Yara Otu Bitkisi Nedir? Yara Otu Faydaları Nelerdir?

Yara Otu Bitkisi Nedir? Yara Otu Faydaları Nelerdir?
Yara otu, yüzyıllardır enfeksiyonları ve diğer hastalıkları tedavi etmek için kullanılan tıbbi bir bitkidir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Yara otu, nane ailesine ait şifalı bir bitkidir.

 

Bazıları, virüslere, enfeksiyonlara, diyabet ve kanser dahil kronik hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabileceğini iddia ediyor ( 1 ).

 

Bununla birlikte, yara otu ile ilgili araştırmaların neredeyse tamamı hayvan ve test tüpü çalışmaları ile sınırlıdır.

 

Bu makale yara otu bitkisi kullanımları, yara otu faydaları ve yara otu yan etkileri de dahil olmak üzere yara otu bitkisine ayrıntılı bir genel bakış sunmaktadır.

 

Yara Otu Nedir?

 

Yara otu, yüzyıllardır hastalıkları tedavi etmek için kullanılan bir bitkidir.

 

Nane ailesinin bir üyesidir ve büyük yeşil yaprakları, mor çiçekleri vardır. Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya dahil olmak üzere tüm dünyada yetişir.

 

Yara otu, yaraların iyileştirilmesinde, boğaz enfeksiyonlarında ve bazı diğer rahatsızlıklarda geleneksel kullanımı nedeniyle "her derde deva" olarak da bilinir.( 1 ).

 

Bu bitkinin olası sağlık yararları, bazı bileşiklerine atfedilir. Bunlar, anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olabilen flavonoidler, tanenler, ursolik, rosmarinik ve oleanolik asitleri içerir.( 1 ,2 , 3 ).

 

Özellikle, bu bileşikler diyabetle ilişkili komplikasyonları önlemeye, uçuklara karşı korumaya ve antikanser etkilerine sahip olabilir (4 , 5 , 6 ).

 

Bitkinin tüm kısımları yenilebilirdir. Yapraklarını salatalara veya diğer tariflere ekleyebilirsiniz.

 

Ayrıca hap ve sıvı ekstrakt formunun yanı sıra doğrudan cildinize uygulanabilen balsam ve yara otu merhemleri de satılmaktadır. 

 

Özet: Yara otu, birkaç faydalı bileşik içeren bir bitkidir. Pişirmede kullanılabilir, merhemlere eklenebilir, bir hap veya ekstrakt olarak tüketilebilir.

 

Yara Otu Faydaları

 

Birkaç hayvan ve test tüpü çalışması,yara  otunun sağlık açısından yararları olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, çok az insan çalışması bu bitkinin etkilerini analiz etti.

 

Yara otunun olası faydalarını ve dezavantajlarını tam olarak anlamak için daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç vardır.

 

Diyabet Komplikasyonlarına Yardımcı Olabilir


Yara otu, yüksek kan şekeri seviyeleri ile işaretlenmiş bir hastalık olan diyabetle ilişkili komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir.

 

Test tüpleri ve kemirgenlerde yapılan araştırmalar, bitkideki bazı bileşiklerin vücudunuzdaki karbonhidratları parçalayan ve metabolize eden enzimleri inhibe edebileceğini göstermektedir. Bu da kan şekeri seviyelerinin düşmesine ve diyabet kontrolünün iyileştirilmesine yol açabilir (7 , 8 ).

 

Ek olarak, yara otu, kalp krizi riskinizi artırabilecek atardamar sertleşmesi olan ateroskleroza karşı koruma sağlayabilir. (4 , 9 ).

 

Diyabetli kişilerin, yüksek kan şekerinden kaynaklanan arter hasarı, yüksek trigliseritler, yüksek toplam ve LDL (kötü) kolesterol dahil olmak üzere ateroskleroz için risk faktörleri geliştirme olasılığı daha yüksektir (10 ).

 

8 haftalık bir çalışma, diyabetik farelere yağ ve kolesterol açısından yüksek bir diyet verdi ve bunlardan bazılarına yara otu özütü verdi.

 

Yara otu verilen farelerde toplam kan kolesterolü, LDL (kötü) kolesterol ve trigliseritler daha düşüktü. Ekstrakt ayrıca kalp fonksiyonunda iyileşmelere yol açtı (4 ).

 

Bu çalışmaların sonuçları yara otunun kan şekerini azaltmaya ve diyabetle ilişkili aterosklerozu önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürse de, insanlarda benzer etkilere sahip olup olmayacağını bilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Kanserle Mücadeleye Yardımcı Olabilir


Yara otu içindeki bazı bileşiklerin antikanser etkileri olabilir.

 

Tesisteki spesifik karbonhidratların test tüpü çalışmalarında kanser hücresi ölümünü indüklediği ve tümör büyümesini önlediği gösterilmiştir (6 , 11 ).

 

Test tüpü çalışmaları, bu bitkideki kafeik asit, rosmarinik asit ve diğer bitki bileşiklerinin, altta yatan hücre hasarıyla savaşan antioksidanlar gibi davranabileceğini göstermektedir. Bu hasara, kanser gelişimiyle bağlantılı olan ve serbest radikal adı verilen reaktif moleküller neden olur (12 , 13 ).

 

İnsan karaciğer kanseri hücrelerinde yapılan bir çalışma, yara otunun kanser büyümesini destekleyen belirli enzimleri inhibe ederek kanserin yayılmasını durdurduğunu buldu (14 ).

 

Ayrıca, meme kanseri olan 424 kişide yapılan bir araştırma, bir antikanser ilacı ile birlikte bitki alanların, ilacı tek başına alanlardan önemli ölçüde daha uzun yaşadıklarını buldu (13 ).

 

Aslında, yara otunu ilaçla alan gruptaki insanların neredeyse iki katı, ilaçlarının yanında takviyesi almayan gruba kıyasla, tedavilerinden sonra herhangi bir hastalık kanıtı göstermedi (13 ).

 

Ancak, bu araştırmanın ilk aşamalarında olduğunu unutmayın. Yara otunun tamamlayıcı bir kanser terapisi olarak rolünü tam olarak anlamak için daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

 

Uçuk Tedavisine Yardımcı Olabilir

 

Yara otu, genellikle ağzınızın veya cinsel organlarınızın etrafındaki bulaşıcı yaralarla işaretlenen herpes simpleks virüsü (HSV) için olası bir tedavi olarak gösterilmektedir.

 

Özellikle, yara otundaki bir tür karbonhidratın, test tüpü çalışmalarında HSV hücrelerinin replikasyonunu bloke ettiği gösterilmiştir (5 , 15 , 16 ).

 

Virüsün yayılmasını önlemeye ek olarak, yara otu, vücudunuzun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan makrofajlar gibi bağışıklık hücrelerinin aktivitesini uyararak uçuklara karşı koruma sağlayabilir (17 , 18 ).

 

Hayvan çalışmaları, yara otu içeren topikal kremlerin herpes (uçuk) virüsünün neden olduğu yara ve cilt lezyonlarının sayısını önemli ölçüde azalttığını bulmuştur (19 ).

 

Bu sonuçlar umut verici olsa da, yara otu içeren tedavilerin uçuk tedavisine yardımcı olup olamayacağını daha iyi anlamak için insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

 

Antienflamatuar Aktiviteye Sahip Olabilir

 

Yara otu ayrıca vücudunuzdaki iltihapla mücadeleye yardımcı olabilir ve bu nedenle iltihaplı hastalıkları tedavi etme potansiyeline sahiptir.

 

İnsan kalp kası hücrelerinde yapılan bir test tüpü çalışması, yara otu özütünün kalp hastalıkları ve felç gelişimine yol açtığı bilinen iltihaplı proteinlerin aktivitesini bastırdığını buldu (20).

 

Yara otunun ayrıca farelerde bağırsak iltihabı ile savaştığı gösterilmiştir. Kolit, kolonun diyare, mide ağrısı ve rektal kanamaya neden olabilen enflamatuar bir durumu gibi hastalıklara karşı koruyabilir (21).

 

Bununla birlikte, hiçbir insan çalışması bu bitkinin antienflamatuar etkilerini araştırmamıştır.

 

Özet: Yara otu içindeki bileşikler diyabet komplikasyonlarını önlemeye, antikanser etkilere sahip olma, uçukları tedavi etme ve iltihapla savaşmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu araştırma ilk aşamalarındadır ve insanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Yara Otu Olası Yan Etkileri ve Dozaj


Çok az çalışmanın yara otunun insanlar üzerindeki etkilerini araştırdığı göz önüne alındığında, önerilen dozu ve olası yan etkileri hakkında çok az bilgi vardır.

 

Meme kanseri olan kişilerde yapılan bir çalışma, günde yaklaşık 207 ml yara otu özütünün güvenli olduğunu ve yan etkilere neden olmadığını buldu (13 ).

 

Bununla birlikte, bazıları bilinmeyen yan etkilere sahip olabilen sıvı ekstratlar, kurutulmuş haplar ve topikal merhemler dahil olmak üzere birkaç farklı yara otu türü mevcuttur.

 

Ek olarak, çocuklarda, hamile veya emziren kadınlarda yara otu hakkında herhangi bir araştırma yapılmamıştır. Bu nedenle, bu bitkinin bu popülasyonlardaki güvenliği bilinmemektedir.

 

Diyabet, uçuk veya başka bir durumu yönetmeye yardımcı olması için yara otu almakla ilgileniyorsanız, sağlık uzmanınıza danışın.

 

 

Özet: İnsanlarda yara otu hakkında sınırlı araştırma olduğundan, potansiyel yan etkileri veya önerilen dozu hakkında bilgi yoktur. Yara otunu almadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Yara otu, yüzyıllardır enfeksiyonları ve diğer hastalıkları tedavi etmek için kullanılan tıbbi bir bitkidir.

 

Bazı çalışmalar iltihapla savaşmaya, kansere karşı korunmaya, diyabet komplikasyonlarını önlemeye ve uçuk tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, bu bitki ile ilgili araştırmaların çoğu test tüpü ve hayvan çalışmaları ile sınırlıdır. İnsanlarda çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Yara otunu belirli bir durum için almakla ilgileniyorsanız, sağlık uzmanınıza danışın.

 

Bütün bunların yanı sıra kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler