Vücut Yağ Oranı Hesapla

Sitene Ekle

 

Spesifik olarak, ölçümler şunları içerir:

 

  1. Boy: Pek çok insan zaten boylarının ölçüsünü bilir. Ama bilmiyorsan, o zaman yalın ayak, arkanı bir duvara geri dön ve boyunuzu ölçün.
  2. Kilo: En son güncel kilonuzu girin.
  3. Bel çevresi: Gövde çevresini göbek deliği seviyesinden ölçün.
  4. Boyun çevresi:  Boynun önündeki adam elmasının altını ve boynun arkasından biraz daha yüksekten ölçün; yandan görünümden, bant arkadan öne doğru hafifçe aşağıya açılı olmalıdır.
  5. Kalça çevresi:  Kalça / popo alanını geniş noktadan ölçün.

 

 

Vücut Yağ Oranı Nasıl Hesaplanır?

 

Vücut yağı genellikle kötü bir üne sahiptir, ancak önemli birçok amaca hizmet eder. Vücudunuz, yediğiniz yiyeceklerden elde ettiğiniz yağı, enerji, yalıtım ve koruma için kullanmak için depolar. Herkes yaşamak ve çalışmak için belli bir miktar yağa ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, çok fazla vücut yağı birikirse, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi obeziteye ve obeziteye bağlı hastalıklara yol açabilir .

 

Ne kadar vücut yağına sahip olduğunuzu bulmak, bir aynaya bakmak veya bir tartıya çıkmak kadar kolay değildir. Bir vücut geliştirmeci ve obez bir kişi aynı ağırlıkta olabilir, ancak vücut yağ yüzdeleri çok farklıdır. Yalnız kilonuz, size sahip olduğunuz kas ya da yağ miktarını söyleyemez. Bunun yerine, vücut yağ yüzdesini belirlemeniz gerekir.

 

Vücut yağ oranınızı belirlemek için kullanabileceğiniz iki farklı yöntemi sizin için hesapladık. 

 

1. Vücut Yağ Oranı Hesaplama ABD Yöntemi

 

Vücut şekli kişiden kişiye değişir ve vücudunuzun şekli vücudunuzdaki yağ hakkında genel bir bilgi sağlar.

 

Bazı vücut parçalarının çevresini ölçmek, vücut yağını tahmin etmenin basit bir yöntemidir.

 

Örneğin, ABD Ordusu, bir bireyin yaşını, boyunu ve birkaç vücut çevre ölçümünü gerektiren bir vücut yağ hesaplamasını kullanır.

 

Erkekler için, bu denklemde boyun ve bel çevresi kullanılır. Kadınlar için kalça çevresi de dahil edilmiştir.

 

  • Avantajları: Bu yöntem kolay ve uygun maliyetlidir. Esnek bir ölçüm bandı ve hesap makinesi tek ihtiyacınız olan şey. Bu araçlar evde kullanılabilir ve taşınabilir.
  • Dezavantajları: Vücut şekli ve yağ dağılımındaki farklılıklar nedeniyle vücut çevresi denklemleri tüm insanlar için doğru olmayabilir.
  • Kullanılabilirlik: Esnek bir ölçüm bandı kolayca temin edilebilir ve çok uygun maliyetlidir.
  • Doğruluk: Doğruluk , denklemleri geliştirmek için kullanılan insanlara olan benzerliğinize bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Hata vücut yağ oranı %2,5–4,5'i kadar düşük veya yüksek olabilir.

 

Vücut yağını tahmin etmek için vücut çevresini kullanmak hızlı ve kolaydır. Bununla birlikte, bu yöntemin doğruluğu geniş ölçüde değişebilir.

 

Instagram Akışı