Ton Balığı ve Somon, Hangi Balık Daha Sağlıklı?

Ton Balığı ve Somon, Hangi Balık Daha Sağlıklı?
Ton balığı ve somon, hem lezzetleri hem de mutfak kullanımları ile ünlü popüler deniz ürünleri seçenekleridir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Balık tüketmenin sizin için iyi olduğu bir sır değil. Balıklar sağlığınıza fayda sağlayabilecek protein, sağlıklı yağlar ve diğer önemli besinlerle doludur.

 

Ton balığı ve somon, iki popüler deniz ürünü seçeneğidir ve en çok tüketilen balıklar arasındadır. Bu nedenle, besinsel olarak nasıl karşılaştırıldıklarını ve birinin diğerinden daha iyi bir seçim olup olmadığını merak edebilirsiniz (1).

 

Bu makale bu iki balık türünü inceler, böylece hangisinin sizin için en iyisi olduğuna karar verebilirsiniz.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve  mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)


Ton Balığı ve Somon Mutfak Farklılıkları

 

Açık veya beyaz renk, lapa lapa dokusu ve hafif tadı olan yağsız beyaz balık türlerinin aksine, hem ton balığı hem de somon koyu renklidir, sağlam bir dokuya ve daha güçlü tatlara sahiptir.

 

Ton Balığı

 

Ton balığı, çeşidine bağlı olarak pembeden koyu kırmızıya değişen eti olan büyük, kaslı bir balıktır. Renk, kasta bulunan oksijen depolayan bir protein olan miyoglobinden gelir (2).

 

Miyoglobin ısıtıldığında hızla parçalanır. Bu nedenle pişmiş ve konserve ton balığı, çiğ ton balığından daha gri görünür.

 

Ton balığı hangi balık? Akorkinoz balığı veya uzun yüzgeçli orkinos, popüler bir ton balığı çeşididir. Daha açık renkli ete ve daha hafif bir tada sahiptir. Genellikle ızgara yapılır veya kavrulur. Konserve akorkinoz balığı genellikle beyaz ton balığı olarak adlandırılır.

 

Sarı yüzgeçli orkinos, başka bir yaygın çeşittir. Boyut olarak daha küçük ve daha koyu kırmızıdır. Bu çeşit genellikle suşi için kullanılır, ancak aynı zamanda kızartılabilir veya ızgarada pişirilebilir. Sarı yüzgeçli orkinos, Hawaii adıyla ahi olarak da bilinir.

 

Konserve ton balığı satın alırsanız, muhtemelen sarı yüzgeçli orkinoz, çizgili orkinoz veya tongol çeşitlerinden birini veya bir kombinasyonunu alacaksınız.

 

Ton balığı nasıl yenir? Ton balığı nasıl pişirilir? Çiğ ton balığı suşide kullanılabilir veya ekstra lezzet için pişirmeden önce zeytinyağı, tuz, karabiber ve / veya otlar ile marine edilmiş veya terbiye edilmiş olabilir.

 

Bu balığın yağı düşük olduğundan, nemi korumak için genellikle orta-az pişmiş (52 °C) yapılır. Aşırı pişmiş ton balığı tatsız bir şekilde kuru olabilir.

 

Bununla birlikte, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), gıda kaynaklı hastalıkları önlemek için tüm deniz ürünlerini 63 °C iç sıcaklıkta pişirmeyi önermektedir (3).

 

Konserve ton balığı, işlem sırasında her zaman iyice pişirilir. Kurutulmuş ton balığı gibi zengin lezzetli bir tadı yoktur, ancak hazır bulundurulması uygun bir besindir. Örneğin, salatalara protein eklemenin kolay bir yolu ve popüler bir sandviç ürünüdür.

 

Somon Balığı

 

Somon balığının eti pembeden koyu kırmızımsı-turuncuya değişir. Hatta bu rengin kendine özel bir adı da vardır; somon rengi.. Bu, kril (karides benzeri bir deniz canlısı) ve minik kabuklulardan oluşan beslenmesinin bir sonucudur. Bunlar renkli karotenoidler, yani astaksantin bakımından zengindir.

 

Astaksantin ısıya dayanıklıdır, bu nedenle ton balığının aksine somon, pişirildiğinde bile kırmızı kalır (4).

 

Yaygın yabani somon çeşitleri arasında tümü Pasifik Okyanusunda yaşayan koho, kral somon ve kızıl somon bulunur. Bunun yerine Atlantik somonunu tercih ederseniz, bu somonlar neredeyse her zaman çiftlikte yetiştirilir.

 

Somon çeşitleri arasında hafif lezzet farklılıkları vardır. Ancak somon genellikle ton balığından daha güçlü aromalı, yağlı veya balıksı olarak tanımlanır.

 

Somon balığı nasıl yenir? Somon balığı nasıl pişirilir? Ton balığına benzer şekilde, suşi veya Hawaii poke kasesinde çiğ somon balığının tadını çıkarabilir veya isterseniz pişirebilirsiniz. Pişirildiğinde ton balığından daha yumuşaktır ve daha kolay parça parça olur.

 

Ayrıca ton balığından daha fazla yağ içerir, bu da onu daha yüksek sıcaklıklarda pişirildikten sonra bile nemli tutar. Böylece ızgara, kavurma, fırınlama veya haşlama gibi çeşitli pişirme yöntemlerine uygundur.

 

Konserve somon da mevcuttur ve konserve ton balığı gibi, kullanışlı ve salatalara harika bir katkı sağlar. Tavada somon köftesi yapmak için ekmek kırıntıları, baharatlar ve bir yumurta ile birleştirmeyi de deneyebilirsiniz.

 

Özet: Ton balığı ve somon balığının eti kırmızımsı, sağlam bir dokusu ve diğer birçok balık türünden çok daha güçlü tatları vardır. Her ikisi de suşide yaygın olarak kullanılır ancak pişirildiğinde de lezzetlidir.


Ton Balığı ve Somon Balığı Besin Değeri Karşılaştırması

 

Hem ton balığı hem de somon son derece besleyicidir. Protein ve çok çeşitli vitamin ve minerallerle doludurlar.

 

Ton balığının yağsız etli olması, yüksek protein ve daha düşük yağ içeriğinden kaynaklanırken, somonun nemli dokusu ve yağlı tadı büyük ölçüde yağ içeriğinden kaynaklanmaktadır.

 

Bu tablo 85 gr çiğ porsiyon doğal olarak avlanmış somon, çiftlik somonu ve ton balığının besin değerleri karşılaştırır (5, 6, 7):

 

Ton balığı kalori ve ton balığı besin değerleri,

Somon kalori ve somon besin değerleri,

 

 

Somon, daha yağlı bir balık olduğu için kalorisi ton balığından daha yüksektir. Yine de, yağın çoğu sağlıklı omega-3'lerden geldiğinden, bunun tadını çıkarmanıza engel olmasına izin vermeyin (5, 6).

 

Ayrıca, bir porsiyon somon, ton balığından daha fazla D vitamini sağlar. Bazı insanlar bu besini yeterince almakta zorlanır çünkü çoğu gıdada doğal olarak mevcut değildir (5, 6, 8 ).

 

Öte yandan, protein açısından yüksek, kalori ve yağ oranı düşük bir yiyecek arıyorsanız, ton balığı açık ara kazanır (7).

 

Özet: Her ikisi de oldukça besleyici olsalar da sağlıklı omega-3 yağları ve D vitamini nedeniyle somon öne çıkıyor. Bu arada, porsiyon başına daha fazla protein ve daha az kalori arıyorsanız ton balığı daha avantajlıdır.

Konserve ton balığı kalorisi, konserve ton balığı nasıl yenir sorusunun cevabı ve daha fazlası için Ton Balığı Konserve Kaç Kalori? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi aşırı kısıtlayıcı ve sağlığa zararlı online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

 

 

Ton Balığı Faydaları ve Zararları / Somon Balığı Faydaları ve Zararları

 

Somon, kalsiyum emilimi ve kemik sağlığı için gerekli olan D vitamini için en önemli besin kaynaklarından biridir ( 8 ).

 

D vitamini ayrıca bağışıklık fonksiyonunda ve beyin sağlığında önemli bir rol oynar. Ayrıca, bazı çalışmalar, bu vitaminin düşük seviyelerini belirli kanser türleri, kalp hastalığı, multipl skleroz ve depresyon riskinin daha yüksek olmasıyla ilişkilendirmiştir ( 8 ).

 

Ton balığı ile karşılaştırıldığında, somon aynı zamanda önemli bir omega-3 yağ kaynağıdır. Bunlar temel yağlardır, yani vücudunuz bunları yapamaz ve bunun yerine diyetinizden almanız gerekir (9).

 

Bazı araştırmalar, balıklardan daha yüksek omega-3 alımına sahip kişilerin, muhtemelen bu yağların trigliseridleri düşürmesi ve HDL (iyi) kolesterol seviyelerini artırması nedeniyle, daha düşük kalp hastalığı riskine sahip olduğunu göstermektedir (9, 10).

 

Örneğin, 38 sağlıklı yetişkinde yapılan bir çalışmada, 4 hafta boyunca günlük yağlı balık tüketen grubun artmış HDL (iyi) kolesterol seviyeleri ve düşük trigliserit seviyeleri yaşadığı, yağsız balık veya et tüketen grubun kolesterol seviyelerinde hiçbir değişiklik olmadığı bulundu (11).

 

Bu nedenle, Amerikan Kalp Derneği haftada iki kez deniz ürünleri ve özellikle yağlı balık yemeyi önermektedir (9, 12, 13 ).

 

Ton Balığı ve Cıva

 

Balık tüketmekle ilgili önemli bir endişe cıva içeriğidir. Cıva beyin için zehirlidir ve çocuklarda gelişimsel sorunlara neden olabilir.

 

Daha büyük balıklar, değişen miktarlarda cıva ile kirlenmiş daha küçük balıkları yediğinde, bu element etlerinde birikir. Genel olarak bu, ton balığı gibi daha büyük balıkların, somon gibi daha küçük balıklardan daha fazla cıva içerdiği anlamına gelir ( 14 ).

 

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), cıva seviyelerinin yaş birim ağırlık gramında 0,3 μg'ı geçmemesini önermektedir.

 

Buna rağmen, dünya çapında 12 lokasyondan 117 sarı balık ton balığı üzerinde yapılan bir analiz, birçok numunenin bu sınırı aştığını buldu - bazıları yedi katına kadar (15).

 

Ton balığı cıva bakımından köpekbalığı ve kral uskumru gibi diğer bazı balıklar kadar yüksek değildir. Yine de, FDA ve EPA hamile kadınlara ve çocuklara akorkinoz balığı veya beyaz konserve ton balığını haftada bir porsiyonla ve ton balığını haftada iki porsiyonla sınırlamalarını tavsiye ediyor (16).

 

Özet: Somon balığı, içerdiği yüksek omega-3 yağları ve D vitamini içeriği sayesinde sağlığınıza fayda sağlayabilir. Ton balığı kalorisi düşüktür ancak daha fazla cıva içerir. Bu nedenle hamile kadınlar ve çocuklar yedikleri ton balığı miktarını sınırlamalıdır.

Balıklarda Cıva Birikimi Nedir? Potansiyel Yan Etkileri Nelerdir? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek balık ve cıva ilişkisi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Biri Diğerinden Daha Sağlıklı mı?


Hem somon hem de ton balığı sağlıklı seçimlerdir. Diyetinize bunlardan birini veya ikisini birden eklemek, Amerikan Kalp Derneği'nin haftada iki kez deniz ürünleri yeme önerisini karşılamanıza yardımcı olabilir.

 

En iyi seçim sağlık hedeflerinize ve tabii ki kişisel zevkinize bağlıdır.

 

Kolesterolünüzü iyileştirmeye ve kalbinizi korumaya çalışıyorsanız, kalp sağlığınıza faydalı olabilecek omega-3 yağ asidi içeriği nedeniyle daha sık somon seçmek akıllıca olacaktır.

 

Öte yandan, diyetinize çok fazla kalori eklemeden protein alımınızı artırmak istiyorsanız, ton balığı harika bir seçenektir.

 

Hızlı ve kolay bir yemek aradığınızda, her iki tür de konserve olarak bulunabilir.

 

İdeal olarak, çeşitli balıklar yemelisiniz, bu nedenle ton balığı ve somon balığının tadı ve dokusunu seviyorsanız, ikisini de tüketin ve alımınızı çeşitlendirin. Bu şekilde, cıvaya maruz kalmanızı en aza indirirken ikisinin de besinsel faydalarını elde edersiniz.

 

Özet: Diyetinize daha fazla balık eklemeye çalışıyorsanız, hem somon hem de ton balığı besleyici seçeneklerdir. Omega-3 ve D vitamini alımınızı artırmak istediğinizde somon, daha fazla protein ve daha az kalori istediğinizde ton balığı seçin.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Ton balığı ve somon, hem lezzetleri hem de mutfak kullanımları ile ünlü popüler deniz ürünleri seçenekleridir. Her ikisi de konserve olarak mevcut olduğundan, hızlı bir yemek için son derece kullanışlı ve harika seçeneklerdir.

 

Her iki balık türü de inanılmaz derecede besleyicidir ve çok çeşitli besinler ile birlikte bol miktarda protein sağlar.

 

İkisinin de tadını seviyorsanız, alımınızı çeşitlendirmeye çalışın. Bu şekilde, omega-3 ve D vitamini takviyesini somondan ve yağsız proteini ton balığından elde edersiniz.

 

Hamileyseniz veya çocuklar için balık hazırlıyorsanız, cıva bakımından daha yüksek olduğu için ton balığını haftada bir veya iki porsiyonla sınırlayın.

 

Ton balığı ve somon gibi sayısız sağlıklı gıda bulunmaktadır. Bu sağlıklı gıdaları birbirleriyle uyum içerisinde nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler