Ülsere İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Ülsere İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?
Mide ülserleri nispeten yaygın ve tahriş edici bir tıbbi durumdur.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Ülser nedir? Ülser ne demek? Ülserler vücudun farklı bölgelerinde gelişebilen yaralardır.

 

Mide ülseri midenin astarında gelişir. Nüfusun % 2.4-6.1'ini etkileyen çok yaygın bir ülserdir (1 ).

 

Mide ülseri neden olur? Mide ortamınızın dengesini bozan çeşitli faktörler bunlara neden olabilir. Mide ülserine neden olan bakteri, en yaygın olanı Helicobacter pylori bakterilerinin neden olduğu bir enfeksiyondur (2 ).

 

Mide ülseri nedeni, diğer yaygın nedenler arasında stres, sigara içme, aşırı alkol tüketimi, aspirin ve ibuprofen gibi antienflamatuar ilaçların aşırı kullanımı yer alır.

 

Geleneksel ülser tedavisi tipik olarak baş ağrısı ve diyare gibi olumsuz yan etkilere neden olabilecek ilaçlara dayanır.

 

Bu nedenle, alternatif ilaçlara olan ilgi hem tıp uzmanları hem de ülseri olan bireyler tarafından sürekli olarak arttı.

 

Sağlık sorunlarınız nedeniyle her diyete uyum sağlayamıyorsanız eğer sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak tıklayın (Diyetasistan ile Zayıflamaya Başla!)

 

Mide ülserine ne iyi gelir? Mide ülserinde beslenme, mide ülserine iyi gelen besinler, mide ülserine iyi gelen yiyecekler. Bu makalede, bilimsel olarak desteklenen 9 doğal ülser ilacı listelenmektedir.

 

1. Lahana Suyu

 

Mide ülserine lahana suyu, lahana popüler bir doğal ülser ilacıdır. Doktorların, mide ülserlerini iyileştirmek için antibiyotiklerin kullanılmasından yıllar önce kullandıkları bildirildi.

 

H. pylori enfeksiyonlarını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olduğu gösterilen bir antioksidan olan C vitamini bakımından zengindir. Bu enfeksiyonlar mide ülserlerinin en yaygın nedenidir (3 , 4 , 5 ).

 

Aslında, çeşitli hayvan çalışmaları, lahana suyunun mideyi etkileyenler de dahil olmak üzere çok çeşitli sindirim ülserlerinin tedavisinde ve önlenmesinde etkili olduğunu göstermektedir ( 6 , 7 ,8 ).

 

İnsanlarda, erken çalışmalar, günlük taze lahana suyu tüketiminin, mide ülserlerini o sırada kullanılan geleneksel tedaviden daha etkili bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olduğunu ortaya koydu.

 

Bir çalışmada, mide ve üst sindirim sistemi ülserleri olan 13 katılımcıya gün boyunca dörtte biri (946 ml) taze lahana suyu verildi.

 

Ortalama olarak, bu katılımcıların ülserleri 7-10 günlük tedaviden sonra iyileşti. Bu, geleneksel bir tedaviyi takip edenlerde önceki çalışmalarda bildirilen ortalama iyileşme süresinden 3,5 ila 6 kat daha hızlıdır (9 ).

 

Başka bir çalışmada, mide ülseri olan 100 katılımcıya aynı miktarda taze lahana suyu verildi, bunların çoğu daha önce hiç başarılı olmayan geleneksel tedavi görmüşlerdi. % 81'i bir hafta içinde semptomsuzdu (10 ).

 

Bununla birlikte, araştırmacılar henüz iyileşmeyi teşvik eden bileşiklerini henüz tanımlamamışlardır ve yakın tarihli bir çalışma tanımlanamamıştır.

 

Dahası, bu ilk çalışmaların hiçbirinde uygun bir plasebo yoktu, bu da lahana suyunun etkiyi yarattığını kesin olarak bilmeyi zorlaştırıyor.

 

Özet: Lahana suyu, mide ülserlerini önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olabilecek bileşikler içerir. Lahana, benzer koruyucu özelliklere sahip gibi görünen C vitamini açısından da zengindir.

 

2. Meyan Kökü

 

Meyan kökü nedir? Meyan kökü Asya ve Akdeniz bölgesine özgü bir baharattır.

 

Glycyrrhiza glabra bitkisinin kurutulmuş kökünden gelir ve birçok durumu tedavi etmek için kullanılan popüler bir geleneksel bitkisel ilaçtır.

 

Meyan kökü ülsere iyi gelir mi? Bazı çalışmalar, meyan kökü ülseri önleyici ve ülserle mücadele özelliklerine sahip olabileceğini bildirmektedir.

 

Örneğin, meyan kökü mideyi ve bağırsakları daha fazla mukus üretmeye teşvik edebilir, bu da mide astarının korunmasına yardımcı olur. Ekstra mukus ayrıca iyileşme sürecini hızlandırmaya ve ülserle ilişkili ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir (11 ).

 

Araştırmacılar ayrıca meyan kökü içinde bulunan bazı bileşiklerin H. pylori büyümesini önleyebileceğini bildirmektedir. Bununla birlikte, çalışmalar genellikle bu bileşiklerin ek formda kullanılmasına dayanmaktadır (12 , 13 ).

 

Böylece, aynı yararlı etkileri yaşamak için birisinin ne kadar kurutulmuş meyan kökü tüketmesi gerektiği belirsizdir.

 

Kurutulmuş meyan kökü, meyan kökü aromalı tatlılar veya şekerleme ile karıştırılmamalıdır. Meyan kökü şekerinin aynı etkileri üretmesi olası değildir ve genellikle şekerce de çok yüksektir.

 

Ek olarak, bazı çalışmalar hiçbir etki bildirmediğinden, meyan kökü ülser ilacı olarak kullanmak her durumda çalışmayabilir (14 ).

 

Meyan kökü zararlı mı? Meyan kökü zararları, meyan kökü ayrıca bazı ilaçlara müdahale edebilir ve kas ağrısı veya ekstremitelerde uyuşma gibi yan etkilere neden olabilir. Diyetinizin meyan içeriğini arttırmadan önce doktorunuzla konuşmayı düşünün.

 

Özet: Meyan kökü bazı kişilerde ülserleri önleyebilir ve bunlarla savaşabilir.

 

3. Bal

 

Bal nedir? Bal, çeşitli sağlık yararları ile bağlantılı antioksidan açısından zengin bir besindir. Bal ne işe yarar? Bunlar arasında gelişmiş göz sağlığı ve düşük kalp hastalığı, inme ve hatta belirli kanser türleri riski vardır (15 ).

 

Bal ayrıca, ülserler de dahil olmak üzere birçok yaraların oluşumunu önler ve iyileşmesini teşvik eder (16 ).

 

Dahası, bilim adamları balın antibakteriyel özelliklerinin mide ülserlerinin en yaygın nedenlerinden biri olan H. pylori ile savaşmaya yardımcı olabileceğine inanıyorlar (17 , 18 ).

 

Bal mide ülserine iyi gelir mi? Çeşitli hayvan çalışmaları, balın ülser geliştirme riskini azaltma ve iyileşme süresi için destek sağlar. Ancak, insan çalışmalarına ihtiyaç vardır ( 19 ,20 , 21 , 22 ).

 

Özet: Düzenli bal tüketimi, özellikle H. pylori enfeksiyonlarının neden olduğu ülserleri önlemeye yardımcı olabilir.


4. Sarımsak

 

Sarımsak nedir? Sarımsak, antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahip başka bir besindir.

 

Sarımsak mide ülserine iyi gelir mi? Hayvan çalışmaları, sarımsak ekstraktlarının ülserlerden iyileşmeyi hızlandırabileceğini ve hatta ilk etapta gelişme olasılığını azaltabileceğini gözlemlemektedir ( 6 23 , 24 ).

 

Dahası, laboratuvar, hayvan ve insan çalışmaları sarımsak ekstraktlarının ülserlerin en yaygın nedenlerinden biri olan H. pylori büyümesini önlemeye yardımcı olabileceğini bildirmektedir ( 25 ).

 

Sarımsak mide ülserine zararlımı? Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, üç gün boyunca günde iki diş çiğ sarımsak yemek, H. Pylori enfeksiyonundan muzdarip hastaların mide astarındaki bakteri aktivitesini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı oldu (26 ).

 

Bununla birlikte, tüm çalışmalar bu sonuçları üretememiştir ve güçlü sonuçlar çıkarılmadan önce daha fazlasına ihtiyaç vardır (27).

 

Özet: Sarımsak, ülserleri önlemeye ve onları daha hızlı iyileştirmeye yardımcı olabilecek antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

5. Zerdeçal

 

Zerdeçal nedir? Zerdeçal, birçok Hint yemeklerinde kullanılan bir Güney Asya baharatıdır. Zengin sarı rengi ile kolayca tanınabilir.

 

Zerdeçalın aktif bileşeni olan kurkumin, tıbbi özelliklere atfedilmiştir.

 

Bunlar, gelişmiş kan damarı fonksiyonundan azalmış inflamasyon ve kalp hastalığı riskine kadar değişir (28 , 29 , 30 ).

 

Dahası, kurkuminin ülser karşıtı potansiyeli son zamanlarda hayvanlarda araştırılmıştır.

 

Zerdeçal mide ülserine iyi gelir mi? Özellikle H. pylori enfeksiyonlarının neden olduğu hasarın önlenmesinde muazzam bir terapötik potansiyele sahip olduğu görülmektedir. Ayrıca, mide astarını tahriş edici maddelere karşı etkili bir şekilde koruyan mukus sekresyonunu artırmaya yardımcı olabilir (31 ).

 

İnsanlarda sınırlı çalışmalar yapılmıştır. Bir çalışma 25 katılımcıya günde beş kez 600 mg zerdeçal verdi.

 

Dört hafta sonra, katılımcıların % 48'inde ülser iyileşmişti. On iki hafta sonra katılımcıların % 76'sı ülser içermedi (32 ).

 

Bir diğerinde, H. pylori için pozitif test eden kişilere günde dört kez 500 mg zerdeçal verildi.

 

Dört haftalık tedaviden sonra katılımcıların % 63'ü ülser içermedi. Sekiz hafta sonra bu miktar % 87'ye yükseldi ( 33 ).

 

Bununla birlikte, bu çalışmaların hiçbirinde, zerdeçalın katılımcıların ülserlerinin iyileşmesine neden olup olmadığını bilmeyi zorlaştıran bir plasebo tedavisi kullanılmadı. Bu nedenle, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Zerdeçalın aktif bileşiği olan kurkumin, mide astarını koruyabilir ve ülserlerin iyileşmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, özellikle insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

6. Çam Sakızı

 

Çam sakızı nedir? Çam sakızı ne demek? Çam sakızı, daha yaygın olarak sakız ağacı olarak bilinen Pistacia lentiscus ağacından elde edilen bir reçinedir.

 

Sakız ağacı nerede yetişir? Sakız ağacı nerede bulunur? Sakız ağacı genellikle Akdeniz bölgesinde yetişir ve özsu kırılgan yarı saydam reçine parçaları halinde kurutulabilir.

 

Çam sakızı ne işe yarar? Çiğnendiğinde, bu reçine çam benzeri bir aroma ile beyaz opak bir sakıza dönüşür.

 

Çam sakızı, uzun zamandır eski tıpta mide ülseri ve Crohn hastalığı dahil çeşitli bağırsak bozukluklarını tedavi etmek için kullanılmaktadır (34 , 35 ).

 

Daha yakın zamanlarda, hayvan çalışmaları güçlü bir doğal ülser ilacı olarak hareket edebileceğini bildirmektedir (36 ).

 

Ek olarak, ülserden muzdarip 38 katılımcıdaki araştırmalar, 1 gram çam sakızı günlük tüketiminin, ülsere bağlı semptomlarda plaseboya göre % 30 daha fazla azalmaya yol açtığını bildirmektedir.

 

İki haftalık çalışma süresinin sonunda, mastik grubundaki katılımcıların % 70'inde ülser iyileşti, buna karşın plasebo grubundaki hastaların sadece % 22'si iyileşti (37 ).

 

Çam sakızı, H. pylori'ye karşı antibakteriyel aktiviteye sahip gibi görünmektedir.

 

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, 14 gün boyunca günde üç kez 350 mg çam sakızı alımı, H. pylori enfeksiyonlarını geleneksel tedaviden % 7-15 daha etkili bir şekilde ortadan kaldırmıştır (38 ).

 

Bu bulgu tüm çalışmalarda evrensel olarak görülmese de, uzun süreli sakız tüketimi genellikle güvenli kabul edilmektedir. Bu nedenle, bunu kendiniz için test etmeye değer olabilir (39 ).

 

Çam sakızı çoğu markette sakız veya toz takviyesi olarak bulunabilir.

 

Özet: Çam sakızı, semptomları azaltmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilecek geleneksel bir ülser önleyici ilaçtır. Güvenli kabul edilir, ancak etkileri bir kişiden diğerine değişebilir.

 

7. Pul Biber

 

Ülserden muzdarip insanlar arasında, çok sık veya büyük miktarlarda biber yemenin mide ülserlerine neden olabileceği konusunda yaygın bir fikir vardır.

 

Aslında, ülserden muzdarip insanların genellikle biber tüketimini sınırlamaları veya tamamen önlemeleri önerilir.

 

Bununla birlikte, son araştırmalar, bu biberlerin ülserlere neden olma olasılığının düşük olduğunu ve aslında onlardan kurtulmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

Bunun nedeni, biberlerin mide asidi üretimini azalttığı ve mide zarına kan akışını artırdığı görülen aktif bir bileşen olan kapsaisin içermesidir. Bu faktörlerin her ikisinin de ülserleri önlemeye veya iyileştirmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir (40 ).

 

Biberlerde bulunan kapsaisin, mide astarını kaplayabilen ve yaralanmadan koruyabilen mukus üretimini artırmaya da yardımcı olabilir (41 ).

 

Hepsi olmasa da çoğu hayvan çalışması faydalı etkiler göstermektedir. Bununla birlikte, az sayıda insan çalışması bulunabilir ( 42 ,43 , 44 ).

 

Ayrıca, yukarıdaki hayvan çalışmalarında bütün biberlerden ziyade kapsaisin takviyeleri kullanıldığını unutmayın. En az bir çalışmada, bu tür takviyeler bazı kişilerde daha yoğun mide ağrısına yol açmıştır ( 45 ).

 

Bu nedenle, tüm yiyeceğe bağlı kalmak ve alımınızı kişisel toleransınıza göre ayarlamak en iyisi olabilir.

 

Özet: Popüler inanışın aksine, düzenli biber tüketimi ülserlere karşı korunmaya yardımcı olabilir ve hatta iyileşmelerini artırabilir. Bununla birlikte, özellikle insanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

8. Aloe Vera

 

Aloe vera nedir? Aloe vera kozmetik, ilaç ve gıda endüstrilerinde yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Antibakteriyel ve cilt iyileştirici özellikleri ile yaygın olarak bilinir.

 

İlginçtir, aloe vera ayrıca mide ülserlerine karşı etkili bir ilaç olabilir (46 , 47 , 48 , 49 ).

 

Bir çalışmada, aloe vera tüketimi, ülserden muzdarip farelerde üretilen mide asidi miktarını önemli ölçüde azalttı (50 ).

 

Farelerde yapılan bir başka çalışmada, aloe vera, yaygın bir anti-ülser ilacı olan omeprazol ile karşılaştırılabilir ülser iyileştirici etkilere sahipti ( 47 ).

 

Aloe vera mide için nasıl kullanılır? Bununla birlikte, insanlarda az sayıda çalışma yapılmıştır. Birinde, mide ülseri olan 12 hastayı başarılı bir şekilde tedavi etmek için konsantre bir aloe vera içeceği kullanıldı (51 ).

 

Başka bir çalışmada, altı hafta boyunca günde 3 mg / kg aloe vera ile antibiyotik almak, ülser iyileşmesinde ve H. pylori düzeylerini düşürmede geleneksel tedavi kadar etkili olmuştur ( 52 ).

 

Aloe vera alımının genellikle güvenli olduğu düşünülür ve yukarıdaki çalışmalar bazı umut verici sonuçlar göstermektedir. Bununla birlikte, insanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Aloe vera, mide ülserlerine karşı kolay, iyi tolere edilen bir ilaç olabilir. Bununla birlikte, insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


9. Probiyotikler

 

Probiyotik nedir? Probiyotikler, bir dizi sağlık etkisi sunan canlı mikroorganizmalardır.

 

Probiyotik ülsere iyi gelir mi? Onların faydaları, ülserleri önleme ve ülserlerle mücadele etme yeteneği de dahil olmak üzere zihninizin sağlığını iyileştirmek için bağırsağınızın sağlığına kadar uzanır.

 

Bu çalışma şekli hala araştırılsa da, probiyotikler mideyi kaplayarak koruyan mukus üretimini teşvik ediyor gibi görünüyor.

 

Ayrıca, iyileştirici bileşiklerin ülser bölgesine taşınmasını kolaylaştıran ve iyileşme sürecini hızlandıran yeni kan damarlarının oluşumunu teşvik edebilirler (2 ).

 

İlginçtir, probiyotikler H. pylori enfeksiyonlarını önlemede doğrudan rol oynayabilir (53 ).

 

Dahası, bu yararlı bakterilerin ishal ve diğer antibiyotikle ilgili yan etkileri % 47'ye kadar düşürürken, geleneksel tedavi verimliliğini yaklaşık % 150 oranında artırdığı görülmektedir (53 , 54 , 55 ).

 

Maksimum fayda için gereken doz hala araştırılmaktadır. Bununla birlikte, yukarıdaki çalışmaların çoğu, 2-16 hafta boyunca 200 milyon ila 2 milyar koloni oluşturan birim (CFU) aldıktan sonra faydalar bildirmektedir (53 ).

 

Probiyotik açısından zengin gıdalar, porsiyon başına porsiyondan daha az koloni oluşturan birimler sağlama eğilimindedir, ancak yine de diyetinize eklemeye değer.

 

Probiyotik içeren yiyecekler nelerdir? Probiyotik içeren besinler nelerdir? İyi kaynaklar salamura sebzeler, tempeh, miso, kefir, kimchi, lahana turşusu ve kombuça içerir.

 

Özet: Probiyotikler ülserleri önlemeye ve savaşmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, ülser önleyici ilaçların verimliliğini artırabilir ve yan etkilerini azaltabilirler.

 

Kaçınılması Gereken Yiyecekler - Mide Ülseri Olan Ne Yememeli? Mide Ülserine Yasak Olan Yiyecekler

 

Tıpkı bazı gıdaların ülserlerin oluşmasını önlemeye veya daha hızlı iyileşmelerine yardımcı olması gibi, bazılarının da tam tersi bir etkisi vardır.

 

Mide ülserlerini iyileştirmeye çalışanlar veya onları geliştirmekten kaçınanlar, aşağıdaki gıdaları almayı en aza indirmeyi düşünmelidir (56 ):

 

Süt: Mide ülseri olan süt içebilir mi? Bir zamanlar mide asititesini azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak için tavsiye edilmesine rağmen, yeni araştırmalar sütün mide asidinin salgılanmasını arttırdığını ve ülserli kişilerden kaçınılması gerektiğini göstermektedir (56 ).

Alkol: Alkol tüketimi mide ve sindirim sistemine zarar verebilir ve ülser olasılığını artırabilir (57 , 58 ).

Kahve ve alkolsüz içecekler: Kahve ve alkolsüz içecekler, kafeinsiz olsalar bile, mide astarını tahriş edebilecek mide asidi üretimini artırabilir (59 ).

Baharatlı ve yağlı yiyecekler: Aşırı baharatlı veya yağlı yiyecekler bazı insanlarda tahriş hissi yaratabilir. Pul biber, kişisel toleransa dayanan bir istisnadır ( 60 ).

 

Mide ülseri olan nasıl beslenmeli? Mide ülseri olan kişi nasıl beslenmeli? Yukarıdaki yiyeceklerden kaçınmanın yanı sıra, düzenli olarak küçük öğünler tüketmek, gün boyunca atıştırmak, yavaş yemek yemek ve yiyeceklerinizi iyi çiğnemek ağrıyı azaltmaya ve iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olabilir ( 60 ).

 

Ayrıca, sigara içmekten kaçınmak ve stresi azaltmak iki ek yararlı anti-ülser stratejisidir.

 

Özet: Bazı gıdalar ülser geliştirme olasılığını artırabilir ve iyileşmelerini geciktirebilir. Mide ülserlerine eğilimli veya muzdarip kişiler tarafından alımları en aza indirilmelidir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Mide ülserleri nispeten yaygın ve tahriş edici bir tıbbi durumdur.

 

Yukarıda listelenen doğal ilaçlar mide ülserlerinin gelişmesini önlemeye ve iyileşmelerini kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, geleneksel tedavinin etkinliğini bile artırabilir ve yan etkilerinin şiddetini azaltabilirler.

 

Çoğu durumda, bu doğal ilaçların geleneksel tedavi kadar etkili olup olmadığı belirsizdir.

 

Bu nedenle, ülserden muzdarip olanlar kendi kendine ilaç almadan önce sağlık uzmanlarından tavsiye almalıdır.

 

Sağlık sorunlarınız nedeniyle her diyete uyum sağlayamıyorsanız eğer sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak tıklayın (Diyetasistan ile Zayıflamaya Başla!)

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler