Yabani Elma Yiyebilir Misiniz?

Yabani Elma Yiyebilir Misiniz?
Yabani elmalar temelde küçük elmalardır. Daha büyük elmaların da çerdiği sağlıklı besinleri daha küçük bir boyutta içerirler.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Yabani elmalar, yabani elma ağacında yetişen ve daha büyük elmaları andıran küçük meyvelerdir.

 

Onlara meyve bahçelerinde, vazo veya çelenklerdeki dallarda kurutulmuş çiçek veya meyve içeren dekorda karşılaşmış olabilirsiniz.

 

Elma gibi göründüklerinden yenilebilir olup olmadıklarını merak edebilirsiniz.

 

Bu makalede, yabani elmaları yiyip yiyemeyeceğiniz gözden geçirilmektedir.

 

Yabani Elma Yemek Güvenli Mi?

 

Yaban elmalar aslında olgunlaşmamış elmalardır. Daha büyük elmalar gibi onlar da Malus cinsinin üyeleridir. Bazı elma ağaçları daha büyük meyve üretmek için yetiştirilmiştir (1 ).

 

Yaygın bir yanlış anlama, yaban elmanın toksik olmasıdır. Tıpkı büyük elmalarda olduğu gibi, çekirdeği ve tohumları yemediğiniz sürece durum böyle değildir.

 

İyi bir kural, meyvenin çapı 5 cm'den azsa, Yabani elma olarak kabul edilir yaniminik elmalar da diyebiliriz. Daha büyük olanlara sadece elma denir.

 

Marketlerde bulduğunuz elmalar çeşitli boyutlarda gelebilirken, yabani elmalar tipik olarak sarı-yeşildir. Bununla birlikte, bazıları canlı bir kırmızıdır, bu da bazılarının kirazlarla karıştırmasına neden olabilir.

 

Bilmenin tek yolu meyveyi kesmektir. Çekirdeği ve tohumu varsa - ve çukuru yoksa - bir yabani elmadır, yaban elmasıdır.

 

Yabani elma çekirdeği, daha büyük elmalar gibi, az miktarda siyanojenik glikozit içeren tohumlar içerir. Bu doğal olarak oluşan bitki bileşiği metabolize olduğunda, siyanite dönüşür.

 

Siyanür toksik bir maddedir. Bununla birlikte, yabani elma tohumlarındaki siyanojenik glikozit miktarları minimaldir. Herhangi bir kötü etki görmek için bu tohumların çoğunu yemelisiniz, bu yüzden bir veya birkaç tanesini yanlışlıkla yutmak endişe yaratmayacaktır (2 ).

 

Özet: Yabani elma aslında küçük elmalardır ve yemek için güvenlidir. Normal bir elma yiyormuş gibi, çekirdekten kaçındığınızdan emin olun.


Yabani Elma Nasıl Yenir?

 

Yabani elmaları yemenin güvenli olması, mutlaka yapmak isteyeceğiniz anlamına gelmez. Bunun nedeni, yabani elmanın her zaman lezzetli olmamasıdır.

 

Aslında, yabani elmalar genellikle yenilmez, çünkü aşırı ekşi veya süngerimsi olabilirler.

 

Yabani elmalar, çoğu meyve gibi, farklı amaçlar için zamanla yetiştirilir. Bazı yabani elmalar güzel çiçekleri için yetiştirilirken, diğerleri çok lezzetli olmayan ama çok dekoratif meyveleri için yetiştirildi.

 

Yine de, onları denemek istiyorsanız, ağaçtan taze olarak, salatalara veya smoothielere karıştırarak tadını çıkarmanın birçok yolu vardır.

 

Alternatif olarak, bir yabani elma reçeli oluşturmak için onları dilimleyin.

Elma reçeli nasıl yapılı? Elma reçelii tarifi:

 • İlk olarak, 1 kg yabani elma veya yaklaşık 30 yabani elmayı yıkayın.
 • Büyük bir tencerede 2 bardak (473 mL) su ile birleştirin. Yumuşayana kadar 35-40 dakika pişirin.
 • Meyveyi bir rondodan geçirin veya bir karıştırıcı ile ezin.
 • Tohumları ve sapları çıkarmaya yardımcı olmak için posayı ince gözenekli bir elekten geçirin.
 • 3 bardak (237 mL) posasını alın ve bir tencereye ekleyin. 280 gram şeker ile birleştirin. İsterseniz vanilya, zencefil veya tarçın ekleyin.
 • Karışımın tencerenin dibine yapışmasını önlemek için sık sık karıştırarak orta ateşte 30 dakika pişirin.
 • Reçel artık akmadığında olmuştur.
 • Buzdolabında, steril bir kavanozda veya kapta saklayın.

 

Alternatif olarak, yabani elmaları karamelize edene ve biraz daha tatlı olana kadar pişirebilirsiniz ( 3 ).

 

Özet: Yabani elmaları yemek güvenli olsa da, onları her zaman lezzetli bulamayabilirsiniz. Daha büyük yabani elmalar genellikle en iyi lezzeti sunar.

 

Besin İçeriği - Yabani Elma Faydaları

 

Yabani elmalar, normal elmaların bağırsak ve kalbe kadar uzanan geniş kapsamlı sağlık faydalarından birçoğunu içerir (4 ).

 

Bununla birlikte, daha büyük bir elmadan alacağınız besinleri elde etmek için daha fazla yabani elma yiyerek daha küçük boyutlarını telafi etmeniz gerekir.

 

Örneğin, bir yabani elma çapı 2 cm ila 5 cm arasında değişirken, orta boy bir elma yaklaşık 8 cm boyutundadır ( 5 ).

 

Bu nedenle, bir orta elma yiyerek elde ettiğiniz faydaları elde etmek için yaklaşık dört yabani elma yemeniz gerekir.

 

Bir yabani elma (35 gram) aşağıdaki besinleri içerir (6 ):

 

 • Kalorisi: 18
 • Karbonhidrat: 5 gram
 • Lif: 1 gram
 • C Vitamini: Günlük Değerin (DV) % 2'si
 • Potasyum: DV'nin % 1'i
 • Bakır: DV'nin % 1'i

 

Böylece, bir yabani elma, uygun sindirim ve kalp sağlığı için önemli olan lif için DV'nin % 4'ünü sağlar. Aynı porsiyon, sağlıklı cilt ve bağışıklık fonksiyonu için gerekli olan C vitamini için DV'nin % 2'sini sağlar (4 , 7 , 8 )

 

Dahası, yabani elmalarında antikanser bileşikleri ve antioksidanlar vardır - bunlar yaşlanma ve kronik hastalıklarla ilişkili serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur (9 , 10 )

 

Bitkisel kimyasallar olan lif ve polifenollerinin yaklaşık yarısını içerdiğinden, yabani elmayı kabuğu ile yemeyi unutmayın (11 ).

 

Özet: Yabani elmaları, sadece daha küçük bir ölçekte, daha büyük muadilleriyle aynı büyük besin maddelerinin çoğunu içerir. Bunlar lif, C vitamini ve çeşitli güçlü bitki bileşiklerini içerir.


Önlemler ve Riskler

 

Ağaçtaki meyveden emin değilseniz, bir botanikçi veya bir gıda uzmanına danışın.

 

Vahşi doğada güvenli tanımlayamadığınız meyveleri asla yemeyin. Bunu yapmak, toksik bitkilerin yanlışlıkla yenilmesine yol açabilir.

 

Ellerinizde bir yabani elma varsa, tohumlardan ve çekirdekten kaçının.

 

Tohumlar, vücudunuzun toksik bir bileşik olan siyanüre metabolize ettiği siyanojenik glikozit içerir.

 

Yine de, birkaç tohumu yanlışlıkla yutarsanız panik yapmanıza gerek yoktur - sizi hasta etmek için daha fazlası gerekir.

 

Ancak, bahçenizde bir yabani elma ağacının yanı sıra bir köpek veya başka bir küçük hayvan varsa, bunları yemediklerinden emin olun. Eğer büyük miktarda tüketiyorlarsa, sağlıkları için tehdit oluşturabilir.

 

Ayrıca, atlar ve koyunlar gibi daha büyük hayvanların yüksek miktarlarda yemeleri daha olasıdır ve bunların erişimleri de sınırlandırılmalıdır.

 

Özet: İnsanlar için gerçek bir tehdit oluşturmasalar da, evcil hayvanlarınız ve hayvanlar yabani elmaların tohumlarını yerse onlar için tehlikeli olabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Yabani elmalar temelde küçük elmalardır. Çekirdeğini attığınız sürece yemek güvenlidir.

 

Daha büyük elmaların da çerdiği sağlıklı besinleri daha küçük bir boyutta içerirler.

 

Bununla birlikte, her zaman lezzetli olmayabilirler, bu yüzden daha büyük alternatifleri kadar yaygın olarak tüketilmezler.

 

Yine de, onları denemek istiyorsanız, onları çiğ olarak yiyebilir, salatalara veya smoothielere ekleyebilir, hatta şahane bir reçel haline getirebilirsiniz.

 

Genellikle, daha büyük yabani elmalar en lezzetli olanlarıdır. Daha küçük olanlara gelince - bunları kuşlara bırakmak en iyisi olabilir.


Kuşlara bırakmanıza gerek kalmayan yiyeceklerle dolu sağlıklı ve dengeli bir beslenme planına sahip olmak ve kilo vermek istiyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu uygun online diyet ücretine sahip olan online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Hadi Zayıfla!).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler