Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları?

Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları?
Türk kahvesi kültürümüzün önemli bir paçası, aynı zamanda çarpıntı yapıyor veya uyku kaçırıyor gibi etkilerinin varlığını herkes biliyor. Yarları ve yan etkilerini bu yazımızda inceliyoruz.


Türk kahvesi Türkiye'de yaşayan 7’den 70’e herkesin bildiği bir kesimin vazgeçilmezi ve geleneksel kültürün önemli bir parçasıdır. Çoğumuz günde en az bir bardak kahveyi ararız.


Çoğu insanda "Kahve bende çarpıntıya neden oluyor." veya "Kahve içtiğimde uyuyamıyorum" gibi nedenlerle kahve içmekten kaçınmaktadır.


Bugünkü yazımda sizlere kahvenin faydalarını ve yukarıda iki tanesinden bahsettiğim yan etki veya zararlarını anlatacağım. 


Kafein aslında dünyadaki en popüler ve en yaygın kullanılan ilaçtır. Nüfusumuzun yüzde 85'i her gün biraz tüketiyor.


Gelin bilimin ışığında Türk kahvesinin faydalarını inceleyelim.


Türk Kahvesinin Faydaları


 • Kronik ağrıları tedavi eder: Günde iki bardak Türk kahvesinin kronik kas ağrılarına iyi geldiği keşfedilmiş.

 • Lif tüketimini arttırır: Bir bardak Türk kahvesinde 1.8 gram lif bulunmaktadır. Günlük almanız gereken 20 gr lifin nerdeyse %10’unu temsil etmekte.

 • Sizi sirozdan korur: Yeni yapılan araştırmalarda hem Türk kahvesinin hem de kafeinsiz kahvelerin karaciğeri koruduğu ve alkol alımından sonra kendini tamir etmeye hızlandırdığını keşfetti. Bu keşif The Hepatology Journal dergisinde paylaşıldı.

 • Tip 2 diyabet riskini azaltır: Günde 6 bardak Türk kahvesi tüketen insanların tip 2 diyabet olma riskleri %22 düşmüş. Harvard Üniversinde Dr. Hu tarafından yeni yapılan araştırmalar bir bardak kahvenin tip 2 diyabet riskini %9 azalttığını kafeinsiz kahvenin %6 azalttığını kanıtlamış.

 • Sizi Alzheimer’dan korur: European Journal of Neurology kahvenin alzheimerden koruduğuna dair güçlü kanıtlar gördüklerini paylaştı. Günlük düzenli Türk kahvesi tüketiminin beyinde alzheimera sebep olan toksinlerin birikimini engellediği ve beyni toksinlerin oluşturduğu plaklardan temizlediği keşfedildi.

 • Düzenli Türk kahvesi tüketimi kalp hastalıklarından korur: Koreli bilim adamları günde 3 ila 5 bardak kahve içenlerin ortalama insanlara göre kalp hastası olma risklerinin oldukça az olduğunu söyledi. Yapılan araştırmaların altına Korelilerin beslenmesinin tüm dünyadan çok farklı olduğunu da paylaştı. Bize daha yakın olmasa da beslenmemiz benzeyen Brezilya'da yapılan yeni bir araştırma düzenli bir şekilde günde 3 bardak kahve içmenin tıkanmış kalp damarlarını temizleyeceğini ve kalp ile ilgili karşılaşılabilecek hastalıklarda ciddi azalma olacağını paylaştı.

 • Türk kahvesi tüketenlerin DNA’sı bile daha güçlü oluyor: European Journal of Nutrition dergisinde düzenli kahve içenlerin beyaz kan hücrelerinin içindeki DNA’larının çok daha güçlü olduğunu ve kendiliğinden iplikçik kopması örneğinin normalden çok az olduğunu kanıtlamışlar, 


Peki ama Türk kahvesi herkes için mi iyi?


Kafein tüketiminiz ile ruh sağlığınız arasında bir ilişki vardır.


Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından yayınlanan Ruhsal Bozukluklar Kitabı (DSM – 5) kafeinle ilgili tüketenlerin çok azının karşılaşabileceği dört bozukluğu aşağıda listeledik:


 • Kafein zehirlenmesi
 • Kafein bağımlılığı
 • Aşırı kafein tüketimine bağlı sıkıntılar
 • diğer kafein kaynaklı rahatsızlıklar (anksiyete bozukluğu, uyku bozukluğu)


2008 de yapılan bir araştırmada kafeinin, size enerji verip tüm hayatta kalma sistemlerinizi çalıştıran adrenalin salınımını başlatıp, sizi yorgun düşürecek olan beyin kimyasalı (adenosin) bloke ettiğini bu şekilde uzun süreler enerjili olur efektif olabileceğinizi kanıtladı.


Yalnız bunca enerji ne yazık ki aynı zamanda uykusuzluğu da getiriyor. Enerjinizi arttırdığı bilinen adrenalin salınımını tetikleyerek uyanıklığı nasıl artırdığını gösterdi.


Vücudunuzda kafein miktarı aşırı yüksekse, kafein kaynaklı endişe de başlatabilir.


Doğru dozda kafeinin zihninize çok faydası varken, yüksek dozlar kısa süreli anksiyeteye ve panik atağa sebep olabilir.


Özellikle sosyal anksiyeteye yatkın insanların çok daha dikkatli olması gerekir.


2005’de yapılan bir araştırma aşırı kafein tüketiminin uyku ve anksiyete bozukluklarının yanında öfke artışına da sebep olduğunu kaydetmişler.


Anksiyete Belirtileri


Harvard Tıp Fakültesine göre aşırı kafein tüketimi anksiyete belirtilerini taklit edebilir.


Anksiyeteyi yansıtabilen kafeine bağlı semptomlar şunlardır:


 • Öfke
 • Huzursuzluk
 • Uyku problemi
 • Hızlı kalp atış hızı
 • Bağırsak problemleri


Kafein Bağımlılığı


Uzun süreler düzenli olarak kahve tüketiyorsanız, bu alışkanlığınızdan aniden vazgeçmeniz size kısa süreliğine aşağıdaki semptomları verebilir.


 • Baş ağrısı
 • Endişe
 • Yorgunluk
 • Depresyon hali
 • Konsantrasyon güçlüğü
 • Titreme
 • Sinirlilik


Kafein bağımlılığı uyuşturucu bağımlılığı gibi tehlikeli değildir. Ama bıraktığınızda kısa, zor ve üzücü bir durum sizi bekliyor olacaktır. 


Yeterli uyku, egzersiz ve bol bol su içme bu semptomların etkilerini azaltacaktır. Size özel bir durumla karşılaşırsanız doktorunuza danışabilirsiniz.Günde Ne Kadar Kafein Tüketiyorsunuz?


Kafeinin yoğunluğu ürünün türüne, miktarına ve pişirilme tarzına bağlı olarak değişir.


Aşağıda popüler içeceklerde kafein içeriği aralıkları şunlardır:


 • Bir bardak(230gr) kafeinsiz kahve 3-12 mg içerir.
 • Bir bardak(230gr) Filtre kahve 102–200 mg içerir.
 • Bir bardak(50gr) Türk kahvesi 84mg içerir.
 • Bir bardak(50gr) espresso, 240–720 mg içerir
 • Bir bardak(230gr) siyah çay 25-110 mg içerir.
 • Bir bardak(230gr) yeşil çay 30-50 mg içerir
 • Bir bardak(230gr) İce tea 65-130 mg içerir
 • Bir bardak(340gr) gazlı içecekler 37-55 mg içerir.
 • Bir bardak(340gr) enerji içeceği 107-120 mg içerir


Ne kadar Kafein Aşırı Kafeindir?


FDA’e göre günde 400 miligram kafein yani yaklaşık 5 fincan Türk kahvesi sağlıklı yetişkinler için hiçbir olumsuzluk veya tehlike içermiyor.


Ancak vücudunuza aldığınız kafein miktarı 1.200 mg’a ulaştığında vücudunuzda toksik etki yaratabilir. Ama 1200 mg kafein alabilmek için 15 fincan Türk kahvesi içmeniz gerekli.


Tabiki bu rakamları incelerken, farklı insanların farklı kafein duyarlılığı olduğunu da unutmamanız gerekli. 


Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilaçlar içtiğiniz kahve ile tepkimeye girebilir. Detaylı bilgi için doktorunuzla konuşun.


Bugün sizlerle Türk kahvesinin faydalarını ve zararlarını paylaştık bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Obezitede Avrupa Birincisi Türkiye

Türkiye'nin obezite karnesi hiç iyi değil, Avrupa'nın en obez ülkesi ve dünyada da ilk onda yer alıyoruz, en fazla obez nüfusuna sahip 8. ülke Türkiye

Devamı →

Kinoa Nedir Nasıl Pişirilir Kinoa Tohumu Faydaları Nelerdir?

Kinoa zayıflatır mı, Kinoanın yararları nedir, Kinoa tohumu faydaları nelerdir, Kinoanın zararları var mı, Kinoa nedir? Bugün bu sorulara cevap arayacağız.

Devamı →

Kambu Çayının Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 8 Faydası

Mayalanmış kambu çayı binlerce yıldır tüketilen bir çay çeşididir.Her akşam içtiğimiz çayın tüm faydalarını içinde bulundurmasının yanında güzel bir probiyotik kaynağıdır.Kambu çayı içeriğinde çok güçlü antioksidanla...

Devamı →

Badem Yağı Sağlık Faydaları ve Kullanım Alanları

Badem yağı pek çok kullanıma ve potansiyel sağlık yararlarına sahiptir. Bu makale, badem yağının sağlığınıza nasıl fayda sağlayabileceğini ve doğal bir güzellik bakımı olarak nasıl kullanılabileceğini açıklar.

Devamı →

Tereyağının Faydaları 101: Besin Değerleri ve Sağlık Etkileri

Tereyağ yıllarca zararlı diye nitelendirildi ancak yapılan bilimsel araştırmalar kalp için bile yararlı olduğunu gösteriyor. İşte tereyağının faydaları ve hakkında her şey.

Devamı →

Omega 3 Hangi Besinlerde Var Faydaları Nelerdir?

Omega 3 yağı en sağlıklı yağlardan biri olarak kabul edilir. Sizin için faydalarını ve en iyi bitkisel kaynaklarını bir araya getirdik.

Devamı →

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve 29 Akıllı Pratik Kullanma Yolu

Hindistan cevizi yağı faydaları ile nasıl kullanılacağı, cilde ve yüzde nasıl kullanılacağı, saça faydaları, zayıflama için nasıl kullanılacağını sizin için yazdık.

Devamı →

Otofaji Nedir: Kanser Tedavisi, Diyet, Oruç, Faydaları ve Hakkında Her Şey

Otofaji ve mekanizması son yıllarda daha iyi anlaşılmaya başlandı, böylece kanseri önlemek için nasıl kullanılabileceği yeni keşfedilmeye başlandı.

Devamı →

Su Orucu Nedir? Faydaları ve Zararları

Su orucu nedir, sağlık yararları ve riskleri nelerdir? 7 günlük, 3 günlük ve 1 günlük su oruçları nasıl tutulur? Su orucu diyeti hakkında bilimsel çalışmalardan örnekler.

Devamı →

Şekersiz Fıstık Ezmesi ve Faydaları

Fıstık ezmesi satın alırken ilave şeker ve yağ içermeyen türleri tercih edin. Fıstık ezmesinin kilo verme üzerine etkileri ve hakkında her şey bu yazıda.

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı