Web3 Nedir? Web3'e Giriş

Web3 Nedir? Web3'e Giriş

Merkezileştirme, milyarlarca insanın World Wide Web'e girmesine yardımcı oldu ve üzerinde yaşadığı istikrarlı, sağlam altyapıyı yarattı.


Aynı zamanda, bir avuç merkezi varlık, World Wide Web'in geniş alanlarında tek taraflı olarak neye izin verilip verilmemesi gerektiğine karar verebilecek söze sahiptir.

 

Web3 bu ikilemin cevabıdır. Büyük teknoloji şirketleri tarafından tekelleştirilen bir Web yerine, Web3 merkezsizleşmeyi benimsiyor ve kullanıcıları tarafından inşa ediliyor, işletiliyor ve sahipleniliyor. Web3, gücü şirketlerden ziyade bireylerin eline verir. Web3 hakkında konuşmadan önce, buraya nasıl geldiğimizi keşfedelim.

 

Erken Web

 

Çoğu insan, Web'i icat edildiği zamandan beri var olan modern yaşamın temel bir direği olarak düşünür. Ancak bugün çoğumuzun bildiği Web, başlangıçta hayal edilenden oldukça farklıdır. Bunu daha iyi anlamak için, Web'in kısa geçmişini dönemlere - Web 1.0 ve Web 2.0 - bölmek yardımcı olur.

 

Web 1.0: Salt Okunur (1990-2004)

 

1989'da CERN, Cenevre'de Tim Berners-Lee, World Wide Web olacak protokolleri geliştirmekle meşguldü. Onun fikri mi? Dünyanın herhangi bir yerinden bilgi paylaşımına izin veren açık, merkezi olmayan protokoller oluşturmak.

 

Berners-Lee'nin şimdi 'Web 1.0' olarak bilinen içerik üretiminin ilk başlangıcı, kabaca 1990 ile 2004 arasında gerçekleşti. Web 1.0 çoğunlukla şirketlerin sahip olduğu statik web siteleriydi ve kullanıcılar arasında sıfıra yakın etkileşim vardı. Bireyler nadiren içerik üretiyordu. Bu da salt okunur web olarak bilinmesine yol açtı.

 

 

Web 2.0: Okuma-Yazma (2004-şimdi)


Web 2.0 dönemi, 2004 yılında sosyal medya platformlarının ortaya çıkmasıyla başlamıştır. Salt okunur yerine web, okuma-yazma olarak gelişti. Kullanıcılara içerik sağlayan şirketler yerine, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği paylaşmak ve kullanıcıdan kullanıcıya etkileşime girmek için platformlar sağlamaya başladılar. Daha fazla insan online hale geldikçe, bir avuç önde gelen şirket, web'de oluşturulan trafik ve değerin orantısız bir miktarını kontrol etmeye başladı. Web 2.0 aynı zamanda reklama dayalı gelir modelini de doğurdu. Kullanıcılar içerik oluşturabilirken, içeriğin sahibi olmadılar veya para kazanma özelliğinden faydalanmadılar.

 

 

Web 3.0: Oku-Yaz-Sahip Ol

 

'Web 3.0' öncülü, Ethereum'un 2014'te piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra Ethereum kurucu ortağı Gavin Wood tarafından yapıldı. Gavin, birçok erken kripto benimseyen kişinin hissettiği bir sorun için kelimelere bir çözüm getirdi: Web çok fazla güven gerektiriyordu. Yani, insanların bugün bildiği ve kullandığı Web'in çoğu, bir avuç özel şirkete, halkın çıkarları doğrultusunda hareket etmelerine güvenmeye dayanır.

 

 

Web3 Nedir? Web2 Ne İşe Yarar?

 

Web3, yeni ve daha iyi bir internet vizyonu için her şeyi kapsayan bir terim haline geldi. Özünde Web3, kullanıcılara sahiplik biçiminde güç vermek için blockchainler, kripto para birimleri ve NFT'leri kullanır. Twitter'daki bir 2020 gönderisi en iyisini söyledi: Web1 salt okunurdu, Web2 okuma-yazma, Web3 okuma-yazma-sahip ol olacak.

 

Web3'ün Temel Fikirleri

 

Web3'ün ne olduğuna dair katı bir tanım yapmak zor olsa da, birkaç temel ilke oluşturulmasına rehberlik eder.

 

  • Web3, merkezi olmayan bir yapıya sahiptir: merkezi varlıklar tarafından kontrol edilen ve sahip olunan geniş internet alanları yerine, mülkiyet, yapımcıları ve kullanıcılar arasında dağıtılır.
    Web3 izinsizdir: herkesin Web3'e katılmak için eşit erişimi vardır ve hiç kimse dışlanmaz.
  • Web3'ün yerel ödemeleri vardır: bankaların ve ödeme işlemcilerinin eski altyapısına güvenmek yerine online para harcamak ve göndermek için kripto para birimini kullanır.
  • Web3 güvenilmezdir: güvenilir üçüncü taraflara güvenmek yerine teşvik eder ve ekonomik mekanizmalar kullanarak çalışır.

 

Web3 Neden Önemlidir?

 

Web3'ün muhteşem özellikleri yalıtılmamış ve düzgün kategorilere sığmasa da, basitlik için onları daha kolay anlaşılır kılmak için ayırmaya çalıştık.

 

Mülkiyet

 

Web3, dijital varlıklarınızın sahipliğini benzeri görülmemiş bir şekilde verir. Örneğin, bir web2 oyunu oynadığınızı varsayalım. Oyun içi bir öğe satın alırsanız, doğrudan hesabınıza bağlanır. Oyun yaratıcıları hesabınızı silerse, bu öğeleri kaybedersiniz. Veya oyunu oynamayı bırakırsanız, oyun içi eşyalarınıza yatırdığınız değeri kaybedersiniz.

 

Web3, değiştirilemeyen belirteçler (NFT'ler) aracılığıyla doğrudan sahipliğe izin verir. Hiç kimse, hatta oyunun yaratıcıları bile, mülkiyetinizi elinizden alma gücüne sahip değildir. Ve oynamayı bırakırsanız, oyun içi öğelerinizi açık pazarlarda satabilir veya takas edebilir ve değerlerini geri alabilirsiniz.

 

Sansür Direnci

 

Platformlar ve içerik üreticiler arasındaki güç dinamiği büyük ölçüde dengesiz.

 

OnlyFans, çoğu platformu birincil gelir kaynağı olarak kullanan 1 milyondan fazla içerik üreticiye sahip, kullanıcı tarafından oluşturulan bir yetişkin içerik sitesidir. Ağustos 2021'de OnlyFans, müstehcen içeriği yasaklama planlarını açıkladı. Duyuru, oluşturulmasına yardımcı oldukları bir platformdan elde ettikleri gelirin çalındığını hisseden platformdaki içerik üreticiler arasında öfkeye yol açtı. Tepkinin ardından karar hızla geri alındı. Üreticiler bu savaşı kazanmasına rağmen, Web 2.0 yaratıcıları için bir sorunu vurgular: Bir platformdan ayrılırsanız tahakkuk eden itibarınızı ve takiplerinizi kaybedersiniz.

 

Web3'te verileriniz blockchainde yaşar. Bir platformdan ayrılmaya karar verdiğinizde, değerlerinizle daha net bir şekilde uyumlu olan başka bir arayüze bağlayarak itibarınızı da yanınızda götürebilirsiniz.

 

Web 2.0, içerik oluşturucuların, kuralları değiştirmemeleri için platformlara güvenmelerini gerektirir, ancak sansür direnci, Web3 platformunun doğal bir özelliğidir.

 

Merkezi Olmayan Özerk Kuruluşlar (DAO'lar)

 

Web3'teki verilerinize sahip olmanın yanı sıra, bir şirkette hisse gibi davranan belirteçleri kullanarak platforma toplu olarak sahip olabilirsiniz. DAO'lar, bir platformun merkezi olmayan sahipliğini koordine etmenize ve geleceği hakkında kararlar almanıza izin verir.

 

DAO'lar teknik olarak, bir kaynak havuzu (belirteçler) üzerinde merkezi olmayan karar vermeyi otomatikleştiren, üzerinde anlaşmaya varılmış akıllı sözleşmeler olarak tanımlanır. Tokenli kullanıcılar, kaynakların nasıl harcandığına oy verir ve kod, oylama sonucunu otomatik olarak gerçekleştirir.

 

Ancak, insanlar birçok Web3 topluluğunu DAO olarak tanımlar. Bu toplulukların tümü, koda göre farklı ademi merkeziyetçilik ve otomasyon seviyelerine sahiptir. Şu anda, DAO'ların ne olduğunu ve gelecekte nasıl gelişebileceklerini araştırıyoruz.

 

Kimlik

 

Geleneksel olarak, kullandığınız her platform için bir hesap oluşturursunuz. Örneğin, bir Twitter hesabınız, bir YouTube hesabınız ve bir Reddit hesabınız olabilir. Görünen adınızı veya profil resminizi değiştirmek mi istiyorsunuz? Bunu her hesapta yapmanız gerekir. Bazı durumlarda sosyal oturum açmaları kullanabilirsiniz, ancak bu, sansür gibi tanıdık bir sorunu ortaya çıkarır. Tek bir tıklamayla, bu platformlar sizi tüm online yaşamınızın dışında tutabilir. Daha da kötüsü, birçok platform, bir hesap oluşturmak için kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerle onlara güvenmenizi gerektirir.

 

Web3, dijital kimliğinizi bir Ethereum adresi ve ENS profili ile kontrol etmenize izin vererek bu sorunları çözer. Bir Ethereum adresi kullanmak, güvenli, sansüre dayanıklı ve anonim olan platformlar arasında tek bir oturum açma sağlar.

 

Yerel Ödemeler

 

Web2'nin ödeme altyapısı, banka hesabı olmayan veya yanlış ülke sınırları içinde yaşayan kişiler hariç, bankalara ve ödeme işlemcilerine dayanır. Web3, doğrudan tarayıcıdan para göndermek için ETH gibi belirteçleri kullanır ve güvenilir bir üçüncü taraf gerektirmez.

 

Web3 Sınırlamaları

 

Web3'ün mevcut biçimindeki sayısız faydasına rağmen, ekosistemin gelişmesi için ele alması gereken birçok sınırlama vardır.

 

Ulaşılabilirlik

 

Ethereum ile Oturum Açma gibi önemli Web3 özellikleri, herkesin sıfır maliyetle kullanması için zaten mevcuttur. Ancak, işlemlerin göreceli maliyeti hala birçokları için engelleyicidir. Web3'ün yüksek işlem ücretleri nedeniyle daha az varlıklı, gelişmekte olan ülkelerde kullanılması daha az olasıdır. Ethereum'da bu zorluklar, ağ yükseltmeleri ve katman 2 ölçeklendirme çözümleri aracılığıyla çözülüyor. Teknoloji hazır, ancak Web3'ü herkes için erişilebilir kılmak için 2. katmanda daha yüksek düzeyde benimsemeye ihtiyacımız var.

 

Kullanıcı Deneyimi

 

Web3 kullanımına girişin önündeki teknik engel şu anda çok yüksek. Kullanıcılar güvenlikle ilgili endişeleri anlamalı, karmaşık teknik belgeleri anlamalı ve sezgisel olmayan kullanıcı arayüzlerinde gezinmelidir. Özellikle cüzdan sağlayıcıları bunu çözmek için çalışıyor, ancak Web3'ün toplu olarak benimsenmesi için daha fazla ilerleme gerekiyor.

 

Eğitim

 

Web3, Web2.0'da kullanılanlardan farklı zihinsel modellerin öğrenilmesini gerektiren yeni paradigmalar sunar. Benzer bir eğitim hamlesi, 1990'ların sonlarında Web1.0 popülerlik kazanırken gerçekleşti; World Wide Web'in savunucuları, halkı basit metaforlardan (bilgi yolu, tarayıcılar, internette gezinme) televizyon yayınlarına kadar eğitmek için bir dizi eğitim tekniği kullandılar. Web3 zor değil, ama farklı. Web2 kullanıcılarını bu Web3 paradigmaları hakkında bilgilendiren eğitim girişimleri, başarısı için hayati öneme sahiptir.

 

Ethereum.org, önemli Ethereum içeriğini mümkün olduğunca çok dile çevirmeyi amaçlayan Çeviri Programımız aracılığıyla Web3 eğitimine katkıda bulunur.

 

Merkezi Altyapı

 

Web3 ekosistemi genç ve hızla gelişiyor. Sonuç olarak, şu anda esas olarak merkezi altyapıya bağlıdır (GitHub, Twitter, Discord, vb.). Birçok Web3 şirketi bu boşlukları doldurmak için acele ediyor, ancak yüksek kaliteli, güvenilir altyapı oluşturmak zaman alıyor.

 

Merkezi Olmayan Bir Gelecek

 

Web3 genç ve gelişen bir ekosistemdir. Gavin Wood bu terimi 2014 yılında ortaya attı, ancak bu fikirlerin çoğu yakın zamanda gerçeğe dönüştü. Yalnızca geçen yıl, kripto para birimine olan ilgide, 2. katman ölçekleme çözümlerinde iyileştirmelerde, yeni yönetişim biçimleriyle yapılan büyük deneylerde ve dijital kimlikte devrimlerde önemli bir artış oldu.

 

Web3 ile daha iyi bir Web yaratmanın henüz başındayız, ancak bunu destekleyecek altyapıyı geliştirmeye devam ettikçe Web'in geleceği parlak görünüyor.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın