Yerba Mate Çayı Faydaları Nelerdir? Yerba Mate Çayı Nasıl Yapılır?

Yerba Mate Çayı Faydaları Nelerdir? Yerba Mate Çayı Nasıl Yapılır?
Yerba mate çayı, dünya çapında popülerlik kazanan geleneksel bir Güney Amerika içeceğidir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

 

Yerba mate nedir? Yerba mate çayı, dünya çapında popülerlik kazanan geleneksel bir Güney Amerika içeceğidir. Yerba mate nasıl içilir? Geleneksel olarak bir kabak veya su kabakları içinde servis edilen bu çay sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir ve diğer demleme çaylara benzer şekilde hazırlanır. Yerba mate faydaları nelerdir? Antioksidanlar ve çeşitli besinler açısından zengin olan yerba mate çayının faydaları arasında odaklanmayı ve fiziksel performansı artırabilmesi, enfeksiyonlara karşı koruması, kilo vermenize yardımcı olması, bağışıklık sisteminizi güçlendirmesi, kan şekeri seviyesini düşürmesi ve kalp hastalığı riskini azaltabilmesi gibi faydalar örnek verilebilir. Yerba mate çayının bu kadar faydasının arasında kanser ve kafein etkisi, ilaç etkileşimleri olması da olumsuz özelliklerindendir.

 

Yerba mate çayı, dünya çapında popülerlik kazanan geleneksel bir Güney Amerika içeceğidir.

 

Kahvenin gücüne, çayın sağlığa faydalarına ve çikolata keyfine sahip olduğu söyleniyor.

 

İşte yerba meta çayı nedir? Yerba mate çayı faydaları nelerdir? Yerba mate çayı nasıl yapılır? Yerba mate çayı yan etkileri nelerdir? sorularına detaylı bir bakış sağlayan makale.

 

Yerba Mate Çayı Nedir?

 

Yerba mate, Ilex paraguariensis bitkisinin yapraklarından ve dallarından yapılan bitkisel bir çaydır.

 

Yapraklar tipik olarak bir ateşte kurutulur, daha sonra çayı yapmak için sıcak suya daldırılır.

 

Yerba mate geleneksel olarak su kabağından yapılan bir kaptan tüketilir ve yaprak parçalarını süzmek için alt ucunda bir filtre olan metal bir pipetle yudumlanır.

 

Bu geleneksel su kabağından yapılan kaptan paylaşmanın, dostluk ve bağın bir işareti olduğu söylenir. Yerba mate bardağı, yerba mate kabı, yerba mate fincanı oldukça fazla ilgi görmektedir.

 

Özet: Yerba mate, Ilex paraguariensis bitkisinin kurutulmuş yapraklarından ve dallarından yapılan bir çay türüdür.


1. Antioksidanlar ve Besinler Açısından Zengin

 

Yerba mate, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok faydalı bitki besin maddesi içerir (1 ):

 

  • Ksantin: Bu bileşikler uyarıcı görevi görür. Çay, kahve ve çikolatada da bulunan kafein ve teobromin içerir.
  • Kafeoil türevleri: Bu bileşikler, çaydaki sağlığı geliştiren ana antioksidanlardır.
  • Saponinler: Bu acı bileşikler, bazı anti-enflamatuar ve kolesterol düşürücü özelliklere sahiptir.
  • Polifenoller: Bu, birçok hastalık riskinin azalmasına bağlı büyük bir antioksidan grubudur.


İlginç bir şekilde, yerba mate çayın antioksidan gücü yeşil çayın antioksidan gücünden biraz daha yüksek gibi görünüyor (2 ).

 

Dahası, yerba mate, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu hemen hemen her vitamin ve mineralin yanı sıra, dokuz temel amino asitten yedisini içerebilir (1 , 3).

 

Bununla birlikte, çay bu besinlerden çok az miktarda içerir. Bu nedenle diyetinize tek başına büyük bir katkı yapması olası değildir.

 

Özet: Yerba mate birçok yararlı bitki besin maddesi içeren bir antioksidan güç merkezidir.

 

2. Enerjiyi Artırabilir ve Zihinsel Odağı Geliştirebilir

 

Kupa başına 85 mg kafein içeren yerba mate, kahveden daha az kafein içerir. Ancak bir fincan çaydan daha fazla kafein içerir (4).

 

Bu nedenle, diğer kafeinli yiyecek ve içecekler gibi, enerji seviyenizi artırabilir ve kendinizi daha az yorgun hissedebilirsiniz.

 

Kafein ayrıca beyninizdeki belirli sinyal moleküllerinin seviyelerini de etkileyerek zihinsel odaklanmanız için özellikle yararlıdır (5 ,6).

 

Birkaç insan çalışması, 37,5-450 mg kafein içeren tek bir doz tüketen katılımcılarda daha iyi uyanıklık, kısa süreli hatırlama ve tepki süresi gözlemledi ( 7 ).

 

Ek olarak, düzenli olarak yerba mate tüketenler, sık sık bunun kahve gibi uyanıklığı artırdığını, ancak gergin yan etkileri olmadığını söylerler.

 

Bununla birlikte, bu referanslar henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

 

Özet: Yerba mate, kafein içeriği sayesinde enerji seviyenizi artırmanıza ve zihinsel odaklanmanızı artırmanıza yardımcı olabilir.

 

3. Fiziksel Performansı Artırabilir

 

Kafeinin ayrıca kas kasılmalarını iyileştirdiği, yorgunluğu azalttığı ve spor performansını %5'e kadar artırdığı bilinmektedir (8, 9, 10, 11).

 

Yerba mate orta miktarda kafein içerdiğinden, onu içenler benzer fiziksel performans faydaları bekleyebilir.

 

Aslında, bir çalışmada, egzersizden hemen önce 1 gramlık öğütülmüş yerba mate yaprağı verilenler, orta yoğunluklu egzersiz sırasında %24 daha fazla yağ yaktılar (12 ).

 

Egzersiz sırasında enerji için yağa daha fazla güvenilmesi, karbonhidrat rezervlerinizi kritik yüksek yoğunluklu anlar yani bir yokuş yukarı bisiklet sürmek veya bitiş çizgisine doğru koşmak gibi anlar için korur. Bu daha iyi spor performansına dönüşebilir.

 

Egzersiz öncesi en uygun yerba mate miktarı bilinmemektedir.

 

Özet: Yerba mate, egzersiz sırasında vücudunuzun enerji için yağa olan bağımlılığını artırır. Ayrıca kas kasılmalarını iyileştirebilir ve yorgunluğu azaltabilir. Bu da daha iyi fiziksel performansa katkıda bulunabilir.

 

4. Enfeksiyonlara Karşı Koruyabilir

 

Yerba mate bakteri, parazit ve mantar enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir.

 

Bir test tüpü çalışması, yüksek bir yerba mate özütünün, mide krampları ve ishal gibi gıda zehirlenmesi semptomlarına neden olan bir bakteri olan E. coli'yi devre dışı bıraktığını buldu  (13 , 14 ).

 

Yerba mate içindeki bileşikler, pullu cilt, kepek ve bazı deri döküntülerinden sorumlu bir mantar olan Malassezia furfur'un büyümesini de önleyebilir (15 ).

 

Son olarak, araştırmalar içindeki bileşiklerin bağırsak parazitlerine karşı biraz koruma sağlayabileceğini düşündürmektedir (1 ).

 

Bununla birlikte, bu çalışmaların çoğu izole hücreler üzerinde yapılmıştır. Şu anda bu faydaların insanlar için aynı olup olmadığı belirsiz ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç var (16 ,17 ).

 

Özet: Yerba mate bazı anti-bakteriyel, anti-parazitik ve anti-mantar özelliklerine sahip olabilir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


5. Kilo Vermenize ve Göbek Yağını Eritmenize Yardımcı Olabilir

 

Hayvan çalışmaları, yerba matenin iştahı azaltabileceğini ve metabolizmayı hızlandırabileceğini ve bunun da kilo kaybına yardımcı olabileceğini göstermektedir  (18 ).

 

Toplam yağ hücresi sayısını ve tuttukları yağ miktarını azalttığı görülmektedir (19 ).

 

İnsan araştırması, enerji için yakılan depolanmış yağ miktarını da artırabileceğini gösteriyor (12 , 20 ).

 

Ayrıca, aşırı kilolu kişilerde yapılan 12 haftalık bir çalışmada, günde 3 gram yerba mate tozu verilenler ortalama 0,7 kg kaybetti. Ayrıca bel-kalça oranını %2 oranında düşürdüler, bu da göbek yağının kaybolduğunu gösterir (21 ).

 

Karşılaştırıldığında, plasebo verilen katılımcılar ortalama 2,8 kg kazandı ve aynı 12 haftalık dönemde bel-kalça oranını %1 artırdı (21 ).

 

Özet: Yerba mate iştahı azaltabilir, metabolizmayı hızlandırabilir ve enerji için yakılan yağ miktarını artırabilir. Bu kilo vermenize yardımcı olabilir.

 

6. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirebilir

 

Yerba mate, anti-enflamatuvar özelliklere sahip doğal bileşikler olan saponinleri içerir (1 , 22 ).

 

Ek olarak, az miktarda C vitamini, E vitamini, selenyum ve çinko sağlar. Bu antioksidanlar bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve sağlığı geliştirebilir (23 , 24 ).

 

Ancak araştırmacılar, yerba matenin insan bağışıklık sistemi üzerindeki doğrudan etkilerini henüz araştırmamışlardır.

 

Özet: Yerba mate, bağışıklık sisteminizi artırabilecek anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir.

7. Kan Şekeri Seviyesini Düşürür

 

Yerba mate, kan şekerini düşürmeye ve diyabet komplikasyonlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Aslında, son zamanlarda yapılan bir hayvan çalışması, insülin sinyalini iyileştirebileceğini bildiriyor (25 ).

 

Ayrıca, birçok hastalığın gelişiminde ve kötüleşmesinde rol oynayan gelişmiş glikasyon son ürünlerinin (AGE) oluşumunu azaltabilir (26 , 27).

 

Bununla birlikte, insanlarda araştırma şu anda eksiktir.

 

Özet: Yerba mate insülin sinyalini ve kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir. Bununla birlikte, daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

 

8. Kalp Hastalığı Riskinizi Azaltabilir

 

Yerba mate, kalp hastalığına karşı koruyabilen kaffeoil türevleri ve polifenoller gibi antioksidan bileşikler içerir.

 

Hücre ve hayvan çalışmaları, yerba mate özütünün kalp hastalığına karşı bir miktar koruma sağlayabileceğini de bildirmektedir  (28 , 29 ).

 

İnsanlarda, yerba mate kolesterol seviyelerini düşürüyor gibi görünüyor.

 

40 günlük bir çalışmada, her gün 330 ml yerba mate içen katılımcılar "kötü" LDL kolesterol seviyelerini %8.6-13.1 oranında düşürdü (30 ).

 

Bununla birlikte, güçlü sonuçlara varılmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Yerba matenin antioksidan, antienflamatuar ve kolesterol düşürücü özellikleri kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olabilir.

 

Yerba Mate Çayı Nasıl Yapılır?

 

Yerba mate geleneksel olarak su kabağı olarak da bilinen bir kapta servis edilir.

 

Genellikle yaprak parçalarını süzmek için alt ucunda bir filtre bulunan metal bir pipetten yudumlanır.

 

Yerba mate çayı hazırlamak için, sıcak su eklemeden önce su kabağının alttaki üçte birini kurutulmuş veya kızartılmış mate yapraklarıyla doldurun.

 

Su kabakları yoksa, bir French presste de hazırlayabilirsiniz.

 

Çay genellikle yanmış şeker, limon suyu veya sütle servis edilir ve yeni bir çay yapmak için kullanmadan önce yapraklar birkaç kez sıcak suyla doldurulabilir.

 

Geleneksel olarak sıcak tüketilmesine rağmen, özellikle sıcak iklimlerde yerba mate çayı soğuk servis edilebilir.

 

Özet: Yerba mate sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir ve diğer demleme çaylara benzer şekilde hazırlanır. Geleneksel olarak bir kabak veya su kabakları içinde servis edilir.


Mate Çayının Yan Etkileri, Mate Çayının Zararları

 

Yerba mate çayının, ara sıra mate çayı içen sağlıklı yetişkinlere zarar vermesi olası değildir.

 

Bununla birlikte, düzenli olarak içenler aşağıdakiler için yüksek risk altında olabilir:

 

Kanser

 

Araştırmalar, uzun süre büyük miktarda mate içmenin üst solunum ve sindirim sistemi kanseri riskinizi artırabileceğini göstermektedir (1 , 31 , 32 , 33 ).

 

Muhtemel bir açıklama, yerba matenin tütün dumanı ve ızgara ette de bulunduğu bilinen kanserojen maddeler olan polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH'lar) içermesidir (1).

 

Ayrıca genellikle çok yüksek sıcaklıklarda tüketilir. Bu, solunum ve sindirim sistemi astarına zarar vererek kanserli hücre oluşumu riskinizi artırabilir (31 , 34 ).

 

Bununla birlikte, içindeki bazı bileşikler diğer kanser türlerine karşı koruma sağlayabilir (1 , 35).

 

Kafein Etkisi

 

Mate kafein içerir. Çok fazla kafein, bazı kişilerde baş ağrılarına, migrenlere ve yüksek tansiyona neden olabilir (36 , 37 ).

 

Hamile kadınlar, yerba mate alımını günde maksimum üç fincanla sınırlandırmalıdır. Çok fazla kafein düşük yapma ve düşük doğum kilosu riskinizi artırabilir ( 38 ,39 ).

 

İlaç Etkileşimleri

 

Çalışmalar, mate içindeki bazı bileşiklerin monoamin oksidaz inhibitörü (MAOI) aktivitesine sahip olduğunu göstermektedir. MAOI'ler genellikle depresyon ve Parkinson hastalığı için ilaçlar olarak reçete edilir (1 ).

 

Bu nedenle, MAOI ilaçları alan kişiler bu çayı dikkatli kullanmalıdır.

 

Son olarak, kafein içeriği nedeniyle, kas gevşetici Zanaflex veya antidepresan Luvox ile de etkileşime girebilir. Bu ilaçları alan kişiler, ilaçların etkilerini artırabileceğinden yerba mate çayından kaçınmalıdır (40 ).

 

Özet: Yerba matenin sık tüketilmesi, bazı kanser riskinizi artırabilir. Hamile kadınlar ve kafeine duyarlı veya bazı reçeteli ilaçlar alan kişiler dikkatle içmelidir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Yerba mate herkes için uygun olmayabilir ve çok yüksek sıcaklıklarda düzenli olarak içmek belirli kanser riskinizi artırabilir.

 

Bununla birlikte, bu içecek aynı zamanda etkileyici sağlık yararları ile bağlantılı çeşitli yararlı bileşikler içerir.

 

Yerba mateyi denemek istiyorsanız, yavaşça başlayın ve içmeden önce biraz soğumasını sağlayın.

 

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek ya da tek bir gıdayı şeytanlaştırmak yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler