Vegan vs Vejetaryen Fark Nedir?

Vegan vs Vejetaryen Fark Nedir?

Vegan ve vejeteryan farkı nedir? Vejetaryen ve vegan arasında farklar nelerdir? Vejetaryenler ve veganlar benzer nedenlerle hayvansal ürünleri tüketmekten kaçınabilir.

Vejetaryen TDK, vejetaryen nasıl yazılır? Vejetaryen, ''vejeteryan'' değil, doğru yazılışı vejetaryendir. Peki Vejetaryen ne demek? Vejetaryen beslenme nasıl olur? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Vejetaryen diyetlerinin MÖ 700'den beri var olduğu bildiriliyor.

Çeşitli türler vardır ve bireyler bunları sağlık, etik, çevrecilik ve din dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle uygulayabilir.

Vegan diyetleri biraz daha yenidir, ancak çok fazla baskı görüyor.

Bu makale, bu iki diyet arasındaki benzerlik ve farklılıklara bir göz atmaktadır.

Ayrıca sağlığınızı ve çevreyi nasıl etkilediklerini de tartışır.

Vegan ve vejetaryen diyetler gibi kısıtlayıcı diyetler, vitamin ve mineral kaybına neden olabilir. Bunun sonucunda da sağlık sorunları ortaya çıkacaktır. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeniyle kilo vermek  için vegan ve vejetaryenlere özel, tüm besin değeri ihtiyaçları hesaplanmış, diyetisyenlerimizin hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

Vejetaryen Diyet Nedir? Vejetaryen Ne Demek? Vejetaryen Diyeti Nasıl Yapılır?

Vejetaryen nedir? Vejetaryen ne demek? Vejetaryen beslenme, Vejetaryen Derneği'ne göre vejetaryen, et, kümes hayvanı, av eti, balık, kabuklu deniz ürünleri veya hayvan kesiminin yan ürünlerini yemeyen kişidir.

Vejetaryen diyetler çeşitli düzeylerde meyveler, sebzeler, tahıllar, bakliyat, kabuklu yemişler ve tohumlar içerir. Süt ürünleri ve yumurtaların dahil edilmesi, takip ettiğiniz diyet türüne bağlıdır.

Vejetaryen diyet listesi için tıklayın (vejetaryen diyet listesi)

Vejetaryenlik türleri, en yaygın vejeteryan türleri şunları içerir:

  • Lakto-ovo vejetaryenler: Tüm hayvan etlerinden kaçınan ancak süt ve yumurta ürünleri tüketen vejetaryenler.
  • Lakto vejetaryenler: Hayvan eti ve yumurtadan kaçınan, ancak süt ürünleri tüketen vejetaryenler.
  • Ovo vejetaryenler: Ovo vejetaryen diyet nedir? Yumurta hariç tüm hayvansal ürünlerden kaçınan vejetaryenler.
  • Veganlar: Tüm hayvan ve hayvan türevli ürünlerden kaçınan vejetaryenler.

Et veya kümes hayvanları yemeyen, ancak balık tüketenler pescataryenler olarak kabul edilirken, yarı zamanlı vejeteryanlar genellikle fleksiyanlar olarak adlandırılır.

Pesketaryen nedir? Öğrenmek için tıklayın (pesketaryen beslenme).

Lakto vejetaryen nedir? Öğrenmek için tıklayın (lakto vejetaryen diyeti).

Lakto ovo vejetaryen nedir? Öğrenmek için tıklayın (lakto ovo vejetaryen diyeti).

Bazen vejeteryan olarak kabul edilmelerine rağmen, pescataryenler ve flexitarians hayvan eti yerler. Bu nedenle teknik olarak vejetaryenlik tanımına girmezler.

Özet: Vejetaryen diyetler et, kümes hayvanları, av hayvanları, balık ve kabuklu deniz ürünlerini içermez. Bazı vejetaryen türleri ayrıca yumurtaları, süt ürünlerini veya diğer hayvansal yan ürünleri hariç tutar.


Vegan Diyeti Nedir? Vegan Diyeti Nasıl Yapılır?

Vegan beslenme, vejetaryenliğin en katı biçimi olarak görülebilir.

Vegan ne demek? Veganizm şu anda tarafından her türlü hayvan sömürüsünü ve zulmünü olabildiğince dışlamaya çalışan bir yaşam biçimi olarak tanımlanmaktadır.

Bu, gıda ve diğer herhangi bir amaç için sömürü içerir.

Bu nedenle, vegan diyet sadece hayvan etini değil aynı zamanda süt ürünlerini, yumurtaları ve hayvansal kaynaklı içerikleri de dışlar. Bunlar arasında jelatin, bal, karmin, pepsin, gomalak, albümin, peynir altı suyu, kazein ve bazı D3 vitamini türleri bulunur.

Vejetaryenler ve veganlar, vegan diyeti yapanlar genellikle benzer nedenlerle hayvansal ürünleri yemekten kaçınırlar. En büyük fark, hayvansal ürünleri kabul edilebilir olarak değerlendirmeleridir.

Örneğin, hem veganlar hem de vejeteryanlar, sağlık veya çevresel nedenlerle eti diyetlerinden çıkarabilirler.

Bununla birlikte, veganlar ayrıca tüm hayvan yan ürünlerinden kaçınmayı tercih ediyorlar çünkü bunun sağlıkları ve çevre üzerinde en büyük etkiye sahip olduğuna inanıyorlar.

Etik açıdan vejetaryenler, hayvanları yemek için öldürmeye karşı çıkıyorlar, ancak hayvanlar yeterli koşullarda tutulduğu sürece süt ve yumurta gibi hayvansal yan ürünleri tüketmeyi kabul edilebilir görüyorlar.

Öte yandan veganlar, hayvanların yiyecek, giyecek, bilim veya eğlence için insan kullanımından muaf olma hakkına sahip olduğuna inanıyor.

Bu nedenle, hayvanların yetiştirildiği veya barındırıldığı koşullardan bağımsız olarak tüm hayvansal yan ürünleri dışlamaya çalışırlar.

Her türlü hayvan sömürüsünden kaçınma arzusu, veganların neden süt ve yumurtadan vazgeçmeyi seçmeleridir - birçok vejeteryanın tüketmekte sorun yaşamadığı ürünler.

Vegan ne demek? Daha fazla bilgi için tıklayın (vegan diyet listesi).

Özet: Vejetaryenler ve veganlar, hayvanların insanlar tarafından kullanımına ilişkin inançlarında farklılık gösterir. Bu nedenle bazı vejeteryanlar hayvanlardan elde edilen ürünleri tüketirken veganlar tüketmez.


Vejetaryen Beslenme ve Vegan Beslenme 

Araştırmalar, vejetaryen ve vegan diyetlerinin doymuş yağ ve kolesterolde düşük olma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Ayrıca yüksek miktarda vitamin, mineral, lif ve sağlıklı bitki bileşikleri içerme eğilimindedirler (1 ).

Dahası, her iki diyette de yüksek miktarda besleyici yoğun yiyecekler bulunur. Bunlar meyve, sebze, kepekli tahıllar, kabuklu yemişler, tohumlar ve soya ürünlerini içerebilir (1 ).

Öte yandan, kötü planlanmış vejetaryen ve vegan diyetleri, özellikle demir, kalsiyum, çinko ve D vitamini olmak üzere bazı besin maddelerinin düşük alımına neden olabilir (1 , 2 ).

Her iki diyet de sınırlı miktarda B12 vitamini ve uzun zincirli omega-3 yağ asitleri içerme eğilimindedir, ancak bu besinlerin seviyeleri vejeteryanlara göre veganlarda genellikle daha düşüktür (1 ).

Vejetaryen diyet hakkında daha fazla bilgi için tıklayın (vejetaryen).

Kısıtlayıcı diyetler vücutta besin kaybına ve bunun sonucunda sağlık sorunlarına yol açarlar. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeniyle kilo vermek isteyebilirsiniz. Zayıflamak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

Özet: Vejetaryenler ve veganlar genellikle çoğu besin maddesini benzer seviyelerde tüketirler. Bununla birlikte, kötü planlanmış diyetler, birkaç besin maddesinin düşük alımına neden olabilir.

Hangisi Daha Sağlıklı?

Beslenme ve Diyetetik Akademisi'nin bir raporuna ve birkaç bilimsel incelemeye göre, hem vejeteryan hem de vegan diyetleri, diyet iyi planlandığı sürece yaşamın tüm aşamaları için uygun kabul edilebilir (1 , 2 , 3 , 4).

Omega-3 yağ asitleri, kalsiyum ve D ve B12 vitaminleri gibi yetersiz besin alımı, zihinsel ve fiziksel sağlık dahil olmak üzere sağlığın çeşitli yönlerini olumsuz yönde etkileyebilir (5 , 6 , 7 , 8).

Hem vejeteryanlar hem de veganlar bu besinleri daha az alabilirler. Bununla birlikte, araştırmalar vejeteryanların veganlardan biraz daha fazla kalsiyum ve B12 vitamini tüketme eğiliminde olduklarını göstermektedir (9 , 10 ).

Bununla birlikte, hem vejeteryanlar hem de veganlar, bitki gıdalardan besinlerin emilimini artırmayı amaçlayan beslenme stratejilerine özel önem vermelidir (2 ).

Özellikle demir, kalsiyum, omega-3 ve D ve B12 vitaminleri gibi besinler için güçlendirilmiş yiyecekler ve takviyeleri tüketmek de gerekli olabilir (1 , 11 ).

Vejetaryenler ve veganlar, günlük besin alımlarını analiz etmeyi, kan besin seviyelerini ölçmeyi ve buna göre takviyeleri almayı kuvvetle düşünmelidir.

Vejetaryen ve veganlar için protein kaynaklarını öğrenmek için tıklayın (protein içeren besinler).

Vejetaryen ve veganlar için demir kaynaklarını öğrenmek için tıklayın (demir hangi besinlerde bulunur).

Vejetaryen ve vegan diyetlerini doğrudan karşılaştıran birkaç çalışma, veganların vejetaryenlere göre tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve çeşitli kanser türlerine yakalanma riskinin biraz daha düşük olabileceğini bildirmektedir (12 , 13 , 14 , 15 ).

Ek olarak, veganlar vejeteryanlardan daha düşük bir vücut kitle indeksine (BMI) sahip olma eğilimindedir ve yaşlandıkça daha az kilo alır gibi görünmektedir (12 , 16 ).

Bununla birlikte, şimdiye kadar yapılan çoğu çalışma doğası gereği gözlemseldi. Bu, vegan diyetinin tam olarak hangi yönünün bu etkileri yarattığını söylemenin veya diyetin tek belirleyici faktör olduğunu doğrulamanın imkansız olduğu anlamına gelir.

Vegan beslenme yararlı mı zararlı mı? Öğrenmek için tıklayın (vegan beslenme).

Özet: Kilo kontrolü ve belirli hastalıkların riskini azaltmak için vegan diyet vejetaryen diyetten daha iyi olabilir. Bununla birlikte, iyi planlanmamışsa, vegan bir diyetin de besin eksikliklerine neden olma olasılığı daha yüksektir.


Veganizm, Yediklerinizden Daha Fazlasıdır

Vejeteryanlar ve veganlar benzer amaçlarla hayvansal ürünlerden uzak durmayı seçebilse de, bu seçim genellikle veganlar için beslenmenin ötesine geçer.

Aslında veganlık, genellikle hayvan haklarına güçlü bir şekilde bağlı bir yaşam tarzı olarak kabul edilir.

Bu nedenle birçok vegan, ipek, yün, deri veya süet içeren giyim ürünleri satın almaktan da kaçınır.

Dahası, hayvanlar üzerinde test yapan ve yalnızca hayvansal yan ürünler içermeyen kozmetikler satın alan birçok vegan şirketi boykot ediyor.

Etik veganlar ayrıca sirklerden, hayvanat bahçelerinden, rodeolardan, at yarışlarından ve eğlence için hayvanların kullanılmasını içeren diğer faaliyetlerden uzak durma eğilimindedir.

Son olarak, birçok çevreci, dünyanın kaynakları üzerindeki etkisi ve iklim değişikliğine karşı sağladığı faydalar nedeniyle vegan bir diyet benimsiyor (17 , 18, 19).

Özet: Çoğu kişi için veganlık bir diyetten daha fazlasıdır. Bu, birçok veganın neden hayvanların sömürülmesini içeren giyim, güzellik ürünleri veya eğlenceye para harcamayı reddettiğini açıklıyor.

Uzun Lafın Kısası

Vejetaryenler ve veganlar benzer nedenlerle hayvansal ürünleri tüketmekten kaçınabilir, ancak bunu çeşitli düzeylerde yaparlar.

Çeşitli vejeteryan türleri vardır ve veganlar, vejeteryan yelpazesinin en katı ucundadır.

Her iki diyet türü de yaşamın tüm aşamaları için güvenli kabul edilebilir, ancak vegan diyetler ek sağlık yararları bile sağlayabilir.

Ancak, uzun vadede sağlık sorunlarından kaçınmak için hem vejeteryanlar hem de veganlar için diyetlerini iyi planlamaları önemlidir.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın