Yemek Yedikten Sonra Mide Ağrısı Neden Olur?

Yemek Yedikten Sonra Mide Ağrısı Neden Olur?

Mide ağrısı, taze meyve ve sebzelerle dengeli, sağlıklı bir diyet yiyen bir kişi tarafından önlenebilir.

 

Yedikten sonra mide ağrısı yaşamanın birçok nedeni vardır. Mide ağrısı yedikten sonra ortaya çıkar ve daha sonra geçerse, genellikle yiyeceklerden kaynaklanır.

Bir kişinin diyetinde değişiklik yapmasına rağmen başka semptomları veya devam eden rahatsızlığı varsa, tıbbi bir durum olabilir.

Yemek yedikten sonra mide ağrısı nasıl geçer? Mide ağrısı, taze meyve ve sebzelerle dengeli, sağlıklı bir diyet yiyen bir kişi tarafından önlenebilir. Baharatlı veya yağlı yiyecekler yememek ve şekerli içecekleri veya kafeini kesmek de yardımcı olabilir.

Bu yazıda, bir kişinin midesinin yemek yedikten sonra yiyecek ve tıbbi nedenler de dahil olmak üzere rahatsız olabileceği 21 nedeni listeliyoruz.

Sabahları mide ağrısına neyin sebep olduğunu merak ediyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku)

 

Gıda

 

Birçok farklı nedenden dolayı, bir kişinin yemek için seçtiği yiyecekler midelerinin daha sonra ağrımasına neden olabilir.

 

1. Gıda Zehirlenmesi

 

 

Mide ağrısı, gıda zehirlenmesinin yaygın bir belirtisidir.

Gıda zehirlenmesi belirtileri nelerdir? Gıda zehirlenmesinin anahtar semptomlarından biri mide ağrısıdır. Diğer semptomlar şunları içerir, gıda zehirlemesi belirtileri:

 

 • Kusma
 • İshal
 • Enerji eksikliği
 • Yüksek sıcaklık (Gıda zehirlenmesi ateş yapar mı?)

 

Gıda zehirlemesi ne zaman belli olur? Gıda zehirlemesi ne zaman ortaya çıkar? Semptomlar yemekten birkaç saat sonra ortaya çıkabilir, ancak günler veya haftalar sürebilir.

Gıda zehirlemesi ne kadar sürer? Gıda zehirlenmesi normalde sadece birkaç gün sürer. Gıda zehirlenmesi evde tedavi, genellikle evde istirahat ve sıvı alımıyla tedavi edilebilir.

 

2. Asidik Gıdalar

 

Asidik gıdalar nelerdir? Asitli yiyecekler nelerdir? Mideyi tahriş edebilecek asidik gıdalar arasında meyve suları, işlenmiş peynir ve domates bulunur.

Meyve sularını su veya çay ile değiştirmek gibi alternatifler bulmak, mide ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

 

3. Sıkışmış Gaz

 

Gaz ağrı yaparmı? Sindirim sisteminde sıkışan gaz rahatsızlığa neden olabilir. Mide gergin hissedebilir veya keskin bir ağrı olabilir.

Şekerli içecekler ve bazı yiyecekler şişkinliğe ve gaza neden olabilir. Gaz yapan yiyecekler, gaz yapan besinler, şişkinlik yapan yiyecekler:

 

 • Soğanlar
 • Fasulyeler
 • Lahana
 • Brokoli

 

Sakız gaz yapar mı? Birisi sakız çiğnediğinde, tatlıları emdiğinde veya ağzı açık yerken, havayı yutmasına neden olabilir. Bu başka bir gaz nedenidir.

Şişkinliği azaltmanın yollarını merak ediyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

4. Baharatlı Yiyecekler - Bahrat Yedikten Sonra Mide Ağrısı

 

Biber, baharatlı yiyecekler içinde sıklıkla kullanılır. Sıcaklık veya yanma hissine neden olan bir kimyasal olan kapsaisin içerirler. Kapsaisin, mide de dahil olmak üzere vücudun hassas bölgelerini tahriş edebilir.

Mide ağrısına iyi gelecek yiyecekleri merak ediyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku)

 

5. Hazımsızlık

 

Bir kişi yemek yedikten veya içtikten sonra hazımsızlığa maruz kalabilir. Mide ağrısının yanı sıra şişkin veya hasta hissedebilirler.

Hazımsızlık neden olur? Mide yiyecekleri parçalamak için asit içerir. Bazen bu, mide astarını tahriş edebilir ve hazımsızlığa neden olabilir.

Hazımsızlık yapan besinler, hazımsızlık sebepleri, yağlı yiyecekler, kafein, şekerli içecekler ve alkol hazımsızlığı daha da kötüleştirebilir.

Hazımsızlık ne iyi gelir? Hazımsızlık mide ağrısına ne iyi gelir? Antasit olarak bilinen reçetesiz satılan ilaçlar, belirli yiyecek ve içeceklerin kesilmesinin hiçbir fark yaratmaması durumunda yardımcı olabilir.

 

6. Kafein - Kafein Mide Ağrısı

 

Kafein nedir? Kafein, çay ve kahvede bulunan bir uyarıcıdır. Mideyi tahriş edebilir ve bazı insanlar için rahatsızlığa neden olabilir.

İnsanlar alternatifleri seçebilir ve sıcak içeceklerin tadını çıkarabilirler. Kafeinsiz çay ve kafeinsiz kahve online olarak mevcuttur. Meyve çayları veya bir dilim limonlu sıcak su, insanların gün boyunca ihtiyacı olan sıvıyı almasına yardımcı olmak için de sağlıklıdır.

 

7. Alkol - Alkol Sonrası Mide Ağrısı

 

Alkol mide ağrısı yaparmı? Alkollü içecekler şişkinliğe neden olabilir. Bu özellikle bira veya köpüklü şarap gibi karbonatlıysa doğrudur. Mide ekşimesini daha da kötüleştirebilirler.

Kişi içtiği alkol miktarını azaltırsa, birçok sağlık yararı olabilir. Alkol alan kişiler, alkol tüketmek yerine meşrubat ve su içmeyi tercih ederek alkol tüketimini azaltabilirler

 

8. Gıda Alerjisi Veya İntoleransı

 

 

Alerji mide ağrısı yaparmı? Gıda alerjileri mide ağrısına neden olabilir.

Bazı insanlar bazı gıdalara alerjik olabilir. Bunlar mideyi tahriş edebilir ve yedikten sonra ağrıya neden olabilir.

Hassasiyet, daha hafif bir alerji şeklidir. Hem alerjilere hem de intoleranslara birçok farklı gıda neden olabilir.

Yaygın intoleranslar arasında gluten, buğday ve laktoz bulunur.

İnsanlar alerjisi olabileceğini düşünürlerse yiyecek günlüğü tutabilirler.

Yemek günlüğü, içecekler ve atıştırmalıklar da dahil olmak üzere her öğünde tükettiklerinin yazılı bir kaydıdır. Ayrıca midelerinin ne zaman acıdığını da not etmelidirler.

Günlük tutmak, soruna neden olan yiyeceklerin belirlenmesine yardımcı olabilir. İnsanlar daha sonra bu yiyecekleri diyetlerinden kesebilirler.

 

9. Çok Yemek - Çok Yemek Yiyince Mide Ağrısı

 

Mideyi düzenli olarak aşırı doldurmak sağlık için iyi değildir. Yemekten sonra rahatsızlık, bir kişinin çok fazla yemek yediğinin bir işareti olabilir.

İnsanlar, Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü'nden sağlıklı porsiyon boyutları hakkında rehberlik bulabilirler.

Aşırı yeme bozukluğunuz varsa ve çok fazla yemek yiyip kendinizi durduramıyorsanız, bu nedenle aldığınız kilolardan kurtulmak istiyorsanız eğer profesyonel yardım almak isteyebilirsiniz. Online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak için tıklayın (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!)

 

Tıbbi Durumlar

 

Burada, yedikten sonra birinin midesine zarar verebilecek bazı tıbbi durumları veriyoruz.

 

10. Gastrit

 

Gastrit nedir? Gastrit, midenin astarının iltihaplanmasına neden olur. Gastrit  mide ağrısı yaparmı? Gastrit belirtileri, mide ağrısı, hastalık, kusma ve hazımsızlığa neden olabilir.

Gastrit tedavisi, hafif gastrit evde ilaç ve diyet değişiklikleri ile tedavi edilebilir. Asidik yiyecekleri kesmek ve gün boyunca daha küçük öğünler yemek yardımcı olabilir.

 

11. İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (Ibd)

 

İbd nedir? IBD hastalığı bağırsağın iltihaplanmasına neden olur. IBD, bir tanesi mide ağrısı olan bir dizi semptomlara yol açabilir.

IBD, ilaç ve yaşam tarzı değişiklikleri ile tedavi gerektiren uzun süreli bir durumdur.

 

12. Mide Ülseri

 

Mide ülseri nedir? Mide ülseri, mide astarında gelişen bir yaradır. Mide ülseri ağrısı nerede olur? Midenin ortasında yanma ağrısına neden olur.

Mide ülseri neden olur? Mide ülserlerine genellikle bir enfeksiyon neden olur. Sıklıkla uzun süre alındığında aspirin içeren ilaçların sonucu olabilirler. Tedavi, antibiyotikli veya antibiyotiksiz asit baskılayıcı ilaçlarla yapılır.

 

13. İrritabl Bağırsak Sendromu (Ibs)

 

 

IBS iyileştirilemez, ancak semptomlar yönetilebilir.

İbs nedir? IBS, sindirim sistemini etkileyen bir durumdur. İrritabl bağırsak sendromu mide ağrısı yapar mı? Kabızlık ve ishalin yanı sıra mide kramplarına ve şişkinliğe neden olabilir.

Semptomlar günler, haftalar veya aylarca sürebilir ve yemek yedikten sonra her zaman olmayabilir.

İrritabl bağırsak sendromu nasıl geçer? İbs tedavisi, tedavisi olmamasına rağmen, yaşam tarzı değişiklikleri yardımcı olabilir. Bunlar:

 

 • Yavaş yemek
 • Yağlı ve işlenmiş gıdalardan kaçınma
 • Bol egzersiz yapmak
 • Alkol ve şekerli içecekleri kesmek
 • Düzenli zamanlarda yemek yemek ve öğün atlamak 

 

14. Safra Taşı

 

Safra taşı nedir? Safra kesesi taşları safra kesesinde oluşan sert parçalardır. Safra taşı mide ağrısı yaparmı? Bir safra kanalını tıkarlarsa keskin ve ani ağrıya neden olabilirler.

Safra taşı tedavisi, tedavi, durumun ciddiyetine bağlı olarak ilaç veya cerrahi ile yapılır.

 

15. Mide Ekşimesi

 

Mide ekşimesi nedir? Mide ekşimesi tıbbi açıdan gastroözofageal reflü (GERD) olarak bilinir. Asit reflü olarak da adlandırılabilir.

GERD, mideden gıda borusuna gelen asitten kaynaklanır. Göğüste ve boğazda yanma hissi gibi hissettirir. Ayrıca mide de yanma hissine neden olabilir.

Mide ekşimesi nasıl geçer? Mide ekşimesi ne iyi gelir? Alkol, baharatlı yiyecekleri ortadan kaldırmak ve gerekirse kilo vermek mide ekşimesini kontrol etmeye yardımcı olabilir.

 

16. Aşırı Aktif Tiroid - Hipertiroidi Mide Ağrısı

 

Tiroid nedir? Tiroid bezi nedir? Tiroid bezi vücuda nasıl çalışacağını söyleyen hormonlar üretir. Aşırı aktif bir tiroid, kemikleri, kasları ve kalbi etkileyebilecek tıbbi sorunlara neden olabilir.

Aşırı aktif tiroidin bir semptomu mide ağrısı ve ishaldir. Diğer belirtiler uyku sorunu, kilo kaybı ve hızlı bir kalp atışıdır.

 

17. Çölyak Hastalığı - Çölyak Mide Ağrısı

 

Çölyak ne demek? Çölyak hastalığı sindirim sistemi bozukluğudur. Çavdar, arpa ve buğdayda bulunan glütene alerjiden kaynaklanır.

Çölyak hastalığı belirtileri, semptomlar mide ağrısı, kabızlık, ishal ve şişkinliktir. Çölyak diyetinde gluteni diyetten çıkarmak gerekir bu durumun etkilerini durdurabilir.

 

Diğer Nedenler

 

Son olarak, birisinin midesinin yedikten sonra zarar verebileceği başka yaşam tarzı ve sağlık nedenleri vardır.

 

18. Stres

 

Stres mide ağrısı yapar mı? Stres kasların gerginleşmesine neden olabilir, bu da midede ağrı veya rahatsızlık yaratabilir.

Stres mide ağrısı nasıl geçer? Yemekten önce birkaç yavaş, derin nefes kasları gevşetebilir. Yavaş ve sakin bir şekilde yemek mide ağrısını önlemeye yardımcı olabilir.

 

19. Fazla Kilolu Olmak

 

Fazla kilolu olmak, bir kişinin mide ekşimesi veya mide ülseri gibi durumlar geliştirme olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelebilir.

Bir kişi aşırı kilo verdiğinde, yedikten sonra midesinin zarar görmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Obezitenin yol açtığı çok fazla sağlık sorunu vardır. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme planıyla ideal kilonuza ve hayalinizdeki sağlıklı bedene kavuşabilirsiniz. Online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak için tıklayın. Aklınızdaki sorular için instagram ve whsatsapp yoluyla diyetisyenlerimizle iletişim kurabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

 

20. Kabızlık

 

Kabızlık nedir? Yeterli bağırsak hareketine sahip olmamak, geçmesi zor dışkıya sahip olmanın kabızlıktan kaynaklanması muhtemeldir. Kabızlık mide ağrısı yaparmı? Kabızlık belirtileri, mide ağrısı ve şişkinlik, kabızlığın diğer yaygın semptomlarıdır.

Kabızlık nasıl geçer? İnsanlar kabızlığı lif bakımından zengin bir diyet yiyip bol miktarda sıvı içerek tedavi edebilirler.

 

21. Tansiyon İlaçları

 

Tansiyon ilaçları mide ağrısı yaparmı? Kan basıncını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar yan etkilere neden olabilir. Bunlar kabızlık ve bazen mide ağrısı içerir.

Bir kişi bu ilaçtan yan etkiler yaşarsa, alternatif bir türe geçme konusunda doktorlarıyla konuşabilir.

 

Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

 

Birisi burada listelenen tıbbi durumların herhangi bir belirtisine sahipse, tıbbi tavsiye almalıdır.

Yemekten sonra mide ağrısı uzun süre devam ederse, yaşam tarzı ve diyet değişiklikleri işe yaramazsa, insanlara bir doktora görünmeleri önerilir.

 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın