Watsu Terapi Watsu Tekniği

Watsu'yu denemeden önce, sizin için güvenli olduğundan emin olmak için önce doktorunuza danışın.

Watsu, hidroterapi olarak da adlandırılan bir su terapisidir. Ilık suda esneme, masaj ve akupresür içerir.

“Watsu” terimi “su” ve “shiatsu” kelimelerinden gelir. Shiatsu, rahatlamayı teşvik etmek için akupresür kullanan geleneksel Japon masajı türüdür. Japonca'da, shiatsu “parmak basıncı” anlamına gelir.

Watsu, masaj terapisti Harold Dull tarafından 1980 yılında ortaya çıkarıldı. Dull, müşterilerinin kaslarının ve dokularının suda rahatlamanın daha kolay olduğunu gözlemledi. Buna karşılık, shiatsu tekniklerinin suda yapıldığında daha etkili olduğunu buldu.

Genellikle, Watsu tedavisi bir dizi rahatsızlığın neden olduğu ağrı ve rahatsızlığı hafifletmek için kullanılır. Fikir, suyun direncinin fiziksel gerilimi yatıştırması ve genel sağlığı destekleyen gevşemeyi teşvik etmesidir.

Watsu Tekniği Nasıl Yapılır?

Watsu tedavisi bir havuzda veya jakuzide yapılır. Su, cildinizle aynı sıcaklığa yakın olan 35 ° C'ye kadar ısıtılır.

Watsu sırasında, bir terapist vücudunuzu yavaşça suda hareket ettirir. Bu pasif hidroterapi olarak bilinir, çünkü hareketleri aktif olarak gerçekleştirmeniz gerekmez.

Terapistin seninle suyun içinde. Vücudunuzu aşağıdakileri içerebilecek belirli hareketlerle hareket ettirirler:

 • nazik büküm
 • germe
 • masaj basınç noktaları

Amaç kas ve fasya dokusunda gerginliği serbest bırakmaktır. Aynı zamanda sağlıklı bir enerji akışını veya qi'yi teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Watsu, rahatlamayı artırmak için genellikle huzurlu bir ortamda yapılır. Birçok Watsu terapisti seans sırasında rahatlatıcı müzik çalar.


Watsa Terapi Nedir Ne İçin Kullanılır? 

Terapötik bir tedavi olarak Watsu, ağrı ve gerginliği hafifletmek için kullanılır. İnsanlar aynı zamanda fiziksel hareketi ve eklem hareketliliğini arttırmak için de kullanıyorlar.

Aşağıdaki kişiler için rahatlama sağlayabilir:

 • kas gerginliği
 • bel ağrısı
 • kronik ağrı
 • fibromiyalji
 • hamilelik sırasında rahatsızlık
 • travmatik stres bozukluğu sonrası
 • kaygı
 • depresyon
 • uyku bozuklukları
 • stresle ilgili durumlar
 • nörolojik durumlar ( multipl skleroz gibi )
 • omurilik yaralanması
 • yaralanma rehabilitasyonu

'Terapiden yararlanmak için 7 ipucu'

Watsu Terapi Avantajları Nelerdir? 

Watsu 1980'den beri uygulansa da, kapsamlı bir şekilde incelenmemiştir. Bugüne kadar kanıta dayalı faydalar şunları içerir:

Ağrı Azalması

Araştırmalar, Watsu ve ağrı kesici arasında pozitif bir korelasyon buldu. Küçük bir 2015 çalışmasında, dokuz sağlıklı hamile kadın Watsu tedavisinden sonra daha düşük ağrı seviyeleri yaşamıştır. Araştırmacılar bunu, suya daldırmanın eklem etkisi üzerindeki terapötik etkisine bağladılar.

Bir 2013 çalışmada benzer sonuçlar bulundu. 15 Watsu seansını tamamladıktan sonra, fibromiyaljili 12 kişi daha az ağrı belirtisi bildirdi. 2019 yılında yapılan bir çalışmada, çocuk artritli bir grup çocuk da Watsu aldıktan sonra daha az ağrı yaşamıştır.

Bu, suyun nosiseptör olarak da adlandırılan ağrı reseptörleri üzerindeki etkisi ile açıklanabilir. 2019  incelemesine göre suyun basıncı ve viskozitesi, bu reseptörlerin uyarılmasını azaltır, bu da ağrı algısını azaltır.

Suyun kaldırma kuvveti ayrıca kaslar üzerindeki çekim kuvvetini azaltır ve kas gevşemesini sağlar. Bu, daha düşük ağrı seviyelerine neden olur.

Azaltılmış Kaygı

Genel olarak, ağrı kaygıyı arttırır. Bununla birlikte, ağrıyı yöneterek Watsu endişeyi gidermeye yardımcı olabilir.

2014 tarihli küçük bir olgu sunumunda, temporomandibular bozuklukları olan bir kişi Watsu'dan sonra daha düşük anksiyete seviyeleri yaşamıştır. Araştırmacılar bu yararı Watsu'nun ağrı üzerindeki olumlu etkisiyle ilişkilendirdiler.

Ağrı ve anksiyete arasındaki bağlantı da ters yönde çalışabilir. Araştırmacılara göre, endişe ve stres ağrı algısını kötüleştirebilir, ancak Watsu gibi rahatlatıcı tedaviler algılanan ağrıyı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Daha önce bahsedilen 2015 çalışmasındaki hamile kadınlar da Watsu'yu tamamladıktan sonra iyileşmiş bir ruh hali yaşadılar.

Ek olarak, 2018 vaka raporunda, bir kadın ciddi bir motosiklet kazasından sonra Watsu'yu rehabilitasyon olarak aldı. Tedaviden sonra vücudu ile daha fazla huzur içinde hissetmenin yanı sıra bir “duygusal salıverme” yaşadı.

Bu bulgular cesaret verici olsa da, bu çalışmaların çok küçük olduğunu belirtmek önemlidir. Watsu ve kaygı arasındaki bağlantıyı daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

'Terapi düşüncelerinizi nasıl yeniden canlandırabilir?'


Artan Eklem Hareketliliği

Diğer su terapisi türleri gibi, Watsu eklem hareket açıklığını geliştirmeye yardımcı olabilir.

Yukarıda belirtilen 2019 çalışmasında, çocuk artritli 46 çocuk geleneksel hidroterapi veya Watsu aldı. Araştırmacılar, katılımcıların terapi öncesi ve sonrası eklem hareket açıklığını analiz ettiler.

İki tedavi arasında istatistiksel olarak önemli farklar bulamadılar. Bu da Watsu'nun geleneksel hidroterapi ile benzer faydaları olabileceğini düşündürmektedir.

Ancak araştırmacılar, geleneksel hidroterapi aktif hareketlerinin çocuk artriti için ideal olmayabileceğini de kabul ettiler. Watsu'nun edilgenliği daha iyi rahatlamanızı sağlayabilir.

Watsu'nun eklem hareketliliğine özel olarak nasıl yardımcı olduğunu keşfetmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, eklem hareket açıklığını iyileştirmek için genel olarak hidroterapi önerilir.

Watsu Tekniğinin Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mı? 

Watsu'nun bazı dezavantajları var. Pasif bir terapi şekli olarak, tedavi sırasında vücudunuzu aktif olarak hareket ettiremezsiniz. Bir terapistin sizin için yapmasına izin vermeye istekli olmalısınız.

Ayrıca terapistle yakın temas içinde olacaksınız. Bazıları için bu rahatsızlık verebilir.

Aşağıdakilere sahipseniz Watsu'dan da kaçınmalısınız:

 • ateş
 • kontrolsüz epilepsi
 • ciddi kardiyak problemler
 • açık yaralar
 • cilt enfeksiyonları
 • ciddi idrar yolu problemleri
 • bağırsak inkontinansı
 • solunum yolları rahatsızlığı
 • havuz kimyasallarına alerji

Bu koşullar su terapisi ile daha da kötüleşebilir veya karmaşık olabilir.

Terapistiniz ayrıca ekstra önlemler almalıdır:

 • osteoporoz
 • omurga problemleri
 • denge sorunları

Hamileyseniz, Watsu'yu denemeden önce doktorunuzla konuşmak iyi bir fikirdir. Birçok hamile insan, bir bebek taşırken suda yüzen yerçekimi hissini sever, ancak sağlık uzmanınız bu tür terapi için iyi bir aday olduğunuzu doğrulayabilir.

'Su terapisi nedir? Faydaları Nelerdir?'

Tipik Bir Watsu Oturumu Neleri İçerir? 

Watsu oturumunuz özel durumunuza göre özelleştirilecektir. Belirtilerinizi hafifletmek için tasarlanmış masajlar, esnemeler ve hareketler içerecektir.

Watsu oturumları belirli ihtiyaçlara bağlı olarak değişmekle birlikte, bir oturum sırasında genellikle bekleyebileceğiniz şeyler şunlardır:

 1. Terapistiniz kollarınızda veya bacaklarınızda yüzen cihazlar takmanızı isteyebilir.
 2. Suya girip sırt üstü yüzeceksiniz. Başınızın ve dizlerinizin arkası tipik olarak terapistinizin önkollarında duracaktır.
 3. Terapistiniz yavaşça dönecek ve vücudunuzu büyük daire şeklinde hareket ettirecektir.
 4. Terapistinizin hareketleri kollarını uzatma ve içeri çekme, sizi suyun içinde ileri geri hareket ettirme arasında değişecektir.
 5. Terapistiniz kollarınızı ve bacaklarınızı nazik, tekrarlayan desenlerle genişletecektir. Ayrıca vücudunuzun farklı bölgelerini bükebilir, kaldırabilirer.
 6. Başınızı omzuna yaslayıp sizi büyük bir daire şeklinde hareket ettirebilirler.
 7. Seans boyunca terapistiniz vücudunuzdaki baskı noktalarına masaj yapacaktır.
 8. Genellikle, tek bir oturum yaklaşık bir saat sürer.


Watsu Uygulayıcısı Nasıl Bulunur?

Watsu'yu denemek istiyorsanız, eğitimli ve lisanslı bir uygulayıcı ile çalışmak önemlidir. Terapistin şu anda lisanslı olduğundan emin olmak için eyalet sağlık kurulunuza danışabilirsiniz.

Ağrınız varsa veya belirli bir durumla ilgili yardım almak istiyorsanız, bu durum veya ağrı türünde deneyimi olan bir terapist bulmaya çalışın.

Bir Watsu terapisti bulmak için arama yapabilirsiniz:

Watsu.com

Aşağıdaki konumlarla da iletişim kurabilir ve Watsu sunup sunmadıklarını sorabilirsiniz:

 • yerel kaplıcalar
 • sağlık merkezleri
 • su terapi klinikleri

Uzun Lafın Kısası

Watsu terapisinde, bir terapist vücudunuzu ılık suda yavaşça hareket ettirir. Ayrıca shiatsu bazlı masaj ve akupresür uygularlar. Watsu'nun pasif, yatıştırıcı doğası ağrıyı ve endişeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu tip terapi hakkında çok fazla araştırma yok. Bununla birlikte, Watsu, yaralanmaları rehabilite etmek ve fibromiyalji, multipl skleroz ve anksiyete gibi durumları yönetmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Watsu'yu denemeden önce, sizin için güvenli olduğundan emin olmak için önce doktorunuza danışın.

Hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz  (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın