Yemek Yeme Arzumu Nasil Durdururum?

Ben 14 Yaşindayim Kilom 87 Elma vicut tipine sahibim Nasil beslenmeliyim? Metabolizmam in hizlanmasi için? İdral kilom 50

Merhabalar;
Yemek yeme arzunuz tamamen duygusal olabilir. Öncelikle sizi yemek yemeye teşvik eden olayın ne olduğunu anlamak gerekiyor. psikolojik olarak mı açsınız yoksa fizyolojik olarak mı. hayatınızın bu yeme atakları olduğu dönemde psikolojik sorunları varsa önceliğimiz psikolojik sorunlardır.
Size önerim öncelikle aç olduğunuzu hissettiği bir büyük bardak su tüketin ve yarım saat bekleyin daha sonra hala açsanız bir bardak su içerek 10 dakika bekleyin ve hala açsanız şimdi yemek yiyebilirsiniz. Çünkü vücudumuz susadığı zaman açlık sinyalleri verir bundan dolayı önceliğimiz sudur.
Yemek tercihi olarak çok şekerli ve kalorili ürünler yemek istiyorsanız suyunuza tarçın katarak şeker ihtiyacını azaltabilirsiniz.
Merhabalar;
Metabolizma hızlanması ve kilo kaybı sağlamanız için size uygun ve yaşamınıza adapte edebileceğiniz sağlıklı bir diyet hazırlanmalı, gerekirse spor ile desteklenmelidir. Yeme arzusunu yoğun hissetmeniz fizyolojik, psikolojik etmenler ya da pirinç, patates, şeker, fast food gibi yüksek glisemik indeksli besinlerden zengin beslenmenizden, öğün atlamanızdan, öğün planlamanızdaki hatalardan, kan şekerinizdeki dalgalanmalardan kaynaklı olabilir, tüm ihtimaller göz önüne alınıp incelenmesi gerekir. İyi günler dilerim...