Tükenmişlik Sendromu Nedir Belirtileri Nelerdir Nasıl Tedavi Edilir?

Tükenmişlik Sendromu Nedir Belirtileri Nelerdir Nasıl Tedavi Edilir?
Tükenmişlik sendromu nedir? Tükenmişlik sendromu belirtileri nedir? Sürekli strese maruz kalmak tükenmişliğe neden olabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Duygusal tükenmişlik hissi veya depresyon gibi belirtiler yaşamanız beslenmenizden kaynaklı olabilir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Tükenmişlik, kariyerinizden, arkadaşlıklarınızdan ve aile ilişkilerinizden neşeyi çıkarabilecek bir zihinsel ve fiziksel halsizlik durumudur. Sürekli olarak stresli durumlara maruz kalmak, hasta bir aile üyesine bakmak, uzun saatler çalışmak ya da politika ve okul güvenliği ile ilgili üzücü haberlere tanık olmak gibi durumlar bu stresli duruma yol açabilir.

 

Tükenmişliği tespit etmek her zaman kolay değildir. Bunu akılda tutarak, tükenmişlik belirtilerini tanımlamanıza yardımcı olmanın yanı sıra bunu önlemenin yollarını gösteren bir rehber hazırladık.

 

Bu stresli durumu yaşayan arkadaşlara, aile üyelerine veya iş arkadaşlarına yardım etmek ister misiniz? Ayrıca, favori tükenmişlik müdahale ipuçları ve püf noktalarının bir listesini de ekledik.

 

Tükenmişlik Sendromu Nedir? Tükenmişlik Sendromu Belirtileri Nelerdir?

 

1970'li yıllarda psikolog Herbert Freudenberger tarafından ortaya atılan tükenmişlik sendromu, şiddetli fiziksel, zihinsel ve duygusal yorgunluğa yol açan ciddi bir stres koşulu olarak nitelendirilmiştir.

 

Sıradan yorgunluktan çok daha kötü olan tükenmişlik, insanların stresle baş etmelerini ve günlük sorumluluklarla başa çıkmalarını zorlaştırır.

 

Tükenmişlik yaşayan insanlar genellikle verecek hiçbir şeyleri kalmayacaklarını hissederler ve her sabah yataktan kalkmaktan bile korkabilir ve endişe duyabilirler. Hayata karşı karamsar bir bakış açısı benimseyebilir ve kendilerini umutsuz hissedebilirler.

 

Tükenmişlik kendi başına geçmez ve tedavi edilmezse, depresyon, kalp hastalığı ve diyabet gibi ciddi fiziksel ve psikolojik hastalıklara yol açabilir.

 

Kim Tükenmişlik Sendromuna Yakalanır?

 

Sürekli olarak yüksek stres seviyelerine maruz kalan herkes tükenmişlik sendromuna yakalanabilir. İlk müdahale ekibinde olanlar, doktorlar ve hemşireler gibi tıbbi uzmanlar, tükenmişlik yaşamaya özellikle yatkındır.

 

Kariyer kaynaklı tükenmişliğin yanı sıra, çocukları önemseyen insanlar da bu tür şeyler yaşayabilirler. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, tıpkı doktorlar ve şirket yöneticileri gibi, annelerin ve babaların da tükenmişliğe yakalanabilecekleri tespit edildi.

 

Denetimde olma isteği, mükemmeliyetçilik ve “A Tipi” olmak gibi kişilik özellikleri de tükenmişlik riskinizi artırabilir.

 

Tükenmişlik Sendromu Belirtileri Nelerdir?

 


 

Tükenmişlik yaşadığınızdan şüpheleniyor, ancak belirtilerden emin olamıyor musunuz? Size, rehber olarak kullanabileceğiniz, belirtilerden oluşan bir liste hazırladık.

 

 • Yorgunluk: Fiziksel ve duygusal olarak yorgun hissetmek. Fiziksel semptomlar baş ağrısı, karın ağrısı ve iştah veya uyku değişikliklerini içerebilir.

 

 • Yalnızlık: Tükenmişliği olan insanlar bunalmış hissetme eğilimindedir. Sonuç olarak sosyalleşmeyi ve arkadaşlara, aile üyelerine ve iş arkadaşlarına güvenmeyi bırakabilirler.

 

 • Kaçış Hayalleri: İşlerinin hiç bitmeyen talepleri ile tatmin olmayan, tükenmişliğe sahip insanlar kaçmak ya da yalnız başına tatile gitmek konusunda hayal kurabilirler. Aşırı durumlarda, duygusal acılarını gidermek için ilaçlara, alkole veya yiyeceklere yönelebilirler.

 

 • Sinirli Olmak: Tükenmişlik, insanların arkadaşlarına, iş arkadaşlarına ve aile üyelerine olan ilgilerini daha kolay kaybetmelerine neden olabilir. Bir iş toplantısı için hazırlık yapmak, çocukları okula götürmek ve ev işleri yapmak gibi normal stres unsurlarıyla baş etmek, özellikle işler planlandığı gibi gitmediğinde aşılamayacak bir şeymiş gibi hissedilmeye başlayabilir.

 

 • Sık Görülen Hastalıklar: Tükenmişlik, diğer uzun süreli stresler gibi, bağışıklık sisteminizi düşürebilir ve sizi soğuk algınlığı, grip ve uykusuzluğa karşı daha duyarlı hale getirebilir. Tükenmişlik ayrıca depresyon ve anksiyete gibi zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilir.

 

Tükenmişlik Sendromunun 12 Aşaması

 

 

Soğuk algınlığı veya gripten farklı olarak, tükenmişliğin bütün etkileri insana aynı anda çarpmaz.

 

Psikologlar Herbert Freudenberger ve Gail North Bu stres sendromunun 12 evresi belirlemiştir:

 

 • Aşırı hırs: Yeni bir işe başlayan veya yeni bir görev üstlenen insanlar için yaygın olan çok fazla hırs tükenmişliğe yol açabilir.

 

 • Kendinizi Çok Çalışmaya Zorlamak: Hırs sizi daha çok çalışmaya zorlayabilir.

 

 • Kendi İhtiyaçlarınızı İhmal Etmek: Uyku, egzersiz ve iyi yemek yeme gibi öz bakımdan ödün vermeye başlarsınız.

 

 • Başkasına Suç Atmak: Kendinizi çok zorladığınızı kabul etmek yerine, patronunuzu, işinizin taleplerini veya meslektaşlarınızı dertleriniz için suçlarsınız.

 • İşle İlgili Olmayan İhtiyaçlar İçin Zaman Yok: Ailenizden ve arkadaşlarınızdan çekilmeye başlarsınız. Partilere, filmlere ve akşam yemeği tarihlerine yapılan sosyal davetler, zevkli olmak yerine, ağır bir yük gibi gelmeye başlarlar.

 

 • İnkar: Çevrenizdekiler ile aranızdaki sabırsızlık artar. Davranışlarınız için sorumluluk almak yerine, onları beceriksiz, tembel ve zorba olarak görerek başkalarını suçlarsınız.

 

 • Geri Çekilme: Ailenizden ve arkadaşlarınızdan çekilmeye başlarsınız. Partilere, filmlere ve akşam yemeği tarihlerine yapılan sosyal davetler, zevkli olmak yerine, ağır bir yük gibi gelmeye başlarlar.

 

 • Davranış Değişiklikleri: Tükenmişlikten muzdarip olanlar daha agresif hale gelebilir ve sevdiklerinize sebepsiz yere patlayabilir.

 

 • Duyarsızlaşma: Yaşamınızdan ve yaşamınızı kontrol etme yeteneğinizden kopuk hissetmek.

 

 • İç Boşluk veya Anksiyete: Boş ya da endişeli hissetmek. Bu duygu ile başa çıkmak için madde kullanımı, kumar veya aşırı yemek yeme gibi ‘heyecanlar’ arayabilirsiniz.

 

 • Depresyon: Hayat anlamını kaybeder ve kendini umutsuz hissetmeye başlarsınız.

 

 • Zihinsel veya Fiziksel Çöküş: Bu, başa çıkma yeteneğinizi etkileyebilir. Akıl sağlığı veya tıbbi yardım gerekli olabilir.

 

Tükenmişlik Sendromu Çözümü, Tükenmişlik Sendromu Nasıl Geçer?

 

 

Stres kaçınılmaz olabilir, ancak tükenmişlik önlenebilir. Bu adımların izlenmesi, size en iyi şekilde ulaşmanın stresinden kurtulmanıza yardımcı olabilir:

 

Egzersiz

 

Egzersiz sadece fiziksel sağlığımız için iyi değil, aynı zamanda bize duygusal bir destek verebilir.

 

Zaman size yetmiyor mu? Bu avantajlardan yararlanabilmek için spor salonunda saat harcamanıza gerek yok. Mini egzersizler ve kısa yürüyüşler, egzersizi günlük bir alışkanlık haline getirmek için uygun yollardır.

 

Dengeli Beslenme

 

Omega-3 yağ asitleri ile dolu sağlıklı beslenme doğal bir antidepresan olabilir. Keten tohumu yağı, ceviz ve balık gibi omega-3 bakımından zengin yiyecekler eklemek, ruh halinizi canlandırmanıza yardımcı olabilir.

 

İyi Uyku Alışkanlıkları Kazanın

 

Vücudumuzun dinlenmesi ve yenilenmesi için zamana ihtiyacı vardır, bu yüzden sağlıklı uyku alışkanlıkları refahımız için şarttır.

 

Uzmanlara öre, yatmadan önce kafeinden kaçınarak, yatmadan önce rahatlatıcı bir ritüel kurmak ve yatak odasından akıllı telefonunuzu çıkarmak sağlıklı bir gece uykusu çekmenize yardımcı olabilir

 

Yardım isteyin

 

Stresli zamanlarda, yardım için uzanmak önemlidir. Yardım istemek zor geliyorsa, yakın arkadaşlarınızla ve aile üyelerinizle birbirinizi sık sık ‘kontrol edin’, böylece çalışma zamanlarında birbirinize iyi bakabilirsiniz.

 

Arkadaşlara veya Aile Üyelerine Nasıl Yardım Edebilirim?

 

Tükenmişlik yaşayan birisine nasıl yardım edebilirsiniz? Birinin stresini ortadan kaldıramazken, destek vermek duygusal yüklerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

Dinlemek

 

“Durumu düzeltme” moduna geçmeden önce, arkadaşınızın veya ailenizin zorluklarını dinlemeyi teklif edin.

 

Konuşacak birisinin olması, farklı bir dünya yaratabilir. Genellikle insanlar streslerine ve acılarına şahitlik edecek birine ihtiyaç duyarlar ve onları dinlemeniz onlar için çok anlamlı olabilir.

 

Duyguları ve Endişeleri Doğrulayın

 

Arkadaşlarınız ve aile üyeleri tükenmişliğin etkilerini hissederken, bunun kulağa kötü gelmediğini ya da işlerin daha iyi olacağına eminim, gibi şeyler söylemekten kaçının. Birileri gerçekten kötü ve umutsuz hissediyorsa, bu kendilerini geçersiz hissetmelerine yol açabilir.

 

Bunun yerine, “Çok çalıştın, neden tükenmiş hissettiğini anlayabiliyorum” diyerek onları onaylayın.

 

Özel Yardım Türleri Sunun

 

Tükenmiş bireyler, başkalarının kendilerine yardım edebileceği yolları düşünemeyecek kadar yorgun olurlar. “Nasıl yardım edebilirim?” Diye sormak yerine, onlar için, bir öğün pişirmeyi, kuru temizleme yapmayı ya da çamaşır yıkamayı teklif edin.

 

Nazik Jestler

 

Çiçek göndermek, düşünceli bir kısa mesaj veya yazılı bir kart, arkadaşlara ve aile üyelerine yalnız olmadıklarını hatırlatabilir.

 

Genellikle uzun saatler boyunca çalıştıkları için tükenmişliği olan insanlar kendilerini yalnız ve değerleri bilinmiyormuş gibi hissedebilirler. Ancak küçük nezaket jestleri yardımcı olabilir.

 

Kaynakları Araştırın

 

Arkadaşlarınız veya aile üyeleriniz, çocuk bakımı, ev temizleyicisi veya psikoterapist gibi ek desteğe ihtiyaç duyarsa, stresi azaltmaya yardımcı olacak özel kaynaklar için araştırma yapın ve kitle kaynağını araştırın.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Sürekli strese maruz kalmak tükenmişliğe neden olabilir. Yorgunluk, anksiyete ve arkadaşlardan ve aile üyelerinden izole olma duyguları belirtilerden bazıları olabilir. Ancak, dengeli bir diyet yemek, düzenli egzersiz yapmak ve iyi bir gece uykusu almak bu stresli durumu önleyebilir.

 

Zor durumda olabilecek arkadaşlar ve aile üyeleri hakkında endişeli misiniz? Endişelerini dinlemek, duygularını doğrulamak ve özel destek türleri sunmak yüklerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

Tükenmişlik, günlük rutininizin öz bakım bölümünü oluşturarak önlenebilir. Uzun saatler boyunca çalışsanız, sınavlar okurken veya küçük çocuklarla ilgilenseniz bile, her güne biraz neşe serpmeyi unutmayın.

 

Yürüyüşe çıkmayı, bir arkadaşınızla konuşmayı veya televizyonda keyifli bir program izlemeyi deneyin. Bunun gibi küçük kişisel bakım hareketleri, stresin tükenmişlik gibi daha ciddi bir şeye dönüşmesini engelleyebilir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler