Yeni Antikanser Stratejisi

Yeni araştırma, antikanser ilaçları insan hastalarda tümörlere ulaştırmanın daha etkili ve daha güvenli yöntemleri için umut sunuyor.

Antikanser ilaçlarını yağ olarak gizleyen yeni bir teknik kullanarak, araştırmacılar fare modellerindeki kanser tümörleri bölgesine normalden çok daha yüksek dozda ilaç vermeyi başardılar.

Yeni bir 'kılık değiştirme' yöntemi, araştırmacıların tümörlere çok daha yüksek antikanser ilaç dozlarını güvenli bir şekilde iletmelerine izin verebilir.

Gianneschi, son zamanlarda kendisi ve meslektaşlarının antikanser ilaçlarını tümör bölgelerine ulaştırmak için geliştirdikleri yeni bir stratejiden bahsediyor.

Araştırmacıların farelerde test ettikleri ve Amerikan Kimya Derneği Dergisi'nde yer alan bir çalışma kağıdında tanımladıkları bu yeni yaklaşımla, ekip kanser hücrelerine saldırmak için çok daha yüksek dozda ortak bir kemoterapi ilacı verebildi. 

“[İlaç] hoş küçük bir yağ asidine benziyor, bu nedenle tümörün reseptörleri onu görüyor ve içeri davet ediyor,” diye açıklıyor Prof. Gianneschi. “Sonra ilaç metabolize olmaya başlar ve tümör hücrelerini öldürür” diye devam ediyor.

Bu yeni strateji sadece kanser hücrelerine daha yüksek bir ilaç dozu vermekle kalmıyor, aynı zamanda mevcut doğum yöntemlerine kıyasla daha düşük toksisiteye ve dolayısıyla daha az yan etkiye sahip gibi görünüyor.


Çok Daha Yüksek İlaç Dozunun Güvenli Verilmesi

Prof. Gianneschi ve ekibinin geliştirdiği “Truva atı”, her iki ucunda da ilaçlara bağlanabilen uzun zincirli bir yağ asididir. Seçilen ilaca bağlandıktan sonra, bileşik daha sonra kan plazmasında bulunan ana protein olan insan serum albümininin içinde “gizlenir”.

İnsan serum albümini, yağ asitleri de dahil olmak üzere farklı molekülleri, vücuttaki farklı bölgelere kolayca taşıyabilir.

“ Yağ asidinin her iki ucunda da bir eli varmış gibi: İlacın üzerine, diğeri proteinlere yakalanabilir. Fikir, hücrelere girmeleri ve vücudun onları taşımaktan mutluluk duyması için ilaçları yağ olarak gizlemektir. ”
Prof. Nathan Gianneschi


İnsan serum albümini birçok tipte hücre besin maddesi sağladığından, hücrelerin yüzeylerindeki reseptörler bu bilgiyi “toplar” ve bu çeşitli molekülleri “yutar”.

Kanser hücreleri, büyümeye ve yayılmaya çalıştıklarından sağlıklı hücrelerden daha açgözlüdür. Böylece kanser hücreleri, insan serum albüminindeki besin maddelerini daha hızlı emer.

Albumin ayrıca gizli antikanser ilaçları taşıdığında, araştırmacılara göre kanser hücreleri de yanlışlıkla bunları yutuyor. Ancak kanser hücreleri besinleri ve gizli ilacı işledikleri anda ölürler.

Mevcut çalışmada, araştırma ekibi bu yaklaşımı kemik kanseri, pankreas kanseri ve kolon kanseri olmak üzere üç kanser türünün fare modellerinde test etmiştir. Araştırmacılar, özel olarak oluşturulmuş uzun zincirli yağ asidine ekledikleri, zaten onaylanmış, yaygın olarak kullanılan bir kemoterapi ilacı olan paklitaksel kullandılar.

Araştırmacılar, fare modelinde bu tip doğumun kanser tümörlerinin tamamen ortadan kaldırılmasına yol açtığını buldular.


Dahası, ekip, bu sistemin, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanan diğer iki ilaç formülasyonuna kıyasla, 20 kat daha yüksek paklitaksel dozuna izin verdiğini gözlemledi.

Ve doz normalden çok daha yüksek olmasına rağmen, araştırmacılar yeni dağıtım sisteminin diğer formülasyonlardan 17 kat daha güvenli olduğunu ve daha az potansiyel yan etkiye sahip olduğunu keşfettiler.

“Yaygın olarak kullanılan küçük moleküllü ilaçlar tümörlere ve diğer hücrelere girer. Tümörler için değil, insanlar için de toksiktirler. Bu nedenle, genel olarak, bu ilaçların korkunç yan etkileri vardır ”dedi.

“Hedefimiz, bir tümöre giren dokuları diğer hücrelere ve dokulara karşı artırmaktır. Bu, tümörleri daha hızlı öldüren yan etkiler olmadan çok daha yüksek miktarlarda doz almamıza izin veriyor ”diye açıklıyor.

Yeni araştırma, antikanser ilaçları insan hastalarda tümörlere ulaştırmanın daha etkili ve daha güvenli yöntemleri için umut sunuyor.

Hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz  (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın