay içmenin kan dolaşımınızdaki antioksidanların miktarını arttırdığını gösteriyor ( 3 ).

Bu sağlıklı içecek kateşinler adı verilen güçlü antioksidanlarla doludur ( 4 ).

Bunlardan en önemlisi, metabolizmayı artırabilen bir madde olan epiglokatechin gallattır (EGCG).

Bir fincan yeşil çay antioksidan seviyenizi yükseltebilse de, çoğu çalışma konsantre bir kateşin kaynağı olan yeşil çay ekstraktının faydalarını inceledi.

Özet: Yeşil çay, metabolizma üzerinde güçlü etkileri olan kafein ve EGCG gibi biyoaktif maddeler içerir.

Yağ Hücreleri Yağları Harekete Geçirebilir

Yağ yakmak için vücudunuzun önce yağ hücresinde parçalanması ve kan dolaşımınıza taşınması gerekir.

Hayvan çalışmaları, yeşil çaydaki aktif bileşiklerin, norepinefrin (noradrenalin) gibi bazı yağ yakıcı hormonların etkilerini artırarak bu sürece yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Çaydaki ana antioksidan EGCG, norepinefrin hormonunu parçalayan bir enzimi inhibe etmeye yardımcı olabilir (5).

Bu enzim inhibe edildiğinde norepinefrin miktarı artar ve yağın bozulmasına neden olur ( 6 ).

Aslında, her ikisi de yeşil çay içinde doğal olarak bulunan kafein ve EGCG, sinerjik bir etkiye sahip olabilir (7).

Sonuçta, yağ hücreniz daha fazla yağ yakar. Bu da kas hücreleri gibi hücreler tarafından enerji olarak kullanılmak üzere kan dolaşımınıza salınır.

Özet: Yeşil çaydaki bileşikler, yağ hücrelerinin yağları parçalamalarını söyleyen hormon seviyelerini arttırır. Bu yağları kan dolaşımına salıverir ve enerji olarak kullanılabilir hale getirir.

Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Hemen hemen her ticari kilo kaybı ve yağ yakma ilavesinin etiketine bakarsanız, içerik olarak listelenen yeşil çayı göreceksiniz.

Bunun nedeni, yeşil çay ekstraktının, özellikle egzersiz sırasında artmış yağ yakımı ile bağlantılı olmasıdır.

Bir çalışmada, egzersizden önce yeşil çay ekstresi alan erkekler, takviyesi almayan erkeklerden % 17 daha fazla yağ yaktı. Çalışma, yeşil çayın egzersizin yağ yakıcı etkilerini artırabileceğini göstermektedir (8).

Sekiz haftalık bir çalışma, çay kateşinlerinin hem egzersiz hem de dinlenme sırasında yağ yakmayı arttırdığını belirledi ( 9 ).

Diğer birçok çalışma bu bulguları doğrular ve EGCG'nin yağ yakımını arttırdığını gösterir. Bu da uzun vadede vücut yağının azalmasına neden olabilir (10, 11).

Özet: Bazı çalışmalar yeşil çay ekstraktının yağ yakımını artırabildiğini gösteriyor. Etki, egzersiz sırasında daha da güçlüdür.

Metabolik Hızınızı Artırır

Vücudunuz sürekli kalori yakıyor.

Uyurken veya otururken bile, hücreleriniz enerji gerektiren milyonlarca işlevi yerine getiriyor.

Bazı çalışmalar, yeşil çay ekstresi veya EGCG takviyesi almanın, daha da fazla kalori yakmanıza neden olabileceğini göstermektedir.

Çoğu çalışmada, bu oran% 3-4 artış gösterse de, bazıları % 8 gibi yüksek bir artış gösterir

(12, 13, 14).

Günde 2.000 kalori yakan bir kişi için,% 3–4 günlük 60 ila 80 ilave kaloriye eşittir. Yüksek proteinli bir diyetten beklediğinize benzer.

Bu çalışmaların çoğu sürenin çok kısa olmasına rağmen, bazı kanıtlar metabolizma artırıcı etkinin uzun vadede sürdüğünü göstermektedir (15, 16).

60 obez bireyde yapılan bir çalışmada, yeşil çay ekstresi alan kişiler, üç ay sonra ekstresi almayanlara göre 7.3 kilo (3.3 kg) kaybetti. Üç ay sonra günde 183 daha fazla kalori yaktılar (17).

Bununla birlikte, tüm çalışmalar yeşil çay ekstraktının metabolizmayı arttırdığını göstermez. Etki bireye bağlı olabilir (18).

Özet: Bazı çalışmalar yeşil çayın metabolizmayı artırabileceğini ve insanların her gün % 3-4 daha fazla kalori yakmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Otomatik Olarak Daha Az Kalori Tüketmenizi Sağlayabilir mi?

Yeşil çayın kilo vermeye yardımcı olabileceği bir yol da iştahı azaltmaktır.

Bu, teorik olarak otomatik olarak daha az kalori tüketmenizi sağlar, hiç çaba harcamadan.

Ancak, yeşil çayın iştah üzerindeki etkilerine ilişkin çelişkili sonuçlar ortaya çıkmıştır ( 19 ).

Bazı hayvan çalışmaları, yeşil çay özlerinin veya EGCG takviyelerinin gıdalardan emdiğiniz yağ miktarını azaltabileceğini, ancak bunun insanlarda onaylanmadığını öne sürüyor (20, 21, 22).

Genel olarak, yeşil çayın birincil etkisi kalori harcamalarını arttırmak, sizi daha fazla yağ yakmanıza neden olmaktır. Ancak gün boyunca ne kadar yemek yediğinize dair gözle görülür bir etkisi yoktur.

Özet: Şu anda yeşil çayın insanların daha az kalori almasına neden olduğuna dair bir kanıt yoktur. Hayvanlarda yapılan bazı çalışmalar, diyetten yağ emilimini azaltabileceğini göstermektedir. Ancak insan çalışmaları bunu doğrulamamıştır.

Yeşil Çay, Özellikle Zararlı Karın Yağlamasını Önlemeye Yardımcı Olabilir

Kayıp fiili kilolar söz konusu olduğunda, yeşil çayın etkileri nispeten mütevazı.

Birçok çalışma insanların aslında kilo verdiklerini gösterse de, hiçbir etkisi olmayan bazı çalışmalar da var.

Yeşil çay takviyeleri üzerine yapılan çok sayıda deneme çalışmasına ait iki inceleme, insanların ortalama olarak yaklaşık 3 kilo kaybettiğini (1,3 kg) buldu (23, 24).

Tüm yağların aynı olmadığını unutmayın.

Derialtı yağlar cildinizin altında kalır. Ancak ayrıca göbek yağı da denilen önemli miktarda visseral yağ da olabilir.

Yüksek miktarda visseral yağ, her ikisi de tip 2 diyabet ve kalp hastalığı dahil olmak üzere birkaç ciddi hastalıkla güçlü şekilde bağlantılı inflamasyon ve insülin direnci ile ilişkilidir.

Yeşil çay kateşinleri üzerine yapılan birkaç çalışma, kilo verme etkilerinin mütevazi olmasına rağmen, kaybedilen yağların önemli bir yüzdesinin, visseral yağın zararlı olduğunu göstermektedir (25, 26 , 27 ).

Bu nedenle, yeşil çay daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam için yol açabilecek olan çizgideki birçok önemli hastalık riskinizi azaltmalıdır.

Özet: Yeşil çay ekstresi veya kateşin takviyeleri, sağlığınıza özellikle zararlı bir yağ olan visseral yağları kaybetmenize yardımcı olabilir.

Uzun Lafın Kısası

Yeşil çay ekstresi veya EGCG takviyeleri, metabolizma hızında ve yağ yakmada mütevazı bir artışa neden olsa da, gerçek kilo kaybı söz konusu olduğunda etkileri mütevazıdır.

Bununla birlikte, daha fazla protein almak ve karbonhidratı kesmek gibi diğer etkili kilo verme stratejileriyle birleştirildiğinde daha iyi çalışabilir.

Tabi ki, yeşil çayın yararlarının kilo kaybının ötesine uzandığını unutmayın. Ayrıca çeşitli nedenlerden dolayı da sağlıklıdır.

Çalışmaların çoğunda yeşil çay özleri veya izole yeşil çay antioksidanları içeren takviyeleri incelemiş olduğunuzu unutmayın.

Buna karşılık, yeşil çay içmenin etkileri muhtemelen minimum düzeyde olsa da, düzenli alımın uzun vadeli faydaları olabilir.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın