Yeşil Çay Kilo Kaybına Yardımcı Olur Mu?

Yeşil Çay Kilo Kaybına Yardımcı Olur Mu?

Yeşil çay kilo kaybını artırabilir, sıvı almanızı sağlayabilir ve kronik hastalıklara karşı koruyabilir.


Birçok insan yorgunlukla savaşmak, kilo vermek ve vücutlarını temizlemek için hızlı ve kolay yollar için detoks diyetlerine yönelir.

Yeşil çay detoksu popülerdir, çünkü takip edilmesi kolaydır. Diyetinizde veya yaşam tarzınızda önemli değişiklikler gerektirmez.

Bununla birlikte, bazıları bunu genel sağlığı iyileştirmek için basit bir yol olarak teşvik ederken, diğerleri de başka bir güvensiz ve etkisiz moda (fad) diyeti olarak reddetmektedir.

Bu makale, faydalarının risklerinden daha ağır basması da dahil olmak üzere yeşil çay detoksuna yakından bakıyor.

Yeşil Çay Detoksu Nedir?


Yeşil çay detoksu, zararlı toksinleri temizlemenin, enerji seviyelerini artırmanın ve daha  sağlıklı yaşamaya teşvik etmenin basit bir yolu olarak ilan edilir.

Destekçileri, diyetinize sadece birkaç günlük porsiyon yeşil çay eklemenin lekeleri temizleyebileceğini, bağışıklık fonksiyonunu artırabileceğini ve yağ yakımını artırabileceğini iddia ediyor.

Tipik olarak, yeşil çay detoksu normal günlük diyetinize 3-6 fincan (0,7–1,4 litre) yeşil çay eklemeyi içerir.

Belirli yiyeceklerden kaçınmanızı veya kalori alımınızı azaltmanızı gerektirmez, ancak detoks sırasında besin açısından zengin bir diyet uygulamanız ve takip etmeniz önerilir.

Detoksun uzunluğuna ilişkin yönergeler değişiklik gösterir, ancak genellikle birkaç hafta boyunca izlenir.

ÖZET: Yeşil çay detoksu, birkaç hafta boyunca günlük diyetinize 3-6 fincan (0,7–1,4 litre) yeşil çay eklemeyi içerir. Taraftarlar, toksinleri temizleyebileceğini, bağışıklık fonksiyonunu artırabileceğini ve kilo verme çabalarınızı ve enerjinizi artırabileceğini iddia ediyor.

Potansiyel Faydalar

Yeşil çay detoksunun etkileri üzerine araştırmalar eksikken, birçok çalışma yeşil çayın faydalarını göstermiştir .

Yeşil çay detoksunun potansiyel faydalarından bazıları aşağıdadır.

Hidrasyonu Artırır


Nemli kalmak sağlığınızın birçok yönü için önemlidir, çünkü vücudunuzdaki hemen hemen her sistem suyun düzgün çalışması için gereklidir.

Aslında, atıkları filtrelemek, vücudunuzun sıcaklığını düzenlemek, besin emilimini arttırmak ve beyninizin verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmak için uygun hidrasyon önemlidir (1).

Yeşil çay çoğunlukla sudan oluşur. Böylece, hidrasyonu artırabilir ve günlük sıvı gereksinimlerinizi karşılamanıza yardımcı olabilir.

Yeşil çay detoksunda, her gün sadece yeşil çaydan 0.7-1.4 litre sıvı içeceksiniz.

Bununla birlikte, yeşil çay tek sıvı kaynağınız olmamalıdır. İyi nemlendirmenize yardımcı olmak için bol su ve diğer sağlıklı içeceklerle desteklenmelidir.


Kilo Kaybını Destekler


Araştırmalar, sıvı alımınızı artırmanın kilo verme çabalarınıza yardımcı olabileceğini göstermektedir.

173 kadında bir yıl süren bir çalışmada, daha fazla su içmenin, diyet veya egzersizden bağımsız olarak daha fazla yağ ve kilo kaybı ile ilişkili olduğu bulundu (2 ).

Dahası, yeşil çay bileşenlerinin kilo kaybını ve yağ yakımını arttırdığı gösterilmiştir.

23 yetişkinde yapılan bir çalışmada, yeşil çay ekstraktı tüketmenin, egzersiz sırasında plaseboyla karşılaştırıldığında % 17 oranında yağ yakmayı arttırdığı bulunmuştur (3 ).

11 çalışmanın bir başka büyük incelemesi, kateşinler adı verilen bitki kimyasalları da dahil olmak üzere yeşil çaydaki bazı bileşiklerin vücut ağırlığını azaltabileceğini ve kilo kaybı bakımını destekleyebileceğini gösterdi (4 ).

Bununla birlikte, bu çalışmalarda yüksek konsantrasyonlu yeşil çay özleri kullanılmıştır.

Düzenli yeşil çay ve kilo kaybı üzerine yapılan çalışmalar, kilo kaybı üzerinde küçük fakat istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir etkiye sahip olabileceğini bulmuştur (5 ).

Hastalığın Önlenmesine Yardımcı Olabilir

Yeşil çay, kronik hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olduğu düşünülen güçlü bileşikler içerir.

Örneğin, yapılan araştırmalarda yeşil çayda bir tür antioksidan olan epigallokateşin 3 gallatın (EGCG), karaciğer, prostat ve akciğer kanseri hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir (6 , , 8 ).

Yeşil çay içmek kan şekeri seviyelerini düşürmeye de yardımcı olabilir . Aslında günde en az 3 bardak (237 ml) içmenin, % 16 daha düşük diyabet geliştirme riski ile ilişkili olduğunu bulmuştur (9 ,10 ).

Ek olarak, bazı araştırmalar yeşil çay içmenin daha düşük kalp hastalığı ve inme riskleriyle ilişkili olabileceğini göstermektedir (11 , 12 ).

9 çalışmanın gözden geçirilmesi, günde en az 1 fincan (237 ml) yeşil çay içen kişilerin kalp hastalığı ve inme riskinin daha düşük olduğunu buldu.

Ayrıca, günde en az 4 fincan (946 ml) içenlerin kalp krizi geçirmesi yeşil çay içmeyenlerden daha azdı (11 ).

Bununla birlikte, kısa süreli yeşil çay detoksunun takip edilmesinin hastalığı önlemeye yardımcı olup olmadığını anlamak için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

ÖZET: Yeşil çay içmek hidrasyonu artırmaya, kilo kaybını artırmaya ve hastalığı önlemeye yardımcı olabilir. Yeşil çay detoksunun aynı faydaları sağlayıp sağlayamayacağını değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yeşil Çayın Dezavantajları

Yeşil çay detoksunun potansiyel faydalarına rağmen, dikkate alınması gereken dezavantajlar vardır.

Aşağıda yeşil çay detoksunun izlenmesi ile ilgili bazı dezavantajlar bulunmaktadır.

Kafein Bakımından Zengindir


Tek bir 237 ml yeşil çay porsiyonu yaklaşık 35 mg kafein içerir (13 ).

Bu, kahve veya enerji içecekleri gibi, porsiyon başına bu miktarın iki katı veya hatta üç katı olabilen diğer kafeinli içeceklerden önemli ölçüde daha azdır.

Bununla birlikte, günde 3-6 fincan (0.7-1.4 litre) yeşil çay içmek , kafein alımınıza yığılabilir ve sadece yeşil çaydan günde 210 mg kafein eklenebilir.

Kafein, özellikle yüksek miktarlarda tüketildiğinde anksiyete, sindirim sorunları, yüksek tansiyon ve uyku bozuklukları gibi yan etkilere neden olabilecek bir uyarıcıdır (14 ).

Ayrıca bağımlılık yapar ve baş ağrısı, yorgunluk, konsantrasyon zorluğu ve ruh hali değişiklikleri gibi yoksunluk belirtilerine neden olabilir (15 ).

Çoğu yetişkin için günde 400 mg'a kadar kafein güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, bazı insanlar etkilerine daha duyarlı olabilir, bu nedenle olumsuz belirtiler yaşarsanız (16 ).

Bozulmuş Besin Emilimi


Yeşil çay, mikrobesinlere bağlanabilen ve vücudunuzdaki emilimini engelleyebilen EGCG ve tanenler gibi belirli polifenoller içerir.

Özellikle yeşil çayın demir emilimini azalttığı ve bazı insanlarda demir eksikliğine neden olabileceği gösterilmiştir (17,18 ).

Ara sıra yeşil çayın tadını çıkarmak, sağlıklı yetişkinlerde beslenme eksikliklerine neden olması muhtemel olmasa da, daha yüksek demir eksikliği riski olanlar için yeşil çay detoksu tavsiye edilmeyebilir.

Demir eksikliği riski altındaysanız, yemekler arasında yeşil çay içmeye devam edin ve çay içmeden önce en az bir saat beklemeye çalışın (19).

Gereksiz ve Etkisiz


Yeşil çay içmek sağlığınıza fayda sağlayabilir, ancak yeşil çay detoksu kilo kaybı ve detoksifikasyon için muhtemelen etkisizdir ve gereksizdir .

Vücudunuzda toksinleri ve zararlı bileşikleri temizlemek için yerleşik bir detoks sistemi vardır.

Ek olarak, uzun süreli, düzenli yeşil çay alımının sağlığınıza birçok yönden fayda sağladığı gösterilmiştir, ancak birkaç hafta boyunca içmenin çok fazla bir etkisi yoktur.

Ayrıca, diyetinize yeşil çay eklemek küçük ve kısa süreli kilo kaybına neden olsa da, detoks sona erdiğinde uzun süreli veya sürdürülebilir olması olası değildir.

Bu nedenle, yeşil çay “detoks” un bir parçası değil, sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzının bir bileşeni olarak görülmelidir.

ÖZET: Yeşil çay, demir emilimini bozabilecek iyi miktarda kafein ve polifenol içerir. Yeşil çay detoksu, özellikle sadece kısa sürelerle takip edilirse, gereksiz ve etkisiz olabilir.

Sağlıklı Detoks ve Kilo Kaybı İçin Diğer Seçenekler


Vücudunuz toksinleri ortadan kaldırmak, sağlığınızı optimize etmek ve hastalığı önlemek için karmaşık bir sisteme sahiptir.

Örneğin, bağırsaklarınız atık ürünler salgılar, akciğerleriniz karbondioksiti dışarı atar, cildiniz ter salgılar ve böbrekleriniz kanı filtreler ve idrar üretir (20 ).

Fad (Moda) diyetlerini veya temizliklerini takip etmek yerine, vücudunuza daha etkili bir şekilde detoks yapması ve uzun vadede daha iyi sağlığı teşvik etmesi için gereken besinleri ve yakıtı vermek en iyisidir.

Her gün bol miktarda su içmek, düzenli egzersiz yapmak ve besleyici tüm yiyecekleri yemek, bazı detoks diyetleriyle ilişkili tehlikeli yan etkiler olmadan sağlığınızı optimize etmenin ve kilo kaybını artırmanın basit yoludur .

Son olarak, yeşil çay dengeli bir diyet için harika bir ek olabilir, ancak günde birkaç bardak yapıştırın ve daha iyi sonuçlar için diğer diyet ve yaşam tarzı değişiklikleriyle eşleştirdiğinizden emin olun.


ÖZET: Nemli kalmak, çok yönlü bir diyet uygulamak ve düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı kilo kaybını teşvik etmenin ve vücudunuzun toksinleri temizlemenin doğal yeteneğini en üst düzeye çıkarmanın kolay yoludur.

Uzun Lafın Kısası

Yeşil çay kilo kaybını artırabilir, sizi nemli tutabilir ve kronik hastalıklara karşı koruyabilir.

Bununla birlikte, yeşil çay detoksunda günde 3-6 bardak (0.7-1.4 litre) içmek, besin emiliminizi bozabilir ve kafein alımınızı artırabilir.

Sadece kısa vadede takip ederseniz sağlığınıza veya kilo verme çabalarınıza fayda sağlamanız da olası değildir.

Yeşil çay, hızlı bir diyet için değil, besleyici bir diyetin bir parçası olarak kullanılmalıdır.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın