Tavuk Diyeti: Sadece Tavuk Yemek Sağlıklı mı?

Tavuk Diyeti: Sadece Tavuk Yemek Sağlıklı mı?

Tavuk diyeti, tüm öğünleriniz için sadece tavuk tükettiğiniz bir beslenme şeklidir.

 

Tavuk diyeti, gün boyunca her öğünde sadece tavuk yemeyi içeren basit bir beslenme şeklidir.

 

Diyetin savunucuları, teoride insanların diyete sadık kalmasına yardımcı olarak, öğün planlamasına çok az odaklanıp hızlı yağ kaybını teşvik edebileceğini iddia ediyor.

 

Bununla birlikte, çoğu sağlık uzmanı, büyük gıda gruplarını ortadan kaldırarak sizi besin eksiklikleri riskiyle karşı karşıya bıraktıkları için bu tür diyetlere karşı uyarıda bulunur.

 

Bu makale, diyetin sizin açınızdan doğru olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmak için potansiyel faydaları ve dezavantajları da dahil olmak üzere tavuk diyetini gözden geçirmektedir.

 

Tavuk Diyeti Değerlendirmesi

 • Genel puan: 1
 • Kilo kaybı: 1
 • Sağlıklı beslenme: 0.5
 • Sürdürülebilirlik: 1.5
 • Tüm vücut sağlığı: 0
 • Beslenme kalitesi: 2
 • Kanıta dayalı: 1

 

Özet: Bazı insanlar tavuk diyetinin hızlı kilo vermeyi destekleyebileceğini iddia etse de araştırmalar bunu desteklemiyor. Dahası, sağlıksız, sürdürülemez ve uzun vadede besin eksikliklerine yol açma olasılığı yüksektir.

 

Sürdürülebilir diyetler hakkında bilgi sahibiyim ama yine de kilo veremiyorum, kilo vermek için hızlı kilo verme yöntemleri deniyorum yine de başarılı olamıyorum diyorsanız, kalori hesabına göre diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Tavuk Diyeti Nedir?

 

Tavuk diyeti, Matt Damon'un 1996 yılında "Ateş Altında Cesaret" filmindeki rolüne hazırlanırken popüler hale geldi ve bu süre boyunca 27,2 kg vermek için yalnızca tavuk göğsü yedi.

 

Damon, bunun en sağlıklı beslenme şekli olmadığını ve sadece rol için yapması gerekeni yaptığını söyledi.

 

O zamandan beri bazı insanlar, tipik diyetlerin kapsamlı yönergelerini takip etmek zorunda kalmadan büyük miktarlarda vücut yağını hızlı bir şekilde kaybetmenin bir yöntemi olarak tavuk diyetini benimsedi.

 

Bu diyet, mono diyet olarak adlandırılan bir diyet kategorisine aittir. Bu, her gün tüm öğünleriniz için yalnızca bir tür yiyecek yediğiniz anlamına gelir.

 

Bu versiyonun takipçileri, kalori açığı elde etmek için çoğunlukla göğüs eti olmak üzere sadece tavuk yemeye devam ediyor. Bu, yaktığınızdan daha az kalori aldığınız ve kilo kaybına yol açan bir durumdur.

 

Özet: Tavuk diyeti, kalori açığını artırmak ve kilo vermek için tüm öğünlerinizde sadece tavuk tükettiğiniz bir diyettir.

 

Tavuk Diyeti Nasıl Takip Edilir? Tavuk Diyeti Nasıl Yapılır?

 

Tavuk diyetinin uygulanması oldukça basittir çünkü sadece bir besin maddesinden oluşur. Porsiyon boyutu kısıtlaması yoktur.

 

Bununla birlikte, bazı insanlar sebze ve bazı meyveleri içerebilen diyetin daha az katı versiyonlarını izlemeyi seçiyor.

 

Sadece tavuk versiyonunda eksik olan önemli besinleri içerdiklerinden, diyetin bu varyasyonlarını daha uzun süre devam ettirebilirler.

 

Tavuk Eti Bölümleri

 

 

En katı haliyle, tavuk diyeti yalnızca tavuk göğsü etini içerir.

 

Bununla birlikte bazıları; butlar, uyluklar ve kanatlar dahil olmak üzere diğer tavuk kesimlerini de içerir.

 

Bu bölümler yağ açısından göğüs etine göre daha zengindir. Bu nedenle daha fazla kalori sağlarlar.

 

Tavuk Eti Pişirme Yöntemleri - Diyetteyken Tavuk Nasıl Yapılır?

 

 

Tavuk diyeti uygulayan kişiler yemeklerinde çeşitli pişirme yöntemleri kullanırlar:

 

 • Izgara: Bu yöntem daha az yağ ilave etme eğiliminde olduğu için en yaygın pişirme yöntemlerinden biridir.
 • Fırınlama veya kavurma: Bu diğer yaygın yöntemler, ızgaraya erişiminiz olmadığında yeterlidir.
 • Fırında ızgara: Bu, ızgaraya benzer, ancak bunu genellikle standart bir fırında veya ekmek kızartma makinesinde yaparsınız.
 • Ağır ateşte pişirme: Tavuğu hafifçe tavada kızartın ve daha sonra daha düşük bir sıcaklıkta uzun süre ağzı kapalı olarak pişirin.
 • Kızartma: Tavuk, bir tavada veya fritözde sıcak kızartma yağına atılır. Bu, gevrek bir dış kaplama oluşturur, ancak oldukça fazla yağ içerir.
 • Haşlama: Eti kaynar suya atarsınız ve iç sıcaklık 74ºC’ye ulaşana kadar pişirirsiniz. Bu, ilave yağ gerektirmediği için en hafif yöntemdir. Yine de, bazıları bu yötemle pişirilen etin dokusunu zayıf bulurlar.

 

Tavuk diyetini uyguluyorsanız, diyete daha fazla çeşitlilik kazandırmak için zaman zaman pişirme yöntemlerinizi değiştirmek isteyebilirsiniz.

 

Tavuğu istediğiniz gibi baharatlayabilirsiniz, bu da lezzeti artırmaya yardımcı olur.

 

Diyet Süresi

 

Tavuk diyetinin ne kadar süreyle uygulanacağına dair belirli bir kılavuz yoktur, ancak çoğu insan hızlı bir şekilde kilo vermek için 1-2 hafta devam eder.

 

Özet: Tüm öğünlerinizde 1-2 hafta boyunca, genellikle fırında veya ızgarada, sınırsız porsiyon boyutlarında tavuk yiyerek tavuk diyetini uygulayabilirsiniz.

 

Tavuk Diyeti Kilo Verdirir mi? Tavuk Diyeti Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?

 

Bilim adamlarının tüm tavuk diyetini ve bunun kilo verme üzerindeki etkilerini araştırmadıklarını belirtmek önemlidir.

 

Kilo vermek için tutarlı bir kalori açığı tutmanız gerekir, yani yaktığınızdan daha az kalori almalısınız (1).

 

Bunu çeşitli şekillerde başarabilmenize rağmen, bazı insanlar tamamen tavuk diyeti gibi aşırı önlemler alır.

 

Tavuğun düşük kalorili bir gıda olduğu ve çoğunlukla proteinden oluştuğu düşünülürse, bu diyet kilo vermeyi teşvik edebilir. Bununla birlikte, bazı ciddi yan etkilerle birlikte gelir.

 

Ek olarak, uygun bir egzersiz programı kilo verme rejiminin önemli bir bileşenidir.

 

Son olarak, diyet kilo vermeyi teşvik etse de, dengeli bir diyete döndüğünüzde kilo alma olasılığınız yüksektir (2).

 

Özet: Tavuk diyeti, geleneksel bir diyetten önemli ölçüde daha az kalori sağlayarak kalori açığını artırır. Bu, kısa süreli kilo kaybına yol açar. Bununla birlikte, normal diyetinize devam ettiğinizde kaybettiğiniz kilonuzu geri kazanabilirsiniz.

 

Tavuk Diyetinin Faydaları Var mı?

 

Tavuk diyetinin önemli bir faydası basitliğidir.

 

Diyet, belirli miktarlarda protein, karbonhidrat veya yağ almanızı veya yediğiniz yiyecekleri takip etmenizi gerektirmez.

 

Diyet, porsiyon boyutlarını ölçmeyi de gerektirmez.

 

Araştırmalar, protein tüketmenin iştahınızı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu, tavuk diyetinde daha az yemenize yardımcı olabilir (3).

 

Bu nedenle diyet, bazı kişilerin kısa bir süre için kilo vermeye başlamasına yardımcı olabilir, ardından daha dengeli bir diyete geçmeleri gerekir.

 

Bununla birlikte, bu diyetin birçok dezavantajı vardır ve kilo vermek için en iyi diyet değildir.

 

Özet: Sadece tavuk yemenin faydaları sınırlı olsa da, tavuk diyeti minimum planlama gerektirir, herhangi bir porsiyon büyüklüğünde yemenizi sağlar ve takip etmesi oldukça kolaydır. Yüksek protein içeriği iştahınızı azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Tavuk Diyeti Zararlı mı? Tavuk Diyeti Zararları Nelerdir?

 

Tavuk diyeti çok kısıtlayıcıdır ve birkaç önemli besin grubunu ortadan kaldırır. Bu nedenle, potansiyel olarak çok sayıda ciddi dezavantajı olması şaşırtıcı olmayabilir.

 

Besin Eksiklikleri

 

Tavuk diyeti gibi bir mono diyet uygularken en büyük endişelerden biri, bir besin eksikliği geliştirme olasılığınızdır.

 

Çok çeşitli bir diyete sahip olmak, vücudunuzun çalışması için ihtiyaç duyduğu tüm temel besinleri almanızı sağlamanın önemli bir parçasıdır.

 

Tavuk, iyi bir B6 vitamini ve fosfor kaynağı olduğu kadar zengin bir protein, niasin ve selenyum kaynağıdır. Bununla birlikte, C vitamini ve folat gibi diğer bazı kritik besinlerden yoksundur (4).

 

Pek çok besin eksikliği hızla gelişebilir. Bu nedenle, kısa bir süre için bile tavuk diyetini benimsemek, sizi önemli bir gelişme riski altına sokar.

 

Bununla birlikte, diyeti takip etmeyi seçerseniz, büyük besin eksikliklerini önlemeye yardımcı olmak için günlük bir multivitamin almayı düşünün.

 

Zayıflamak için yapılan 1 ayda 10 kilo diyeti gibi diyetler, kısıtlayıcı oldukları için vitamin ve mineral kaybına yol açarlar. Bu eksikliklerin yol açtığı sağlık sorunları ise çok çeşitlidir. Sağlığınızı bozmadan kilo vermek için diyetisyenlerimizin size özel hazırlayacağı, diyet listesini satın alabilirsiniz. (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!)

 

Sağlıksız Beslenme Alışkanlıkları

 

Tüm tavuk diyetini takip etmenin potansiyel olarak ciddi bir başka yan etkisi, sağlıksız beslenme alışkanlıklarının gelişmesine katkıda bulunma olasılığıdır.

 

Bütün besin gruplarının ortadan kaldırılması, bazı kişiler için kalıcı psikolojik etkilere sahip olabilir.

 

Örneğin, geleneksel bir diyet yemeye döndüğünüzde, tavuk dışındaki yiyecekleri yerken bir suçluluk veya endişe hissedebilirsiniz.

 

Bu, sağlık hizmeti sağlayıcılarının yeme bozukluğu olarak teşhis edebileceği bir grup düzensiz yeme davranışına atıfta bulunan düzensiz yeme semptomlarından biridir (5, 6).

 

Kalori alımınızı aşırı derecede kısıtlamak, sınırlı çeşitlilikte yiyecekler yemek, yüksek kalorili gıdalardan kaçınmak ve gıda esnekliğini azaltmak, düzensiz yeme davranışları olarak kabul edilir ve yeme bozukluğu geliştirme riskinizi artırabilir (7).

 

Yiyeceklerle sağlıklı bir ilişki sürdürmek için, tavuk diyeti gibi oldukça kısıtlayıcı diyetlerden tamamen kaçınmak en iyisidir. Bunun yerine, vücudunuzu sağlıklı bir şekilde besleyen dengeli bir beslenme düzeni seçin.

 

Sürdürülemez ve Kısıtlayıcı

 

Birçok insan için tavuk diyeti sürdürülemez ve sıkıcı olabilir. Diyeti uygularken sadece tavuk tüketmekle sınırlısınız, bu da monoton hale gelebilir.

 

Tavuğu baharatlamanın sonsuz gibi görünen yolları olsa da birkaç gün tek bir gıda maddesine bağlı kaldıktan sonra, kendini en çok işine adamış kişiler bile diyet yorgunluğu yaşayabilir.

 

Ayrıca, bu diyet son derece kısıtlayıcıdır. Yüksek lifli sebzeler ve meyveler, diğer protein kaynakları, sağlıklı yağlar ve daha fazlası dahil olmak üzere vücudunuzun en iyi şekilde çalışması gereken yiyecekleri keser.

 

Bu diyetin uzun vadede takip edilmesi amaçlanmasa da, birçok insan birkaç gün bile buna bağlı kalmakta zorlanacaktır.

 

Kızarmış Yiyecek Alımı

 

 

Tavuk diyetinin takipçilerinin çoğu etlerini fırınlamayıi veya ızgara yapmayı tercih ederken, bazıları da etlerini kızartmayı tercih edebilir.

 

Genel besleyici bir diyetin bir parçası olarak ara sıra kızarmış yiyeceklerin dahil edilmesinin sağlık üzerinde olumsuz etkileri olması olası değildir.

 

Bununla birlikte, araştırmalar, yüksek miktarda kızarmış yiyecek tüketmenin kalp hastalığı ve kanser gibi bazı hastalıkların riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu bulmuştur (8, 9).

 

Bu nedenle, tavsiye edilmeyen tavuk diyetini izlemeyi seçerseniz, etinizi kızartmaktan kaçınmak en iyisidir. Bunun yerine ızgara veya fırınlama gibi başka bir pişirme yöntemi seçmeyi deneyin.

 

Özet: Tavuk diyeti, besin eksiklikleri ve sağlıksız yeme alışkanlıkları geliştirme riski, genel olarak sürdürülemezliği ve kızarmış yiyecek alımında artış gibi potansiyel olarak ciddi olumsuzluklarla birlikte gelir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Tavuk diyeti, tüm öğünleriniz için sadece tavuk tükettiğiniz bir beslenme şeklidir.

 

Diyet kilo vermeye yardımcı olabilirken, besin eksiklikleri, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve genel olarak sürdürülemezlik gibi bazı potansiyel olarak ciddi olumsuzluklarla birlikte gelir.

 

Faydalarını büyük dezavantajlarla karşılaştırmak, tavuk diyetinin diyet için ideal bir yaklaşım olmadığını gösterir.

 

Kilo vermeyi hedefliyorsanız, en sağlıklı ve uzun vadeli sonuçları, orta ve tutarlı bir kalori açığı ile dengeli bir diyet uygulayarak elde edersiniz.

 

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz diyet listesini uygun ücreti ile satın alın (Diyetasistan ile Zayıfla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın