Tip 2 Diyabet: İhtiyacınız Olan Fitness - Tip 2 Diyabet ve Egzersiz

Tip 2 Diyabet: İhtiyacınız Olan Fitness - Tip 2 Diyabet ve Egzersiz
Diyet ve egzersizin birlikte yapılması gerektiğini unutmayın.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

 

Tip 2 diyabet belirtileri hakkında bilgi almak için tıklayın (Tip 2 diyabet).

 

"Kilo vermek istiyorum, ancak diyabet hastası olduğum için standart diyetlere uyum sağlayamıyorum." diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Uzağında!).

 

Diyet ve Egzersiz

 

Tip 2 diyabet diyetle iyileşir mi? Diyet ve egzersiz, diyabeti yenmek veya yönetmek için başarılı bir stratejinin temel bileşenleridir. Araştırmalar, diyet ve egzersizin, geliştirme riski yüksek olan kişilerde bile diyabet olasılığını keskin bir şekilde azaltabileceğini göstermektedir.

 

Diğer çalışmalar da, yaşam tarzı değişikliklerinin insülin duyarlılığını ve kan lipid profillerini iyileştirebileceğini ve yüksek kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Diyet ve egzersiz, vücut ağırlığının düşürülmesine yardımcı olur ve aşırı vücut ağırlığı, diyabetin başlangıcıyla yakından bağlantılıdır.

 

Diyabet Önleme Programı adı verilen büyük bir klinik çalışma, diyabet riski taşıyan kişileri inceledi. Haftada 150 dakika egzersiz içeren yaşam tarzı değişikliklerinin tip 2 diyabete ilerleme riskini yüzde 58 azalttığını gösterdi.

 

Diyet ve egzersizin birlikte yapılması gerektiğini unutmayın. Örneğin, düzenli olarak egzersiz yapsanız bile, çok fazla şeker ve yağ içeren, çok az lif veya bitki besinleri (faydalı bitki bileşikleri) içeren bir diyet bu çabaları etkisiz hale getirmekten daha fazlasını sağlayabilir. Öte yandan, sağlıklı bir diyet yapabilirsiniz, ancak asla kalkıp hareket etmezseniz, kardiyovasküler sağlığınız kesinlikle zarar görecektir.

 

Kardiyovasküler sağlık ve diyabet de karmaşık bir şekilde bağlantılıdır. Daha iyi bir diyet ve günlük egzersiz yapmak, daha iyi kan şekeri seviyelerini, kan lipit kontrolünü ve ruh halini destekler. Aynı zamanda daha yüksek enerji seviyelerine yol açar ve bu da egzersiz yapmayı kolaylaştırır. Günlük egzersiz kan damarlarının sağlıklı kalmasına yardımcı olur, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar ve kilo vermenize yardımcı olabilir.

 

Tip 2 diyabet diyet listesi için tıklayın (Tip 2 diyabet beslenme listesi).

 


Temel Bilgilerle Başlayın

 

Tüm hareketler önemlidir! Yapmaktan zevk aldığınız bir egzersizi yapın, böylece ona bağlı kalabilirsiniz. Küçük değişiklikler bile büyük bir fark yaratabilir. Yararlı egzersiz, her gün yürümek kadar basit olabilir. Vücudunuzu hareket ettirmek için yaptığınız hemen hemen her şey hareketsizliğe tercih edilir.

 

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

 

  • Mağazaya yapacağınız bir sonraki seyahatinizde arabanızı kapıdan olabildiğince uzağa park etmeyi düşünün.
  • 30 dakika yürüyemiyorsanız, günde üç kez 10 dakikalık yürüyüş yapmayı deneyin.
  • Asansör yerine merdivenleri kullan.
  • Masa başında çalışıyorsanız, her 15 dakikada bir mola verin.
  • Yeni bir egzersiz programı başlatmadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Başlamak için mütevazı hedefler belirleyin. Örneğin, her gün belirli ve yönetilebilir bir süre boyunca yürüyerek başlayın. Yaklaşık bir hafta sonra, günde 30 dakika veya daha fazla yürüyene kadar bu süreyi artırmayı hedefleyin.

 

Gerçekçi ise egzersiz planınıza bağlı kalmanız daha olasıdır. Araştırma, haftanın üç ila beş günü hafif ile orta yoğunlukta aerobik egzersizin (örneğin, 10-30 dakika yürüme veya koşma) kan şekeri kontrolünde önemli gelişmeler sağlamak için yeterli olduğunu göstermektedir.


Aerobik Kondisyon ve Ağırlık Antrenmanı: Hangisine İhtiyacım Var? Tip 2 Diyabet ve Egzersiz Programı

 

Diyabet Derneği, optimal fiziksel uygunluk için aerobik egzersiz ve kuvvet antrenmanı önermektedir.

 

Aerobik egzersiz (kalp atış hızınızı artıran herhangi bir şey düşünün) yürüme, koşma, yüzme, dans, tenis, basketbol ve daha fazlası gibi aktivitelerle gerçekleştirilebilir. Bazen direnç antrenmanı olarak adlandırılan kuvvet antrenmanı, daha çok kas yapmaya veya korumaya odaklanır. Her iki egzersiz türü de optimal zindelik ve kan şekeri kontrolü için önemlidir.

 

Örneğin, 4 litre sütü kaldırmakta zorlanıyorsanız, üst vücut gücünüzü artırmaya odaklanmak isteyebilirsiniz. Küçük, düşük ağırlıklı halterler veya gerilebilir bantlar, üst ve alt vücut kuvveti oluşturmak için yararlı olabilir.

 

Araştırmalar, her iki egzersiz türünün de glisemik (kan şekeri) kontrolü önemli ölçüde etkileyebileceğini göstermektedir. Ayrıca, her iki formu da dahil etmenin, birini veya diğerini tek başına yapmaktan daha etkili olduğunu gösterirler.

 

"Kilo vermek istiyorum ama şeker hastası olduğum için her diyete uyum sağlayamıyorum." diyorsanız eğer hayalinizdeki sağlıklı bedene kavuşmak için diyetisyenlerimizin sizin için hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

 

Nasıl Odaklanılır?

 

Bazı insanlar, rutin bir egzersiz programına bağlı kalmanın yalnızca zaman yönetimi ve kararlılık gerektirdiğini göreceklerdir. Diğerleri motive olmak için biraz daha fazla yardıma ihtiyaç duyabilir. Bir spor salonuna katılmaktan veya bir sınıfa veya başka bir tür düzenli, planlanmış aktiviteye kaydolmaktan faydalanabilirler. Grup fitness, arkadaşlık, karşılıklı destek ve cesaretlendirme, hatta belki de bir rekabet unsuru gibi ek faydalara sahiptir.

 

Her halükarda, araştırma, insanların egzersiz yaptıktan sonra kanepede oturduktan sonra yaptıklarına göre daha az yorgun hissettiklerini gösteriyor. Egzersiz yapmak ilk başta bir angarya gibi görünebilir, ancak buna bağlı kalan insanlar genellikle aktivitelerini oldukça hızlı bir şekilde dört gözle beklediklerini fark ederler.

 

Gerçekten etkili olması için egzersiz rutin olmalı ve hem dayanıklılık (aerobik) hem de direnç (kuvvet) eğitimini içermelidir. Öyleyse harekete geçin ve hareket etmeye devam edin!


 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler