Yer Fıstığı Çiğ Kaç Kalori

Yer Fıstığı Çiğ Kaç Kalori

567 kcal 100 gram(g)
Miktar Birim
Glisemik Indeks (GI):
23 Düşük

Besinin Sağlık Puanı

Zayıflamak İçin:
Dengeli Beslenmek İçin:
Kilo Almak İçin:

İyi: "Yer Fıstığı Çiğ" Protein, Niacin (B3), Folat, Mangan, Bakır için iyi bir besin kaynağıdır.

Besin Denge Skoru

44 Denge Skoru

Besin Denge Skoru için kullanılan besin yoğunlukları, gıdaların 1000 kalorili kısmında bulunan Günlük Değerlerinin yüzdelerinden elde edilir.

Daha yüksek Besin Denge Skoru için çabalamak iyi bir fikirdir, ancak bu sayıya takıntılı olmayın. Unutmayın ki bu puan gıdadaki 1.000 kaloride bulunan besin maddelerine dayanmaktadır. Tek bir günde, muhtemelen bu miktarın iki katını tüketmeniz olasıdır, bu yüzden diyetiniz için toplam Besin Denge Skoru 100'ün altında olsa bile tam olarak beslenmeniz mümkündür.

Tokluk Faktörü

2.40
2.40
0 5

Tokluk Faktörü hemen hemen her tür diyet veya gıda listesi ile birlikte kullanılabilir. Daha yüksek Tokluk Faktörü olan yiyecekleri seçerek, daha az kalori tüketme şansınızı artırırken, aynı zamanda açlığınızı en aza indirirsiniz. Tokluk Faktörü gıdanın 100 gramında bulunan kalori, protein, lif ve yağ miktarları üzerinden yapılan hesaplama ile oluşur ve 0 ile 5 arasında bir değer alır. Daha Fazla...

Yer Fıstığı Çiğ Glisemik Indeksi

Glisemik Indeks (GI):
23 Düşük
Glisemik Yük (GL):
4 Düşük

 • Glisemik indeks, gıdalara 0 ile 100 arasında verilen bir değerdir. Glisemik indeksin yüksek olması bu gıdanın kan şekerini hızlı yükselteceğini gösterir.
 • Çok tatlı ve şekerli yiyecekler yüksek Glisemik İndekslere sahip olsa da, patates veya beyaz ekmek gibi nişastalı yiyecekler baldan veya sofra şekerinden bile daha yüksek puan alır.
 • Vücudunuzun glisemik cevabı hem tüketilen karbohidratın türüne hem de miktarına bağlıdır. Bu durumu da Glisemik Yük iyi bir şekilde açıklar. Glisemik yükü hesaplamak için gıdada bulunan karbonhidrat miktarının glisemik indeks ile çarpıp 100'e bölün.

Glisemik Indeks (GI)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
56
69
100
Glisemik Yük (GL)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
10
19
100

Kalori Dağılımı

%11 %73 %17
Karbonhidrat Yağ Protein

(*) Bu gıdadaki kalorinin büyük bir kısmı Yağ'dan geliyor.

567 Kaloriyi Nasıl Yakarım?

Yer fıstığı kalori, Yer Fıstığı kaç kaloridir? 100 gram fıstık kaç kalori? 100 gr yer fıstığı besin değerleri ve içerdiği enerji değerleri nelerdir?


Yer fıstığı fiyatı aldığınız markete veya kuru yemişçiye göre farklılık gösterebilir. Yer fıstığı kilosu Migros marketlerde 23.99 liradır.


Yer fıstığı tohumunu alıp bahçenizde yetişmenizi biz de isterdik, fakat yer fıstığı ekimi özen gerektiren ve tarlası olanların yapabileceği bir iştir. 


Yer Fıstığı Nerede Yetişir? Yer Fıstığı Nasıl Yetişir?


Dünyanın oldukça farklı bölgelerinde yetişebilen yer fıstığı, özel koşullar gerektiren bir üründür. 


 • Yer Fıstığı için Toprak Seçimi: Yer fıstığı yetiştirmek için önemli olan ilk etken, ekimin yapılacağı topraktır. Toprağın kalitesi yer fıstığı tohumunun verimli bir şekilde filiz vereceği halde değilse sonuç elde edemezsiniz. Yer fıstığı, en iyi 5.9–7 pH derecesine sahip, hafif ve ılık kumlu toprakta yetişir.
 • Yer Fıstığı için Hava Koşulları: Yer fıstıklarının verimli bir şekilde gelişebilmesi için büyüdükleri mevsim boyunca sıcak havaya ihtiyacı vardır. 
 • Dönüşümlü Ekim: Yer fıstığı yetiştiriciliği yaptığınız ekim alanına birer yıl arayla mısır ekmek, hem yer fıstığından hem de mısırdan daha fazla verim almanızı sağlar.

Yer Fıstığı Ezmesi 

Malzemeler:

 • 600 gram kavrulmuş yer fıstığı
 • 2 yemek kaşığı  bal
 • 1 yemek kaşığı pekmez
 • 1/4 çay kaşığı tuz

Yer Fıstığı Ezmesi Yapımı

 1. Kavrulmuş yer fıstıklarının kabuklarını tek tek ayıklayın.
 2. Mutfak robotuna aldığınız kabuksuz yer fıstıklarını; bal, pekmez ve tuz ilavesiyle püre haline getirin.
 3. Yağını salan ve ekmeğe sürülebilir bir kıvam alan fıstık ezmesini cam bir kavanoza alıp muhafaza edin.

Sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).Yer Fıstığının Faydaları


 • Yer fıstığı bolca tekli ve çoklu doymamış yağlar içeren yararlı bir besindir.Kalp sağlığı ve yerleşik yağların yakımına yardımcıdır.
 • Kompleks sindirimi nispeten zor karbonhidratlar içerir ve kan şekerlerini yavaş şekilde arttırır. Uzun süreli tokluk verir.
 • Kilo vermenize yardımcıdır. Olabildiğince iri çekim fıstık ezmesi tüketmeye bakın.
 • Yavaş sindirilir ve midenizde uzun süre kalır. Tokluk hissi daha uzun sürer.
 • Çiğneyerek kuru yemiş olarak tüketmek daha uzun sürdüğünden tokluk sinyali daha az miktarda besin yediğinizde bile beyninize ulaşmış olur.
 • Bol bol protein ve sağlıklı lifler içerir. Spor yapanlar için ideal besin yer fıstığıdır diyebiliriz.

Yer fıstığı kalori ve yer fıstığı besin değerleri, yer fıstığının faydaları, yer fıstığının zararları hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak isterseniz 'Fıstığın Faydaları ve Besin Değerleri' konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).


Not: Yukarıdaki yer fıstığı tarifi daha lezzetli olduğu su götürmez bir gerçek olan kavrulmuş yer fıstığı için verilmiştir, ancak çiğ yer fıstığından yapmak hem daha az kalori hem de besin değerinin maksimum düzeyde kalması için ufak bir ipucudur.
 • 1 adet Yer Fıstığı Çiğ 7.26 kcal 1.28 Gram
 • 1 su bardağı Yer Fıstığı Çiğ 827.82 kcal 146.00 Gram
 • *Alerjen: Yer Fıstığı Çiğ içerir.

Benzer Gıdalar

Diyetisyen Misin?

Harcanan Kalori Hesaplama

Sitene Ekle