Yeme Bozuklukları Çeşitleri ve Belirtileri

Yeme Bozuklukları Çeşitleri ve Belirtileri


Yeme tabiri isimde olsa da, yeme bozuklukları yemek yemekten daha fazlasıdır. Kurslarını değiştirmek için genellikle tıbbi ve psikolojik uzmanların müdahalesini gerektiren karmaşık zihinsel sağlık koşullarıdır.

Bu bozukluklar Amerikan Psikiyatri Birliği'nin Zihinsel Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabında, beşinci baskısında (DSM-5) açıklanmaktadır.

Sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde, tahminen 20 milyon kadın ve 10 milyon erkek yaşamlarında bir noktada yeme bozukluğu yaşamış ya da yaşamıştır ( 1 ).

Bu yazıda en yaygın görülen 6 yeme bozukluğu türü ve semptomları açıklanmaktadır.

Yeme bozuklukları nelerdir?

Yeme bozuklukları, sağlıksız beslenme alışkanlıklarının gelişmesine neden olan bir dizi psikolojik durumdur. Yiyecek, vücut ağırlığı veya vücut şekli ile ilgili bir saplantıyla başlayabilirler.

Ağır vakalarda, yeme bozuklukları ciddi sağlık sonuçlarına neden olabilir.

Yeme bozukluğu olanlarda çeşitli belirtiler olabilir. Bununla birlikte, çoğu ağır gıda kısıtlamalarını,  kusma veya aşırı egzersiz gibi davranışlarını içerir.

Yemek yeme bozuklukları herhangi bir cinsiyetteki insanları herhangi bir yaşam aşamasında etkilese de, en sık ergenler ve genç kadınlarda bildirilir. Aslında, gençlerin % 13'üne kadar 20 yaşına kadar en az bir yeme bozukluğu yaşayabilir (2 ).

Özet: Yeme bozuklukları, yiyecek veya vücut şeklindeki bir saplantı ile işaretlenmiş zihinsel sağlık durumlarıdır. Herhangi birini etkileyebilir. Ancak genç kadınlar arasında en yaygın olanlarıdır.

Ne sebep olur?

Uzmanlar, yeme bozukluklarının çeşitli faktörlerden kaynaklanabileceğine inanıyor.

Bunlardan biri genetik. Doğumda ayrılan ve farklı aileler tarafından benimsenen ikizleri içeren ikiz ve evlat edinme çalışmaları, yeme bozukluklarının kalıtsal olabileceğinin bir kanıtıdır.

Bu tür araştırmalar genellikle bir ikizin bir yeme bozukluğu geliştirmesi durumunda, diğerinin de ortalama olarak % 50 oranında gelişme olasılığı olduğunu göstermiştir (3 ).

Kişilik özellikleri başka bir nedendir. Özellikle, nevrotiklik, mükemmeliyetçilik ve dürtüsellik, genellikle yeme bozukluğu gelişimi için daha yüksek bir risk ile bağlantılı üç kişilik özelliğidir (3 ).

Diğer potansiyel nedenler arasında ince algılanan baskılar, incelik için kültürel tercihler ve bu idealleri teşvik eden medyaya maruz kalma sayılabilir (3 ).

Aslında, bazı yeme bozuklukları Batı'nın zayıflık ideallerine maruz kalmayan kültürlerde çoğunlukla bulunmaz gibi görünmektedir (4 ).

Bununla birlikte, kültürel olarak kabul edilen incelik idealleri dünyanın birçok yerinde var. Yine de bazı ülkelerde az sayıda birey yeme bozukluğu geliştiriyor. Bu nedenle, muhtemelen faktörlerin bir karışımından kaynaklanmaktadır.

Daha yakın zamanlarda, uzmanlar beyin yapısındaki ve biyolojideki farklılıkların yeme bozukluklarının gelişiminde de rol oynayabileceğini öne sürdüler.

Özellikle beyin habercilerinin serotonin ve dopamin seviyeleri faktör olabilir ( 5 , 6 ).

Ancak, güçlü sonuçlar alınmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Yeme bozuklukları birkaç faktöre bağlı olabilir. Bunlar genetik, beyin biyolojisi, kişilik özellikleri ve kültürel idealleri içerir.

1. Anoreksiya nervoza

Anoreksiya nervoza muhtemelen en bilinen yeme bozukluğudur.

Genellikle ergenlik döneminde veya genç erişkinlik döneminde gelişir. Erkeklerden daha fazla kadını etkileme eğilimindedir (7 ).

Anoreksiyalı insanlar, kendilerini genellikle zayıf kilolu olsalar bile, aşırı kilolu olarak görürler. Kilolarını sürekli izlemeye, belirli yiyecek türlerini yemekten kaçınma ve kalorilerini ciddi şekilde kısıtlama eğilimindedirler.

Anoreksiya nervoza'nın ortak belirtileri arasında ( 8 ):

 • Benzer yaş ve boydaki insanlara kıyasla oldukça zayıf
 • çok sınırlı yeme düzenleri
 • Kilo almamak için, kilo almaktan kaçınmak için ağır kilo alma veya kalıcı davranışlar yapma korkusu
 • Sağlıklı bir kiloyu korumak için acımasız bir incelik ve isteksizlik arayışı
 • vücut ağırlığının veya algılanan vücut şeklinin benlik saygısı üzerindeki ağır etkisi
 • Ciddi derecede zayıf olduğunun inkar edilmesi de dahil olmak üzere çarpıtılmış bir beden imgesi

Obsesif kompulsif belirtiler de sıklıkla mevcuttur. Örneğin, anoreksiyalı birçok insan, genellikle gıda hakkındaki sürekli düşüncelerle meşgul olur. Bazıları takıntılı olarak yemek tarifleri veya istifçi yiyecekler toplayabilir.

Bu tür bireyler aynı zamanda toplumda yemek yemekte zorlanabilir ve çevrelerini kontrol etme ve kendiliğinden olma yeteneklerini sınırlama konusunda güçlü bir istek duyuyor olabilir.

Anoreksiya resmen iki alt tipte sınıflandırılmıştır - kısıtlayıcı tip ve tıkınırcasına yeme ve tasfiye türü ( 8 ).

Kısıtlayıcı tipi olan kişiler, sadece diyet, oruç tutma veya aşırı egzersiz yaparak kilo verirler .

Binge yeme ve temizleme türüne sahip kişiler, çok miktarda yiyeceğin üzerine gelebilir veya çok az yiyebilir. Her iki durumda da, yemek yedikten sonra kusma, müshil, idrar söktürücü ilaç alma ya da aşırı egzersiz gibi aktiviteleri kullanarak temizlerler.

Anoreksiya vücuda çok zarar verebilir. Zamanla, onunla birlikte yaşayan bireyler kemiklerinin incelme, kısırlık, kırılgan saç ve tırnaklar, vücutlarının her tarafında ince bir tüy tabakasının büyümesini yaşayabilir ( 9 ).

Ağır vakalarda, anoreksi kalp, beyin, çoklu organ yetmezliği ve ölümle sonuçlanabilir.

Özet: Anoreksiya nervoza bulunan insanlar yiyecek alımını sınırlayabilir veya çeşitli temizleme davranışlarıyla telafi edebilir. Az kilolu olsalar bile kilo alma korkusu vardır.

2. Bulimia nervoza

Bulimia nervoza bir başka iyi bilinen yeme bozukluğudur.

Anoreksi gibi, bulimia da ergenlik döneminde ve erken erişkinlik döneminde gelişme eğilimindedir. Erkekler arasında kadınlardan daha az yaygın görünmektedir (7 ).

Bulimia olan insanlar sıklıkla belirli bir süre içerisinde alışılmadık derecede büyük miktarlarda yiyecek yerler.

Her tıkınırcasına yeme bölümü genellikle kişi acı dolu hale gelene kadar devam eder. Bir tıkınma sırasında, kişi genellikle yemek yemeyi durduramayacağını veya ne kadar yediklerini kontrol edemediğini hisseder.

Aşırı ısınma her tür gıdada olabilir. Ancak en çok kişinin normalde kaçınacağı gıdalarla ortaya çıkar.

Bulimia olan kişiler daha sonra tüketilen kalorileri telafi etmek ve bağırsak rahatsızlığını gidermek için temizlemeye çalışırlar.

Ortak temizleme davranışları arasında zorla kusma, açlık, müshil, diüretikler, lavmanlar ve aşırı egzersiz sayılabilir.

Semptomlar, anoreksiya nervozadaki alçı yiyen veya temizleyen alt tiplerine çok benzer görünebilir. Bununla birlikte, bulimia olan bireyler genellikle kilolu olmak yerine nispeten normal bir kiloda kalırlar.

Bulimia nervoza'nın ortak semptomları arasında ( 8 ):

 • kontrol eksikliği hissi ile tekrarlayan yeme bölümleri
 • kilo alımını önlemek için tekrarlayan uygunsuz tasfiye davranışlarının bölümleri
 • vücut şekli ve ağırlığından aşırı derecede etkilenen benlik saygısı
 • normal kilo almamasına rağmen kilo alma korkusu

Buliminin yan etkileri iltihaplı ve boğaz ağrısı, şişmiş tükürük bezleri, aşınmış diş minesini, diş çürümesini, asit geri akışını, bağırsak tahrişini, şiddetli dehidrasyon ve hormonal rahatsızlıkları içerebilir ( 9 ).

Ciddi durumlarda, bulimia ayrıca sodyum, potasyum ve kalsiyum gibi elektrolit seviyelerinde dengesizlik yaratabilir. Bu, felç veya kalp krizine neden olabilir.

Özet: Bulimia nervoza bulunan insanlar kısa sürede büyük miktarlarda yemek yiyorlar, daha sonra temizliyorlar. Normal kiloda olmasına rağmen kilo almaktan korkuyorlar.

3. Aşırı yeme bozukluğu

Aşırı yeme bozukluğunun, özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde, en yaygın yeme bozukluklarından biri olduğuna inanılmaktadır (10 ).

Daha sonra gelişebilmesine rağmen, genellikle ergenlik döneminde ve erken yetişkinlik döneminde başlar.

Bu bozukluğu olan kişilerde bulimia veya anoreksi alt tipini yiyenlere benzer belirtiler vardır.

Örneğin, nispeten kısa sürede alışılmadık derecede büyük miktarlarda yiyecekleri yerler ve kontrol eksikliği hissederler.

Kanatlı yeme bozukluğu olan kişiler, kanatlarını telafi etmek için kalorileri kısıtlamaz veya kusma veya aşırı egzersiz gibi temizleme davranışları kullanmazlar.

Binge yeme bozukluğunun sık görülen belirtileri arasında ( 8 ):

 • Aç hissetmemeye rağmen, büyük miktarlarda yiyecekleri hızlıca, gizlice ve rahatsız olana kadar tüketmek
 • balina yeme bölümlerinde kontrol eksikliği hissi
 • Balina yeme davranışını düşünürken utanç, iğrenme veya suçluluk gibi sıkıntı duyguları
 • binging'i telafi etmek için kalori kısıtlaması, kusma, aşırı egzersiz veya müshil veya idrar söktürücü kullanım gibi temizleme davranışlarının kullanılmaması

Kanatlı yeme bozukluğu olan insanlar genellikle aşırı kilolu veya şişmandır. Bu, kalp hastalığı, felç ve tip 2 diyabet gibi aşırı kiloya bağlı tıbbi komplikasyon risklerini artırabilir (11 ).

Özet: Binge yeme bozukluğu olan kişiler düzenli ve kontrolsüz bir şekilde kısa sürede büyük miktarda yiyecek tüketmektedirler. Diğer yeme bozukluğu olan kişilerin aksine, temizlemezler.

4. Pika

Pica , yiyecek olarak kabul edilmeyen şeyleri yemeyi içeren başka bir yeme bozukluğudur.

Pika olan bireyler, buz, kir, toprak, tebeşir, sabun, kâğıt, saç, bez, yün, çakıl taşları, çamaşır deterjanı veya mısır nişastası gibi gıda dışı maddeleri istemekteler ( 8 ).

Pika erişkinlerde, çocuklarda ve gençlerde görülebilir. Bununla birlikte, bu bozukluk en sık çocuklarda, hamile kadınlarda ve zihinsel engelli bireylerde görülür (12 ).

Pika olan kişilerde zehirlenme, enfeksiyon, bağırsak yaralanmaları ve beslenme yetersizliği riski daha yüksek olabilir. Yutulan maddelere bağlı olarak, pika ölümcül olabilir.

Bununla birlikte, pika olarak kabul edilmek için, gıda dışı maddelerin tüketilmesi, birinin kültürünün veya dininin normal bir parçası olmamalıdır. Ayrıca, bir kişinin akranları tarafından sosyal olarak kabul edilebilir bir uygulama olarak kabul edilmemelidir.

Özet: Pika olan bireyler, yiyecek olmayan maddeleri istemek ve yemek yeme eğilimindedir. Bu hastalık özellikle çocukları, hamile kadınları ve zihinsel engelli bireyleri etkileyebilir.

5. Ruminasyon bozukluğu

Ruminasyon bozukluğu yeni tanınan başka bir yeme bozukluğudur.

Bir kişinin daha önce çiğnediği ve yuttuğu gıdaları yitirdiği, yeniden çiğnediği ve sonra yeniden yuttuğu veya tükürdüğü durumu tarif eder (13 ).

Bu ruminasyon tipik olarak yemekten sonraki ilk 30 dakika içinde gerçekleşir. Reflü gibi tıbbi durumların aksine, isteğe bağlıdır ( 14 ).

Bu hastalık bebeklik, çocukluk veya yetişkinlik döneminde gelişebilir. Bebeklerde 3-12 aylık yaşta gelişme eğilimindedir ve genellikle kendi kendine kaybolur. Durumu olan çocuklar ve yetişkinler genellikle bunu çözmek için tedavi gerektirir.

Bebeklerde çözülmezse, ruminasyon bozukluğu kilo kaybına ve ölümcül olabilecek ağır malnütrisyona neden olabilir.

Bu bozukluğu olan yetişkinler, özellikle halkta yedikleri yiyecek miktarını kısıtlayabilir. Bu onların kilo vermelerine neden olabilir ( 8 , 14 ).

Özet: Ruminasyon bozukluğu insanları yaşamın her aşamasında etkileyebilir. Koşulu olan insanlar genellikle yakın zamanda yuttukları yiyecekleri yitirirler. Sonra tekrar çiğniyorlar, yutuyorlar veya tükürüyorlar.

6. Önleyici / kısıtlayıcı gıda alım bozukluğu

Önleyici / kısıtlayıcı gıda alımı bozukluğu (ARFID) eski bir hastalık için yeni bir isimdir.

Bu terim, daha önce 7 yaşın altındaki çocuklar için ayrılan bir teşhis olan “bebeklik ve erken çocuklukta beslenme bozukluğu” olarak bilinen şeyin yerini almıştır.

Her ne kadar ARFID genellikle bebeklik döneminde veya erken çocukluk döneminde gelişse de, yetişkinliğe devam edebilir. Dahası, erkekler ve kadınlar arasında eşit derecede yaygındır.

Bu bozukluğu olan kişiler, yemeğe olan ilgisinin yetersiz olması ya da belirli koku, tat, renk, doku veya sıcaklıklar için hoşnutsuzluk nedeniyle yemeğe maruz kalmazlar.

ARFID'in ortak semptomları aşağıdakileri içerir ( 8 ):

 • kişinin yeterli miktarda kalori veya besin almasını önleyen yiyecek alımından kaçınılması veya sınırlandırılması
 • başkalarıyla yemek yeme gibi normal sosyal işlevlere müdahale eden beslenme alışkanlıkları
 • kilo kaybı veya yaş ve boy için zayıf gelişme
 • besin eksiklikleri veya takviye veya tüp beslemesine bağımlılık

ARFID'in, küçük çocuklarda seçici yeme veya yaşlı erişkinlerde düşük gıda alımı gibi normal davranışların ötesine geçtiğine dikkat etmek önemlidir.

Ayrıca, bulunabilirlik veya dini veya kültürel uygulamalar nedeniyle gıdalardan kaçınma veya kısıtlama içermez.

Özet: ARFID, insanların yutturulmasına neden olan bir yeme bozukluğudur. Bu ya gıdaya olan ilgisizliğinden ya da bazı yiyeceklerin nasıl göründüğü, koklandığı veya tadına bakıldığı için yoğun bir isteksizlikten kaynaklanmaktadır.

Diğer yeme bozuklukları

Yukarıdaki altı yeme bozukluğuna ek olarak, daha az bilinen ya da daha az yaygın yeme bozuklukları da vardır. Bunlar genellikle üç kategoriden birine girer ( 8 ):

 • Tasfiye bozukluğu. Temizleme bozukluğu olan kişiler, kilolarını veya şekillerini kontrol etmek için genellikle kusma, müshil, idrar söktürücü ilaçlar veya aşırı egzersiz gibi temizleme davranışlarını kullanır. Ancak, tıkanmazlar.
 • Gece yeme sendromu. Bu sendromlu bireyler sıklıkla uykudan uyandıktan sonra, sıklıkla aşırı yemek yerler.
 • Diğer belirtilen beslenme veya yeme bozuklukları (OSFED). Bu, bir yeme bozukluğuna benzer belirtilere sahip olan ancak yukarıdaki kategorilerin hiçbirine uymayan diğer koşulları da içerir .

Halen OSFED altına girebilecek bir hastalık ortoreksiyadır. Medya ve bilimsel çalışmalarda giderek daha fazla söz edilmesine rağmen, ortoreksinin henüz mevcut DSM tarafından ayrı bir yeme bozukluğu olduğu kabul edilmemiştir.

Ortoreksisi olan bireyler, günlük yaşamlarını bozan bir dereceye kadar sağlıklı beslenmeye odaklanmaya meyillidirler.

Örneğin, etkilenen kişi sağlıksız oldukları korkusuyla tüm yiyecek gruplarını ortadan kaldırabilir. Bu yetersiz beslenme, ağır kilo kaybı, ev dışında yemek yeme zorluğu ve duygusal sıkıntılara yol açabilir.

Ortoreksili bireyler nadiren kilo vermeye odaklanır. Bunun yerine, kendi değerleri, kimlikleri veya memnuniyetleri, kendilerine empoze edilen diyet kurallarına ne kadar iyi uyduklarına bağlıdır (15).

Özet: Tasfiye bozukluğu ve gece yeme sendromu, halihazırda iyi tanımlanmayan iki ek yeme bozukluğudur. OSFED kategorisi, başka bir kategoriye girmeyen ortoksi gibi tüm yeme bozukluklarını içerir.

Uzun Lafın Kısası

Yukarıdaki kategoriler, en yaygın yeme bozukluklarının daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve bunlarla ilgili fikir vermek içindir.

Yemek yeme bozuklukları, genellikle tedavi gerektiren zihinsel sağlık durumlarıdır. Ayrıca tedavi edilmezse vücuda zarar verebilirler.

Bir yeme bozukluğunuz varsa veya sahip olabilecek birini tanıyorsanız, yeme bozuklukları konusunda uzmanlaşmış bir sağlık uzmanından yardım isteyin.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın